0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. K.

Şaft yagı
« : Şubat 16, 2020, 21:24:33 »
Degerli korsanlar yanmar 1gm10 motorunun şaftından yukarı dogru gelen ince bir yag borusu var acaba buraya ne tür bir yag koymam gerekli

*

E. N. C.

Ynt: Şaft yagı
« Yanıtla #1 : Şubat 17, 2020, 00:39:06 »
Merhaba,
Kuşkusuz motorunuzu inceleyecek bir motor ustası daha sağlıklı bir bilgi verecektir; benim bu konuda bir iddiam yok. Sadece geçtiğimiz yıllardaki birkaç deneyimimden yola çıkarak, söz konusu hortumun yağ için değil şafttaki deniz suyunu motor soğutma suyuna aktaran hortum olabileceğini düşünüyorum. Şimdi bundan sonraki cevapları sizinle birlikte izleyip önceki izlenimlerimin doğru olup olmadığını göreceğim.
İyi seyirler dileklerimle

*

A. K.

« Yanıtla #2 : Şubat 17, 2020, 02:06:36 »
Cevap için sagolun lakin bu su hortumu degil bakır ince bir boru yukarıya havuzluk kısmına kadar uzanıyor küçük bir kapagı da var.

*

E. D.

« Yanıtla #3 : Şubat 17, 2020, 02:26:53 »
   Gres yağı olması lazım. Normalde şaftın beş cm. kadar üstünde olur ve kapaklı bir hazneyle son bulur. Hazneye gres basıp kapağı kapatıp çevirdikçe gresi kovanın içine basar, hem yağlanmayı sağlar hem de şafttan su girişini önler. Bir fotoğrafını görürsek daha kesin bir şeyler söyleye biliriz.

*

A. K.

« Yanıtla #4 : Şubat 17, 2020, 09:51:10 »
Ustad sensaft bağlantı yerinin  bir fotografını gonder, cunku her iki korsanın da dediği olabilir .

Ben de ücüncüyü soyleyecektim neredeyse Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Şubat 17, 2020, 09:52:52 Gönderen: Atilla Kaplan »

*

A. K.

« Yanıtla #5 : Şubat 17, 2020, 12:05:40 »
Malesef resmini çekmedim suyla alakası yok ama kesinlikle yag koymak için
*

T. S.

« Yanıtla #6 : Temmuz 12, 2020, 11:41:02 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Degerli korsanlar yanmar 1gm10 motorunun şaftından yukarı dogru gelen ince bir yag borusu var acaba buraya ne tür bir yag koymam gerekli
Çok ince motor/makina yağı kullanılabilir.
*

A. Ç.

« Yanıtla #7 : Temmuz 12, 2020, 12:14:17 »
Bu boru grasörlük olmalı, ucundan bir gres tabancası ile gres basacaksınız. Üstteki kapak, 3-4 cm çapında ise içine gres doldurup kapağı sıkacaksınız, her sıktığınızda gres basılır, parmak kalınlığından ince bir yerse gres tabancası ile basmak gerekir.
*

N. Ö.

« Yanıtla #8 : Temmuz 12, 2020, 12:16:23 »
Tekne karadan suya indirildiğinde, şaft kovanının dış-arka ucu ile salmastra sistemi (eski tip sıkmalı, deep sea seal veya volvo tipi keçe) arasında hava hapsolur.

Eğer bu hava birşekilde tahliye edilmeden şaft döndürülürse, su yardımıyla yağlanacak ve soğutulacak sistem zarar görebilir.

Bazı teknelerde buradaki havanın kendiliğinden tahliye olması için bir boru ile havanın kaçması sağlanır.

Veya yukarıda da bahsedildiği gibi keçe içine yağlama borusu da olabilir.

En iyisi Atilla beyin önerdiği gibi bir fotoğraf ile göstermeniz olacak.