0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. E.

Ynt: Rüzgar dümeni
« Yanıtla #150 : Şubat 29, 2016, 23:47:56 »
Ben "THANK YOU FOR PURCHASING OUR PRODUCT" kısmında daralmaya başladım. "Press PWR button to turn the unit on" kısmında sıkılıp bırakmıştım.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. S. E.

« Yanıtla #151 : Mart 01, 2016, 00:18:46 »

.    Özkan Gülkaynak Türkiyede ruzgar dümenine en hakim
isimdir.2014 yılında onun hazırladığı notlardan ve bazı yabancı kaynaklardan rüzgar dümeni çeşitleri ve çalışma mekanizmaları ile ilgili bir derleme yapmaya çalışıyorum.Ama şimdilik yeri gelmişken bir not düşmek istiyorum.
  Yardımcı dümeni olan rüzgar dümenleri sadece otopilot yerine enerjisiz yol yapmayı sağlamak  dışında aynı zamanda ana dümende bir problem oluştuğunda yedek dümen görevinide görür.
   Yardımcı dümen, ana dümenden bağımsız çalışan tekneyi ayrıldıgı rotasına sokmaya çalışan bir dümendir.Eğer rüzgar dümeni, yardımcı dümen tertibatlı ise ana dümen kilitlenerek devre dışı bırakılır.Ana dümenin bu şekilde sabitlenmesi tekneye uzun omurgalı teknelerde olduğu gibi ekstra boyuna denge kazandırıp ,özellikle pupa gidişlerde teknenin gezinmesini azaltıp, daha düz bir hat üzerinde ilerlemesini sağlayamaktadır.Dümenin kilitlenmesi,hem rüzgar dümeninin daha iyi çalışmasını,hemde daha düz bir hat üzerinde ilerleyen teknenin,daha çok yol katetmesini sağlamaktadır.
   Gereklilik konusunda şahsi fikrimse; uzun yol dışında rüzgar dümeni fiyat-fayda ilişkisinde (degermi ?),çok uzun düşünülmesi gereken bir yardımcıdır..

*

L. Y.

« Yanıtla #152 : Mart 01, 2016, 11:19:14 »
"Wind Vane" modunu en sık kuvvetli rüzgarda (teknede dümeni düzgün tutabilecek biri yoksa) ana yelkeni basarken kullanıyoruz.
Bir de geniş apaz seyirde (Bumbayı sabitlesek bile) dümeni otopilota bırakmak gereken durumlarda....

Bu arada  Ati'cim, hiç şüphem yok, yaparsın sen....

*

A. S. E.

« Yanıtla #153 : Nisan 19, 2016, 12:41:25 »
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Rüzgar dümenide takıldı,KOZA artık yola hazır.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

L. Y.

« Yanıtla #154 : Nisan 19, 2016, 13:43:39 »
Ati, büyüksün kardeşim.

Elinize sağlık, çok güzel görünüyor.
Çalışmadığı zamanlarda pala sabit mi duracak yoksa kalkabiliyor mu?

*

A. S. E.

« Yanıtla #155 : Nisan 19, 2016, 14:34:02 »
   Pala tek pimle takılıyor Leventcim, takıp çıkarmak çok kolay.
*

H. E.

« Yanıtla #156 : Nisan 19, 2016, 15:08:16 »
Rüzgar dümenini anlatan yazı ne oldu?
*

D. E.

« Yanıtla #157 : Nisan 19, 2016, 15:30:35 »
Koza teknesine takılan Hydro Vane değil mi? aslında yapılan tüm hazırlıklar fotoğraflarla anlatılsa paylaşılsa keşke..mesela benim de en büyük sorularımdan biri mazot bidonlarının durduğu yer idi ve bu fotoğraftan büyük bir şey öğrendim aynısını uygulayacağım. Üstelik kontraya göre trapez ağırlık olarak dahi kullanılabilir... Ben mi atladım acaba hazırlıkları..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap varsa link atar mısınız rica etsem..
*

D. E.

« Yanıtla #158 : Nisan 19, 2016, 16:14:24 »
Bu arada pardon ben atlamışım önceki yazışmaları...arkadaş grubu varmış bu konuyla ilgili.. anlaşılan ben olmadığıma göre bilgilere de gerek yok diye anlıyorum..

Gene de iyi çalışmalar dilerim..umuyorum dostlarımıza yararlı bir alet ortaya çıkar.

*

A. S. E.

« Yanıtla #159 : Nisan 19, 2016, 19:01:48 »

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Editörü bekliyor. ;)Editör benden daraldı,ben sorandan daraldım. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Nisan 19, 2016, 19:03:15 Gönderen: Atilla Serdar Erdoğan »
*

A. S. E.

« Yanıtla #160 : Nisan 19, 2016, 19:13:10 »
Bu arada pardon ben atlamışım önceki yazışmaları...arkadaş grubu varmış bu konuyla ilgili.. anlaşılan ben olmadığıma göre bilgilere de gerek yok diye anlıyorum..

Gene de iyi çalışmalar dilerim..umuyorum dostlarımıza yararlı bir alet ortaya çıkar.

Kozanın yedek mazot bidonları sancak-iskele iki taraflı resimdeki gibi vardavela dikmeleri arasına krom lamalarla sabitlendi.Bencede  çok sağlam, hiç çapariz yaratmayacak şekilde,fonksiyonal ve çok şık oldu.Toplam 176 lt yedek taşıyor.
    Kozanın hazırlanmakta olan bir web sayfası var sanırım,Nurettin abi konuyla ilgili başlık açarsa bencede iyi olur. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
    Rüzgar dümeni doğru,hydrovane ama ek iş olarak bize modellikde yaptı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap,sonrada yerini buldu,çokda yakıştı.
    Bizim yaptığımız rüzgar dümeni ile ilgili gelişmeleri genelede yazacağım Dilek hanım.

« Son Düzenleme: Nisan 19, 2016, 19:17:12 Gönderen: Atilla Serdar Erdoğan »
*

H. E.

« Yanıtla #161 : Nisan 19, 2016, 19:40:58 »

Editörü bekliyor. ;)Editör benden daraldı,ben sorandan daraldım. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

En son bitirmiştik. Bir tek o tabloyu koyup koymamaya karar verecektik.

Hadi bitirelim şu işi. Denizcilik camiasının beklediği bir kaynak bu. İlk defa Türkiye'de rüzgar dümenleri anlaşılır şekilde anlatılmış olacak. Okuyan anlayacak. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. S. E.

« Yanıtla #162 : Nisan 19, 2016, 20:05:41 »
   Bencede Hakan korsanım,o son tablo eger zorluyorsa konu oturduktan sonrada konabilir Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

R. E.

« Yanıtla #163 : Şubat 20, 2019, 11:18:56 »

Fotoğrafların uçması ne büyük talihsizlik.
Bunu düzeltmenin bir yolu bulunamıyor mu?

Bir de kıçta dinlence olan tekneler için rüzgar dümeni konusunda yeni gelişme oldu mu?

« Son Düzenleme: Şubat 20, 2019, 11:20:50 Gönderen: Recep Ertürk »
*

L.

« Yanıtla #164 : Mayıs 23, 2019, 21:24:25 »
Kitapların yazarlarından izin alındığı belirtilmiş, o yüzden paylaşmakta mahsur yok sanırım.