0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

B. O.

Ynt: palamar, mandar ve iskota halat seçimi
« Yanıtla #30 : Temmuz 17, 2019, 22:44:17 »
Kaya halat perpa şubesini Kapattı bilginize.

*

A. Ç.

« Yanıtla #31 : Temmuz 18, 2019, 08:09:34 »
Perpa deniz işinden oldukça uzaklaştı demek. Önce kromcular şimdi de Kaya halat uzaklaşmış. Yanlış bilgi için özür dilerim.

*

Ö. S.

« Yanıtla #32 : Temmuz 18, 2019, 08:54:57 »
karakoyde balikcarsisinin tam arkasinda var kaya halatin yeri , ben ordan almistim..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

*

M. C.

« Yanıtla #33 : Temmuz 18, 2019, 08:58:28 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Perpa deniz işinden oldukça uzaklaştı demek. Önce kromcular şimdi de Kaya halat uzaklaşmış. Yanlış bilgi için özür dilerim.

Evet perpada neredeyse kimse kalmadı, halen 8. katta bir kromcu bulunuyor ama çok yaygın marin malzemeye sahip değil.

*

O. E.

« Yanıtla #34 : Temmuz 18, 2019, 09:57:43 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu Alternatifte var...
Koltuk halatlarımın Bir kısmı çekim Halat'tan .....Bir Kısmı Kaya
Her ikisindende Memnunum ..
« Son Düzenleme: Temmuz 18, 2019, 09:59:48 Gönderen: Oktay Eryılmaz »

*

G. Ç.

« Yanıtla #35 : Ekim 19, 2020, 11:47:46 »
Marinada kıçtan bağlandığımız palamar halatı  kendi teknem için önerileriniz rica ediyorum... Kış geldi malum eskiyen halatı yenileyeceğim...

Tekne Jeanneau sunlight 30 , 30 ft tekne 9.15m boyu , 12 mm yada 14mm  3 kolşu yüzen halat düşünüyorum ama 14 mm büyükmü olur acaba...

Bir uygun fiyatlı hangi satıcıdan temin edebilirim... yardımcı olursanız sevinirim...
*

A. Ç.

« Yanıtla #36 : Ekim 19, 2020, 12:42:43 »
Bu boy bir teknede 12 mm halat koltuk için fazlası ile yeterlidir. Yüzen veya batan halat tercihi size kalmış ama marinada her ikisi de olur. Halatın bir ucuna kasa örüp (kasa dikişi) pontona o tarafını babaya veya aneleye takıp, çımasını teknede koç boynuzuna volta etmenizi öneririm. Dublin bağlama kısa süreli konaklamalarda ayrılma açısından kolaylık sağlarsa da halat çift kat olduğu için esneme özelliğinden yararlanamazsınız ve pontonda geçtiği yer tek kat olacağından halatın kopma kuvveti de çift kat değil tek kat gibi olur.
*

E. S.

« Yanıtla #37 : Ekim 19, 2020, 13:39:54 »
Gürkan korsanim palamar halati icin yuzen halat almaniza gerek yok. Ben benzer boy tekne icin16 mm kullaniyordum, 1 yil gecmeden haşat oldular.  Yine 16 mm olarak yeniledim ancak simdi halat esnetici lastiklerden ekledim. Daha incesini tavsiye etmem. Daha kalıni da koc boynuzlarina voltalamasi sıkıntı oluyor.
*

G. Ç.

« Yanıtla #38 : Ekim 19, 2020, 14:26:59 »
Ahmet Abi ve Efe korsanım öneri ver yardımlarınız için çok teşekkür ederim...

Efe korsanım, Evet ; Halat esnetici yok bende ve onuda yeni aldığım halata bağlayacağım kaucuk & çelik ( metal ) konusunda bakıyorum, arıca 16 mm daha iyi olur gibi tek yönlü olacak çünkü...Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. Ç.

