0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. G.

Portatif su yapıcı
« : Şubat 01, 2022, 03:47:49 »
Selamlar
Acaba bu portatif su yapıcıyı kullanan var mı aramızda?
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

R. E.

Ynt: Portatif su yapıcı
« Yanıtla #1 : Ağustos 08, 2022, 06:27:17 »

Sanırım hala yok...
Var mı?

Bilgi ve deneyim paylaşacak kaptan?

*

A. Ç.

« Yanıtla #2 : Ağustos 08, 2022, 07:12:03 »
Kullanacağınız yere göre fiyart fayda analizi yapmanızı öneririm. Cihazların ilk maliyetleri oldukça yüksek oluyor ve belirli bir süre kullanmayacaksanız ek bakım gerektiriyor. Diğer bir yönleri ise enerji tüketimlerinin yüksek olması. Kıyılarda geziyorsanız, satın alacağınız en pahalı su bile cihaza göre daha ucuz olacaktır. Uzun süre açık deniz seyri planlıyorsanız da kapasitesi çok daha yüksek bir cihaz seçmelisiniz.

*

R. E.

« Yanıtla #3 : Ağustos 08, 2022, 07:58:17 »
Kullanacağınız yere göre fiyart fayda analizi yapmanızı öneririm. Cihazların ilk maliyetleri oldukça yüksek oluyor ve belirli bir süre kullanmayacaksanız ek bakım gerektiriyor. Diğer bir yönleri ise enerji tüketimlerinin yüksek olması. Kıyılarda geziyorsanız, satın alacağınız en pahalı su bile cihaza göre daha ucuz olacaktır. Uzun süre açık deniz seyri planlıyorsanız da kapasitesi çok daha yüksek bir cihaz seçmelisiniz.

Tümüyle haklısınız. 
Arada bir kurcalama nedenim yeni bir gelişme var mı?
Bunu öğrenmek..
Planlamaya titizlik göstermekle sorun aşılabilir benim gibi seyirden ziyade "siftinme" modunda dolananlar için... uzun seyirlerde zaten gerekli...

*

A. K.

« Yanıtla #4 : Ağustos 08, 2022, 09:09:51 »
Recep korsan ben gecen sene deniz suyu arıtma sistemi yapma konusunu bayağı inceledim.
İşin temeli evdeki su arıtıcılarla aynı ancak membran filtre  tuzlu suya uygun olması gerekiyor. Esas pahalı olan parça da bu ,  ortalama bir membran 8-10 bin TL cıvarıydı . Ama esas sorun uzun süre çok yüksek enerji gerekmesi , neredeyse ayara göre içinden geçen tuzlu su miktarının 10-20% sini tatlı su olarak alabilmen , sürekli bakım yapıp ilgilenmen , ters çalıştırman vs.
eğer aylarca karaya çıkmayacaksan , eğer hazırlıkçı değilsen almaya değeceğini düşünmüyorum

O yüzden okyanusu geçeceğim zaman yapmaya karar verdim .  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Ağustos 08, 2022, 09:10:53 Gönderen: Atilla Kaplan »

*

A. K.

« Yanıtla #5 : Ağustos 08, 2022, 09:32:35 »
Ayrıca tüm parçalar çok yüksek basınca dayanıklı olacak. Verilen performans değerleri okyanusun temiz suyundan sıfır filtre ile alınan değerler. Bizim denizlerdeki temizlilik oranı ile filtreler çok dolar ve enerji inanılmaz artar . En sağlılkısı enerjiyi jeneratörden veya  motor kayışına takacağınız ilave bir dinamodan almak . bir sürü mazot yakacaksın alacağın 5-10 lt su . Yani tatlı suyun maliyeti mazottan daha pahalı olacak .
« Son Düzenleme: Ağustos 08, 2022, 09:46:18 Gönderen: Atilla Kaplan »
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #6 : Ağustos 08, 2022, 09:55:04 »

Ayrıca tüm parçalar çok yüksek basınca dayanıklı olacak. Verilen performans değerleri okyanusun temiz suyundan sıfır filtre ile alınan değerler. Bizim denizlerdeki temizlilik oranı ile filtreler çok dolar ve enerji inanılmaz artar .
Ben değil ama yakın iki arkadaşım yüksek kapasiteli seamaker kullanıyor bizim charter klasik rotalarında (göcek, Hisarönü, gökova vb), en büyük dertleri filtrelerin çok hızlı kirlenip performans düşmesi, haftada bir filtre değişiyorlar.

