0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Ç.

Ynt: Şaft ve pervane boyanmalı mı, boyanmamalı mı?
« Yanıtla #15 : Nisan 16, 2012, 20:01:07 »
Pervane için Petit firmasının sprey boyası yurt  dışnda övgü alıyor. Bu ürünü kullanan var mı?

*

D. E.

« Yanıtla #16 : Nisan 16, 2012, 23:07:08 »
Bavaria 42 teknemin 3 kanatlı aliminyum pervanesine, ağustos/2010 tarihinde sürdüğüm beyaz  zehirli boya ; 2011 Eylül sonuna kadar tertemiz kalarak, pervanemi Kekamozlardan korudu..
     Her tekne sahibi gibi ben de yıllardır (12 yıl) bi çok deneme sonunda nihayet dalarak pervane temizliğinden kurtuldum. şöyle ki:
İnternational Boya'nın Primocon astarının üzerine , Trilüx 33 zehirli boyası'nı (beyaz renkli) 3, 4 kat sürdüm (fırça ile)....
  Önce pervane'yi güzelce temizledim, zımparaladım, aseton ile sildim, 2 kat astar sürdüm (bekleme sürelerine uyarak) , Beyaz zehirli boya'yı fırça ile her gün 1 kat  olmak üzere 4 kat sürdüm....... Netice mükemmel....
      Yeni teknemin ( Ferretti 53) pervaneleri (2 adet) pirinç (sarı) olduğu için, 2 kat epoksi astarı'nın üzerine gene fırça ile 4 kat Trilüx 33 Beyaz zehirli boya uyguladım (Aralık 2011 de), sonucu izliyeceğim .

*

K. D.

« Yanıtla #17 : Nisan 17, 2012, 19:33:18 »
Pervane için inter XXX 'in pervane zehirlisi var, ayrıca astarı da mükemmel bence, ama sadece alüminyum pervaneler için, sarı da başarılı değil.

*

B. B.

« Yanıtla #18 : Mayıs 13, 2012, 20:24:13 »
Merhaba, bu konuda oldukça yaşlı ve tecrübeli bir avusturalyalı yelkenciden duyduğum bir uygulama var. Denedim ve tam bir yıl pervanenin ne yosun ne de kekamoz tutmadığını gördüm. Çok basit bir yöntem. Pervaneye inceltilmiş zehirli astarı sürüp, çok ince bir zımpara yapıp tekrar aynı inceltilmiş astarı sürmek. Sanırım etkinliği parlak ve kaygan bir yüzey elde etmeye dayanıyor. Aynı kişiden öğrendiğim zehirli boyaya çok acı kırmızı toz biber katma yöntemini bu sene  daha yeni uyguladım. Bakalım ne sonuç verecek..

*

K. U.

« Yanıtla #19 : Mayıs 14, 2012, 00:01:49 »
   Çok eskilerde yüksek bakır alaşımlı yapılırdı pervaneler.Kekamoz falan filanda olmaz idi
   Bu alasıma bazıları kızıl,bazıları admiralti derler idi.Şaftlar çelik ,kovanlar kuru incir kerestesinden idi...
    Bir var idi bir yok idi falan,filan

*

Z. T.

« Yanıtla #20 : Mayıs 14, 2012, 09:54:40 »
Yanılıyor olabilirim, zehirli boyalar seyir esnasında inceden inceye soyulurcasına erirler. Kekamoz oluşmamasını sağlayan bir etmende budur. Hız arttıkça erime artar. Bu nedenle de motoryatlarda daha sert, zor eriyen zehirliler kullanılır.

Şimdi merak ettiğim: Çok hızlı dönen pervanede kullanacağımız en geç eriyen zehirli bile hızla yok olmaz mı ?

Var zaten elimizde, sürelim zararı olmaz diye sürmek başka bir şey tabi.

