0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ş. K.

Pervane
« : Aralık 07, 2018, 12:03:29 »
Saygıdeğer kaptanlar değerli büyüklerim aranıza yeni katıldım içinden çıkamadığım bir sorunumu sizlere danışmak istiyorum 8 metre boyunda 3 ton ağırlığında nordik 25 fiber bir motoryatım var üzerinde quanchai 62 hp dizel motor baysan h80 hidrolik  2.00:1 redüksiyon şanzıman sıfır olarak takıldı buna uygun önerilen 16x11 pervane ile 6 mil hız yapıyor ve tekne suya gömülüyor tam yolda ise burnu iyice kaldırıp kıçı aşağıya basıyor benim tahminim pervane ama firma öyle olmadığını söylüyor tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim saygılar selamlar

*

A. D.

Ynt: Pervane
« Yanıtla #1 : Aralık 07, 2018, 13:52:46 »
Baktığınız zaman sorun yok. Teknenin yapısı zaten planing yapmaya uygun değil. Nordik tekneler yüksek hız yapabilen tekneler değillerdir. Sudan çıkıpta planning yapmasını bekleyemezsiniz. Gövde hızıda aşağı yukarı 6 mil civarındadır. O nedenle boşuna pervane arayışına girmeyin sonuç gayet normal. Tam yolda da %80 yol da da hemen hemen aynı hızlarda seyir yapacaktır tekneniz.

*

N. D.

« Yanıtla #2 : Aralık 07, 2018, 14:11:07 »
Şenol kaptan , hoş geldiniz . Daha yeni sanırım ama  quanchai motor hakkındaki ilk izlenimlerinizi öğrenmek istedim .

*

M. C.

« Yanıtla #3 : Aralık 07, 2018, 18:34:52 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Saygıdeğer kaptanlar değerli büyüklerim aranıza yeni katıldım içinden çıkamadığım bir sorunumu sizlere danışmak istiyorum 8 metre boyunda 3 ton ağırlığında nordik 25 fiber bir motoryatım var üzerinde quanchai 62 hp dizel motor baysan h80 hidrolik  2.00:1 redüksiyon şanzıman sıfır olarak takıldı buna uygun önerilen 16x11 pervane ile 6 mil hız yapıyor ve tekne suya gömülüyor tam yolda ise burnu iyice kaldırıp kıçı aşağıya basıyor benim tahminim pervane ama firma öyle olmadığını söylüyor tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim saygılar selamlar
Geçmişte benzer bir teknede 85 hp Tatmar (fiat) vardı.
Elektrikli flap  lar ile max 10.5 knot çıktığını söylüyordu .
Benim teknem o zaman 7.2 -7.5 max yaparken hızla geçtiğini biliyorum.
tekne boyuna göre gövde hızınız 6.5 knot civarı.
3 ton luk bir teknenin Planinge  kalkması için 120 -150 hp gerekir sanırım.

*

A. D.

« Yanıtla #4 : Aralık 09, 2018, 10:31:15 »
mehmet bey her tekne planing yapamaz. İstediğiniz motoru koyun fark etmez. Burnunu diker yine gidemez. evet flaplar bir nebze yardımcı olur hız anlamında hepsi o.

*

A. Ç.

« Yanıtla #5 : Aralık 10, 2018, 08:13:50 »
Tekne yüzeye çıkabilen bir tasarım değildir. Bu nedenle azami 6 bilemedinniz 7 knot hız bekleyebilirsiniz. Sorun pervanede değil motorda, bu boy bir tekneye 10-20 HP bir motor yeterlidir. Uygun pervane ile tekneyi yine 6 knot'a kolaylıkla çıkaracaktır. Bu hızla gitmek için büyük bir motor kullanmanız size sadece gereksiz yakıt sarfiyatı ve tekne içinde hacım kaybı olarak geri döner. hız yapacak bir tekne istiyorsanız, tekne tipini değiştirmelisiniz. Teknenizden memnunsanız motoru küçültmek doğru olabilir. bu motoru satıp daha küçük bir motor monte etmek size maliyetini çok kısa sürede yakıt tasarrufu olarak geri ödeyecektir.
*

Z. G.

« Yanıtla #6 : Aralık 10, 2018, 17:15:29 »
Ahmet bey gayet güzel noktayı koymuş .
10 hp motor ve bakın keyfinize , daha farklı sonuç fizik kanunlarına aykırı maalesef .
*

H. V.

« Yanıtla #7 : Aralık 17, 2018, 17:57:13 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bizim balıkçı barınağında da aynı boyda ahşap tekne vardı. altına pervanenin gerisine tan kıç aynanın bitiş altına yaklaşık genişliği 30 cm lik pervaneyi ortalayacak şekilde üçgen bir parça yerleştirdiler ve teknenin hızı arttı (8 milden 11 mil civarı)  ve burun kaldırmasını engellediler. Yada dinlence koyuyorlar arkaya onunda etkisi oluyor. Resim yaptım ama atmayı beceremedim  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap