0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Ç.

Ynt: Şaft ve pervane boyanmalı mı, boyanmamalı mı?
« Yanıtla #30 : Ağustos 02, 2012, 18:20:54 »
Su sıcaklığının yanı sıra tuzluluk önemlidir. Marmara'da sıcaklık daha az olmasına rağmen kirlenme Ege ve Akdeniz'e oranla kıyaslanamayacak kadar fazladır.

*

T. Ö.

« Yanıtla #31 : Ağustos 02, 2012, 18:22:07 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
...Ben hız gösteren pervaneyide suyun altından temizliyorum.Yukardaki yazılardan birinde güney denizlerinde daha az kekamozlanma olduğunu yazmış bence doğru değil çünkü sıcak sularda daha fazla oluştuğunu biliyorum.

Tekne altı kirliliği tamamen sudaki yaşamla ilgili.
Mesela bağlı olduğunuz kapalı bir koya tatlı sular (dereler) dökülüyorsa işiniz zor. Zira hemen sudaki yaşam tekneye yapışmaya başlıyor.
Bağlı olduğunuz yer açık denize bakıyorsa o zaman durum daha iyi, çünkü Akdeniz ve Güney Ege tarafları suda çok yaşam barındırmıyorlar.

Ben hız ölçen pervaneyi teknede olmadığım zamanlarda yerinden söküp, sintinede bırakıyorum.
Tekneye geldiğimde yeniden yerine takıp, kekamozlanmasını önlemiş oluyorum.

TANER 

*

U. K.

« Yanıtla #32 : Ağustos 02, 2012, 22:21:28 »
Bak tekne burada olsa hic cikarip takma zahmetin olmayacakti ;-)

*

T. Ö.

« Yanıtla #33 : Ağustos 02, 2012, 22:33:54 »
Güneyde iş bakiyorum sana. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

TANER

*

U. K.

« Yanıtla #34 : Ağustos 02, 2012, 22:54:26 »
Güneyde iş bakiyorum sana. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

TANER
Hah sunu diyeydin...

*

H. B.

« Yanıtla #35 : Ağustos 03, 2012, 08:53:57 »

TANER
Bana da bana da  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. Ç.

« Yanıtla #36 : Ağustos 03, 2012, 21:57:30 »
Tatil icin iyi ama calismak icin cok dusunmeli.Yazin vıcık vıcık,kışın terkedilmis gibi ,açık bakkal dukkani bile yok ,nem ve 50 derece hava.İş kıyafetleri ilede denize girilmiyor.
*

H. Z.

« Yanıtla #37 : Ağustos 04, 2012, 02:17:10 »
Serdar abinin dedikleri altina cok pis imzami atarim. Yuzde yuz ayn fikirdeyim...
*

M. S.

« Yanıtla #38 : Ağustos 04, 2012, 11:49:23 »
Herkes gidince çok koyar adama biz burada kaldık diyeee Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap garip bi hüzün oluşur
*

U. K.

« Yanıtla #39 : Ağustos 04, 2012, 16:44:39 »
Poyraz'in pervanesinde 3-4 arkadas vardi. Elle bile kovabildim. Zehirli ise yaramis gozukuyor. saftin tutya pervane arasi bayagi tutmus ama tutya kovan arasinda hicbirsey yoktu. Ilginc.
« Son Düzenleme: Ağustos 04, 2012, 16:46:47 Gönderen: Umut Korkmaz »
*

K. K.

« Yanıtla #40 : Ağustos 04, 2012, 23:50:30 »
Bu sene zehirlimi kendim vurdum. Aslında Merem in arkadaşı Mehmet Emin usta ile yaptım demek daha doğru olur.Fakat pervaneye şeffaf bir zehirliyi aklıma geldikçe 4-5 kat vurdum sanırım. Kuruması çok zor bir zehirliydi. Dalıp baktığımda pervanenin moment etkisinden dolayı zehirli kanat uçlarına kaymış hafiften...Şimdilik herhangi bir mahlukat yok ama daha 2,5 ay oldu...bakıp göreceğiz...

Bu arada Teknedeki elektroniklerden hız göstergesinin kekamoz yüzünden eskiden çalışmamasına ifrit olurdum. Bu sefer orayıde sanırım beş sefer ince fırça ile ve normal zehirliyle boyadım...Her boya sonrası parmağımla fırıldak gibi çevirmeme rağmen sanırım fazla kaçmış...İlk denize indiğimde 1 saat çalışmadı ama şimdi iyi çalışıyor ama 5,5-6 giderken 4,5-5 gösteriyor... Ben yine de memnunun çalışmasından. Hız göstergesinin  0,0 göstermesinede kıl oluyordum zaten.

Derinlik göstergesinide normal zehirliyle boyadım. Bugüne kadar özerinde ne kadar kekamoz olsa yine de doğru gösterdi. Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim;Derinlikölçer için tekneyi delmeye gerek yokmuş...İçten sintineye bağlanan derinlikölçer pekala derinliği gösteriyormuş...
*

B. B.

« Yanıtla #41 : Ağustos 05, 2012, 13:56:05 »

Derinlik göstergesinide normal zehirliyle boyadım. Bugüne kadar özerinde ne kadar kekamoz olsa yine de doğru gösterdi. Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim;Derinlikölçer için tekneyi delmeye gerek yokmuş...İçten sintineye bağlanan derinlikölçer pekala derinliği gösteriyormuş...

Derinlik göstergelerinin kalibrasyonu nasıl yapılmalı; ya da böyle bir kalibrasyon yapılıyor mu?

Her ne kadar bizim gibi gezginler için çok sorun olmasa da, çok sığ boğazlarda gezinmesek de, yine de ekonun hareketi yoğunluk farkına göre değişmez mi?
*

M. E.

« Yanıtla #42 : Ağustos 06, 2012, 11:06:43 »
Değişebilir... özellikle de derin sulardaysanız.
*

G. M. K.

« Yanıtla #43 : Eylül 14, 2012, 18:10:33 »
boyanmamalı..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

K. U.

« Yanıtla #44 : Eylül 14, 2012, 21:05:41 »
boyanmamalı..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ticari,askeri vb. gemilere bakın hiç biri pervanesini boyamaz. Nedeni çok basit
 boya nedeni ile sürtünmesi artan pervanenin randımanı düşer.
Teknenizi yaz aylarında kullanıyor iseniz zaman,zaman parlatacak kadar temizlemek gerekir.
Kışıda karada geçiriyor ise tekneniz mesele yok demektir.