0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. A.

Raymarine Pusula (Jiroskop) Tamir Olur Mu?
« : Nisan 20, 2015, 16:06:54 »
Oto pilotun "no data" vererek işlev dışı kalmasını, kablolamayı kurcaladığım için kalibrasyon istiyor diye yorumlamıştım.

Kış mevsimi dolayısıyla denizdeki kalibrasyonda deviation hep 50derece çıkınca pes ettim.

Bugün Raymarine Türkiye Turimpeksi aradım. Jiroskop ve dümen açı sensörü test prosedürünü mail attılar, sağolsunlar.

Açı sensörü sorunsuz.

Ancak jiroskop (Compass, dijital pusula her ne ise) avometre ölçümlerinde sınıfta kaldı.

Kablolarda kısa devre olabilir diye cihazı açıp içinden de ölçüm yaptım, aynı.

Turimpeks sıfırı için 143Euro+Kdv der.

Acaba bu jiroskopu tamir için mi mücadele edeyim, sıfırını mı alayım?

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

İ. K.

Ynt: Raymarine Pusula (Jiroskop) Tamir Olur Mu?
« Yanıtla #1 : Nisan 20, 2015, 16:13:02 »
     Sonuç olarak bu cihaz bozulmuş. Ben, öncelikle tamir etmeyi denerdim, tamir edeyim derken daha çok bozarsam zaten bozuk olan cihazda bir zararım olmaz neticede yenisi alınacak ama tamir edersem en az bir müddet daha bu cihazı kullanma şansım olur.

*

T. A.

« Yanıtla #2 : Nisan 20, 2015, 17:23:51 »
Özkan korsan bence de ilk önce kontak temizleyici sprey ile girişin kendine gelmezse parça kontrolüne geçersiniz.
Çalışırsa 143Euro+KDV'yi başka parça alımlarda değerlendirilir.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #3 : Nisan 20, 2015, 20:27:36 »
resimdeki pusula fluxgate denilen normal elektronik manyetik pusula, jiroskop değil.
hareketli askı mekanizması ve altındaki ağırlık tekne yalpalarında pusulanın deniz yüzeyine paralel kalmasını sağlıyor..

tüm otopilot sistemlerinde kullanılan bu tip elektronik pusulaların hassas noktası üzerindeki ince bobinlerin devre kartına bağlandığı lehim noktalarıdır..
eğer kablolarında bir kopukluk yoksa büyük ihtimalle tüm bobin uçlarının lehimlerinin tazelenmesi sorunu çözer.

Lehim tazelemesi öncesi eski lehimlerin temizlenip devre üzerindeki bakır hatların, bağlantı noktalarının sağlam olup olmadığı kontrol edilmeli, kopukluklar varsa ince bakır tel ile önce onların tamamamlanıp sonra bobin uçlarının lehimlenmesinde fayda var.. yakın gelecekteki sorunları engeller.

*

T. G.

« Yanıtla #4 : Nisan 20, 2015, 20:32:52 »
Asla tamir etmeye çalışma yenisi tak ,benim fikrim bu

*

Ö. A.

« Yanıtla #5 : Nisan 20, 2015, 21:00:52 »
Özgür Korsan!

Şahanesiniz!

Teşekkür ederim..

Deneyeceğim. Malum, çevremiz genişledi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Hüseyin Ağbi duy sesimizi, tabletten mesaj gönderemiyorum... Sabah artık Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Not; Avometre ile ölçüm yaptığımda, falanca ohm altında olması gereken çıkışların tümünde kısa devre vardı. Yetkili servisin teşhis prosedürüne göre sadece  bir ölçüm tuttu. İnşallah lehim v.b. basittir ve çözümü vardır.
« Son Düzenleme: Nisan 20, 2015, 21:04:29 Gönderen: Özkan Andaç »
*

T. G.

« Yanıtla #6 : Nisan 20, 2015, 21:17:40 »
Bana teşekkür yok mu ?
En garanti yöntemi ben önerdim
*

Ö. A.

« Yanıtla #7 : Nisan 20, 2015, 21:23:06 »

Maçtan sonra.

S/Y Molto Cattiva - WIM

*

U. U.

« Yanıtla #8 : Nisan 20, 2015, 21:55:24 »
Özkan korsan senin teknen benimkinden daha dertli imiş  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Şurası da çalışıyor de  en son sağlam dişimi kıracağım   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu sene karaya alacaktım ama senin başlığı okuyunca vaz geçtim ge ko 2. bir yandım anam kaldıramaz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. A.

« Yanıtla #9 : Nisan 20, 2015, 22:13:05 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Özkan korsan senin teknen benimkinden daha dertli imiş  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Şurası da çalışıyor de  en son sağlam dişimi kıracağım   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu sene karaya alacaktım ama senin başlığı okuyunca vaz geçtim ge ko 2. bir yandım anam kaldıramaz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bugün gösterge tablosunu da söktüm.

Kontak anahtarına fazla yük biniyordu, yenileyip üzerindeki yükü azaltacağım.

İki de ampul yanmıyor, tümünü led ile yenileyeceğim.

Seyirde olası tüm sorunları limanda engellemeye çalışıyorum.

Tümay G. Korsanım!

Katılıyorum, sizinki kökten çözümmüş..

Aklıma gelmeyen çözüm öneriniz için teşekkür ederim