0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Z. T. G.

Röle ile 220 volt kontrolü yapabilir miyim?
« : Eylül 02, 2014, 10:09:08 »
Sahilden aldığım 220 volt invertöre giriyor ve oradan tekne içine prizlere dağılıyor.
Seyir halinde invertör 220yi akülerden yapıyor.
İstiyorum ki sahile bağlandığımda invertöre uğramadan tekne içine dağılsın.
Bunun için Pako şalter kullanabilirim ve bununla invertörü bypass edebilirim biliyorum.
Ama bunu kumanda panelimin üzerinde bir buton ile halletmek istesem, 12 volt 100A, 5 bacaklı bir röle alsam, 12 volt anahtar ile röleyi aktif yaptığımda 220'nin invertöre giden fazını kesip, pasif bacaktan hattın 220sini açsam, anahtarı kapattığımda da tam tersi olsa.
Pako şalterle bu işi yapabilirim, ama şalteri aşağılarda bir yere koymam, her defasında eğilip kalkmam, bununla da kalmayıp, eşime öğretmem lazım.
Ama kontrol panelinde olursa, eşime, limana bağlandığımızda bu butona basılacak demem yeterli olacak ve butondaki led ile de ben hangi 220 olduğunu görebileceğim.
Nasıl olur sizce?

*

B. B.

Ynt: Röle ile 220 volt kontrolü yapabilir miyim?
« Yanıtla #1 : Eylül 02, 2014, 10:59:15 »
Üzerinde biraz düşünülürse aynı ırgat motoru kontağı gibi bir düzenek yapılabilir, hatta biryerlerde hazır olanı da görmüştüm. 220 V geldiği zaman kontak tetiklenecek, 220V devresini açıp, invertör fazını kesecek,
arıza olur da kesmez ise ne olur bilmiyorum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

« Yanıtla #2 : Eylül 02, 2014, 11:05:07 »
Röle ile kontrol edilebilir, hatta şebekeye bağlı otomatik bile kontrol edilebilir. Her ne kadar kontrol devrelerinde   12 veya 24V kullanmak emniyet sağlarsa da otomatik açıp kapayan bir sistem daha doğru görünüyor. Devreden devreye geçmek kesintiye sebep olacak, bu konuda hassas cihazlar varsa  çok uygun değil. Örneğin televizyon kapanıp açılmayabilir saat varsa ayarı bozulabilir vs.

*

U. K.

« Yanıtla #3 : Eylül 02, 2014, 13:02:39 »
soru : sahilde elektriğe bağlıyken de 220'ler aküden ve inverterden mi besleniyor?

mesela bizim teknede 220 önce ana 220 panosuna giriyor.  buradan Battery charger, Outlets (220V), microwave olarak üçe ayrılıyor. yani prizlerle redresörün bir alakası yok.
« Son Düzenleme: Eylül 02, 2014, 13:02:55 Gönderen: Umut Korkmaz »

*

R. E.

« Yanıtla #4 : Eylül 02, 2014, 13:25:11 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
soru : sahilde elektriğe bağlıyken de 220'ler aküden ve inverterden mi besleniyor?

mesela bizim teknede 220 önce ana 220 panosuna giriyor.  buradan Battery charger, Outlets (220V), microwave olarak üçe ayrılıyor. yani prizlerle redresörün bir alakası yok.

Bende de benzer (benim tekne fakir, mikrodalga yok). Tekneye 220 girişinden ayrı hat çektirin ve priz takın, konu kapansın derim.

*

Z. T. G.

« Yanıtla #5 : Eylül 02, 2014, 13:29:15 »

Yanıt : Maalesef evet.
Redressör değil invertör. Denizdeyken, prizler invertöre bağlı olmaz ise 220 alamam. Buzdolabı ve tv (sırada bulaşık makinesi olacak) 220v çünkü
*

A. Ç.

« Yanıtla #6 : Eylül 02, 2014, 13:33:45 »
Invertör sahile bağlı iken bir nevi kesintisiz güç kaynağı gibi çalışıyor. 220V sahil beslemesi ile  aküleri şarj ediyor ve invertöre güç aktarıyorsunuz. Banagöresistemin böyle kalması daha sağlıklı, sahil elektriğinden bağımsız olarak kesintisiz 220v olur.
*

B. B.

« Yanıtla #7 : Eylül 02, 2014, 13:41:08 »
Invertör sahile bağlı iken bir nevi kesintisiz güç kaynağı gibi çalışıyor. 220V sahil beslemesi ile  aküleri şarj ediyor ve invertöre güç aktarıyorsunuz. Banagöresistemin böyle kalması daha sağlıklı, sahil elektriğinden bağımsız olarak kesintisiz 220v olur.

