0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

C. Ç.

Ynt: Rota 660 soruları
« Yanıtla #195 : Nisan 28, 2017, 21:25:40 »
Geçen seneye kadar 18 19000 bandında satan bir firma vardı kartalda sanırım motorsuz standart donanımını bu fiyatlara satıyorlardı.

SM-N9005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

H. K.

« Yanıtla #196 : Mayıs 31, 2017, 21:20:03 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
internette gezinirken bir sitede rota 660'ın standart donanımlı fiyatının motor hariç 25.000 tl olduğunu gördüm ve hemen teslim yazıyordu, piyasaya göre uygun geldi bana..(gerçi rota kalmadı ama neta ile kıyasladığımızda)
Burak kaptanım
Rota teknelerinde belirli bir fiyat aralığı yoktur.Benim teknemdek 40 000 Tl lik motor var bir başkasında 10 000 Tl Çin motoru.Ben keyfe keder 10 000 Tl ye balık bulucu aldım ama pekala 500 TL ye de bulabilirsiniz.Genelde 40 litre şişme tank vardır ben 120 litre krom tank yaptım.Otopilot güneş paneli derken fiyat iki üç misline çıkabiliyor.Benim tavsiyem Yanmar motorlu bir Rota dır herzaman..

*

K. E.

« Yanıtla #197 : Haziran 01, 2017, 10:52:27 »
internette gezinirken bir sitede rota 660'ın standart donanımlı fiyatının motor hariç 25.000 tl olduğunu gördüm ve hemen teslim yazıyordu, piyasaya göre uygun geldi bana..(gerçi rota kalmadı ama neta ile kıyasladığımızda)
Burak kaptanım
Rota teknelerinde belirli bir fiyat aralığı yoktur.Benim teknemdek 40 000 Tl lik motor var bir başkasında 10 000 Tl Çin motoru.Ben keyfe keder 10 000 Tl ye balık bulucu aldım ama pekala 500 TL ye de bulabilirsiniz.Genelde 40 litre şişme tank vardır ben 120 litre krom tank yaptım.Otopilot güneş paneli derken fiyat iki üç misline çıkabiliyor.Benim tavsiyem Yanmar motorlu bir Rota dır herzaman..

İyi de,motorsuz ortalama 20 bin TL fiyatı olan bir tekneye 40 bin TL motor takmak aksesuarlarla süslemek belki de teknenin 3/4 katı fiyat harcamak kişinin kendi keyfine kalmış.Bu aynı şahin marka arabaya bmw motoru takmak gibi birşey.Yani istisnai bir durum.Şuan makul bir rota'yı 40 bin TL'ye en dolusunu da 60 bine alabilirsiniz.Bunun üzerindeki fiyatlar abartıdır.Zaten bunun üzerinde bir fiyata tekne düşünen rota almaz.

*

K. T.

« Yanıtla #198 : Haziran 01, 2017, 11:30:45 »
Burak kaptanım

İyi de,motorsuz ortalama 20 bin TL fiyatı olan bir tekneye 40 bin TL motor takmak aksesuarlarla süslemek belki de teknenin 3/4 katı fiyat harcamak kişinin kendi keyfine kalmış.Bu aynı şahin marka arabaya bmw motoru takmak gibi birşey.Yani istisnai bir durum.Şuan makul bir rota'yı 40 bin TL'ye en dolusunu da 60 bine alabilirsiniz.Bunun üzerindeki fiyatlar abartıdır.Zaten bunun üzerinde bir fiyata tekne düşünen rota almaz.

Bir teknede yeni bir motor ve hayatınızı kolaylaştıracak birçok donanım eklemek zaten kişinin kendi insiyatifinde. Bunu yapan göze alan kişi zaten maddi yönden teknesini satmayı değiştirmeyi v.s düşünmemektedir. Sıfır alınan her malın fiyatı 2.el'e düştümü düşer bu bir gerçek. Bir malın fiyatıda emsalleri ile ilişkilendirir. Bizim arkadaşlar geçenlerde 46000'e Rota aldılar 3 yasında tekne 50 HP makine var kıçtan takma. ( motorun sıfır fiyatı 16-17 bin ) şimdi bu aşamada şu tartışılabilir içten takma bir motor mu kıçtan takma bir motor mu ? zaten bir rota alıcısının kafasındaki en büyük ? budur bence. Çunkü kıçtan takma bir motorda havukluk düğün yeri gibi oluyor. Bir haftasonu kullancısı için kıçtan takma motorlu bir rota bence daha kullanışlı. Ama konunun benden daha iyi yorumlamasını yapacak rota kullanıcıları var aramızda... Kurmay abinin dediği gibi 40-60 arasına güzel bir Rota bulunur.

