0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

  Çevrimdışı Özgür Ökten

 • * Gezgin Korsan
 • 3.352
  • Yaşadığı Şehir
 • Fethiye-Muğla
  • Sosyal Ağ Hesapları
  • Tekne Adı
 • MARLIN
  • Gemi Trafik
Nasıl bir VHF telsiz anteni seçelim?
« : Ocak 24, 2018, 19:34:17 »

NOT1: Aşağıdaki yazı hiçbir izin almadan istenildiği gibi kopyalanabilir, istenilen her türlü ortamda yayınlanabilir, ortamlarda kendi cümleleriniz gibi kullanılabilir!

NOT2: Bu yazı pek çok teknik detay atlanarak, genele hitap etmesi amacıyla basitleştirilerek yazılmıştır. Akademik makale isteyenler lütfen yazılı başvursun.
NASIL BİR VHF TELSİZ ANTENİ SEÇELİM?Önce altlık olarak kısaca bu anten denilen şey nedir, ne işe yarar ondan bahsedelim.Anten telsiz cihazından çıkan ses-elektrik sinyallerinin elektromanyetik radyo dalgalarına çevrilmesi, havada-boşlukta belirli bir yöne veya her yöne aynı anda iletilmesi ve sonra yine bu radyo dalgalarının havadan toplanarak telsiz cihazına elektrik sinyali olarak iletilmesini sağlayan parçadır.


Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap


Temelde elektrik iletken bir metale herhangi bir frekansta (döngü-tekrarlama) elektrik sinyali verirseniz bu sinyalin bir kısmı elektromanyetik radyo dalgasına dönüşür ve havaya-boşluğa yayılır, büyük bir kısmı ise yok olur, soğurulur veya kaynağa geri yansır. (Mundar olur!)

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapBelirli bir frekansa (döngüye-tekrarlamaya) sahip elektrik sinyallerinin frekansı ile ters orantılı bir DALGA BOYU (sinyalin aynı tepe noktasını tekrarlanması arasında geçen süre / havada-kabloda kapsadığı fiziksel boyut) vardır.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapResimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap


İşte bu frekansın dalga boyu ile antenin fiziksel boyu birbiri ile uyumlu olduğundan REZONANS (titreşimlerin uyum ile çoğalması) meydana gelir, anten bu sinyale direnç göstermez ve en yüksek oranda bu elektrik sinyalinin elektromanyetik radyo dalgasına dönüşmesine izin verir. 

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap


Rezonansı anlamak için bir grup askerin boğaz köprüsünden tempolu (frekanslı) geçmesi ile köprünün boyunun rezonansa girerek titreşimlerin artarak köprüyü yıkması veya bir opera sanatçısının belirli bir frekansta ses çıkartarak şarap kadehini kırması örneklerini gözünüzde canlandırabilirsiniz.Neyse.. Teoriyi fazla uzattım.. 8-) 

Tüm bunların özeti şudur : BOYU ÖNEMLİ !! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Pratiğe gelmeden önce azcık da hesap kitap yapalım.

Teknelerde kullanılan anten boyunun ne olması gerektiğini hesaplayalım.


Formül şöyle diyor: anten boyu (m) = ışık hızı (km/sn)/ frekans (KHz)


Işık hızını pratikte düz 300.000 km/sn kabul ediyoruz.

Frekans ise bizim deniz VHF sistemleri için 156-174MHz bandının tam ortası olan 165MHz veya KiloHertz olarak yazarsak 165.000KHz kabul edebiliriz. (Gerçekte 162Mhz üstünü kullanmıyoruz, dolayısı ile 156-162 arası 159MHz 'i orta olarak tercih etmek daha hassas ve doğru sonuç verir, ama henüz bu konuda sesimi duyuramadım.)


Yerlerine koyalım rakamları;

Anten boyu = 300.000 / 165.000 = 1,81 metre


Ohuu! Neredeyse 2 metre mi? Biraz büyük değil mi? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 


Pek değil aslında. Buna "TAM DALGA" anten diyoruz. Yani dalga boyuna eşit boyutta.

Teorik olarak en verimlisi bu, ama gerçek hayatta kullanmak için pek pratik değil.

Bunu küçültmenin yolu ise bu rezonans işini çok bozmayacak ölçüler olan 1/2, 1/4 veya 5/8 gibi özel ölçüleri kullanmak.


