0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. Ö.

NMEA 0183 / NMEA 2000 nedir? Ne işe yarar?
« : Mart 03, 2017, 14:37:05 »
AIS sayfasında soruluyor, konular karışıyor, elim değmişken bunu ayırayım dedim.

Sürekli duyduğumuz ve bilerek/bilmeyerek kullandığımız NMEA 0183 / NMEA 2000 arabirimleri nedir, ne değildir, çok teknik detaya girmeden basitçe ve özet olarak anlatmaya çalıştım;

Bu saçma isim nereden geliyor diyenler için işin standardını Amerikalı "National Marine Electronics Association - Ulusal Deniz Elektroniği Birliği" nin koyduğunu söyleyerek başlayalım. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

NMEA 0183 denilen arabirim bilgisayarlardaki RS232 SERİ ARABİRİM benzeri (hatta aynısı!) 3 telli basit bir seri iletişim arabirimidir. İki cihaz arasında kurulabilir. İkiden çok cihaz bağlamak için cihazlar üzerinden aktarma yapılır veya multiplexer denilen dağıtıcı dihazlar kullanılabilir. Hızı yavaştır, ama birkaç cihaz bağlantısı için bu dert değildir. Basit, dolayısı ile sorunsuz, güvenilir bir sistem.
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

NMEA 2000 ise daha yeni, bilgisayarlardaki ETHERNET NETWORK bağlantısına benzeyen, daisy chain (ZİNZİR) bağlantı yapısı ile pek çok cihazın bir network (AĞ) olarak aynı anda birbirine PLUG-AND-PLAY (tak ve kullan) olarak bağlandığı, hızı, fiziksel bağlantı özellikleri ve bağlı cihazların ayrı bir elektrik beslemesinin üstünden yapması gibi özellikleri ile daha gelişmiş ve modern bir arabirimdir. Teknelerdeki elektronik cihazların çoğalması ile hem hız hem bağlantı kolaylığı olması için 1980'lerde Bosh'un otomobillerde kullandığı CAN BUS sistemlerinden deniz dünyasına apartılmıştır.

Bu iki arabirimin birbirine direk bağlanma imkanı yok. Ayrı dünyalar.
Farklı arabirime sahip cihazlar ancak başka bir cihazın üzerinden veya multiplexer denilen cihazlar üzerinden birbirleri ile iletişim kurabiliyorlar.

NMEA 2000 networkü aşağıdaki resimde görüldüğü gibi OMURGA HATTI (Backbone) üzerinden T konnektörler ile cihazlara dağılan dallar (SPUR), omurganın en başında ve sonunda (aynı eski bilgisayar networklerindeki gibi) TERMİNATÖRLER (sonlandırıcı), ve hattın belirli noktalarından 12V DC besleme girişi gibi parçaları vardır.

Doğru planlama ve kurulum önemli.. Özellikle kablo mesafeleri, gerilim düşümleri vb. dikkat edilmeli.
Aşağıdaki GARMIN dökümanında güzel detaylı anlatılmış;
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bir de firmaların kendi içinde geliştirdiği benzeri arabirimler var, müşteriyi aksesuarlarda kendilerine bağlamak için elbet! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Mesela Raymarine'in SEATALK'u veya şimdi NMEA 2000 ile aynı olan SEATALKNG, Simrad'ın  SIMNET'i ve B&G Fastnet arabirimleri gibi.

Eski model SEATALK;

Yeni SeatalkNG (Aslında NMEA2000 !);

Simrad SİMNET;

B&G Fastnet;

Oldukça geniş bir konu, böyle bir giriş yapmış olayım.
Sorular, olaylar geldikçe üstüne konuşuruz..
« Son Düzenleme: Mart 03, 2017, 14:40:06 Gönderen: Özgür Ökten »

*

D. U.

Ynt: NMEA 0183 / NMEA 2000 nedir? Ne işe yarar?
« Yanıtla #1 : Mart 03, 2017, 20:39:29 »
Özgür korsan, bu arabirimlerin doğum tarihleri nedir?
79 model kayığımda benzer bir arabirim olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #2 : Mart 03, 2017, 21:18:15 »
Özgür korsan, bu arabirimlerin doğum tarihleri nedir?
79 model kayığımda benzer bir arabirim olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

İlk NMEA 0183 protokolü Mart-1983 'de yayınlanmış. İsmi de yılından geliyor zaten.
2000 yılına kadar geliştirilmiş, o tarihten sonra teknelerde elektroniklerin sayısının artması nedeniyle 1987'den beri otomotivde kullanılan Robert Bosh Gmbh'in icadı CAN (Controller Area Network) Bus arabirimine deniz standartlarına adapte edilerek geçilmiş. İsmi yine yılından geliyor.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Teknenizde "iletişim" kurabilen eski bir elektronik varsa üzerindeki arabirim %90 ihtimalle NMEA 0183 'dür. (Bazı markaların kendi özel arabirimleri de olabilir tabi.. Seatalk, Simnet, Fastnet gibi gibi..)
Eğer son 3-5 yıl içinde alınmış yeni bir cihaz ise NMEA2000 olma ihtimali daha yüksek..

