0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

O. E.

Ynt: Pupa palangasında çubuk şart mı?
« Yanıtla #15 : Eylül 22, 2018, 12:12:51 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Recep korsanım..bumbayı halatla kaldırmaya azda olsa içindeki yay nedeniyle yardımcı oluyor,belirli boy teknelerin altında olmasada olur bir parça..

Serdar kaptanım o "belirli boy" nedir? 
Benim gözlemim 10-12 metre üstü yeni teknelerin hemen hepsinde var. Eskilerde yok. Bunun yanı sıra 8.5 metre teknelere de muhtemelen sonradan takılmış olduğunu görüyorum zaman zaman..

Yeni teknelerin hepsinde var ,
Hatta Opsiyon listesinde hidrolik ve elektrik ile çalışanları var.
Irgat gibi kumandası var ...
Yukarı - Aşağı
Elektriklisine Ne gerek var bilemedim...
« Son Düzenleme: Eylül 22, 2018, 12:16:06 Gönderen: Oktay Eryılmaz »

*

S. Ç.

« Yanıtla #16 : Eylül 22, 2018, 13:09:41 »
Bumbayı yelken açıkken kaldırmak acaip bir güç gerektiriyor..
O halatı germek için yelkeni boşlucan falan..
Bundan kurtulmak için,fazla güç harcamama adına yelken açıkken bile kullanmak amacıyla elektrikli yapılmıştır..tabiki büyük kolaylık..elektrikli vinç misali..

Ve çubukta olsa,halatta olsa oradaki heç büyük tip olduğu için ve heç açıksa ve yatmayan tipse hep bir takılma problemi çıkar..
« Son Düzenleme: Eylül 22, 2018, 13:13:56 Gönderen: Serdar Çırak »

*

E. O.

« Yanıtla #17 : Eylül 22, 2018, 13:10:53 »

Her ikisi de aynı işi görür..

Anayelken trimi yaparken "Twist" adını verdiğimiz bükümü kontrol etmeye yarayan 2 elemandan biridir. (bir diğeri anayelken iskotasıdır)

Doğan hocam, görüntü çubuğa benzemekle birlikte büyük teknelerde bu amortisman gibi içiçe geçmiş 2 metalden oluşur ve yine halatla veya (diğer enstrümanlarla) kontrol edilir..

Not: google da "boom vang sailing" diye aratırsanız benzer çok sayıda görsel görebilirsiniz..

*

E. O.

« Yanıtla #18 : Eylül 22, 2018, 13:16:45 »
Bumbayı yelken açıkken kaldırmak acaip bir güç gerektiriyor..
O halatı germek için yelkeni boşlucan falan..
Bundan kurtulmak için,fazla güç harcamama adına yelken açıkken bile kullanmak amacıyla elektrikli yapılmıştır..tabiki büyük kolaylık..elektrikli vinç misali..

Serdarcım, boom vang yani aşağıdaki şekilde gördüğümüz düzenek yelkeni kaldırmak için değil, aşağıya çekmek şeklinde kullanılıyor. Bunu şekildeki gibi bir makaralı düzenekle kolayca yapabiliyoruz zaten. Bunu gerip, boşlayarak anayelkenin Twistini uygun hale getiriyoruz.

Bumbayı kaldırmak için balançiyayı germek gerekir.
« Son Düzenleme: Eylül 22, 2018, 13:19:08 Gönderen: Eyüp Oğan »

*

M. E.

« Yanıtla #19 : Eylül 22, 2018, 13:26:15 »
Şöyle de söyleyebiliriz sanırım, yelken dolduğunda her zaman bumbayı kaldırır ve orsada ana yelken iskotası, apaz ve pupada ise pupa palangası ile kontrol etmezsek ana yelken burkulması artar ki, pupa palangasını kasarak bu bir trim aracı olur. Amortisör şeklinde olanlar bumbayı hep yukarıya iter ve o bakımdan balançina gerekmez diyenler de var. Dolayısıyla biz amortisör ile donatılmış bir pupa palangasında yelkeni açtıktan sonra pupa palangası ile twist’i kontrol edecek şekilde kasarız. Oysa klasik pupa palangasında yelkeni doldurduktan sonra önce balançinayı laçka edip, sonra pupa palangası ile trim işine gireriz. Ben yirmi küsur senedir bu amortisörlü palangaya ihtiyaç duymadım. Belki çok büyük yelkenli yatlarda kallavi bumbaları balançinaya emanet etmemek için gerekiyordur?