Genelde ucuz antenler 1/4 dalga boyu yani 1,81 m / 4 = 45cm ölçüsünü kullanır.

Biraz daha kaliteli, verimli olanlar ise 5/8 ölçüyü, yani 1,81 m / 4 = 113cm gibi.


Ee? Bu çok kolaymış! Neden tonla para verip hazır anten alıyoruz? Haydi şuradan iki parça bakır boru kesip yapalım?


eeehh.. Gerçekte tam öyle değil. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 

Çünkü bu çok kaba hesaplarda hesaba katmadığımız minik minik pek çok değişken var ve ne yazık ki tam olarak formülize edilemiyor, kullanılan bakırın, alüminyumun veya kablonun cinsine-alaşımına göre bile değişiyor ve antenin verimini fena halde düşürüyor.


Eğer elinizde SWR METRE denilen (antenin o frekansla tam rezonansa girip girmediğini, o frekanstaki elektrik sinyaline ne kadar direnç-empedans gösterdiğini ölçen) alet yoksa pratikte iyi bir anten yapmanız pek kolay değil. Elbette yapılır, yapılıyor, ama kolay değil. Çok tecrübe lazım.


Peki ne yapıyoruz? Elbette piyasadan yapılmışını alıyoruz! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 


ee peki neyi alıyoruz, milyor tane anten satılıyor piyasada, hangisini nasıl seçiyoruz? (Ulan!)

hah! nihayet başlıktaki soruya gelebildik! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 


Şimdi yine birazcık teorik bi durumdan bahsedeceğim. (Sesler yükselir: Aaa! Yuuh! Yeteer!)


Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap


Bu VHF (Very High Frequencies) denilen 30-300MHz arasındaki radyo dalgaları özelliklerinden dolayı sanki bir lazer pointeri tutuyomuş gibi yayınlandığı noktadan ileriye doğru dümdüz ilerler. Genelde bir yerlerden yansımaz, dünyanın ufuk çizgisinin arkasına geçmez, dağları tepeleri pek aşmak istemezler.


Teorik olarak VHF telsizle haberleşme (karşılıklı iletişim) mesafesi alıcı ve verici antenlerin ufuk mesafelerinin toplamıdır.

Grafik ve formülü aşağıda;

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap


Hemen bir örnekle pekiştirelim;

Örnek: Sizin teknenizin anten yüksekliği 12m, kıyıda haberleşmek istediğiniz marinanın anteninin denizden yüksekliği 20m olsun. Hemen formüle koyalım;

Toplam iletişim mesafesi = (3,57 x √12) + (3,57 x √20) = 28km = 15 deniz mili


Uff.. Tamam tamam! Sizi formüllerle uğraştırmayayım, burada hesaplanmışı var! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Gerçek hayat şartlarında bu mesafeler pek çok sebepten dolayı çok değişken olabilir. Şimdilik takılmayın.


Eee ne anladık bu tablodan?

Antenin yüksekte olması iletişim mesafesini arttırıyor. Süper! Bu cepte.


Peki başka ne var bu mesafeyi etkileyen?

İki temel şeyden de bahsedebiliriz;

- Çıkış gücü

- Anten kazancıÇıkış gücü demek telsizimizin gücü demek. Ama bildiğimiz üzere tüm dünyada VHF deniz telsizlerinin çıkış gücü max 25W olarak sabitlenmiştir. (Kara istasyonları 50W, idare sahil radyosu 100W) Dolayısı ile bu değişiklik yapabileceğimiz bir seçenek değil. 


Ama burada yapabileceğimiz telsizimizden çıkan 25W gücündeki elektriksel sinyalin zayıflamadan anten'e kadar ulaşmasını sağlamaktır. Yani aradaki kablo ve konnektörlerin kaliteli ve sağlıklı olması lazım. Kablo mesafesi ne kadar artarsa ve arada ne kadar ek veya konnektör olursa burada bir kaybımız oluyor.


Eğer kablo mesafemiz çok ise daha kaliteli (düşük kayıplı) bir kablo kullanmak, kaliteli konnektörler kullanmak ve anten kablosuna ek yapmamak gerekir.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapPeki ANTEN KAZANCI (GAIN) nedir? 