Ben de kısa bir süre 12V DC ile çalışan 20lt/h kapasiteli meşhur bir markayı kullandım, 20 litre su için yaptığı gürültüye değmiyor! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür (mobil)

*

A. D.

« Yanıtla #7 : Ağustos 08, 2022, 12:50:42 »
Su yapıca en önemli şey kapalı sularda kum vs olan yerlerde kullanmamak ve kapasite hesabını iyi yapmak. Kişi başı günlük ön görülen tüketim 30lt civarındadır. Yani alacağınız cihazı ona göre seçmek ve enerji tüketimini de ona göre ön görmek gerek. 32Ah dediğiniz tüketim çok yüksek görünmese bile saatte 32Ah tüketim ciddi bir tüketimdir akülerin üzerine binen anlık yük açısından. Şöyle düşünün ki 200Ah lik akü demek saatte 10 Ah çekerseniz 200Ah demek. O nedenle su yapıcıyı çalıştırırken motor çalıştırmak ya da güneş panelinin devrede olması önemli. Genelde motor seyri sırasında çalıştırılması tavsiye ediliyor bu nedenle.
*

A. K.

« Yanıtla #8 : Ağustos 08, 2022, 13:10:16 »
Su yapıca en önemli şey kapalı sularda kum vs olan yerlerde kullanmamak ve kapasite hesabını iyi yapmak. Kişi başı günlük ön görülen tüketim 30lt civarındadır. Yani alacağınız cihazı ona göre seçmek ve enerji tüketimini de ona göre ön görmek gerek. 32Ah dediğiniz tüketim çok yüksek görünmese bile saatte 32Ah tüketim ciddi bir tüketimdir akülerin üzerine binen anlık yük açısından. Şöyle düşünün ki 200Ah lik akü demek saatte 10 Ah çekerseniz 200Ah demek. O nedenle su yapıcıyı çalıştırırken motor çalıştırmak ya da güneş panelinin devrede olması önemli. Genelde motor seyri sırasında çalıştırılması tavsiye ediliyor bu nedenle.

Suyun partikul olarak temiz olmaması  ve filtrelerin kısmen tıkalı olması halinde sarfıyatın 32 degil 40Ah+  kadar cıkacagını tahmin ediyorum.
*

A. D.

« Yanıtla #9 : Ağustos 08, 2022, 17:10:50 »
Benim bahsettiğim makinelerde elektrik sarfiyatı değişmez çünkü yüksek basıncı dışarı atmak için kullandığı su ile yapıyor. Bir anlamda turbo gibi çalışıyor. Yüksek basınç pompası için elektrik kullanmıyor.
*

S. Ç.

« Yanıtla #10 : Ağustos 08, 2022, 20:14:30 »
Okyanusun ortasına su yapıp satan,küçük bir istasyon kursam para kazanırmıyım acaba?..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

R. E.

« Yanıtla #11 : Ağustos 08, 2022, 20:55:24 »
Okyanusun ortasına su yapıp satan,küçük bir istasyon kursam para kazanırmıyım acaba?..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Rüzgarla çalışanını icat edin...
Büyük hizmet olur yatçılığa da amatör denizciliğe de, benim gibi siftinen amatörlere de. Botla plastik kapla su taşımaktan kurtuluruz..

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

T. A.

« Yanıtla #12 : Ağustos 08, 2022, 21:06:46 »
Bende var. Ama hiç kullanmadım İsteyen varsa satmayı düşünüyorum Didim dmarin teknede duruyor