*

K. E.

« Yanıtla #199 : Haziran 01, 2017, 11:49:58 »
Rota için en ideali içten takma bir motor.Bu tekne kayıcı bir formaya sahip olmadığı için dıştan takmaya uygun değil.Havuzluk konusunda zaten bir masaya ihtiyaç olduğundan kaybedilen alanı böyle telafi etmiş oluyorsunuz.İkinci elde de içten takmalar daha hızlı satılıyor.Sadece haftasonu birkaç saatlik bir seyir için alınacaksa fiyat olarak görece daha ucuz olduğu için dıştan takma da düşünülebilir.

*

H. K.

« Yanıtla #200 : Haziran 02, 2017, 10:34:48 »
Burak kaptanım

Kurmay kaptan size kesinlikle katılmadığımı belirtmek isterim.Denizciliğe ve tekneye bakış açımı iki maddeyle sıralayayım
1-İmkanlar ölçüsünde maksimum güvenlik
2-İmkanlar ölçüsünde maksimum konfor

Yaptığınız genelleme tüm tekneler için geçerlidir ama ortalıkta milyondolarlık tekneler dolaşmaktadır.Polyesterden imal edilen her teknenin en ucuz kalemi gövdedir.Esas para tutan donanım ve aksesuardır.

Rota 660 ın kabuğunun 20 000 e satıldığı günler çok eskilerde kalmıştır.Bildiğiniz gibi firma piyasadan para toplamak için bu fiyatlara tekne vermeyi vaad etmiş ve kendisi batarken birçok insanın da parasını yanında götürmüştür.Şimdi aynı kalıbı başka bir firma üretmekte ve motorsuz olarak yaklaşık 40 000 TL ye peynir ekmek gibi satmaktadır.

Siz bundan bir yıl önce mitsubişi motorlu Rota 660 teknenizi bildiğim kadarıyla 60 000 TL civarında satmanıza rağmen üzerinden bir yıl geçtikten,firma kapandıktan ve döviz kuru bu kadar değiştikten sonra üstelik de bu kadar talep varken hiç fiyat artışının olmamasını beklemeniz enteresan bir durum gerçekten.

Benim teknem bundan 5 ay önce 85 000 TL teklif gördü ama satmayı düşünmedim bile.Şu anda Çin motorlu ve standart donanımlı Rotalar 55 000 TL civarında kolaylıkla alıcı bulmaktadır
*

H. K.

« Yanıtla #201 : Haziran 02, 2017, 14:57:59 »
Burak kaptanım

Bir teknede yeni bir motor ve hayatınızı kolaylaştıracak birçok donanım eklemek zaten kişinin kendi insiyatifinde. Bunu yapan göze alan kişi zaten maddi yönden teknesini satmayı değiştirmeyi v.s düşünmemektedir. Sıfır alınan her malın fiyatı 2.el'e düştümü düşer bu bir gerçek. Bir malın fiyatıda emsalleri ile ilişkilendirir. Bizim arkadaşlar geçenlerde 46000'e Rota aldılar 3 yasında tekne 50 HP makine var kıçtan takma. ( motorun sıfır fiyatı 16-17 bin ) şimdi bu aşamada şu tartışılabilir içten takma bir motor mu kıçtan takma bir motor mu ? zaten bir rota alıcısının kafasındaki en büyük ? budur bence. Çunkü kıçtan takma bir motorda havukluk düğün yeri gibi oluyor. Bir haftasonu kullancısı için kıçtan takma motorlu bir rota bence daha kullanışlı. Ama konunun benden daha iyi yorumlamasını yapacak rota kullanıcıları var aramızda... Kurmay abinin dediği gibi 40-60 arasına güzel bir Rota bulunur.
Kıvanç kardeşim Rota da kıçtan takma yada içten takma motor göreceli tercih meselesi ama havuzluk konusunda içten takma kesinlikle daha ferah ve kullanışlı.Dıştan takma modelde havuzluğun arka kısmı motor için ayrılmış ve dolayısıyle alandan feragat edilmiş.Sırtınızı dayayıp ayagınızı uzatacağınız bir yer yok.Üstelik masa sabit olmadığı için seyir esnasında sürekli çapariz.Uzun yolda dizel içten takma motor daha çok güven veriyor.Dıştan takma modelde en büyük avantajlar sessiz olması ve tornistan da rahat manevra yapabilmesi.Ayrıca birkaç mil daha hızlılar ama yakıt tüketiminde kıyas bile olamaz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

K. E.

« Yanıtla #202 : Haziran 02, 2017, 15:31:57 »
Burak kaptanım

Kurmay kaptan size kesinlikle katılmadığımı belirtmek isterim.Denizciliğe ve tekneye bakış açımı iki maddeyle sıralayayım
1-İmkanlar ölçüsünde maksimum güvenlik
2-İmkanlar ölçüsünde maksimum konfor

Yaptığınız genelleme tüm tekneler için geçerlidir ama ortalıkta milyondolarlık tekneler dolaşmaktadır.Polyesterden imal edilen her teknenin en ucuz kalemi gövdedir.Esas para tutan donanım ve aksesuardır.

