0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

K. K.

Ynt: Şanzuman keçe yağ kaçağı ??? Çek-valf değişimi...
« Yanıtla #30 : Ağustos 16, 2014, 00:53:52 »
Hiza derken sanki iki a varmış gibi telaffuz ediliyor di mi Noyan Korsanım? Tabii,sınaii (sonra sanayii oldu ardından da sanayi dedik),erbaa,camiî de cami oluverdi zaten...Anlatmakla bitmez... Özçekim:)

*

N. B.

« Yanıtla #31 : Ağustos 16, 2014, 01:30:11 »
Evet Kadir korsan. Türk Dil Kurumu uzun a'ları belirtme için ":"  işaretini kullanıyor.

Hala
Ha:la
Hala: gibi.

Bir de şu dikkatimi çekiyor.
Aşk bildiğimiz kısa a'lı aşk.
Ama aşık demek istersek a:şık diye okuyoruz.
Aşık diye okursak (kısa a ile) kemik oluyor; aşık kemiğ, aşık oyunu.

Türkçe zor dil. Zeki insanların dili.
Dedem bağçe derdi de tuhafıma giderdi.
Ama doğruyu, aslını söylüyormuş. Çok sonra öğrendim.
Bağçe, bağın küçüğü anlamında imiş.

Neyse bu saatte beni buralara çektin ya. Aşkolsun.
« Son Düzenleme: Ağustos 16, 2014, 01:31:35 Gönderen: Noyan Bakır »

*

K. K.

« Yanıtla #32 : Ağustos 16, 2014, 01:41:19 »
Bu iki nokta üstüste  olan uygulamadan haberim yok valla...

Peki hiza için durum nedir? Sadece vurgulama mı yapacağız?

*

K. K.

« Yanıtla #33 : Ağustos 16, 2014, 01:44:19 »
Hiza: diyeceğiz.... sanırım.

*

K. K.

« Yanıtla #34 : Ağustos 16, 2014, 01:47:55 »
Hiza: ya gel!

Hizaaya gel!   Ben bunu kullanmaya devam edeceğim sanırım...Türk dil kurumu gidip biraz anadolu,biraz trakya,biraz da şehir  lehçesi öğrense iyi olur....

*

N. B.

« Yanıtla #35 : Ağustos 16, 2014, 01:49:20 »
Hayır her zamanki gibi yazıyoruz. Hiza, hiza yani.
: işareti doğru okumayı göstermek için sözlükte kullanıyor sadece.
Mesela "rakım" yazarsan, isim-yükselti- coğrafya dedikten sonra
okunuşunu r:akım olarak veriyor. Yani raaakım gibi okuyun demeye getiriyor.
"Bardağımdaki rakım" ile karışmasın diye.

*

K. T.

« Yanıtla #36 : Ağustos 16, 2014, 16:34:14 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Önce bunu kontrol et...Nasıl olacağını yazdım zaten. Bu kaçıklıkları önlemek için (birkaç milim ise) şanzuman ile şaft arasına 6 köşeli lastik takoz bağlanır... Bu lastik takoz 50-60 Tl lik bir parça idi eskiden... Motorun şafta verdiği gücün eksik ya da fazla açılarını milimetrik düzeyde ise absorbe eder...

Laynın kaçaklarını absorbe eden başka sistemlerde var ama marin olanları 2000 avro civarında...

Herhangi bir aracın oynar körüklü aks sistemi ise 200 tl ye uyarlanabilir...ama şaftı kesmek,karaya çıkmak falan lazım...

Layn kaçıklıklarını bertaraf etmek için o lastik takoz için bile 3 santimlik pervanenin dümene gidiş payı olması lazım şaftı kesmemek için...

