0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. K.

ŞANZIMAN PROBLEMI
« : Mayıs 04, 2014, 23:38:11 »
Pervaneler yeni değişti denedik ve bir problem yoktu.Bugün çıktığımızda teknede oldukça fazla
Balans problemi ve şanzımanlarda ciddi bir ses vardı,pervanelerden olabileceğini düşündüm fakat
Pervaneleri takan Firma ile görüştüğümde bunun mümkün olmadığını söylediler, şanzımanlarda yoğunlaştık ve yükteyken milin sentesinde dönmediğini gördük ,konu ile ilgili bilgili arkadaşların yardımlarını rica ederim .....

*

H. D.

Ynt: ŞANZIMAN PROBLEMI
« Yanıtla #1 : Mayıs 05, 2014, 00:01:07 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Pervaneler yeni değişti denedik ve bir problem yoktu.Bugün çıktığımızda teknede oldukça fazla
Balans problemi ve şanzımanlarda ciddi bir ses vardı,pervanelerden olabileceğini düşündüm fakat
Pervaneleri takan Firma ile görüştüğümde bunun mümkün olmadığını söylediler, şanzımanlarda yoğunlaştık ve yükteyken milin sentesinde dönmediğini gördük ,konu ile ilgili bilgili arkadaşların yardımlarını rica ederim
Hangi milden bahsediyorsunuz? sentesinde ne demek acaba? sıkıntı bir milde ise neden şanzuman sıkıntısı diyorsunuz?
 Sıkıntıyı tam anlayabilirsek her halde yardım önerilerinde bulunabiliriz.
Saygılar

*

M. D.

« Yanıtla #2 : Mayıs 05, 2014, 00:01:28 »
Layn problemi olabilir mi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Mayıs 05, 2014, 08:01:17 »
Pervanede problem olması büyük olasılıktır.  Laynda olmasa bile ses olasılığı çok düşüktür.  Pervane ne kadar iyi balans edilmiş olursa olsun, üzerinde takılabilecek bir şey veya kekamoz ciddi balans problemi yaratabilir.  İmalatçı firmanın sözleri ne kadar güvenilir?

*

T. G.

« Yanıtla #4 : Mayıs 05, 2014, 08:10:56 »
Pervaneyi sök öyle bir dene

*

S. T.

« Yanıtla #5 : Mayıs 05, 2014, 08:36:20 »
Pervane bu tip problemlere yol acabiliyor.Bazi motorlar bazi tip pervaneleri tavsiye etmiyor.  Kullanma kilavuzunda belirtilebilir.
*

S. K.

« Yanıtla #6 : Mayıs 05, 2014, 11:03:25 »
Pervanede problem olması büyük olasılıktır.  Laynda olmasa bile ses olasılığı çok düşüktür.  Pervane ne kadar iyi balans edilmiş olursa olsun, üzerinde takılabilecek bir şey veya kekamoz ciddi balans problemi yaratabilir.  İmalatçı firmanın sözleri ne kadar güvenilir?

Ahmet bey,
Birde Şanzıman yükteyken deniz suyu veriyor içeriye
*

S. K.

« Yanıtla #7 : Mayıs 05, 2014, 11:04:47 »
Layn problemi olabilir mi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Şanzımandan hiç anlamam layn problemi
Nedir.?
*

A. Ç.

« Yanıtla #8 : Mayıs 05, 2014, 11:36:09 »
Su miktarı çoksa, şaft veya şafttan su girmesini engelleyen bağlantılar aşınmıştır. Bu tür bir aşınma şaftın  sallanmasına neden olabilir.
*

M. D.

« Yanıtla #9 : Mayıs 05, 2014, 12:25:54 »
Line (layn) motorun ve şaftın tam düz bir çizgi üzerinde  olmasını sağlama durumu diye özetlenebilir. Eğer motorun laynı bozulursa şafta düz dönemediği için vuruntu ve ses yapar.
*

C. C.

« Yanıtla #10 : Mayıs 05, 2014, 14:36:27 »
    Eğer içeriye yükte ike  su veriyor ve çok balans yapıyorsa (titreşim) sanırım pervaneyi bağladığınız milin dışında beyaz renkli bir teflon burç olacak sanırım değişim esnasında o burç çıkartıldı yeniden takılmadı veya o burç çok eskimiş aşınmış olabilir,aynı soruna benzer bir sorun benim teknede vardı,plastik burcu değiştirin konu kapanır.ben de daha yeni değiştirdim ,o parçanın hazırlarıda varmış formlarda okumuştum.bir tornacıdada yaptırılır.istenirse parçanın bir teknik bir ismide var ama hatırlayamadım.tam olarak yerini tarif etmeye çalışayım :Şaft yatağı ve pervane o burcun üzerinde dönüyor, bahsedilen burcun dışında ise bronzdan yapılma şaftın ana yatağı bulunuyor....(Sanırım şaft yatağı burcu ismi. bir araştırın derim ben) özetle pervane milini elinizle yukarı aşağı oynattığınızda mil oynuyorsa şaft yatağı burcu değişecektir.Sorununzun kaynağı.diye düşünüyorum....kolay gelsin.
« Son Düzenleme: Mayıs 05, 2014, 14:44:17 Gönderen: Cenk Cavkaytar »