0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. T. K.

Pissu şamandırası
« : Ağustos 06, 2020, 18:16:05 »
Değerli Korsanlar, her ihtiyaçtan evvel olduğu gibi yine deneyimlerinize müracaat ediyorum. 70 cm yüksekliğinde 25 cm derinliğinde 50 cm genişliğinde pissu depolarıma şamandıra ve gösterge takmak istiyorum. Önerileriniz olursa memnun olurum, saygılar.

*

M. E.

Ynt: Pissu şamandırası
« Yanıtla #1 : Ağustos 06, 2020, 19:08:39 »
İşte bu zor bir durum. Çoğu tankın üzerinde gerektiğinde temizlemek için şamadıralı sensör çubuğunu çıkartacak boşluk yok. O bakımdan yıllardır sonik bir sensör bulmaya çalışıyorum. Bakalım korsanlardan çözüm önerisi gelecek mi?

*

N. Ö.

« Yanıtla #2 : Ağustos 06, 2020, 19:35:21 »
Ben uzun zamandır pis su tanklarında sonik sensörler kullanıyorum.

Eğer sensörler tankın dış yüzünde imalatçının tavsiyesine uygun konumlandırılırsa gayet iyi çalışıyor.

Pis suyun içine daldırılan türdeki sensörlerin uzun yıllar sorunsuz çalışacağına inanmıyorum. Pislik nedeniyle ciddi sıkıntılar yaratacaklardır.

Kullandığım marka: Gobius, memnunum.

*

M. P.

« Yanıtla #3 : Ağustos 06, 2020, 20:33:45 »
Merhabalar,

Pis su tankına daha önce entegre edilip edilmediğini bilmiyorum tabiki ama herkes kendi bildiğini önerebilir mantığı ile aklıma gelen 2 öneriyi aşağıda belirtiyorum.

İlki Murat Bey’in de belirttiği gibi sonik bir sensör. Daha önce hidrolik tanklarda aşağıdaki ürün gamına benzer ürünler kullandık. Pis su tankı için neden kullanılmasın diyerek önerebilirim. Tek sıkıntı tankın köpürmesi, fazla çalkalanması vb yüzey pürüzsüzlüğünün bozulması durumlarında hassasiyet azalabilir.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

İkinci alternatif 0.01 bar hassasiyetinde bir basınç sensörünün tankın en alt noktasında açılacak bir ölçüm noktasına bağlanması, burada sıkıntı olarak pis suda olacak olan partiküllerin ölçüm hattını tıkaması olabilir ama küçük bir süzgeç/filtre yapısı ile çözülebilir diye düşünüyorum. 0.01 bar hassasiyeti ile 10’ar cm’lik aralıklarla ölçüm alınabilir. Birçok hidrolik markasının 70-80 eur bandında sensörleri bulunmakta. Ifm, parker, sick vb. En uygun da sick markasında olur.

Tabiki Nejat kaptan kullanıyormuş bir model sanıyorum en uygunu da o olur. Tecrübe her zaman önemli Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. H. A.

« Yanıtla #4 : Ağustos 07, 2020, 09:15:20 »

Eğer sensörler tankın dış yüzünde imalatçının tavsiyesine uygun konumlandırılırsa gayet iyi çalışıyor.

Pis suyun içine daldırılan türdeki sensörlerin uzun yıllar sorunsuz çalışacağına inanmıyorum. Pislik nedeniyle ciddi sıkıntılar yaratacaklardır.

Nejat korsan, bu sensörü nereden edinebilecegimiz konusunda bilgi verebilirseniz çok makbule gecer

*

N. Ö.

« Yanıtla #5 : Ağustos 07, 2020, 09:43:27 »

Nejat korsan, bu sensörü nereden edinebilecegimiz konusunda bilgi verebilirseniz çok makbule gecer

Hüsnü bey, teknemi aldığımda bu sensörler üzerinde mevcuttu, ben satınalma yapmadım. Bu nedenle doğrudan tavsiyede bulunabileceğim bir yer yok.

Ama google’da “Gobius seviye sensörü” diye arama yapınca, tekne malzemesi satılan yerlerde bulunduğunu görüyorum. Buraları inceleyip kıyaslamak iyi olur.