%100  katılıyorum, niçin böyle kullanmak istemiyorsunuz?
*

Z. T. G.

« Yanıtla #8 : Eylül 02, 2014, 13:47:44 »

%100  katılıyorum, niçin böyle kullanmak istemiyorsunuz?

İnvertör 800watlık da onan. Kettle çalıştırmıyor :-)
*

A. Ç.

« Yanıtla #9 : Eylül 02, 2014, 13:55:09 »
Sadece Kettle veya nadir kullandığınız başka cihazlar için sadece şebekeden beslenen  ek bir priz koymak alternatif olabilir.
*

U. K.

« Yanıtla #10 : Eylül 02, 2014, 14:36:24 »
iki sigortalı bir ara pano yaptırın.  panoyu sahil elektriğinden besleyin.
iki çıkışı olsun, birincisi redresöre çıkacak, ikincisi yapacağınız yeni tesisata takılacak olan yeni prizlere.
bu prizlerin rengini de mevcutlardan farklı yapın ki ileride karışmasın.
sonra da kökleyin kettle'ı.

röleye, kontaktöre gerek yok bu durumda.  çok daha basit.
*

Z. T. G.

« Yanıtla #11 : Eylül 02, 2014, 15:35:32 »
iki çıkışı olsun, birincisi redresöre çıkacak, ikincisi yapacağınız yeni tesisata takılacak olan yeni prizlere.

Bunu pako şalterle de yapıyorum zaten. Röle istememin nedeni kumanda paneline taşıyabilmek ve tek tuşla haledilmesini sağlamak.
Panoya ya da şaltere eğilmek, kapak açmak, kafamı dümen dolabının içine sokmak istemediğimden kaynaklanıyor bu istem :-)
*

C. D.

« Yanıtla #12 : Eylül 02, 2014, 15:41:21 »
Arkadaşlar lütfen hakim olmadığınız konularda,
geyik muhabbeti tadında kelamlar sarfetmeyin;
Özellikle de teknede 220 volt kullanımı hakkında.

HP 9 mm Browning pistolet,
teknede bilinçsiz kullanılan AC 220 volt gerilimin yanında,
sütten çıkmış ak kaşık kalır.
*

U. K.

« Yanıtla #13 : Eylül 02, 2014, 16:03:32 »

Bunu pako şalterle de yapıyorum zaten. Röle istememin nedeni kumanda paneline taşıyabilmek ve tek tuşla haledilmesini sağlamak.
Panoya ya da şaltere eğilmek, kapak açmak, kafamı dümen dolabının içine sokmak istemediğimden kaynaklanıyor bu istem :-)

bir kumandaya ihtiyacınız yok ki, sigortaları daima açık tutacaksınız zaten, sahil elektriğine bağladığınız anda da otomatik olarak 220V prizlerden elektriğiniz olacak.  illa ki kumanda istiyorum diyorsanız da hangi şalteri (redresör veya 220V priz hattının veya ikisini birden) kesmek istiyorsanız bir (veya iki) monofaze kontaktör taktırırsınız, bunun kumandasını da teknenin 12V elektriğinden alırsınız, olur biter.  Bunu kendiniz de yapabilirsiniz veya pano vs. işleri yapan elektrikçi tanıyorsanız tarif edin, onlar da rahatlıkla yaparlar.
Burada panoyu seçerken dikkat edin, panoyu koyacağınız yer su veya neme maruz kalacak biryerse mutlaka IP65 veya üstü sınıfı olmasına dikkat edin.
« Son Düzenleme: Eylül 02, 2014, 16:04:03 Gönderen: Umut Korkmaz »
*

Z. T. G.

« Yanıtla #14 : Eylül 02, 2014, 16:16:36 »
Anladım. Teşekkürler

Bu arada ihtiyacı olanlar için: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Eylül 02, 2014, 16:18:42 Gönderen: Ziya T. Güneş »