0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

D. T.

Ynt: NASIL BİR SOLAR PANEL OLMALI?
« Yanıtla #495 : Temmuz 19, 2018, 15:50:15 »
Alper Bey ,

Sterling Alternator charger to Battery nin fiyatı ve montesi nedir . Yanmar 54 hp  sanırım 60 A alternator .için  .   Teşekkür ederim

*

A. Ç.

« Yanıtla #496 : Temmuz 19, 2018, 15:53:55 »
MPPT regülatörlerin bir özelliği elektronik transformatör gibi davranmalarıdır. Giriş voltajı ne olursa olsun, ölçerler, transformatörlerinin girişini çıkış voltajını elde edecek şekilde ayarlarlar. Eski tip bir regülatörde, şarj voltajına yakın veya biraz yüksek voltaj vardır ve regülatör, çıkış voltajını ayarlamak için devreye bir nevi seri drenç koyar ve voltajı istenilen seviyeye indirir. MPPT regülatörler ise bir transformatör gibi giriş voltajını çıkış voltajına düşürürler ve aynen trafodaki gibi güç aynı kladığından ve voltaj düştüğünden azami akım sağlarlar. 100 V 30A bir MPPT regülatör azami giriş voltajı 100V olabilen bir güneş panelinden 12V akü şarjı için gereken voltaj ve akımı sağlar. Paralel bağlı güneş panellerinde bir panel gölgelenir ve yeterlii gerilimi sağlayamazsa üreten sadece tek panel kalır. Seri bağlı paneller olursa gölgelenmiş panelin düşük voltajı ile diğerinin voltajı birbirine eklenir ve gölgelenmiş panel de şarj için katkıda bulunur. mPPT regülatör kullanmanın mantığı budur.

*

M. A.

« Yanıtla #497 : Temmuz 19, 2018, 16:49:06 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
100V 30A MPPT için benim önerim seri bağlamak olıurdu. 24V x 2 = 48V eder neden 100V regülatör aldınız?

30A olması için aldık. İlerde panel eklersek diye.. Bir düşügü 50V 15A idi sanırım.

eyvah eyvah Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sn.Çelenoğlu Seri diyor Alper korsan paralel diyor
paralel mi ?
seri mi ?

Daha doğrusu ne fark ediyor ?
Gidince ben bizim kayıkta bakacağım bizimki seri mi ,paralel mi ?
yoksa hiç mi bağlı değil ?
(nereye bakacaksam ve görünce nasıl anlayacaksam )

Sonra en iyisi xxxxx diye iddia hatta kavga edeceğim  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap (benimki hangisi ise ) çünkü ne yapsam 12,8 altına düşmüyor. Sabahın köründe 13,6 oluyor yine ...

Evet Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Hangisi olmalı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Not: benim panelleri 24V bir tanesi, seri bağlarsam 48 olacak. Şu anda paralel bağlı olduğu için ikisi de 24V veriyor..
« Son Düzenleme: Temmuz 19, 2018, 16:50:23 Gönderen: Murat Ayduk »

*

A. Ç.

« Yanıtla #498 : Temmuz 19, 2018, 16:53:35 »
MPPT cihazınız 100V'a kadar girişi kabul ediyor. Ben olsam seri bağlarım.

*

A. D.

« Yanıtla #499 : Temmuz 19, 2018, 17:30:37 »
Ahmet abi panellerin biri anya diğeri konya da olsa ok ama zaten genelde paneller dip dibe konuyor. O nedenle zaten gölgelenirse ikiside gölgeleniyor. Haa evet çıkışları düşük olsaydı bende seri bağlardım ama yeni nesil paneller çok ufak değillerse akü voltajının üzerinde ürettikleri için sorun olmuyor. Bu şu demek değil paralel seriden iyidir seri paralelden iyidir. Benim söylemek istediğim seri bağlanması şart değildir.
Mpptnin avantaji fazla olan Voltajı Ampere çevirmesidir. O nedenle verimlilikleri PWM lere oranla daha yüksektir. Burada önemli olan kısım regülatörlerin üzerinde akü sıcaklık sensörü olmasıdır. Yoksa aküleri haşlarsınız. Akülerin ömrünü uzatmasını beklediğiniz solar paneller akülerinizi kavurur öldürür.

*

A. D.

« Yanıtla #500 : Temmuz 19, 2018, 17:32:17 »
Alper Bey ,

Sterling Alternator charger to Battery nin fiyatı ve montesi nedir . Yanmar 54 hp  sanırım 60 A alternator .için  .   Teşekkür ederim

Deniz Bey özelden yolluyorum fiyatını.
*

A. Ç.

« Yanıtla #501 : Temmuz 19, 2018, 17:59:27 »
Ben transformatör çağının çocuğuyum. Bir transformatörde sargıların kalınlığı bellidir. Bu nedenle yüksek voltaj düşük amperi her zaman tercih ederim. Seri bağlandığında giriş voltajı artar bu da giren akımın düşük olması demektir. Çıkış ise zaten 12V aküyü şarj eden seviyededir. O transformatör veya devre girişinde yüksek voltaj düşük akım olursa hırpalanması daha zor olur. Akülerin korunması için sıcaklık sensörü olması fikrine katılıyorum.