Rota 660 ın kabuğunun 20 000 e satıldığı günler çok eskilerde kalmıştır.Bildiğiniz gibi firma piyasadan para toplamak için bu fiyatlara tekne vermeyi vaad etmiş ve kendisi batarken birçok insanın da parasını yanında götürmüştür.Şimdi aynı kalıbı başka bir firma üretmekte ve motorsuz olarak yaklaşık 40 000 TL ye peynir ekmek gibi satmaktadır.

Siz bundan bir yıl önce mitsubişi motorlu Rota 660 teknenizi bildiğim kadarıyla 60 000 TL civarında satmanıza rağmen üzerinden bir yıl geçtikten,firma kapandıktan ve döviz kuru bu kadar değiştikten sonra üstelik de bu kadar talep varken hiç fiyat artışının olmamasını beklemeniz enteresan bir durum gerçekten.

Benim teknem bundan 5 ay önce 85 000 TL teklif gördü ama satmayı düşünmedim bile.Şu anda Çin motorlu ve standart donanımlı Rotalar 55 000 TL civarında kolaylıkla alıcı bulmaktadır
Bundan 8 ay kadar önce 60 bin TL'ye sattığım tekne standart bir rota değildi.Burada sayamayacağım kadar extralarla doluydu,ayrıca hem tekne ve motor,hem de bütün donanımları sıfır idi.O zaman için de maksimum diyebileceğim bir fiyata satıldı.Şuan çin motorlu bir rota donanımına göre 40/45 bin aralığında rahatlıkla bulabilirsiniz.Yanmar makinanın farkı da bunun üzerine en fazla 10 bin koyar.Almak isteyen arkadaş var ise Alaçatı'da oldukça donanımlı ve yanmar motorlu bir tane 50 bine satılık.Çin motorlu da alağıda linkini vereceğim tekne var,pazarlık ile 40 altına bile alınabilir.2009 Rota fisher 6,60 bakımları yapılmış
İlan No: 433911452
*

K. E.

« Yanıtla #203 : Haziran 02, 2017, 17:13:41 »
Ayrıca 70/90 bin aralığında bir tekne düşünen bence bu alternatifleri rota ile kıyaslasın2000 MODEL JEANNEAU MERRY FISHER 6.35 (YABANCI BAYRAKLI)
İlan No: 442364581
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapİL SATLIK SEARAY SUNDANCER 270 FUL TEKNE FİYAT DÜŞTÜ
İlan No: 260292859
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 7.50 pilot house işaretliler hariç
İlan No: 419531872
*

Y. T.

« Yanıtla #204 : Temmuz 16, 2017, 01:09:12 »
Neden bir tekne en iyisi olmak zorunda, bence 660 da güzel ithal tekneler de güzel, kişiye tercihe göre değişir bu ikinci elde kolay satılması en bariz avantajı tabiki fiyat yüksek olacak yerli ürün her zaman avantajdır desteklenmelidir gerekliliktir
*

M. A.

« Yanıtla #205 : Ekim 11, 2021, 16:38:07 »
              Merhaba korsanlar,

Bu konuda yazilanlar en son 2017 tarihinde kalmis. Ben de konuyu tekrar canlandirmak istedim.

Yeni ROTA 660

Yeni Uretici firmanin internet adresi ile Youtube da; once  Sn, Serkan Yildiz ( Her yer deniz Youtube kanali ) ve Sn Hakan Kavaklioglunun yapmis oldugu inceleme ve

devamin da Serkan Yildiz in uretici firma sahibi ile yapmis oldugu soylesi asagidadir. Bu bilgiler yardimi ile yeni tekne ve tasarimi konusunda ki dusuncelerimiz nelerdir?

*

S. Ç.

Ynt: Rota 660 soruların tornistan
« Yanıtla #206 : Eylül 02, 2022, 14:07:53 »
rota 660 teknemde yanmar 29 luk makinanın tornistanı çok sıkıntılı limana kıçtan kara olmam problem yaratmakta.
Makınanın ileri viteste saat yönünün tersine  tornistanda ise saat yönüne dönmekte.Şanzıman yanmar markadir. Bu sıkıntı pervane kanatlarından ve pich ayarından olabilirmi.Yazışmaları incelediğimde  böyle bir sorunu olana rastlamadım  fikirlerinizi rica ederim. Sevgilerimle.
*

A. Ç.

« Yanıtla #207 : Eylül 02, 2022, 14:47:54 »
Pervane çekmesi tüm pervanelerde vardır. Pervane döndğünde suyu hem ileri veya geri hem de yan yöne iter, İleri yolda dümen palasının üstünden su geçtiği içn pek farkedilmez ama tornistanda paladan su geçip yönü düzeltebilmesi için teknenin üstünde yol olması gerekir. Biraz uzakta manevraya başlarsanız, tekne yol yapmaya başlayınca dümen dinlemeye başlar.