0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

F. B. D.

Ynt: Radar gerekliliği
« Yanıtla #90 : Mayıs 23, 2020, 21:22:07 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Cevaplar için teşekkür ederim.

Ben yaptığım araştırmalara göre kıça bağlamanın pek bir zararlı olmayacağı kanısına vardım. Belli bir yükseklikte, iskele kıça krom bir boru ile bayram sonrası montaj olur diye planlıyorum. Zaten çıkış açısı  aşağı ve yukarı yönlü 12,5 derece olduğundan her halükarda alanında kalmamış oluyoruz gibi sinyalin. Ama yaydığı enerjiyi alanına denk geliyoruzdur. Pek çok yabancı yatta örneğine rastladım. Kurulum manuelinde de bahsediyor zaten..

Bu arada yağmur dışında CB bulutları bu tür radarlarda görünüyor mu peki? (Bilmiyorum ne kadar yapılabilir, ama yolda bile bile CB kümesinin altına rota tutmamak için soruyorum)
Ben de ilk teknemde bu şekilde bağlamıştım. Gayet de güzel çalışıyordu. Üstelik orta aksa değil iskele tarafına bağlamıştım.

Benim de teknem(27ft) ve direğim küçük olduğu için böyle bir yöntem tercih ettim, güneş panellerinin arasında U şeklinde bir boru geçirerek bunu biminiye, aşağıdan da pushpite sabitledim, sağlamlaştırmak adına biminiye iki dikme daha indirdim, daha sonra da U'nun ucuna krom bir kaide kaynatarak radarı üzerine oturttum. Biraz üstünde radar reflektörü de olmasına rağmen hiçbir parazitle karşılaşmadım şimdiye kadar, akşam yaptığım seyirlerin çoğunda da yalnız seyir yaptığım için aktif kullanıyorum, çok da faydasını gördüm özellikle liman girişlerinde. 

*

A. Ç.

« Yanıtla #91 : Mayıs 23, 2020, 21:36:10 »
Kıç istralya destekli, sürekli yatay duran:
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

« Yanıtla #92 : Mayıs 24, 2020, 20:42:33 »
Taze bilgi:
...
While researching, I found a pas-
sage in an FCC engineering document
that summed up my concern: “Two
areas of the body, the eyes and the tes-
tes, are known to be particularly vulner-
able to heating by RF energy because of
the relative lack of available blood flow
to dissipate the excessive heat load
(blood circulation is one of the body’s
major mechanisms for coping with
excessive heat).” That sounded serious,
and because it was before the Internet,...

Professional Boat Builder 184-Apr-May 2020
sayfa 75

Kısaca: Radar özellikle soğutma sistemi zayıf olan gözlerde ve testislerde ısınmaya neden olabiliyor, radar anteninin  görüşünden uzak durmakta yarar var.

*

H. E.

« Yanıtla #93 : Mayıs 25, 2020, 22:59:05 »
Bugünkü sunumda Selim ve Nadire Berker çifti son 2 senedir radarı hiç kullanmadıklarını söylediler.