MPPT regülatörler giriş voltajı ve çıkış akımı belirtilerek satılır. Değer olarak 100V 30A bir MPPT varsa 50V 30A MPPT de olmalıydı. Yani giriş voltajı yarıya düştüğünde akım da yarıya düşecek diye bir kayıt yok. Sanırım satıcının elindekiler biraz kısıtlı imiş.
*

R. E.

« Yanıtla #502 : Mayıs 26, 2019, 23:18:30 »
Sipariş ettiğim 170 watt panelin bu hafta geleceğini ümit ediyorum.
Elimde 30 A mppt olmayan bir şarj düzenleyici var. Bir de kaç amperlik olduğunu bilmediğim mevcut 100 watt üç parça panele bağlı bir şarj düzenleyici. Bunları değiştireceğim. Buraya kadar sorun yok.

Gelen 170 watt esnek paneli tente üstüne tutturacağım. Ancak nasıl bağlayacağım konusunda kafam karışık. Mevcut 20+20+60 panelin eksileri ve artıları bir araya toplanıp ikili kablo üstünden şarj düzenleyiciye gidiyor. Oradan da servis aküsüne. İstenirse both şalter ile aküler birleştirilip ayrılabiliyor. Akım her ikisine, servis aküsüne veya motor aküsüne yönlendiriliyor.

Aklıma gelen bağlama şekli, diğer üç panelin buluştuğu noktaya bu yeni gelecek esnek paneli de bağlamak. Hepsinin + uçları bir yana - uçları diğer yana gelecek şekilde. Kablo çapının yeteceği kanısındayım.

Doğru mu yapıyorum.

Bir de bunlardan ayrı 60 wattlık sabit panelim var. Onu da puntel ayakları arasına yüzü dışarı gelecek şekilde bağlayıp doğrudan motor aküsüne bağlamayı düşünüyorum. Diğer solar panel grubuna bağlayamıyorum. Çünkü tente üstüne koyamam. Krom ayak masrafı da yapmak istemiyorum.

Aynı soru burada da geçerli.

Doğru mu yaptığım iş?

« Son Düzenleme: Mayıs 26, 2019, 23:19:34 Gönderen: Recep Ertürk »
*

A. Ç.

« Yanıtla #503 : Mayıs 26, 2019, 23:42:23 »
Her panelin çıkışında geri dönüşü engelleyici bir diyot vardır, yaani istediğiniz kadar paneli paralel bağlayabilirsiniz. 60 W paneli aküye doğrudan baağlama fikrine ise katılmıyorum. Marş aküsü normalde zaten şarjlıdır, sadece küçük bir akımla kayıpları engellenebilir ama 60 W bir panel hem de regülatörsüz o aküyü kesin kaynatır.
*

R. E.

« Yanıtla #504 : Mayıs 26, 2019, 23:56:05 »
Her panelin çıkışında geri dönüşü engelleyici bir diyot vardır, yaani istediğiniz kadar paneli paralel bağlayabilirsiniz. 60 W paneli aküye doğrudan baağlama fikrine ise katılmıyorum. Marş aküsü normalde zaten şarjlıdır, sadece küçük bir akımla kayıpları engellenebilir ama 60 W bir panel hem de regülatörsüz o aküyü kesin kaynatır.

Üstadım regülatörsüz değil. Ayrı regülatörü var. Diğer sistemden bağımsız sadece..
Sanırım eksik ifade ettim.
Özür...

*

E. G.

« Yanıtla #505 : Eylül 30, 2020, 18:55:39 »
Merhaba,

Ufak bir ayrıntı ancak lithium olmayan aküleri en fazla %50 şarja kadar kullanabiliyorsunuz bildiğim kadarıyla (yani ömrünü erken bitirmek istemiyorsanız). Yani aslında yarı kapasitesine kadar kullanıp şarj edilmeleri gerekiyor.

Tüm hesaplamalarda bunu (elbette bir uzmanla teyid ettikten sonra) gözönünde bulundurmanızı öneririm.

İyi ve sağlıklı günler,.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #506 : Eylül 30, 2020, 20:35:40 »
Ufak bir ayrıntı ancak lithium olmayan aküleri en fazla %50 şarja kadar kullanabiliyorsunuz bildiğim kadarıyla...
Bu şekilde net ve tek bir rakam yok ne yazık ki.

Her üreticinin kendi ürünü için açıkladığı bir "şarj-deşarj döngü / ömür" (lifecyle) tablosu vardır, buna bakıp karar vermek gerekir.
Cidddi üreticiler ürünleri için bu tabloyu verirler. Buradan nasıl bir kullanımda ne kadar ömrü olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

En kaba hali ile kurşun-asit cinsi aküler için DoD (Depth of Discharge - Deşarj Derinliği) rakamları şu civarlarda desek yalan olmaz;
- Klasik Sulu Akü : %30
- AGM kuru : %50
- Jel : %55
- DeepCycle özellikli : %80

*

A. D.

« Yanıtla #507 : Ekim 01, 2020, 13:07:21 »
Merhaba,

Ufak bir ayrıntı ancak lithium olmayan aküleri en fazla %50 şarja kadar kullanabiliyorsunuz bildiğim kadarıyla (yani ömrünü erken bitirmek istemiyorsanız). Yani aslında yarı kapasitesine kadar kullanıp şarj edilmeleri gerekiyor.