Petunia nın pervanesinde laf olsun diye gelip tutunmuş bir iki yaramaz görüyorum arasıra o kadar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

(Motorufazlakullanankorsan)

*

U. K.

« Yanıtla #21 : Mayıs 14, 2012, 10:05:48 »
bu sene ilk kez pervane zehirlisi denedik, bakalım ne olacak?
*

H. A.

« Yanıtla #22 : Haziran 16, 2012, 19:45:00 »
Geçen yıl pevaneme Lanolin (koyun yùnü yağı)  sürmüştüm, teknede bu kiś denizde kaldı. Sonuç pervanede 4 cm kekomoz oluştu ancak  suyun içinde ispatula ile kazınmasï  çok kolay oldu vede pervane lanolini sürdüğùm günküne yakın parlaklıkta ortaya çıktı. Bilgilerinize.
*

H. A.

« Yanıtla #23 : Haziran 16, 2012, 21:26:12 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Geçen yıl pevaneme Lanolin (koyun yùnü yağı)  sürmüştüm, teknede bu kiś denizde kaldı. Sonuç pervanede 4 cm kekomoz oluştu ancak  suyun içinde ispatula ile kazınmasï  çok kolay oldu vede pervane lanolini sürdüğùm günküne yakın parlaklıkta ortaya çıktı. Bilgilerinize.

Düzeltiyorum, 4 mm .
*

K. A.

« Yanıtla #24 : Haziran 16, 2012, 23:09:12 »
ağustos ayında pervaneye kaliteli gres yağı sürmüştük geçen gün daldık üstünde hertürlü canlı vardı midye dahil spatula ile temizledik
*

H. M.

« Yanıtla #25 : Ağustos 02, 2012, 02:05:48 »
Pervane icin anladığım kadarı ile kesin birsey yok.
Peki ya şaf icin? Şafta özel zehirli sürmek gerek mı ? Yoksa oda zimparami yapılmalı?
*

H. Z.

« Yanıtla #26 : Ağustos 02, 2012, 02:12:14 »
Bu sene pervanezehirlisi denedik. Sonuç 2 ayın ardından kocaman bir "FİYASKO". Astarına kadar sökülmüş. Sanırım sarı malzemede sorun var ama alüminyum pervanede zehirli nefis sonuç veriyor.
*

U. K.

« Yanıtla #27 : Ağustos 02, 2012, 09:51:09 »
HakanM korsanım,
geçen haftalarda Maşallah'ıın pervanesine baktık, zehirli boya azıcık kalmış ama kalan da hiç iş yapmamış.  Kekamoz doluydu.  Bu hafta bizimkine de bakacağım, sanırım benzer bir durumla karşılaşacağız.  Maşallah'ın şaftı gövde içinde kaldığı ve deniz suyuyla temas etmediği için bir fikir yürütemiyoruz, bizim şaftın durumunu da bildiririm.
Aluminyum pervaneler için International'ın zehirlisinin iyi iş gördüğü çeşitli dostlar tarafından belirtiliyor.  Biz sarı pervaneciler kaldık yine limon suyu, gres yağı, davul tozu, minare gölgesi tariflerine...
*

H. E.

« Yanıtla #28 : Ağustos 02, 2012, 10:02:56 »
Ekip'in aluminyum pervanesine astar + spreyle sıkılan zehirli uygulamıştım. Gayet iyi durumda.

Sarı pervaneler için de en iyi sonucu tekne karadayken kademeli olarak pervaneyi 400 numara ince zımparaya kadar çıkarak zımparalamak, daha sonra da limon sürmek ile elde etmiştim. Böylece pürüzsüz ve kimyasal olarak düzeltilmiş bir yüzey elde ediliyor ve kekamoz oluşumu gecikiyor.
*

S. Ç.

« Yanıtla #29 : Ağustos 02, 2012, 18:05:52 »
Hemen hemen heray dalıp pervane ve şafttaki kekamozları spatulayla kazıyorum,yalnız geçen ay zor oluyor diye şaftı spatula yerine, metal bulaşık teli ile temizlemiştim,bu sefer baktığımda şaft pırıl pırıldı.Benim pervane boyası yerine hiç değilse on dakka yetecek kadar bir hava tüpü sistemine ihtiyacım var.Uygun bişey bulursam edinicem.Geçenlerde iki tane kiloluk ğöğsünüze sabitleyici filesi olan ve dedantörlü küçük heryere sığabilen bir oksijen tüpü sistemi buldum.480 dolar fiyatı vardı.Heralde gidip alıcam.Firma normal bir nefes alıp vermeyle 15 dakka dayandığını söyledi.Ben hız gösteren pervaneyide suyun altından temizliyorum.Yukardaki yazılardan birinde güney denizlerinde daha az kekamozlanma olduğunu yazmış bence doğru değil çünkü sıcak sularda daha fazla oluştuğunu biliyorum.