0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. Ç.

Şaft milinin oynama derecesi nedir?
« : Temmuz 11, 2012, 20:21:45 »
Bu pazar marinadan ayrilirken safta, tonoz halatini karaya bagladiklari ince halat dolandi.Aninda motor stop etti.Marina dalgıçı dolanan halatı çıkardı.Bizde daha sonra bir problem olmadan yola çıktık.Durdugumuz yerde birde ben kontrol edeyim dedim.Heralde daha sonra takilmiski bende biraz dolanmis naylon torba temizledim.Buarada safti saga sola sallayinca (ileri geri degil) biraz tikirti ve az bir bosluk hissettim.Bu sallantinin nekadari normaldir.Birde tornistanda ne kadar yuklenirsen yuklen elektrik motoru gibi sessiz calisan 51hp yanmar motor,rolantide ve ileride iki kat daha gurultulu calisiyor.Nerdeyse heryere gerigeri gidicem.Bu daha yüksek ses nedenki acaba.

*

A. T.

Ynt: Şaft milinin oynama derecesi nedir?
« Yanıtla #1 : Temmuz 11, 2012, 20:50:33 »
öncelikle gecmis olsun Serdar korsanım, sanırım safti tutan askı burcu saft yatağı aşınmış olabilir aynı sorun bende de var ordan biliyorum, bronz veya fiber malzemeden üretilmiş olan yataklar var,tavsiyem en kısa sürede bu yatağı değiştirmeniz ve fazla yol yapmamanız,aksi halde şanzımana hatta tekne gövdesine dahi büyük zarar verebilecek hasarlara yol açabilecek bir durumla karsilasabilirsiniz  :(normalde saft milinin hiç oynamadan yatağında tatlı sıkı diye tabir edilen bir sıkılıkta calışması gerekir dusuncesindeyim ,daha bilgili genomların da fikirleri bu açıdan çok önemli tabiki!!!

*

A. T.

« Yanıtla #2 : Temmuz 11, 2012, 20:54:26 »
((((daha bilgili genomların da fikirleri))))

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap   gekoların demek istemiştim oysa ki Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

S. Ç.

« Yanıtla #3 : Temmuz 12, 2012, 22:02:30 »
Eskisi kadar bu siteden bilgi alamıyorum.Yavaş yavaş üzülmeye başladım.Alper korsanim sizede tsk ederim.Siz yeni oldugunuz icin söyledigim sizden dışarı.

*

M. E.

« Yanıtla #4 : Temmuz 12, 2012, 22:21:09 »
Aşkolsun Serdar ağabey, iy ki bir mesajını atlamışız yani... )))
Eğer gözle görünür bir eğrilik bürlülük yoksa, elle çevirince kabaca salgı yapmadan veya sıkışmadan dönüyor ve motorda da vuruntu yapmıyorsa bahsi geçen boşluk normaldir.
Su içinde değerlendirilimesi bunun karadakinden biraz daha farklıdır...
Daha sesli çalışması için şanzıman kaynaklı bir sorun olabilir. Yağına falan baktınız mı? Keçesinden falan kaçırabilir,,,
Sinrtinede kaçak yağ sızıntısı falan var mı?

*

S. Ç.

« Yanıtla #5 : Temmuz 12, 2012, 23:15:32 »
Erem im sende olmasan..Yağı tam (sanzıman),kacakta yok.Sırf ileride yapsa sanziman dicem ama,rolantidede gürültülü.Tornistan da cok sessiz.
*

M. E.

« Yanıtla #6 : Temmuz 12, 2012, 23:25:07 »
Motor kulakları nasıl? Kopmuş olmasın?
*

S. Ç.

« Yanıtla #7 : Temmuz 13, 2012, 00:58:04 »
Onlarda yeni ayarlandi.
*

H. Z.

« Yanıtla #8 : Temmuz 13, 2012, 01:09:28 »
Yeni ayarlandi derken halat sarmasindan sonra mi?
*

