0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Ç.

Ynt: Pis su tankı nasıl temizlenir, kokusu nasıl giderilir.
« Yanıtla #15 : Kasım 06, 2010, 14:33:41 »
Teknede depolama alanı kıymetlidir. Dolabı kesip atmadan önce lavaboyu başka bir yere alabilir misiniz? Örneğin biraz daha dışarı çıkabilir mi veya yeri değişebilir mi? Bİr de o gözle bakın.

*

N. K.

« Yanıtla #16 : Kasım 06, 2010, 16:10:29 »
Selahattin korsa,
tankı koltuğun altından atıp, banyoya astıktan sonra, nasıl rahat ettiğimi anlatamam. artık tank boşaltmak için manuel pompada kullanmıyorum. üstelik, bu pis su tankı boşaltma pompasını da sintine boşaltma hortumuna bağladım.eksktra bir güvenlik sağlamış oldum.
teknenizi bilmediğim için yorum yapamıyacağım,
kolay gelsin.
kaz- tavuk meselesine benziyor sizinki:)

*

A. Ç.

« Yanıtla #17 : Kasım 06, 2010, 16:18:08 »
"Sintine boşaltma hortumuna bağladım" demişsiniz. Sintine çıkışları genellikle su kesiminin üsütndedir. Pis su tankalrının ise su kesiminin altına bağlanması önerilir. Açıkta boşaltsanız da görüntü hiç hoş olma ve tekne kirlenir. Genel uygulamada hiç bir şekilde giderlerin birleştirlmesi önerilmez. İki sintine çıkışını bile aynı gidere vermek doğru değildir. Bunun iki ana sebebi vardır:
1. İkisi aynı anda kullanıldığında giderin kapasitesi yetersiz kalır.
2. Bir tıkanıklıkta bir taraf kullanıldığında diğer tarafa kaçak yapar. Sizin örneğinizde, tıkanırsa pis su tankı sintineye boşalabilir.  
« Son Düzenleme: Kasım 06, 2010, 16:18:35 Gönderen: Ahmet Çelenoğlu »

*

N. K.

« Yanıtla #18 : Kasım 06, 2010, 17:35:44 »
ahmet korsanım,
pis su tankını yükseğe astım vanasını açtım mı direk boşaltma yapıyor.yani pompa falan kullanmıyorum.
pompayı da sintine boşaltma hortumuna T yaptım. şimdi 2 manuel pompam oldu.

*

A. Ç.

« Yanıtla #19 : Kasım 06, 2010, 17:41:29 »
Doğru anladıysam, depo doğrudan sinitne çıkış ağzına bağlı, pompa da T ile sinitneye bağlı. Sintine çıkışı su kesiminin üstünde olduğu için pis su giderinin o gidere bağlanması doğru değil. Pompayı T ile nasıl bağladığınızı ise anlamadım. İki manuel sintine pompası tek ibr gidere mi gidiyor yoksa ayrı ayrı yerlere mi bağlı?

*

N. K.

« Yanıtla #20 : Kasım 06, 2010, 18:28:08 »
Ahmet korsan,

pisu tankının tahliye çıkışı ayrı,, sintine hortumlarının tahliye çıkışı ayrıdır benim teknede.
pis su tankını kendi tahliyesinden artık pompa ile değil yüksekte olduğu için tank, vana ile boşaltıyorum.
boşta kalan manuel pompayı, sintine hortumuna T ile bağladım , ayni aynı anda 2 kişi gerektiğinde tekne su alırsa boşatabilecek, kaldı ki elektrikli pompa çalışmaz ise...
*

A. Ç.

« Yanıtla #21 : Kasım 06, 2010, 18:50:07 »
Pompaların kapasiteleri ile hortumlardan geçebilecek su miktarı ilişkilidir. Yani aynı hortum üzerinden iki  pompayı kullanarak fazla su basamazsınız. Belki birinin emmesi ile diğerinin basması senkronize edilirse fazla su basmak mümkün olabilir. Ancak teknenin el ile su basılmasını gerektirecek miktarda su alması halinde iki kişinin ayrı yerlerde böyle bir senkronizasyonu sağlaması çok zor, hatta imkansızdır. Sintine pompası gibi acil durumlarda kullanılması planlanan pompaların birbirinden bağımsız çalışması çok daha uygun olur. Yedek olarak düşünülse bile ayrı ayrı ayrı olmaları yararlı olur.
*

N. K.

« Yanıtla #22 : Kasım 06, 2010, 21:28:42 »
pardon çok zaman geçti unutmuşum.
manuel sintine hortumu ve pompası ayrı bir boşaltım sistemi.
pis su tankın dan boşta kalan manuel pompayı da otomatik sintine pompasının bağlı olduğu hortuma bağlamıştım.
*

A. Ç.

« Yanıtla #23 : Kasım 07, 2010, 09:43:40 »
Kokuları önlemenin bir yolu da ozon kullanmaktır. Özon tüm kokulara karşı etkili bir gazdır. Kauçuk parçalara zarar verebilir. Bir cihaz:

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap|6880|72870&id=108469
*

N. K.

« Yanıtla #24 : Kasım 21, 2010, 00:27:56 »
İHTİYAÇ DUYANLARA BİR ÖRNEK
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapBağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapResimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. O.