Ayrıca belki benzer prensiple çalışan başka marka sonik sensörler de bulunabilir, ama güvenilirlikleri hakkında fikrim yok.
*

H. H. A.

« Yanıtla #6 : Ağustos 07, 2020, 10:49:32 »
Çok teşekkürler
*

N. T. K.

« Yanıtla #7 : Ağustos 08, 2020, 15:46:40 »
Gobius sensör ki ben yeni öğrendim Nejat Kaptanımdan N11 de varmış. 870₺ güncel fiyatı. YouTube da da tanıtımı var. En iyi çözüm olarak duruyor. Diğer çubuk tipi olan sensörleri monte etmek nerede ise imkansız. Ancak tank sökülecek o da bela iş sanırım. Cep telefonundan takip edilebiliyormuş. Bluetooth ile bağlantı kuruluyor. Deponun dışına yapıştırılıyor. 12 volt ile çalışıyor. 27 mm yükseklikte. Gezgin Korsan’a müracaat etmekte sonsuz yarar var. Yine bir şey öğrendik. Sağolun
« Son Düzenleme: Ağustos 08, 2020, 15:47:50 Gönderen: Nevzat Tamer Karataş »
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #8 : Ağustos 08, 2020, 18:38:01 »
Gobius sensör ki ben yeni öğrendim Nejat Kaptanımdan N11 de varmış. 870₺ güncel fiyatı. YouTube da da tanıtımı var. En iyi çözüm olarak duruyor. Diğer çubuk tipi olan sensörleri monte etmek nerede ise imkansız. Ancak tank sökülecek o da bela iş sanırım. Cep telefonundan takip edilebiliyormuş. Bluetooth ile bağlantı kuruluyor. Deponun dışına yapıştırılıyor. 12 volt ile çalışıyor. 27 mm yükseklikte. Gezgin Korsan’a müracaat etmekte sonsuz yarar var. Yine bir şey öğrendik. Sağolun

Bir tane yeter mi?
*

M. E.

« Yanıtla #9 : Ağustos 08, 2020, 18:40:32 »
Tankın %75-80 doluluğunu gösterecek seviyeye bir adet taksak yeterki olur diye düşünüyorum?
*

N. Ö.

« Yanıtla #10 : Ağustos 08, 2020, 19:38:41 »
Benim teknenin tanklarında üçer tane sensör konmuş.

Tuvaletlerdeki basit ledli monitörlerdeki mavi-sarı-kırmızı ışıklarla durum takip ediliyor.

Aslında Murat beyin dediği gibi tek sensör de epey iş görebilir sanıyorum.
Fakat hepsine kumanda eden ana üniteyi satın aldıktan sonra, iki sensör eksik koymak toplam fiyatı ne kadar azaltır bilemiyorum.
*

A. K.

« Yanıtla #11 : Ağustos 08, 2020, 21:16:19 »
Goblius sensorlerin özelliği tankın dışından ölçum yapabilmesi. fiyatı 500 dolardan fazla. Bu tipin muadili  sensorler de maalesef pahalı . Bence tek sensor yeterli olur. milimetrik hassaslık gerekmiyor, dediğiniz gibi tank 80% geldiğinde sinyal versin  yeter. Üstelik devreye falan da gerek yok  sensore voltaj bağlantısı ve çıkış ucuna da alarmı susturma switch ve ısıklı veya sesli alarm yeterlidir.
« Son Düzenleme: Ağustos 08, 2020, 21:23:42 Gönderen: Atilla Kaplan »
*

E. D.

« Yanıtla #12 : Ağustos 08, 2020, 21:37:03 »
   Pis su tankında bu tür göstergelerde hep sorun yaşanır. En iyisi şeffaf plastik veya cam boru. Su seviyesini, ara sıra bakıp, görürsünüz. Elektrik, kablo ve switch sorunlarıyla da uğraşmazsınız.
*

K. E.

« Yanıtla #13 : Ağustos 09, 2020, 22:15:58 »
Ben bunun çözümünü biliyorum. Üzerinde biraz çalışmam lazım. Kış gelsin Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap eve dönünce hallederim....
*

M. E.

« Yanıtla #14 : Ağustos 09, 2020, 22:27:21 »
   Pis su tankında bu tür göstergelerde hep sorun yaşanır. En iyisi şeffaf plastik veya cam boru. Su seviyesini, ara sıra bakıp, görürsünüz. Elektrik, kablo ve switch sorunlarıyla da uğraşmazsınız.
Erdal Korsan, çaycının kullandığı gibi bir şeyi kastediyorsunuz. Onun da içi kirlenecek. İçinde hava sıkışmasın diye alttan üstten tankı deleceksiniz. Zor iş değil mi?