İşte bu süper bişeydir! Bir koyup beş almaktır! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 


Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap


Nasıl düzgün anlatabilirim bilmiyorum ama kısaca bahsettiğim rezonans olayının antenin fiziksel özellikleri ile oynayarak veya bazı elektronik devreler yardımı ile arttırılmasıdır. Antene gönderdiğiniz bir birim sinyalin 3, 5, 10 birim arttırılarak, yükseltilerek havaya yayılmasıdır.


Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap


vee artık gelelim gerçek dünyayaaa.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 

Bu kadar laf kalabalığı yapma, şu anteni nasıl seçiyoruz kardeşim, marka model filan ver, uğraştırma bizi diyorsunuz, duyuyorum! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 


Yok, valla marka model vermem, veremem, kusura bakmayın. Bilsem dükkan sizin!


ama temel kurallar şöyle;

Eğer anteni yüksek bir yere monte edebiliyorsak (yelkenli tekne direği gibi) rüzgardan vb etkilenmeyen, boyutları küçük, kazancı düşük veya normal bir anten tercih edilebilir. 

Elbette hem direk tepesinde hem kazancı yüksek anten tadından yenmez! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 

ama kazancı yüksek antenler genelde fiziksel olarak daha büyük olduklarından direk tepesinde çok tercih edilmezler.


Eğer motoryat kamarası gibi daha alçak veya yelkenlide kıçtaki matafora üstüne filan monte edecekseniz daha yüksek kazançlı antenleri tercih etmek yükseklikten kaybettiğiniz mesafeyi tolere edecektir.


Elbette kötü kaliteli (sinyal zayıflaması yüksek) uzun bir kablo, oksitlenmiş bir konnektör tüm bu yapacağınız yatırımın boşa gitmesi demektir. 

Akü+telsiz+konnektör+kablo+konnektör+anten zincir halinde komple bir sistemdir, bu herhangi bir halkasının zayıflığı tüm sistemin zayıflığıdır.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap


Üstelik kablo konnektör sisteminizdeki 1 birim zayıflık iletişim mesafenizde 10 birim kayıp meydana getirebilir. (Ahh! bu radyo dalgaları ahh! ne hınzırlar..)Haydi bakalım, şimdi herkes gugılda "marin anten", "vhf anten" , "tekne anteni" gibi aramalara başlasın!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 


(Yuh! adam bu kadar laf salatası yaptı, yine seçim işini bize bıraktı!)

öZgür (tapatalk)

><(((º>
*

  Çevrimdışı Erdal Okur

 • * Gezgin Korsan
 • 303
  • Yaşadığı Şehir
 • İstanbul
  • Tekne Adı
 • S/Y HARE, Ataköy Marina
Ynt: Nasıl bir VHF telsiz anteni seçelim?
« Yanıtla #1 : Ocak 24, 2018, 21:22:13 »
Her zamanki gibi çok güzel anlatmışsınız Özgür reis ,, teşekkürler
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

  Çevrimdışı Murat Ayduk

 • * Gezgin Korsan
 • 1.759
  • Yaşadığı Şehir
 • İstanbul
  • Sosyal Ağ Hesapları
  • Tekne Adı
 • Mi Nina
Ynt: Nasıl bir VHF telsiz anteni seçelim?
« Yanıtla #2 : Ocak 24, 2018, 22:04:38 »
Tam aradığım konuydu fuar öncesinde.
Teşekkürler Özgür Korsanım.
S/Y Mi Nina
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

  Çevrimdışı Servet Tunç

 • * Gezgin Korsan
 • 637
  • Sosyal Ağ Hesapları
  • Tekne Adı
 • avanti,karasu
Ynt: Nasıl bir VHF telsiz anteni seçelim?
« Yanıtla #3 : Ocak 24, 2018, 22:38:51 »
 ''Bu kadar laf kalabalığı yapma, şu anteni nasıl seçiyoruz kardeşim, marka model filan ver, uğraştırma bizi diyorsunuz, duyuyorum! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ''


Akıllı adamın hali başka olur.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sırala suraya beş marka,model..
Alan alır,almayan almaz..


