0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. S.

Ynt: Şaftlı sistem mi? Saildrive mi?
« Yanıtla #90 : Kasım 27, 2010, 22:01:46 »
Su alma durumunda acil iş  görürmü bilemem kuruma süresi 60 dk diyor. Ama bir çok tamir de iş görür gibi.

"SUN-FIX AQUA
Nemli ve özellikle ıslak yüzeylerde, su altındaki onarımlar için; çabuk, kalıcı ve kesin çözüm. Delik, çatlak ve sızıntıları kapatır. Denizcilik sektöründe. Yakıt ve su tanklarında. Kalorifer peteklerinde. Oto radyatörlerinde. Elektrik panolarında. Borularda. Sıhhi tesisat monte ve onarımında. Yüzme havuzlarında. Metallerde. Ahşap yüzeylerde.Cam, seramik, beton, fiberglas dahil birçok sert plastik yüzeyde." Diyor sitede

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Kasım 27, 2010, 22:03:16 Gönderen: Savaş Saraç »

*

O. B.

« Yanıtla #91 : Kasım 27, 2010, 22:26:26 »
Too good to be true(gercek olamayacak kadar iyi)

*

H. Z.

« Yanıtla #92 : Kasım 28, 2010, 00:51:16 »
Teknedeki nem alıcı cihazın su haznesi birkaç saat içinde dolup otomatikman doluyordu. Demin teknede su haznesinden bir delikle hortum çıkışı verip, sintineye verdik suyu. ABS Plastiği delip rakoru sunfix ile sabitledik Sinan'la. İlk kat kuruyup ikinci sağlamalama katını da attıktan sonra taş oldu. Daha önce Sunfix uygulanan bir yere diş açılıp vidalandığını görmüştüm. Bence doğru uygulandığında iyi malzeme. Bu arada pürüssüz yüzeylerde kendini salıyor. Önceden zımparalayıp yüzeyi çizmek faydalı olabilir.

*

m.

« Yanıtla #93 : Kasım 28, 2010, 02:41:42 »
Oldukça kaliteli ve düzeyli bir topik oldu. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Hem okurken zevk aldım hem de bilgilendim.
Ne yazıldı acaba diye merak ettim... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bir de soğutucu ile ilgili topik var orasıda böyle Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Emeği geçenlere teşekkürler...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

C. D.

« Yanıtla #94 : Kasım 28, 2010, 02:56:03 »
Yav Mehmet korsanım sanırım siz hiç kız istemeye gitmediniz.
Kız istemeye gidildiğinde önce hoş geldin beş gittin faslından sonra,
cumbadanak kızı isteyip kız babasının kalbine indirmemek için bir konu aranır.
Bjk-Fb-Gs-Ts  konusu açsak
-Ulen ya kızın babası karşı takımdansa   kızı vermez babası diye konu es geçilir,
aynı nedenle siyasette bir kalemde ötelenir, kala kala ;
-EEEE son günlerde de havalar pek bi ısındı canım.
-Sormayın üstadım paltosuz bile dolanıyoruz çok şükür yaz erken geldi bu sene.
-Evet doğru söylüyorsunuz geçen gün tam arabaya bineceğim bir de ne göreyim.
Girişgahından sonra;
Kız babası kroki durumundayken yani;
Efendim sebebi ziyaretimiz diye başlanır.

Dur hele yav Mehmet korsanım  hava faslı bitmedi daha.
Azcık daha sabreyle korsanım.
Şunun şurasında ne kaldı gerdeğe pardon yaza.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Kasım 28, 2010, 03:06:21 Gönderen: Can Deniz »

*

C. D.

« Yanıtla #95 : Kasım 28, 2010, 02:57:37 »
Hem yapıştırıcı konusunu zatıalileriniz açmıştı yavvvv Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

N. B.

« Yanıtla #96 : Kasım 28, 2010, 03:25:45 »
Kız isteme deyince aklıma gelen bir fıkrayı gülümseme molasına yazıyorum.

*

m.

« Yanıtla #97 : Kasım 28, 2010, 03:43:35 »
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Taam Usta ya... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bekliyorum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

C. E.

« Yanıtla #98 : Ekim 20, 2013, 21:58:53 »
Orhan korsan ben değiştirmedim. Volvo 7 yılda bir değiştirin diyor.
Yanmar 10 yil diyor. Benim 12 yil oldu. Bir sorun görünmüyor ama karar veremedim degistirsem mi diye.

