0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. D.

Ynt: Outdo jel akü
« Yanıtla #15 : Şubat 05, 2018, 18:44:19 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Biraz konu dışı ama, invertör akünün zarar göreceği derecede boşalmasını önlüyor mu ( akımı kesiyor mu)

Bu konuda cokta bilgim yok, ama benimkinde kaldiramayacagi bir akim söz konusu olunca ivertör sigortasi atiyor.
Invertörümü yoksa aküyümü koruyor bilemedim.

Herhalde aküyü koruyor diye düsünüyorum cünkü, ayni su isiticisi eski akülerde inverterin sigortasi attiriyordu, yeni akülerde attirmiyor

Eskiler sulu akü 420 Ah idi
Yeniler deep  460 Ah

Bende cok bildigimden deyil yerim bu kadardi ve iyi birsey olsun deyince elektrikci bu aküleri takmisti
« Son Düzenleme: Şubat 05, 2018, 18:47:56 Gönderen: Nedim Delen »

*

S. G.

« Yanıtla #16 : Şubat 07, 2018, 21:14:20 »
Biraz konu dışı ama, invertör akünün zarar göreceği derecede boşalmasını önlüyor mu ( akımı kesiyor mu)

Bu konuda cokta bilgim yok, ama benimkinde kaldiramayacagi bir akim söz konusu olunca ivertör sigortasi atiyor.

Herhalde aküyü koruyor diye düsünüyorum cünkü, ayni su isiticisi eski akülerde inverterin sigortasi attiriyordu, yeni akülerde attirmiyor

Eskiler sulu akü 420 Ah idi
Yeniler deep  460 Ah

Bende cok bildigimden deyil yerim bu kadardi ve iyi birsey olsun deyince elektrikci bu aküleri takmisti
Teşekkürler Nedim Korsan,
İnvertörüm bugün geldi. Akü voltajı 10.50' ye inince alarm çalıyor, 10 'a inince devreyi kesiyormuş. Rakamlar bana biraz düşük gibi geldi ama...
« Son Düzenleme: Şubat 07, 2018, 21:16:24 Gönderen: Sunay Gönenden »

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #17 : Şubat 08, 2018, 11:30:27 »

Sigortası atan kendini koruyor, voltaj düşünce kapanan aküyü koruyor. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Her invertor aküyü korumayı düşünecek kadar akıllı değil. Invertor üzerinden uzun süre birşeyler çalıştıranlar ve unutkanlar için eski modellerde pek olmayan güzel bir özellik.

Invertörden bağımsız akünüzü aşırı deşarjdan korumak isterseniz çeşitli akü koruyucu aletler de mevcut;
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Özellikle "deep cycle" OLMAYAN akü sahiplerine tavsiye ederim.

öZgür (tapatalk)

*

N. D.

« Yanıtla #18 : Şubat 08, 2018, 14:48:41 »
özgür korsanim

benim kayikta  Victron Energy MultiPlus Compact  12v  220v&2000W
var bu aletin sigortasi atiyor cok cekimde, herhalde koruyucusuda vardir diye düsünüyorum?

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #19 : Şubat 08, 2018, 19:13:03 »
benim kayikta  Victron Energy MultiPlus Compact  12v  220v&2000W
var bu aletin sigortasi atiyor cok cekimde, herhalde koruyucusuda vardir diye düsünüyorum?
Victron MultiPlus modelleri bu camiadaki en akıllı cihazlardan.

Aynı anda kısa devre, aşırı yüklenme, akü düşük veya yüksek voltaj, sıcaklık gibi koruma özellikleri var, sırtı yere gelmez!
Detaylı teknik bilgileri burada: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

25 derece ortam sıcaklığında Inverterden sürekli çekebileceğiniz güç 1600W ile sınırlı ve ani (kısa süreli) verebileceği güç 4000W.
Siz bu cihazın sigortasını attırıyorsanız muhtemelen motorlu büyük bir alet (elektrik süpürgesi, matkap vb.) çalıştırıyor olabilirsiniz.