*

  Çevrimdışı Ali Baha

 • * Gezgin Korsan
 • 316
  • Yaşadığı Şehir
 • İstanbul
Ynt: Nasıl bir VHF telsiz anteni seçelim?
« Yanıtla #4 : Ocak 25, 2018, 01:23:50 »
Çok teşekkürler Özgür.
Hem paylaştığın değerli bilgiler, hem de bunları en kolay anlaşılır hale getirmek amacıyla harcadığın emekler için.

*

  Çevrimdışı Ali Ünalan

 • * Gezgin Korsan
 • 3.675
  • Yaşadığı Şehir
 • İSTANBUL
Ynt: Nasıl bir VHF telsiz anteni seçelim?
« Yanıtla #5 : Ocak 25, 2018, 08:22:07 »
Özgür,Sayende telsiz konusunda bilgilendim,bilgilenmeye devam ediyorum çok bilgilendirici olmuş  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sizden telsizle ilgili bir buluş bekliyoruz  150,200 MİLLE KONUŞULABİLEN:) tamam krom dış çerçevesini ben tasarlayayım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Ocak 25, 2018, 08:23:09 Gönderen: Ali Ünalan »
“Merhaba denizci, sen de senden sonrakilere anlat…”
*

  Çevrimdışı Emre Odabaşı

 • * Gezgin Korsan
 • 462
  • Yaşadığı Şehir
 • İstanbul
  • Tekne Adı
 • Yel, Kaş marina
Ynt: Nasıl bir VHF telsiz anteni seçelim?
« Yanıtla #6 : Ocak 25, 2018, 09:05:46 »
Harika bir yazı olmuş, tebrikler.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Daha dün düşünüyordum,

- PDQ Connect AllPro wifi güçlendirici aldım. Sanırım 45 cm lik bir anteni var. Anten direk tepesine mi monte olmalı, telsiz anteniyle yakın olması problem yaratır mı?  Yoksa gurcataya mı bağlamalı ?

- İleride AIS alınırsa ve ideal olarak antenini de direk tepesine monte etmek gerekiyorsa, yukarısı aktarma istasyonuna dönecek, direk içi kablolama da şişecek. Splitter ile telsiz antenini  kullanmalı ama bu wifi booster anteni işi karıştırır mı ?

Bu konularda da görüşünü alabilirmiyim.
*

  Çevrimdışı Tümay Akata

 • * Gezgin Korsan
 • 1.183
  • Yaşadığı Şehir
 • Tekirdağ
  • Sosyal Ağ Hesapları
Ynt: Nasıl bir VHF telsiz anteni seçelim?
« Yanıtla #7 : Ocak 25, 2018, 09:08:20 »
Güzel anlatım, eline sağlık Özgür Korsan  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Boyunun bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

" Genelde ucuz antenler 1/4 dalga boyu yani 1,81 m / 4 = 45cm ölçüsünü kullanır.

Biraz daha kaliteli, verimli olanlar ise 5/8 ölçüyü, yani 1,81 m / 4 = 113cm gibi."
Ölümün olduğu bu dünyada, hiçbir şey çok da ciddi değildir aslında.
*

  Çevrimdışı Tuğrul Özden

 • * Gezgin Korsan
 • 501
  • Yaşadığı Şehir
 • İstanbul
  • Tekne Adı
 • S/Y EUPHORIA QUEEN S , Marmaris Yat Marina
Ynt: Nasıl bir VHF telsiz anteni seçelim?
« Yanıtla #8 : Ocak 25, 2018, 09:17:54 »
Kursa gitmiş kadar olduk.Teşekkür ederiz.
S/Y Euphoria Queen S, Marmaris Yat Marina
*

  Çevrimdışı Noyan Bakır

 • * Gezgin Korsan
 • 6.948
  • Yaşadığı Şehir
 • Ankara
Ynt: Nasıl bir VHF telsiz anteni seçelim?
« Yanıtla #9 : Ocak 25, 2018, 11:43:45 »
Özgür korsan teşekkürler.
Alıcı anten ayrı, verici anten ayrı olsa, daha iyi olur mu?