Güzel konuymuş, hortlatmak lazım.
Aradan geçen üç yılda s-drive membranı ile sorun yaşayan var mı? (Battı mı, sunfix işe yaradı mı?)
Kim kaç yıldır değiştirmiyor?
Değiştiren var mı, kaça patladı?

*

A. Ç.

« Yanıtla #99 : Ekim 20, 2013, 22:10:10 »
Alışkanlıklarımız arasında önerilen sürelerde bakım yapma ve değiştirme maalesef yok.  Arma 10 yıl sonra su koyverebilir, tekneye bağlı su bağlantıları için biçilen ömür de 10 yıl.  LPG gaz hortumlarının üstünde genelde değiştirme tarihleri basılı,Sail drive lastiği için ben 7 yıl biliyordum şimdi on oniki sene deniyor.  Değiştir deniyorsa değiştirmek gerekir,sonuna kadar kullanıp, patlayıp, çatlayınca değiştirme şansı özellikle denizde her zaman mümkün olmayabilir.  İnsan ömrü için de biçilen ortalama bir süre var. Ortalama süre dolmadan göçmemek için lastiği değiştirmek en doğrusu gibi görünüyor.
*

S. A.

« Yanıtla #100 : Mayıs 29, 2014, 18:00:27 »
Tüm topiği okudum, Google amcaya da sordum ama hala anlayamadığım; yelkenli teknelerde bulunan (Volvo, Yanmar ya da her neyse) saildrive sistemi şu kıçtan takma motorlar gibi tekneye yön verebiliyor mu?
Saildrive resimlerine bakınca karineye monteli olan oval bloğun dönme ihtimali yok. Ama bazılarının şanjman bağlantı bölgesi daire. Hal böyle olunca da bazıları döner gibi görünüyor. Yoksa hem dönen hem de sabit olmak üzere iki farklı saildrive mı var? Gerçi topiğin ilk iki sayfasında bu yönde bir bilgi verilmiş ama resimler yitik. Bilen ya da kullanan korsanlardan bilgi lütfen.
*

R. E.

« Yanıtla #101 : Haziran 19, 2020, 06:02:35 »

Son soruyu tekrarlayayım.
Cruise teknelerindeki şaft sistemi (gerçi onlarda 4 adet var) yelken tekneleri için mümkün hale geldi mi?

*

A. Ç.

« Yanıtla #102 : Haziran 19, 2020, 06:43:23 »
Dönebilen sail drive sistemler yapıldı, baş pervanesi ile birlikte joystick yardımı ile kullanılıyor, dümen gibi yön vermekten çok, yanaşmada ve ayrılmada kullanılıyor. Dümen gibi kullanılabilir ama sail drive şaftlı pervaneye göre çok daha ortaya yakın olduğu için etkisi dümene oranla çok düşük olur.  Sail drive'lı tekneler bu nedenle tornistanda çok az pervane çekmesi yaparlar.
*

T. A.

« Yanıtla #103 : Haziran 19, 2020, 08:34:57 »

Son soruyu tekrarlayayım.
Cruise teknelerindeki şaft sistemi (gerçi onlarda 4 adet var) yelken tekneleri için mümkün hale geldi mi?
Evet. Ben 2011'den beri kullanıyorum. Sail drive 360 derece dönüyor.
*

R. E.

« Yanıtla #104 : Haziran 19, 2020, 23:52:17 »

Çok teşekkür ediyorum.
Sağolun..

Sail drive teknenin yanaşma, ayrılma ve seyir halleri (normal hava, sert hava) hakkında bir izlenim-inceleme yazısı okuma hakkı kazanmış hissediyorum.

Tunç korsan çok teşekkürler, tekne motorlarında, "nesil" muhabbeti var mı bilmiyorum. Varsa bu 360 derece dönenler bildiğim her şeyin dışında (360 derece dönen 2,5 HP dinghy motorunu saymazsak). Misal bunlarda şanzıman yoktur (gibi geliyor bana).

Yelken-motor seyrinde orsaya katkısı oluyor mu?
Baş pervanesi niçin gerekiyor?
Daha bir milyon deli soru..
Siz ve diğer bilgi ve deneyim sahibi korsanlar yazarsanız biz de bilgileneceğiz..