« Yanıtla #25 : Kasım 21, 2010, 13:09:06 »
Nezih Korsan verdiğiniz örnekte ne görmem gerekiyor?Ben birşey anlamadım da... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

N. K.

« Yanıtla #26 : Kasım 23, 2010, 00:26:40 »
Sevgili Özden,
önceki yazışmalarda pis su tankını salonda koltuğun altından , söküp atarak, banyoda yüksek bir noktaya yeni bir tank asmanın faydalarını konuşmuştuk.
fotografta gördüğünüz gibi aynalı dolabın sol yanında ki boşluğa fiberden yapılmış olan pis su tankını asıp, onünüde pleksi ile kapattım.
böyle bir uygulamaya ihtiyacı olabilecekler için örnek olsun diye fotografını bilginize sundum.
hoşçakalın,
*

Ö. O.

« Yanıtla #27 : Kasım 23, 2010, 01:19:57 »
Önünde pleksi olunca pis su tankının orada olduğunu anlayamamışım.Demek ki güzel kamufle etmişsiniz. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. . Y.

« Yanıtla #28 : Ekim 30, 2018, 20:29:57 »
tuvalet temizliği ile ilgili tavsiyeleri deneyip uygulayacağım sonuçlarını paylaşacağım  ben taze korsan süleyman hoca
*

H. A.

« Yanıtla #29 : Ekim 30, 2018, 21:38:47 »
Ben bu konu başlığını açalı 8 sene olmuş. Buradaki  tavsiyelerden sonra neler yaptığımı ve son durumu özetlemek istiyorum.
1. Pissu tankların önündeki plastik muhafazaları sökünce depoların 1cm ye yakın kalınlıkta Çiş taşı ile kapandığını gördüm. Depolara 5 litre sirke koyup (benim depolar 85 litre) üstüne tatlı su doldurdum, 15 gün beklettim . 15 gün sonra gittiğimde taşların çoğunun depolarındaki dibine döküldüğünü gördüm. Bunları kepçe ile tahliye ettim. Her depodan yarım kova taş çıktı. Bazı yerlerde kalan taşlarıda fırça ile porçöz sürüp erittim. Neticede depoları yeni alınmış şekle getirdim.
2. Tüm tuvalet hortumlarını Vetuz marka hortumla değiştirdim. Ve koku sıfırlandı.
Depoların bu durumlarını aşağıdaki davranışlarla muhafaza ediyorum.
1. Küçük tuvaletten sonra 15, büyük tuvaletten sonra 20 kere Deniz suyu pompalıyorum. Böylece borularda pislik kalmasını önlüyorum.
2. Yakın Zaman'da Limon tuzunu öğrendim. Önceleri porçöz kullanıyordum.  5 litrelik pet şişeye 1/2 kg limon tuzu koyup, eritiyorum. Sezon içerisine ara sıra, depo boşken tuvalete bunu döküyor ve depoya pompalıyorum. Bu karışımın depo öncesi borularda kalmasına özen gösteriyorum. Bir kaç gün sonra su aldığım iskeleden deponun üstünü su ile tamamlıyorum.
Birkaç gün sonra boşaltıp tankı servise alıyorum.
Bizim iki pissu tankımız var, teknede iki kişi olduğumuzda bu işler kolay oluyor, birisini kullanırken diğerini bakıma alıyoruz. Tuvaletlerimizdeki üç yollu vanalarda ayrıca işimizi kolaylaştırıyor. Küçük tuvaleti denize, büyük tuvaleti depoya gönderiyoruz.
3. Sezon sonu tekneyi karaya almada önce 2. Maddeyi uyguluyorum. Marina'ya yanaşınca da tankların içini basınçlı tatlı su ile yıkayıp kışlamaya bırakıyorum,
Tüm bunlara rağmen koku sıfır olmuyor, çünkü misafirlere tuvalet kullanımını öğrenemiyoruz. İstediğin kadar anlat olmuyor.