0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Ü.

Ynt: NMEA 0183 / NMEA 2000 nedir? Ne işe yarar?
« Yanıtla #15 : Mart 06, 2017, 16:35:43 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Şeması var ama şey olmasın şimdi.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür

Özgür korsanım,sarı kabloyu bağladım Teype olay çözüldü tekrar teşekkürler.
Yeni kablo çekmeme gerek kalmadı,aküden,şalterden bağımsız direk kablo çekmişler panoya klemense giriş var ama çıkış yapmamışlar,3mm yanadaki direk hatta bağladım:)işlem bitti..

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #16 : Mart 06, 2017, 17:24:33 »
...3mm yanadaki direk hatta bağladım:)işlem bitti..
Haa! Sen dersini çalışmadan bize beyin jimnastiği yaptırdın yani!
Sağolasın, geçmiş olsun.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür

*

A. Ü.

« Yanıtla #17 : Mart 06, 2017, 21:29:58 »
...3mm yanadaki direk hatta bağladım:)işlem bitti..
Haa! Sen dersini çalışmadan bize beyin jimnastiği yaptırdın yani!
Sağolasın, geçmiş olsun.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür

Asıl konu,şalteri kapattığımızda teyp in hafızasını silmemesi idi:)olmayınca,olmuyor,elektronik konusunda sıfır bilgi birisiyim,sarı kabloya mecbur kaldım:)

*

D. U.

« Yanıtla #18 : Mart 06, 2017, 22:44:21 »
Sağol Özgür korsan.
Tekneye gidince kontrol edeceğim ama umutsuzum.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #19 : Mart 07, 2017, 00:19:37 »
NMEA to WIFI  çok isteyenler eski bir notebook üstüne NAVMONPC yazılımı
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 kurup Aliexpressten bir RS232toWIFI modülü alırsa ucuz bir çözüm olabilir.

Örnek modül. Benzeri bişey belki TR de bulunur, bu Aurdinoculara sormak lazım.
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür
« Son Düzenleme: Mart 07, 2017, 00:22:15 Gönderen: Özgür Ökten »

*

M. C.

« Yanıtla #20 : Mart 07, 2017, 09:33:03 »
NMEA to wifi benzeri networking çözümleri için Maretron firmasının güzel çözümleri var. Yada chartplotter'ı Raymarine a serisi (en ucuz olanı) ile değiştirip built-in Wi-Fi sayesinde ipad üzerinden herşeyi görmek ve hatta ayarları değiştirmek mümkün. Bence en efektif ve güzel çözüm bu olur.
*

S. Ş.

« Yanıtla #21 : Mart 07, 2017, 10:07:13 »
Aynı şeyi söyleyecektim,ugrasmaya değmez...

Ray Chart plotterde wifiden cep ipad neyse hersey önünüzde değmez...

şimdi AIS i de taktık ,isteyen tabletten kamaradan izler Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Mart 07, 2017, 10:10:54 Gönderen: Semih Sener »
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #22 : Mart 07, 2017, 14:25:47 »
Aynı şeyi söyleyecektim,ugrasmaya değmez...
Ray Chart plotterde wifiden cep ipad neyse hersey önünüzde değmez...
şimdi AIS i de taktık ,isteyen tabletten kamaradan izler Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Zaten chartplotterini değiştirecek için tamam da var olanı atıp 3bin tl'lik yeni cihaz almak pek iyi bir çözüm değil gibi! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

C. B. G.

« Yanıtla #23 : Mart 21, 2017, 17:08:49 »
matsutec ha-102'yi sisteme monte ettim. elektrik baglantisi tamam, vhf baglantilarini splitter vasitasiyla hallettim fakat chartplotter'a veremedim. nmea 0183 kablosu gerekti bunun icin. bu is bir adaptor ile hallolur mu yoksa illaki 0183 kablosunu mu almam lazim?
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #24 : Mart 21, 2017, 23:38:44 »
matsutec ha-102'yi sisteme monte ettim. elektrik baglantisi tamam, vhf baglantilarini splitter vasitasiyla hallettim fakat chartplotter'a veremedim. nmea 0183 kablosu gerekti bunun icin. bu is bir adaptor ile hallolur mu yoksa illaki 0183 kablosunu mu almam lazim?
Özel bi nmea kablosu aramaya gerek yok, mesafe yakınsa çok telli zil teliyle veya telefon kablosuyla bile bağlanır.

Mesafe uzunsa (>1m) dışı blendajlı (ekranlı) her türlü çok telli data kablosu olur.

Sorun her iki cihazın giriş konnektörünü bulabilmek.

öZgür

*

N. K.

« Yanıtla #25 : Ocak 24, 2019, 18:00:05 »
Konuyu hortlatayım dedim; garmin echo map 50 s ile raymarine st2000+ yeke tip otopilotu NMEA 0183 ile birbirine bağlayarak tam otomatik otopilot yapabilirmiyiz acep Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. C.

« Yanıtla #26 : Ocak 24, 2019, 18:30:33 »
Tam otomatik otoopilot’dan kastınız nedir?
Otopilotun çalışması için chartplotter’a bağlanmasına gerek yok. Direction bilgisini zaten kendi içindeki gyro pusuldan alır.
Kastınız otopilotu chartplotter’dan kontrol etmek ise farklı markalarda pek olacağını sanmam.
*

A. Ç.

« Yanıtla #27 : Ocak 24, 2019, 18:47:10 »
Otopilot esas olarak tekneyi bir yönde tutabilen bir dümencidir. Asıl kontrolu pusuladan alsa da chartplotter'e bağlayıp gideceğiniz noktayı verirseniz, bilgiyi otopilottan almaya başlar. Pusula ile seyrederken otopilot teknenin başını verilen istikamete göre tutar yani teknenin siriklenmesini ve kaıntı ve rüzgardsan etkilenmesini dikkate almaz. GPS üzerinden kontrolda ise tekne başının nereye baktığı değil verilen yön önemlidir. tekne başı akıntı ve rzgara doğru nereye dönük olursa olsun tekne sapmadna hedefe gider.

NMEA protokolü standart bir protokoldür. Cihaz önce kendisinin ne cihazı olduğunu tarif eder ve belirli bir sıra ile veriyi gönderir. Aynı olmak kaydı ile 183 veya 2000 iki cihaz haberleşebilirler. Cihazların protokolünün hangisi olduğunu ve aynı olup olmadığını bilmiyorum. Ayrı ise iki protokolü birbirine çeviren ara birimlerin var olduğunu biliyorum.

Bağlantı konusunda otopilot gps bağlantısı sorunlu olabiliyor(muş) detaylar için:

*

N. K.

« Yanıtla #28 : Ocak 25, 2019, 16:53:28 »
İki cihaza da baktım 0183 kullanıyorlar özel bir ara birim kullanmadan klamens gibi bağlıycam bakalım verimli olacak mı havalar düzelince dener paylaşırım