0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

B. O.

Şarj hızla düşüyor
« : Şubat 18, 2018, 21:35:33 »
Merhaba değerli korsanlar,
En son 26 kasımda teknemi Turgut da terkettiğinde ber(jarj da bırakmıştım) evveldi gün cuma tekrar geldim.
Jarj da ve herşey yolunda görünüyordu.
Rutin kontrollerden sonr(vana ve motor) marja bastım. Tık bile Yok.
Panoya baktım stattır aküsü 5 v
Servis grubu normal.
Starttın +sunu söküp gruba bağladım çalıştırdım. Bugünde yelkene çıktım motor kapalı zaten sahil elektriğinden ayrılalı bir saat olmuştu ve motor çalışıyordu.
Motor u kapadıktan hemen sonra.(sadece buzdolabının biri devrede otopilot off seyir yardımcıları açık
) voltaj 12. 6 v falan oluverdi.
Kayığı eylülde aldım ve 2017 mayısta servis aküleri değişmiş. 105. X4 ad=420 amp
Startta ne zaman değiştiği belli değil dolarından yeni görünüyor şişme koku vs yok oda105 amp.
Şu anda kamara lambaları aktif ler hepsi taş çatlasın toplam 20 w çeker.
Birde buz dolabı çalışıyor. Sahile bağlıyım ama jarj kapadım denemek için 10 dakikadır 12.5 v görünüyor.
Bu normalidir?
Aküyü ölçtürün yenisini alacağım ama bu hafta böyle idare düşünüyorum uğraşmamak için. Gözüm voltajda olmak kaydıyla.  Değerli fikirlerinizi rica edeceğim.
Saygılarımla

*

H. Z.

Ynt: Şarj hızla düşüyor
« Yanıtla #1 : Şubat 19, 2018, 12:30:47 »
Geldiğinizde starter akü 5V ama servis aküleri normal voltajında anladığım kadarıyla. Neredeyse üç ay kadar tekneden uzak kalmışsınız ve redresör bağlı.

Benim redresörümde iki çıkış var. Bir çıkış 30Ah ve servis akülerine basıyor, diğer çıkış ise 1Ah ile marş aküsüne basıyor. Redresörün marşa basan kısmı bozuk, veya kabloda hasar olabilir mi? Çünkü şarjdan sonra marş aküsü de normale döndü diyorsunuz.

Benim başıma gelen üç ay boyunca marş aküm şarj olmama sonucu both şalterin servis akülerinde kalması sonucunda güneş panelleri tarafından beslenemeyerek bitmişti.

*

M. Ç.

« Yanıtla #2 : Şubat 19, 2018, 15:37:56 »
Yeni ve tam dolu akü gerilimi zaten akım çekilmezken 12,8V olur, bence ağır bir derdiniz yok.

*

O. B.

« Yanıtla #3 : Şubat 19, 2018, 15:44:42 »
Bir akü 5V'a düştüyse bir daha şarj olma ihtimali çok zayıf. Bence başka bir problem var.

*

T. A.

« Yanıtla #4 : Şubat 20, 2018, 13:00:24 »
akülerin yapısı hakkında bilgi verilmemiş ama akü suları bitmişse şarj olsa bile çok kısa bir süre sonra biter .
onun dışında oksitlenme veya temazsızlık  aklıma gelenler

*

A. B.

« Yanıtla #5 : Şubat 21, 2018, 17:56:05 »
Merhaba,

Muhtemelen kutup başı ile ilgili bir problem mevcuttu( gevşeklik veya oksit). Söküp takarak farkında olmadan problemi de gidermiş oldunuz.

Saygılarımla
Ali Baykal
*

B. B.

« Yanıtla #6 : Şubat 22, 2018, 10:48:38 »
5v a düşmüş bir aku bir daha adam olmaz,
Sarj ederseniz gerilim 13.5 V olur ama hikayeden, hangi akü grubundan beslediniz de gerilim 12.5 altina düşmedi tam anlayamadım?

Test etmek icin yük vermeniz lazim. Ya akü test cihazı ile test edin yada voltmetre yi baglayıp 12 elektrikli ısıtıcı gibi yüksek akım çeken bir cihaz baglayın, göreceksiniz ki gerilim hemen 9 volt lara düsecektir. Eger düşmüyorsa akü saglam problem baska yerde.
*

M. C.

« Yanıtla #7 : Şubat 22, 2018, 11:13:44 »
Birol korsan ;
Probleminiz motor aküsü de.Bir çok teknedie olduğu gibi redresör  emergency şalteri kapalıyken sadece servis sarj eder.
Motor akü bu kadar zamanda kendi iç direncinden boşalmİş. Eski olduğundan şarj
da tutmıyacak seviyeye inmiş .
Motor aküsü nü değiştirdiğinizde sorun kalmaz.
*

B. O.

« Yanıtla #8 : Şubat 28, 2018, 01:32:59 »
Değerli korsanlar,
tam izah edememiş olabilirim. Startter aküsü bozulmuş olabileceği ve onu sağlam olan servis grubu ile paralel hale getirirsem; sağlam akülerede zarar verebilir düşüncesi ile tamamen devreden çıkarıp; MOTORA GİDEN + KABLOYU SERVİS GRUBUNA BAĞLAYIP BİR HAFTA  öyle kullandım. Yani starter aküsünü jarj etmeye hiç uğraşmadım.
Ya akü eskidi ve bozuldu yada küçük bir ihtimalle redresörün starteri jarj eden çıkışı bozuk.
Her iki durumdada akü çöp.
Bir akü alıp bağlayıp jarj ediyormu bakacağım. etmiyorsa redresöre bakmak lazım ama nasıl ulaşacağım konusunda bir fikrim yok kendisine.
sesini duyuyorum ama hiç müşerref olamadık daha.
Yani ses var görüntü yok durumu.
İlginize çok teşekkürler.
Saygılarımla