Bu mekanik bir sorun...Umarım yakında başına daha büyük bir iş açmaz...Limanda yanaşır ya da çıkarken kumanda teli kopar ya da şanzuman vitesten çıkmazsa sana tavsiyem paniklemeden motoru stop etmen olacaktır....ki kimseye çarpmayasın...
[/b]

Korkuttun beni valla Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Kadir abi'cim sıkıntı keçenin olduğu yerden olduğunu sanırıyorum ve ümit ediyorum... Şimdi sintineyi temizleyip altına girince daha kolay anlayacağım ,,, bu wurt'u sıvı contası inşallah çözüm olacaktır... Takozlar'ı motorun sağlam , aldığımda bakmıştım... Dün sabah gaz kolunun şanzımana giden tellerini yağladım... Şanzımanın üzerindeki telleride pas sökücü ile temziledim. Ciddi paslanmış durumdaydılar... Aksam seyrim oldu ,,, vites kolu yeni takılmış gibi şahane çalışıyordu ''Allah nazardan korusun'' kış bakımında bu telleride değiştircem,,, ilk işim dediğim gibi şanzuman... Konu hakkında yine yardımlarınıza başvurcam...

1 sorum daha olacak , şanzımana yağ ne koymam lazım. 20-50 mi ? 10-40 mı ? ATF mi ? usta 20-50 dedi ama bence 20 kalın bir yağ ,,, ne düşünürsünüz ?
« Son Düzenleme: Ağustos 16, 2014, 16:34:36 Gönderen: Kıvanç Tüfekçioğlu »
*

K. K.

« Yanıtla #37 : Ağustos 19, 2014, 00:45:40 »
Usta keçelerden akmasın diye kalın yağ önermiş...

Sen Würt sıvı contasını uyguladıktan sonra yine ATF koy diyeceğim ama senin şanzumanın içi çarşamba pazarı oldu sanırım...

20-50 ile 10-40 ı şanzuman ayırt edemez zaten...o yağı sadece turbosu olan motorlar ayırt eder...vizkozite ile alakalı bir durum...

Şanzumana bu yağları koyarsan bir sorun olur mu? Bu havada olmaz... ama kışın soğuk havalarda bu yağ kalın olur... Vitese takmadan önce motorun ısınıp şanzuman içindeki yağında incelmesini beklemen lazım...

Sen Würd ü kullan ATF yi çak! yoluna bak! diyeceğim ama şanzumandan kaçar varsa sebebini bulman lazım kıvanç...2+2= 3,5 olmaz... Bu yağ nereden kaçıyor belli...Keçe değişimi yerinde zor ise, gelen usta çok para istiyor ise...şanzumanı sök! Götürüp  bir sanayi sitesinde değiştir...Sonra yine tekneye getirip tak!

Sana neyin bu abi? derler... Jeneratör dersin... ya da balıkçı kayığı dersin...Motoryat  deme kazıklarlar...

Sadece şanzuman değil,alternatör,marş motoru,vs.vs... ne bozulursa kendin sök sanayiye götür...sorana da traktör falan de... Daha ucuza yaparlar...
*

K. T.

« Yanıtla #38 : Eylül 02, 2014, 17:04:33 »
Benim şanzıman Velvet'miş ,,, gayette iyi bir şanzımandır diyorlar... Bugun usta ekmez ise sökücez ve keçeleri değiştircez... Motorun ve sanzıman'ın çalışma alanı pek uygun ve kolay değil zor iş olacak...
*

K. K.

« Yanıtla #39 : Eylül 04, 2014, 02:48:29 »
Normal bir araç motorunun bile şanzumanının flanş keçesinin değişmesi, şanzuman araç üzerinde iken zor olur... Şanzumanı söker,tezgaha alırlar...İnşaallah sen işi teknede halledebilmişsindir Kıvanç korsanım....

Daha önce yazmıştım sanırım,salt keçeyi değiştirmek sorunu çözmeyebilir. Eski keçeyi bozan salgı ve titreşimleri de kontrol edin ...Şİmdiden hayırlı seyirler Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. E.

« Yanıtla #40 : Eylül 04, 2014, 08:44:21 »
Hiza değil çizgi demek daha doğru bence. "Çizgiye almak..."