« Yanıtla #39 : Ekim 19, 2020, 14:37:15 »
Ben 12 mm halatta israr ediyorum, Daha kalını esneme olarak yetersiz olacaktır. Kullanmayı düşündüğünüz kauçuk veya paslanmaz çelik yaylı esneticiler sadece 2m boyunda halatın sağladığı esnemeyi sağlarlar. Her ne kadar marina için yeterli olsalar da ben sadece halat kullanıp, halatın esnemesini kullanmanızı öneririm. kalın halatlar tekne koç boynuzuna voltalamakta da zorluk yaratırlar.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #40 : Ekim 19, 2020, 15:41:39 »
Her tip ve çok çeşitli boy (24-120ft) tekne tecrübesi olan biri olarak diyorum ki;

Palamar halatınızı mutlaka koç boynuzuna volta denemesi yaparak karar verin, kurtağzından rahat işleyip koç boynuzuna rahatça volta edilebilen en kalın halat en doğru palamar halatıdır.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #41 : Ekim 19, 2020, 18:50:21 »
Pratik hesap : kıçtan kara için kullanılacak halatlarda tekne boyu kadar mm çapta ,  liman içi palamar halat için tekne boyu nun iki fazlası mm çapta halat seçin.  Tabiki kaliteli halatlar olmak koşuluyla.

Bizim halatlar bu hesaba göre.  Soruyu soran tekne için 12 mm ideal duruyor. ...
*

G. Ç.

« Yanıtla #42 : Ekim 20, 2020, 15:03:39 »
Çok teşekkür ederim öneri ve yardımlarınız için...
Halat almadan önce 1m metrelik örnek halatlarla kurt ağazı ve koçboynuzunda deneyeceğim... Ondan sonra Karaköye gidip halat almak istiyorum...
*

G. Ç.

« Yanıtla #43 : Ekim 22, 2020, 10:15:36 »
Günaydın;

Dün sabah Karaköye Kaya Ticarete gidip 16 mm PP 8 Kollu örgülü yüzen halat adım, öğleden sonrada  tekeye uğrayıp eskileri ile değiştirdim... 18 mm alsaymışım koç boynuzunda sorun yaşayabilirmişim onu gördüm...Halat esnetici vakit olmadığından alamadım ama halat aldığım yerdeki satıcı bu halatında esneyeceğini idare edeceğini belirtti sağolsunlar çok yardımcı oluyorlar...

Yardım ve önerileriniz için çok teşekkür ederim... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

N. Ö.

« Yanıtla #44 : Ekim 22, 2020, 18:17:59 »
Bağlama (palamar) halatlarını seçerken halat çapı kadar, hangi elyaftan yapıldığı da önemlidir

Polyester halatlar genellikle armada kullanılırlar. Bunlarla bağlama yapmak iyi bir seçim olmaz, çünkü çok az esnedikleri için bağlantı yerlerine ciddi darbe gelmesine ve yıpranmasına neden olurlar.

Bağlama için genellikle polipropilen (yüzen) veya polyamid (nylon-batan) halatlar kullanılırlar

Pervaneye kaptırmamak için yüzen halat kullanılması çokta iyi bir seçim değildir. Çünkü kuvvetli tornistanda oluşan vakum ve su akımı yine de halatı kapar. Ayrıca yüzen halatların da esnekliği ve güneş altında UV dayanımları düşüktür.

Eğer halatta yüzme özelliği çok önemli değilse, bağlama için nylon halat daha uygundur. Esnemesi yüksektir, yay veya lastik takmaya gerek kalmaz.
UV dayanımı iyidir. Anelelerdeki aşınmaya karşı dirençlidir.

Halatların örgü şekli de önemlidir.
3 veya 4 kollularda gamlanma fazladır.
8 veya 12 kollular bağlama için idealdirler, çok yumuşak oldukları için koçboynuzlarına kolay bağlanırlar ve kolay çözülürler.