Sorumu saçma bulursan bunu sana yakışan yumuşak üslupla yazar mısın?
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap T.C.G. SAVARONA Denizcilik Müzesi olmalıdır.
*

  Çevrimdışı Özgür Ökten

 • * Gezgin Korsan
 • 3.352
  • Yaşadığı Şehir
 • Fethiye-Muğla
  • Sosyal Ağ Hesapları
  • Tekne Adı
 • MARLIN
  • Gemi Trafik
Ynt: Nasıl bir VHF telsiz anteni seçelim?
« Yanıtla #10 : Ocak 25, 2018, 12:28:06 »


Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
- PDQ Connect AllPro wifi güçlendirici aldım. Sanırım 45 cm lik bir anteni var. Anten direk tepesine mi monte olmalı, telsiz anteniyle yakın olması problem yaratır mı?  Yoksa gurcataya mı bağlamalı ?

- İleride AIS alınırsa ve ideal olarak antenini de direk tepesine monte etmek gerekiyorsa, yukarısı aktarma istasyonuna dönecek, direk içi kablolama da şişecek. Splitter ile telsiz antenini  kullanmalı ama bu wifi booster anteni işi karıştırır mı ?.

Wifi ile VHF çok farklı bandlarda, birbirlerini frekans olarak pek etkilemezler, ama temelde her anten kendine yakın olan tüm metallerden etkilenir. Doğrusu anten değil de o antene girip-çıkan radyo dalgası etkileniyor.

O yüzden her anten (yönlüler hariç) diğer metal aksamlardan daha yukarıda ve uzakta monte edilir.

O sebeple vhf anteni gurcataya değil direk tepesine monte ediyoruz.

AIS'in antenini direk tepesine çıkartmak bence çok gereksiz. Aşağıdaki bir antenle en kötü şartlarda bile 3-5 mil, az biraz çabayla 5-8 mil menzil sağlanabiliyor. Direk tepesindeki antenle 15-20 mil menzil sağlansa neye yarar? AIS'in amacı (çatışmadan kaçınma) açısından bence anlamsız.

Splitter kullanılabilir ama bir anten veya kablo arızası ile iki cihazın birden devredışı olacağını bilmek lazım. İki cihazı ayrı antenler ile kullanıp gerektiğinde birbirine yedek olabilmesini tercih ederim.

öZgür (tapatalk)

><(((º>
*

  Çevrimdışı Özgür Ökten

 • * Gezgin Korsan
 • 3.352
  • Yaşadığı Şehir
 • Fethiye-Muğla
  • Sosyal Ağ Hesapları
  • Tekne Adı
 • MARLIN
  • Gemi Trafik
Ynt: Nasıl bir VHF telsiz anteni seçelim?
« Yanıtla #11 : Ocak 25, 2018, 12:29:51 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Özgür korsan teşekkürler.
Alıcı anten ayrı, verici anten ayrı olsa, daha iyi olur mu?

Sorumu saçma bulursan bunu sana yakışan yumuşak üslupla yazar mısın?
Telsiz cihazının tek bir anten çıkışı-girişi olduğundan bu mümkün değil. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür (tapatalk)

><(((º>
*

  Çevrimdışı Noyan Bakır

 • * Gezgin Korsan
 • 6.948
  • Yaşadığı Şehir
 • Ankara
Ynt: Nasıl bir VHF telsiz anteni seçelim?
« Yanıtla #12 : Ocak 25, 2018, 14:53:59 »
Teşekkür ederim.
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap T.C.G. SAVARONA Denizcilik Müzesi olmalıdır.
*

  Çevrimdışı Nedim Delen

 • * Gezgin Korsan
 • 1.344
  • Yaşadığı Şehir
 • Zürih - İsviçre
  • Tekne Adı
 • Luchs II, Lachen - HIMELAY, Finike Setur Marina
Ynt: Nasıl bir VHF telsiz anteni seçelim?
« Yanıtla #13 : Ocak 27, 2018, 14:09:47 »
özgür korsanim,  her zamanki gibi harika bilgiler cok tsk ederim.
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

  Çevrimdışı Özkan Yavaşal

 • * Gezgin Korsan
 • 588
  • Yaşadığı Şehir
 • Urla / İzmir
  • Tekne Adı
 • Eferk
Ynt: Nasıl bir VHF telsiz anteni seçelim?
« Yanıtla #14 : Ocak 27, 2018, 14:44:14 »
Cok tesekkurler bu yararli bilgiler icin. Emeginize saglik


Sent from my iPhone using Tapatalk
Siz planlar yaparken olup bitene "Hayat" denir... "Carpe Diem"

⛵⛵⛵