0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Ç.

Ynt: Radar Reflektörleri
« Yanıtla #15 : Mayıs 18, 2013, 19:38:58 »
Pasif denilen radar reflektörleri genellikle hiç geri dönüş yapmaz, gerçekten radar reflektörü arıyorsanız aktif   reflektör almanızı öneririm.  Aldığı sinyali kuvvetlendirip  tekrar yayınlıyor.

*

H. E.

Ynt: Ynt: AIS nedir? Nasıl yapılır?
« Yanıtla #16 : Mayıs 18, 2013, 21:17:11 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
...

Merak edenler için burada güzel bir inceleme var;
...

Bu link eskimiş.

Şöyle bir şey var: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. E.

« Yanıtla #17 : Mayıs 18, 2013, 21:18:46 »
ÇAlışan link bu galiba:

*

H. A.

« Yanıtla #18 : Mayıs 18, 2013, 21:59:58 »
Pekii...
İki ayrı cins reflektörünü birini iskeleye,birini sancağa monte etsek daha görünür olabilirmiyiz?
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. T.

« Yanıtla #19 : Mayıs 18, 2013, 23:20:49 »
Bizim çalışan radarımızın herhangi bir olumlu etkisi olmuyor mu karşı ekranda ?

*

A. Ç.

« Yanıtla #20 : Mayıs 19, 2013, 16:45:55 »
Sizin radarınızın bir etkisi  olmaz. Radar belirli bir yöne sinyal gönderir ve sinyalin geri dönmesini bekler. Sizin radarınızın aynı zamanda aynı yönde sinyal göndermesi  imkansıza yakındır.

Radar reflektörünün biri çalışmıyorsa yani yansıtma yapmıyorsa ikincisi de yapmayacaktır. Yani iki reflektör çok olumlu sonuç vermez.
*

N. D.

« Yanıtla #21 : Mayıs 19, 2013, 17:14:47 »
Tesekkurler Ozgur korsan,

Faydali bilgiler..
Bu arda hepinize merhaba, ben araniza yeni katildim.
Birkac zamandir yazilarinizi ve hos sohpetlerinizi okuyorum, okudugum kadariylan sizlerden daha cok sey ogrenecegim hepinize selamlar  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap   
*

O. T.

« Yanıtla #22 : Mayıs 19, 2013, 19:04:35 »
Acaba balıkçıların kullandığı, + şeklinde iç içe geçmiş metal plakalardan oluşan, küre biçimindeki reflektörlerin işlevselliği ne düzeydedir? Küre şeklindeki bu reflektörü bir yerden sallandırınca 90 derece meselesi çözülmüş olur mu?   
*

H. D.

« Yanıtla #23 : Mayıs 19, 2013, 19:11:41 »
Acaba balıkçıların kullandığı, + şeklinde iç içe geçmiş metal plakalardan oluşan, küre biçimindeki reflektörlerin işlevselliği ne düzeydedir? Küre şeklindeki bu reflektörü bir yerden sallandırınca 90 derece meselesi çözülmüş olur mu?
17 nolu mesajdaki linkte sorunuzun cevabı İngilizce olarak var.
*

O. T.

« Yanıtla #24 : Mayıs 19, 2013, 19:13:52 »
Teşekkür ederim, atlamışım.
*

K. E.

« Yanıtla #25 : Mayıs 19, 2013, 19:39:03 »
Aktif radar reflektörlerine şöööyle bir baktım da fiyatları 1.800 TLleri buluyor.Bu durumda uzunca zamandır kafamda olan AIS cihazı en mantıklısı galiba.
Bu konuda şu solar panelleri ithal eden dostumuzu arayarak Çin ellerinde uygun fiyatlı bir şeyler olabilir mi diye sordum.
Araştıracağını söyledi.
Dedim uygun fiyatlı ve kurallara uygun bir şey olursa taliplisi çok olabilir.
Hadi hayırlısı bakalım.
Bekleyelim,görelim
*

N. Ö.

« Yanıtla #26 : Mayıs 20, 2013, 11:34:12 »
Radar reflektörleri  çeşitli metal aksamın tesadüfi olarak yansıttıklarına benzer bir mantıkla yapılmamışlardır.

Pasif reflektörlerin çalışma prensibi şöyledir;

Elinize 3 tane ayna alıp bunları bir köşede 90'ar derece açıyla bir araya getiriniz.Daha sonra bunlara bir el feneriyle bir ışık huzmesi gönderin, feneri
nereden tutarsanız tutun , yansımanın herzaman fenere doğru döndüğünü görürsünüz. 3 boyutlu olarak çevredeki tüm noktalara geri yansıma
olmasını isterseniz, ozaman bu 3'lü aynadan enaz 8 tanesini , sırt sırta bir araya getirmeniz gerekir. En basit tek bir küre gibi görünenlerin
yapısı böyledir.

*

N. Ö.

« Yanıtla #27 : Mayıs 20, 2013, 12:01:23 »
Basit radar reflektörleri her yöne yansıma yapabilmelerine karşın, heryöne olan yansıma şiddeti maalesef aynı değildir. Yani bazı yönlerde çok iyi
yansıma yapabilirken, bazı ara yönlerde ise çok zayıf yansıma yapar, diğer bir deyişle kör sayılabilecek yönleri vardır.

İşte bu sorunu azaltmak amacıyla teknelerimizde çok rastlanan bir plastik tüp içindeki çeşitli yönlere dönük yüzeyciklerden oluşan reflektörler
yapılmıştır. Bunlar da yine aynı prensiple çalışırlar ancak bir 3 lü yüzey grubunun kör noktasına diğer birinin güçlü bölgesi denk geldiği için
birbirlerinin eksiğini kapatıp heryöne daha düzenli yansıma yaparlar.

Tüp şeklindeki bu reflektörlerin de zayıf tarafı ,  imalat kolaylığı ön planda tutularak yansıtıcı yüzeylerin mat alüminyum profillerden kesilerek oluşturulmasıdır. Bildiğiniz gibi radar sinyalleri çok yüksek frekanslıdır ve ışık özelliği gösterirler. Dolayısı ile yansımanın iyi olması için çok parlak
yüzeylere ihtiyaç vardır, mat alüminyum yüzeyler çok iyi bir seçim değildir. Ticari nedenlerle böyle yapılmışlardır.
*

N. Ö.

« Yanıtla #28 : Mayıs 20, 2013, 12:18:22 »
Yukarıda anlattığım prensiplerden hareketle 2003 yılında tekneme çok parlak yüzeylerden oluşan iki küçük modül yaptım ve bunların birini sancak
diğerini ise iskele çarmıklarının yukarılarına bağladım. Sonuç mükemmeldi , arkadaşlarımın radarlarında diğer bütün teknelerden daha parlak
görünüyordum. Hala bunları kullanıyorum
*

H. E.

« Yanıtla #29 : Mayıs 20, 2013, 12:34:16 »
Yukarıda anlattığım prensiplerden hareketle 2003 yılında tekneme çok parlak yüzeylerden oluşan iki küçük modül yaptım ve bunların birini sancak
diğerini ise iskele çarmıklarının yukarılarına bağladım. Sonuç mükemmeldi , arkadaşlarımın radarlarında diğer bütün teknelerden daha parlak
görünüyordum. Hala bunları kullanıyorum

Hımmm. Şimdi konu ilginçleşmeye başladı. Nedir bunlar? Biz nasıl yaparız?