Ben ihtiyaç duymadım ama bir istisna ile ki, direğe adam çekerken trakayı balon mandarına bağlayınca ilâve emniyet için balançinayı da bumbadan söküp direkteki adamın emniyet kemerine bağlıyorum. O zaman bumbayı tente demirlerine yaslıyorum ve pek iyi birşey olmuyor.

*

O. E.

« Yanıtla #20 : Eylül 22, 2018, 13:41:34 »
Murat Korsanın dediği gibi
Ana yelken dolu iken bumba yukarı kalkıyor, aşağı almak için pupa palangası halatını vince alıyoruz.O yüzden ayrıca elektrikli olması anlamsız geldi bana .
Bence Pupa palangası “Teleskopik “ parçası olmasa daha zor aşağı alınır ve emniyetli olmaz .Halat kopsa dahi “teleskopik” denen parça bumbayı tutar.Balançinanın faydası olmaz Diye düşünmekteyim

« Son Düzenleme: Eylül 22, 2018, 13:42:52 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

O. E.

« Yanıtla #21 : Eylül 22, 2018, 14:12:41 »
Bu arada “ Teleskopik “ deniyor o çubuğa Serdarcım
« Son Düzenleme: Eylül 22, 2018, 14:13:42 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

S. Ç.

« Yanıtla #22 : Eylül 22, 2018, 15:28:52 »
O zaman yelken açık olduğunda bumba yukarı rahatça kalkıyorsa bir de neden yay konuluyor..
Dert,yelken açıkken bumbayı aşağıya çekmekte..anlatmak istediğim oydu..elekrtrikli bunu rahat yapıyor..479 da var..

Teleskopik neyse de,denizcilik terimlerine karşı acaip antipatiğim..ve çoğunu hala özümseyemedim..

Güngörmez yakası,balançina,orsa,mandar..brrrr..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Eylül 22, 2018, 15:30:36 Gönderen: Serdar Çırak »
*

S. Ç.

« Yanıtla #23 : Eylül 22, 2018, 15:32:31 »
Bu arada “ Teleskopik “ deniyor o çubuğa Serdarcım

Çubuk diyen Doğan korsan Oktaycım.
*

O. E.

« Yanıtla #24 : Eylül 22, 2018, 15:44:28 »
O zaman yelken açık olduğunda bumba yukarı rahatça kalkıyorsa bir de neden yay konuluyor..
Dert,yelken açıkken bumbayı aşağıya çekmekte..anlatmak istediğim oydu..elekrtrikli bunu rahat yapıyor..479 da var..

Teleskopik neyse de,denizcilik terimlerine karşı acaip antipatiğim..ve çoğunu hala özümseyemedim..

Güngörmez yakası,balançina,orsa,mandar..brrrr..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yay bilmiyorum ben Teleskopik  amartüsör mantığı ile çalışıyor.
Ana yelkene rüzgar dolduğunda Bumbayı yukarı doğru kaldırıyor ...teleskopik yukarı doğru belli oranda emniyet açısından bırakıyor....sürat düşüyor.

Sen istersen pupa palangası halatını çekip tekrar aşağıya alıyorsun .
Süratini artırıyorsun ...
Ana yelkenin Yukarı aşağı trimi bunula yapıyorsun ...
Sağa sola trimini de ıskota ile...

