0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Ç.

Bir tekne taşıdığı yelken alanı büyük olsa bile rüzgarla alabora olmaz. Rüzgar tekneyi yatırdıkça (bayılttıkça) yelken alanı göeceli olarak küçülür ve sabit aşıı üzgarda bile tekne çk bayılı ama alabora olmaz. Bir yelkenli teknenin alabora olabilmes için bordasından gelen kırılan dalga gereklidir ve bu dalga yüksekliğinin yaklaşık tekne eni kadar olması lazımdır. He ne kadar bu dalganın bordadan gelmesi gerekirse de hangi aıda seyredese seyretsin dalga tekneyi kolaylıkla çevirebilir.

adresinde limana girerken kırılan bir dalgaya yakalanan ve alabora olan bir tekne var.

*

A. E.

Ynt: rüzgala yelkenli tekne devrilir mi (alabora olur mu)?
« Yanıtla #1 : Ekim 06, 2016, 20:57:37 »
Ilginç! Tam hacıyatmaz görüntüsü. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. E.

« Yanıtla #2 : Ekim 06, 2016, 23:37:41 »
Teknenin düzelmesi alabora olmamasını tartışmayacağım. Doğru ve yerinde bir görseldir de...

Dikkat çekmek istediğim husus farklı
Tekne sanki motoru çalışmıyor yol almıyor gibi...
Biraz sürati olsa üstünde, dümeni eğer çok küçük değilse-ki sanırım bavaria 38 veya 40 aralığında bir tekne- kıç omuzluktan aldığı böyle bir dalga ile devrilmez. Mendireğin içine girmiş bir kaptanın tek yapacağı zaten o sektörden gelen dalga olmalıdır diye düşünüyorum
Bilmem yanılıyor muyum?

*

T. A.

« Yanıtla #3 : Ekim 06, 2016, 23:56:41 »
Mehmet korsanım bana motor çalışmıyordan  ziyade boşta gibi geldi, devrilip düzeldiğinde tekneyi anında dalgaya çevirdiler.  Bu arada bu olayın diğer videosunda olay daha belirgin Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. Y.

« Yanıtla #4 : Ekim 07, 2016, 01:05:32 »
Sanki, "İçeri girdik, artık emniyetteyiz" deyip yol kesmişler gibi. Arkaya bakmayı akıl edebilselerdi herhalde pontona çıkana kadar gazlarlardı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

T. A.

« Yanıtla #5 : Ekim 07, 2016, 06:40:26 »
Bu liman mimlidir. 4 Sene kadar evvel aynı limana giren bir oceanis 46nın kabusunun resimlerini foruma koymuştum. Gerçi o bu kadar yatmamıştı
Resimlere buradan ulaşabilirsiniz :
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Ekim 07, 2016, 06:42:14 Gönderen: Tunç Aytunç »
*

G. Y.

« Yanıtla #6 : Ekim 07, 2016, 15:07:18 »
Ağzında 6 metrelik dalga kırılan liman da ilginç tabi. Acaba yavaşlamalarının sebebi önceki dalganın geri çekilmesinden çıkan su mu yoksa gerçekten yol mu kesmiş. Zannımca önceki dalga geri çekmesi diye düşünüyorum. Birincisi gazı kesse bu kadar hızlı yol kaybetmez alet; ikincisi tekne tekrardan dikildikten sonra ani şekilde iskeleye dönüyor. Burdaki yanlış iskelesindeki kayalıkların orada sanki kırılma yok gibi o tarafa tam yol girmeliydi gibi geldi bana..
*

E. O.

« Yanıtla #7 : Ekim 07, 2016, 15:27:12 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0xd51cf7a6eaa626d:0x92e5ef88999021a!8m2!3d43.2988236!4d-2.256885?hl=en

bu limanda geçmiş olay
*

S. Ş.

« Yanıtla #8 : Ekim 07, 2016, 19:05:48 »
Yuh ben boyle bir yerden ne girerim ne cıkarım:)

butun okyanus gücünü korfeze basıyor  gitsen gidemezsin, dalga fırtına neyse oraya fırlatır
« Son Düzenleme: Ekim 07, 2016, 19:07:36 Gönderen: Semih Sener »
*

D. U.

« Yanıtla #9 : Ekim 07, 2016, 19:22:11 »
Geçen gün Yatching World'de okumuştum. Dalganın büyüklüğünden ziyade kırılmasının tehlikeli olduğunu anlatıyor.

*

D. U.

« Yanıtla #10 : Ekim 07, 2016, 19:40:31 »

Böyle girişi olan limanları benim de aklım pek almıyor. Konuyu dağıttığım için özür dilerim ama sonu kötü biten bu videoyu da paylaşmak istedim.

Selametle diyim.
*

A. Ç.

« Yanıtla #11 : Ekim 07, 2016, 19:53:01 »
Bu kadar büyük kırılan dalga olmasa da Karadeniz'deki hemen tüm barınak girişlerinin şartları buna çok benzerdir. Sert havalarda  balıkçılar limana dönmek yerine açık denizde pruvalarını dalgaya vererek, oyalanırlar. Lodos bir havada Kalamış veya Fenerbahçe marina girişleri de oldukça ürkütücüdür.
« Son Düzenleme: Ekim 07, 2016, 19:53:38 Gönderen: Ahmet Çelenoğlu »
*

İ. S.

« Yanıtla #12 : Ekim 07, 2016, 23:54:28 »

Böyle girişi olan limanları benim de aklım pek almıyor. Konuyu dağıttığım için özür dilerim ama sonu kötü biten bu videoyu da paylaşmak istedim.

Selametle diyim.

İçim acıdı valla. Hele filmin sonunda adamın halini görünce. Bence sağı solu çekeceklerine gaza kökleyip dalacaklardı içeri çok oyalandılar. Genelde bu tip girişi olan yerlere uçarak giriyorlar hep.
« Son Düzenleme: Ekim 07, 2016, 23:55:33 Gönderen: İbrahim Sofu »
*

H. A.

« Yanıtla #13 : Ekim 08, 2016, 00:55:17 »
Bu tekneler sanırım metal, bizim yoğurt kapları olsa parça parça olurdu.
*

S. Ş.

« Yanıtla #14 : Ekim 08, 2016, 11:06:20 »
Vallahi dogru rusyada iskeleye bagli teknelere sert dalgalar vurmaya basliyor ,biraz onlem falan aliyorlar ama hikaye...sabah cogu parca parca  ayni yogurt kabi parcasi gibi oluyorlardi videoyu buraya tasiyamadim
« Son Düzenleme: Ekim 08, 2016, 11:10:03 Gönderen: Semih Sener »