Tüm hesaplamalarda bunu (elbette bir uzmanla teyid ettikten sonra) gözönünde bulundurmanızı öneririm.

İyi ve sağlıklı günler,.
Bu verdiğini bilgi için bir kaynağınız var mı? Optima ve odyssey gibi TPPL tip aküler %80 kapasitesine kadar kullanılabilir. Döngü ömürleri de düşmez. 0 ı tüketirsenizde kapasite kaybı neredeyse hiç olmaz sadece döngü ömrü azalır sürekli olarak o hatayı yapmadığınız sürece. Kendini toparlar ve yeniden kullanabilirsiniz. her AGMde %50 kapasiteye kadar kullanılabilir demek değil. Burada önemli olan şey plaka yapısı ve kalitesi. Cam elyafının kalitesi akünün kalitesini arttırmaz kullanılan plakalar arttırır. Turbo akü AGM yaparsa elinizde tuzlukla hemen koşmayın ahanda AGM tuzlayak da yiyek diye.  Aynı şekilde jel içinde geçerli bu.
*

E. G.

« Yanıtla #508 : Ekim 01, 2020, 14:20:40 »
Merhaba,

İyi ve sağlıklı günler,.
Bu verdiğini bilgi için bir kaynağınız var mı? Optima ve odyssey gibi TPPL tip aküler %80 kapasitesine kadar kullanılabilir. Döngü ömürleri de düşmez. 0 ı tüketirsenizde kapasite kaybı neredeyse hiç olmaz sadece döngü ömrü azalır sürekli olarak o hatayı yapmadığınız sürece. Kendini toparlar ve yeniden kullanabilirsiniz. her AGMde %50 kapasiteye kadar kullanılabilir demek değil. Burada önemli olan şey plaka yapısı ve kalitesi. Cam elyafının kalitesi akünün kalitesini arttırmaz kullanılan plakalar arttırır. Turbo akü AGM yaparsa elinizde tuzlukla hemen koşmayın ahanda AGM tuzlayak da yiyek diye.  Aynı şekilde jel içinde geçerli bu.

Elbette. Ekteki gibi pek çok karşılaştırma videosunda teknolojiler karşılaştırılıyor.

Faydalı olması dileğiyle

*

A. D.

« Yanıtla #509 : Ekim 01, 2020, 15:43:18 »
Bu videoda genel olarak normal klasik aküler ile lithium aküler karşılaştırılıyor. Kalite vs belirtilmiyor. Benim yazdıklarımdan normal klasik agm vs aküler lithium akülerden iyidir savını sunduğum anlaşılmasın.  Elma ile armutu kıyaslıyorsunuz da elmanın için de de bir sürü kalite elma var. AGM %50 dir diye bir genelleme yapmak yanlış. Hele ki video da söylenen Sealed lead acid battery yani kapalı sulu bakımsız aküyü %80 e kadar kullanabilirsiniz lafı bile videoyu hazırlayan arkadaşın bilgiden ne kadar yoksun olduğunu gösteriyor. Kapalı sulu bakımsız diye tabir edilen hiç bir akü %70 in altına düşürülmemelidir. Kalitesi ne olursa olsun. Düşürdüğünüz anda kalitesine göre kapasite  ve döngü ömrü yaşanır.  Kalitesi bunun ne kadar olacağını belirler. O nedenle bu tip gerçek bilgiden uzak paylaşımları yapmaya gerek yok. Sokaktaki her hangi bir adamın paylaştığı videoyu gerçek bilgidir diye sunmayın.
Lithium akü konusunda verdiği bilgiler yanlış değil ama lithium akünün yatırım maliyeti daha yüksektir ve infilak ettiği zaman tekneyi batırır. Diyeceksiniz ki her zaman oluyor mu? Evet her zaman olmuyor ama olma olasiliğı yaşanan tecrübelerden dolayı düşük durmuyor.  Yoksa tabii ki daha avantajlı. Taşıması kolay sunduğu hizmet daha iyi. Yatırım maliyetini her türlü çıkarıyor.  Ama normal bir aküyü de doğru düzgün kullanıp düzgün şarj ederseniz minimum 6-7 sene kullanıyorsunuz. Lithium aküyü 20 sene kullanırsınız. Peki 20 senelik yatırım yapmaya gerek var mı? 20 sene düzgün olarak şarj edebilecek misiniz? Redresörünüz bozuldu aküyü bozdu haydaaa gitti 20 senelik yatırım. Yan ekipmanlarının onun kadar uzun ömürlü olduğunu nasıl bilebilirsiniz? Üreten bile malına en fazla 2 yıl garanti veriyor.