Aşağı alınmasında vince alırsan kolaylık ....
Kasara üzerinde elektrikli vinç varsa teleskopik elektrikli olması luzumsuz  diyorum ben.

64 lerde  standart donanım  2017 den sonra  ona gereklilik ana yelkenleri çok büyük ama daha küçük tekneler için  fazla lüks gibi

« Son Düzenleme: Eylül 22, 2018, 15:50:23 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

R. E.

« Yanıtla #25 : Eylül 22, 2018, 22:07:36 »

Yazılanlara tekrar baktım. Doğrusu işin içinden çıkamadım.

Şimdi pupa palangası hepimizin bildiği bir şey, bu aletin kendisinin adı pupa palangası mı, bumba palangası mı?

Pupa palangası olarak bildiğimiz şey iki makara biraz halat.. Bu teleskopik amortisörlü parçanın özel bir adı herhalde yok? Hem videodaki yelken öğretmeni pupa palangası diyor. Oktay korsan da amortisörlü teleskopik ve içinde pupa palangası düzeneği de olan alete "o pupa palangası zaten" diyor..

Elektrikli, hidrolikliyi bırakın edinmeyi sindirmemiz için bile zaman var sanki...
Oysa yaş ilerliyor. Birkaç sene sonra ana yelkeni açmakta zorlanacağız. Her şeyin havuzlukta toplandığı ve bir düğmeye basarak çözüldüğü, hatta ekrandan da izlendiği yelkenciliğe bütçem elvermez ama yaş ilerleyince denizde kalmama imkan verecekse niye hayır diyeyim?

*

O. E.

« Yanıtla #26 : Eylül 22, 2018, 22:47:47 »
Hocam
Dediğiniz gibi Bumbayı yukarı aşağıya hareket ettirmek için bir halat iki makaradan oluşan düzeneğe “Pupa palangası “ deniyormuş ezelden beri buna son yıllarda Amartüsörlü parça eklenmiş ama ismi aynı kalmış. Kullanım klavuzunda Teleskopik de deniyor .
Ama yaygın adı Pupa palangası  yine iki makara ,halat var düzenkte ek olarakta teleskopik boru... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

N. Ö.

« Yanıtla #27 : Eylül 22, 2018, 23:06:30 »
Yaygın olarak pupa palangası , nadiren de bumba baskısı denir.

Bazıları da boom vang der.

*

Ü. Ö.

« Yanıtla #28 : Eylül 22, 2018, 23:50:26 »
Palanga aşağiya, balançina ve bu zimbirti yukarıya. Bu varsa sadece palangayi asil ve birak isyediğin ayar tek halattan oluyor. Yoksa palangayı bırak, asil balaçinaya ayni şey.

Ben palangayi salinca balançina öyle bol bol salınıyor. Görüntü olarak hiç sevmiyorum. Balançina bizde öyle sabit direğe voltali duruyor. Hiç ellemedim daha. Sadece aşağı yönde bir limit görevi görüyor.
*

O. E.

« Yanıtla #29 : Eylül 23, 2018, 00:01:10 »
Palanga aşağiya, balançina ve bu zimbirti yukarıya. Bu varsa sadece palangayi asil ve birak isyediğin ayar tek halattan oluyor. Yoksa palangayı bırak, asil balaçinaya ayni şey.

Ben palangayi salinca balançina öyle bol bol salınıyor. Görüntü olarak hiç sevmiyorum. Balançina bizde öyle sabit direğe voltali duruyor. Hiç ellemedim daha. Sadece aşağı yönde bir limit görevi görüyor.

Rüzgarda ses yapmıyormu Bumba  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
En çok marinada oynuyorduk rüzgarda ses yapınca...
Ama trimde çok etkili olduğunu keşfettik aldığımız bir derste şiddetle tavsiye ederim .
Bu trimi kullanmanı bilhassa Geniş apazda..
« Son Düzenleme: Eylül 23, 2018, 00:09:25 Gönderen: Oktay Eryılmaz »