Her ne yapınca sigorta atıyorsa bence onu yapmayın! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Atıyorsa beğenmediği birşey var demek ki, zorlamamak lazım.
Sonuçta sigorta bu, bir atar, iki atar, yorulmuştur, üçüncüde atmayacağı tutar mazallah! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

D. U.

« Yanıtla #20 : Nisan 09, 2018, 04:24:30 »
Jel aküler gittikçe ucuzlayacak herhalde.
Nette Volt diye yerli bir marka gördüm.
100 Ah 650 tl, 200 Ah 1200.
Bir kullanana denk gelsek iyi olurdu.
*

T. A.

« Yanıtla #21 : Mayıs 06, 2018, 19:58:09 »
Sevgili korsanlar
Sonuç olarak teknenin orjinal akülerini aynısı ile devam etmeye karar verdim. Yani motor ve servis aküleri sulu, bow thruster dual agm olarak devam ettim.
Haftalarca araştırmama rağmen Istanbul akü firmasından daha ucuz firma bulamadım.
Firma sahibi Emre bey belki kendisini 30 kez aramama, 3 kez fikir değiştirmeme rağmen sabırla uzun uzun her konuda açıklama verdi. Bugün de 7 adet aküyü kendi bizzat Marmaristen Okluk'a getirip kendi elleriyle taktı. Ne getirmek ne de takmak için 1 lira dahi ücret almadı.
Bence akü konusunda pek kafa yormayın. Doğru adres belli....
*

H. E.

« Yanıtla #22 : Mayıs 06, 2018, 20:27:56 »
Ben de sana güvenip Emre Bey'i zırt pırt arıyorum. Nasıl olsa senin kadar bayamam.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

T. A.

« Yanıtla #23 : Mayıs 06, 2018, 20:28:57 »
Ben de sana güvenip Emre Bey'i zırt pırt arıyorum. Nasıl olsa senin kadar bayamam.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Z. K.

« Yanıtla #24 : Mayıs 06, 2018, 22:49:40 »

Emre bey’i iyi sıkıştırın...😀Off dediği zaman benim adımı verin ve devam edin. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Z. K.

« Yanıtla #25 : Mayıs 06, 2018, 22:54:16 »
Tunç korsanın şartları İstanbul da aynı şartlarda geçerlidir.
*

A. D.

« Yanıtla #26 : Eylül 20, 2018, 16:35:31 »
Ben gecen yaz 4 adet bunlardan aldim, tanesi 900tl idi sadece 1 yaz kunllandigim icin tavsiye veremiyorum
yeni  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ve iyiler mesela eski akülerin calistirmadigi 2000W su isiticisini calistiriyorlar, gibi seyler diyebilirim.

Bosch AMG L6 115 Ah   328x172x234   

Bunlarda topladigim Akücüden aldigim bazi bilgiler

Bu aküler zarar görmeden 86% si kullanilabiliyor Voltaj olarakta bu 10.2V ta denk geliyor
akü zarar görmüyor ama ömrü azaliyor.

Bu aküye verilen ömür 600-700 bosalma dolma olorak veriliyor

Bu sartlarda Bizdeki 4x115am AMG 460amx86% = 395am maksimum kullanma sagliyor.
bir günde kullanabilecegimiz en fazla enerji 395/24 saat = 16.4amh yapiyor

Normal sulu akülerde bu oran ise maksimim 60% kullanim orani
sunuyor yani 660am lik akü banki 660x60% = 396 am kullanim sagliyor.

Nedim Abi bu yazını şimdi okudum da. O hangi satıcı merak ettim. AGM konusunda alabileceğin en iyi akülerden biri Odyssey ve Depth of Discharge değeri %80 ve bunu 400 cycle olarak öngörüyor. Bu bahsettiğim akünün Depth of Discharge diagramı var. Boschta ben arandım öyle bir diagram bulamadım. Odyssey dediğim akü Amerikan ordusunun kullandığı ve o şartlara uyan bir kaç aküden biri. O nedenle size böyle bilgi veren biri varsa ondan bu tip belge isteyin.