S. Ç.

« Yanıtla #9 : Temmuz 13, 2012, 02:57:55 »
Daha önce Hakanım.
*

O. B.

« Yanıtla #10 : Temmuz 13, 2012, 09:12:02 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu pazar marinadan ayrilirken safta, tonoz halatini karaya bagladiklari ince halat dolandi.Aninda motor stop etti.Marina dalgıçı dolanan halatı çıkardı.Bizde daha sonra bir problem olmadan yola çıktık.Durdugumuz yerde birde ben kontrol edeyim dedim.Heralde daha sonra takilmiski bende biraz dolanmis naylon torba temizledim.Buarada safti saga sola sallayinca (ileri geri degil) biraz tikirti ve az bir bosluk hissettim.Bu sallantinin nekadari normaldir.Birde tornistanda ne kadar yuklenirsen yuklen elektrik motoru gibi sessiz calisan 51hp yanmar motor,rolantide ve ileride iki kat daha gurultulu calisiyor.Nerdeyse heryere gerigeri gidicem.Bu daha yüksek ses nedenki acaba.
İleri ve geri vites arasındaki fark şafta gelen kuvvetin yönüdür. Bu nedenle ses farkı ya şafttaki boşluktan ya da kaplindeki bir sorundan oluyordur. Yatakta boşluk olması halinde belli bir hızda rezonans olacak ve titreşim meydana gelecektir. Hangi devirde olacağını bilmek mümkün değil. Şunları kontrol edelim:
1. Vites boştayken seste değişme var mı? Boştayken seste sorun yoksa problem şaft veya kaplindedir. Ses aynı ise sorun şanzumandadır.
2. Şaft ile şanzuman bağlantısı nasıl? Bu bağlantıda boşluk var mı? Yoksa sorun yataktandır.
« Son Düzenleme: Temmuz 13, 2012, 09:12:42 Gönderen: Orhan Barut »
*

H. A.

« Yanıtla #11 : Temmuz 13, 2012, 09:13:37 »
Şaftın boşluğundan olduğunu sanmıyorum.Motor takozlarından olabilir.Motor takozları kopmuş olabilir.
Selametle
*

Y. O. S.

« Yanıtla #12 : Temmuz 13, 2012, 10:05:50 »
YELKEN SEYRİNE ÇIKIN. RAHATSIZ EDİCİ SES HALA GELİYORSA YA ŞAFT HAFİF EĞRİDİR(Kİ HALAT DOLANDIĞINA GÖRE BU DAHA BÜYÜK İHTİMAL) YADA ŞAFT YATAĞINDA BOŞLUK VARDIR.
*

A. T.

« Yanıtla #13 : Temmuz 13, 2012, 10:08:09 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Şaftın boşluğundan olduğunu sanmıyorum.Motor takozlarından olabilir.Motor takozları kopmuş olabilir.
Selametle

Onlarda yeni ayarlandi

Serdar abi takozlarin da yeni ayarlandigini soylemisti Halil Abi, zaten sorunun icinde cevabi da gizli.. bu oynama normal diil, dakikada 1250-1450 devir donen bir pervanenin olusturdugu kuvvetler oyle azimsanacak kuvvetler degildir. pitch ve capa gore degisen bu kuvvetler direkt olarak saft miline etki ettiginden en ufak bir balans bozuklugu vibrasyona neden olabilir, ayni arabalardaki tekerlere takilan kursun agirliklar gibi 10 grlik kursun direksiyondaki o dehset titresimi engelleyebilmekte Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. benim tavsiyem yine saft yataginin gozden gecirilerek iyi bir layn ayarindan sonra dalgali ve yalpali bir seyirde test etmek diye dusunuyorum...
selametle...
*

H. A.

« Yanıtla #14 : Temmuz 13, 2012, 10:18:16 »
Şaft ve dış klende bozukluk olsa,rölantide çalışırken ses olmaz.Rölentide ses varsa motor kulaklarında problem varmış gibi düşünülebilir.
Selamlar