Ama AIS receiver/transponder veya VHF telsiz gibi cihazlar hızlı bir veri akışı gerektirmediği için yeni cihazlar bile 0183 ile geliyor.. (Böylece daha uyumlu ve ucuz oluyorlar..)

Görüntülerine gelirsek;

NMEA 0183 konnektörlerin net bir standardı yok, ama çoğu cihaz üstünde aşağıdakine benzer çok pinli bir konnektör görebilirsiniz, bazılarında ise soket yerine direk kablo çıkan veya vidalı/klemensli bağlantılar da olabiliyor;

NMEA 2000 ise her zaman standart aşağıdaki 5 pinli kablo ve konnektörleri kullanır. Standardı standart gibidir! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #3 : Mart 03, 2017, 21:35:09 »
Aşağıdaki fotoda her iki giriş de net görünüyor;

*

M. Ş.

« Yanıtla #4 : Mart 04, 2017, 07:15:36 »
Eline sağlık devem lütfen

*

N. Ö.

« Yanıtla #5 : Mart 04, 2017, 13:35:11 »
Özgür bey ilgi ile takip ediyorum.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #6 : Mart 04, 2017, 15:35:01 »
Devamı yok, özeti bu kadar işte! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Artık soru, istek filan gelirse üstünden gideriz.

öZgür

*

M. C.

« Yanıtla #7 : Mart 05, 2017, 13:21:14 »
Son inşa ettiğimiz gemide ethernet IP ile haberleşen PLC bazlı alarm monitoring sistemi ile sadece NMEA0183 kabul eden VDR (voyage data recorder) bağlantısını yapmak beni bayağı uğraştırdı. İlk Ethernet IP to NMEA2000 converter oradan da NMEA0183 converter ile bağlamayı denedim yemedi. Sonra araya NMEA0183 çıkışı olan ek bir PLC koyup (ana PLC'nin bu tip bir çıkışı yoktu) istediğimiz tüm sinyalleri (makina ve diğer ekipman alarmları, rpm bilgisi vs) NMEA0183 protokolune uygun formatta programladık. O sıralarda NMEA0183 sinyal dilini öğrenmek zorunda kalmıştım. Birkaç uykusuz gece ...

Özgür korsan'ım,
Ben yukarıda bahsettiğim işi zor yoldan çözdüm. O sıralarda etrafta ne kadar marine elektronik ve programlama işi yapan kişi var ise konuşmuştum ancak pek bir cevap alamamıştım.
Sizce bu işin daha kolay bir yolu olabilirmiydi ?

*

F. G.

« Yanıtla #8 : Mart 05, 2017, 18:45:25 »
+
 elektronik isleri benide biraz tokezletti. zor bela nmea 0183 kablosu buldum yalniz display de tek giris var sadece. multiplexer isinede girmek istemiyorum. gps i  o tek girise baglayip AIS i simdilik rafa kaldirdim.
*

S. Ç.

« Yanıtla #9 : Mart 06, 2017, 11:17:15 »
Tekne elektroniklerinin verilerini ipaddedki iregatta'ya aktarabilmek için, NMEA0183 datayı okuyup bunu WIFI olarak yayınlayacak, ucuz aktarıcı nasıl yapılır?

- 10 metre kapsama alanı olursa
-ayrı 12 volt beslemesi olmadan NMEA0183 çıkışından enerji alınabilirse
-sudan etkilenmeyecek bir kutuda olursa da tam olur Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. E.

« Yanıtla #10 : Mart 06, 2017, 13:28:40 »
Tekne elektroniklerinin verilerini ipaddedki iregatta'ya aktarabilmek için, NMEA0183 datayı okuyup bunu WIFI olarak yayınlayacak, ucuz aktarıcı nasıl yapılır?

-sudan etkilenmeyecek bir kutuda olursa da tam olur Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

He, heee...

2 senedir uğraştığım konuya hoş geldiniz.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Rasperyy Pi3 edinin.
*

S. Ç.

« Yanıtla #11 : Mart 06, 2017, 15:27:41 »
2 sene uğraştığını anladım da Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ne zaman biter böğürtlenli pasta?
*

H. E.

« Yanıtla #12 : Mart 06, 2017, 15:45:31 »
2 sene uğraştığını anladım da Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ne zaman biter böğürtlenli pasta?

Üstünde çalışıyom. Tahminen 3 sene sonra biter.

Rasperry Pi 5 çıkınca falan hallolur.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

C. E.

« Yanıtla #13 : Mart 06, 2017, 16:04:15 »

Bluetooth kesmez mi?

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #14 : Mart 06, 2017, 16:19:12 »
Şeması var ama şey olmasın şimdi.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür