0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

B. B.

NASIL BİR SOLAR PANEL OLMALI?
« : Şubat 05, 2013, 17:28:44 »
Değerli Korsanlar, Korsaniçeler,

Bavaria 36 yelkenlimiz için biraz marinadan bağımsız hareket edebilmek esasta uzun yelkenli seyirlerde biraz daha fazla güvenli ve konforlu hareket edebilmek için Solar panel almak istemekteyiz. Seyir sırasında buzdolabını çalıştıracak (bazı kaptanlar pimpirikler buzdolabını kapattırıyorlar zorla Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap) ipad şarjı, telefon şarjı, müzik sistemi ve diğer sistemleri besleyebilecek ölçekte panel olmalı. Teknede 2 adet 120lik, 1 adet motor için 90 lık akü mevcut.  Ama biz korkudan aman akülere zarar gelmesin diye Robinson Cruise gibi yaşıyoruz. En iyisi alırsın solar paneli istediğin gibi yaşarsın dedim.

Ben tüm elektrik mühendisi ve bu işte uzmanlaşmış Gekolardan gerek güç gerekse tip ve model marka tavsiyesi rica ediyorum. Taleplerim konusunda son derece mütevazi oldum yoksa ben ilk ihtiyaç listesi belirlediğimde bana arkadaşlar deniz altından kablo çekmeği önermişlerdi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Şimdiden çok teşekkürler

*

G. A.

Ynt: NASIL BİR SOLAR PANEL OLMALI?
« Yanıtla #1 : Şubat 05, 2013, 17:34:55 »
Efendim iyi ve hayırlı bir tercih yapmışsınız solar panel almayı düşünmekle devamını temenni ederim.Bunun yanında tüketiminiz önemli kaç watt güç tüketmektesiniz ? bu soru cevabında kaç amper ihtiyacınız çıkacak bunun sonucunda yine kaç watt bir Panel ihtiyacınıza derdinize derman olur bu sonuç çıkacak ama aşağı yukarı 200 watt bir solar işinizi görecek gibi ama daha çok dallanır budaklanır bu konu...

*

T. A.

« Yanıtla #2 : Şubat 05, 2013, 17:41:07 »
Buket hanım forumda şöyle bir topik vardı:
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ayrıca bu konuda başka tartışmalar da oldu. Onları da arama yaptırıp bulabilirsiniz.

*

D. E.

« Yanıtla #3 : Şubat 05, 2013, 18:40:42 »
Buketciğim bizde nisanda karaya çıkınca yapacağız kısmetse. Erol Korsan (Şar) destek olacak teknik olarak. İstersen toplu alım yapalım ne dersin  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap her zamanki Ali pazarlığı tekniğiyle alım yapacağız  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ...Bildiğim kadarıyla Zafer Korsanında(Petunia) güneş enerjisi paneli montajını Erol Abi yaptı... o bizim için gereken hesaplamaları da yapacaktır diye düşünüyorum... sevgiler canım kardeşim...

*

M. A.

« Yanıtla #4 : Şubat 05, 2013, 19:24:46 »
Buket Kaptan bende 100 Wattlık bir panel koymayı düşünüyorum tekneye.
Karaköye 2 gün evvel baktım, fiyatlar baya düşmüş panellerde 1.5 USD/Watt.
Sakın gidip sağda solda kazıklanmayın.
Karaköyde bazı firmalar marin hizmet veriyor bildiğim kadarı ile 4 tane 100 wattlık panel kablo ıvır zıvır 3.000 EURO fiyat çekiyolar  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

D. E.

« Yanıtla #5 : Şubat 05, 2013, 20:31:36 »
    Buket  kaptan,
Önceki teknem olan BAV.42 'de ; eşimle birlikte sürekli  4 - 5 ay geziyorduk . (Halen  de geziyoruz)
Teknede : Buzdolabı, 20'' LCD TV, Receiver ve Çanak (hanımı tekneye bağlamak için) , Laptop Bilgisayar, Müzik sistemi, 500 W. İnvertör  ile ; 3x140 Ah. Servis aküleri başa çıkamadı.
   Akülerin voltajı 10.7 Volt'un altına düşünce önce Buzdolabı devreden çıkıp kendini korumaya aldı, sonra da tüm sistem Off oldu. Önce ; 2 ad. 80 W.' lık panel taktım , sonra Rüzgar Jeneratörü taktım, gene yetmeyince 1 ad.  100 W. Panel daha ilave ettim  ve Servis akülerini de 3 x 180 Ah. ( 540 Ah.) kapasiteye çıkarttım.
   Sonuçta; 260 Watt (12 v.) Güneş paneli ve Rutland 913 rüzgar Jeneratörü ile ,540 Ah. Marin ( kurşun)  Servis Aküleri + 100Ah Motor Akülerini (toplam:640 Ah.) Besleyerek hiç mi hiç Problem çekmeden Teknede tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabilik. Yıl boyunca hiç 220 v.Sahil besleme hattını kullanma ihtiyacı duymadık.
   Yaşadıklarımdan bir kesit...
       Saygılarımla.
*

K. U.

« Yanıtla #6 : Şubat 05, 2013, 22:17:57 »

Güneş paneli alırken ihtiyaç gücünüzü 20 ye bölerek alınız. Mesela 100 Wp mi alacaksınız 5x20 EWp 5 adet almanızı tavsiye ederim.
*

K. E.

« Yanıtla #7 : Şubat 05, 2013, 23:33:07 »
Değerli korsanlar,
Konuya ben de köşesinden katkıda bulunayım istedim.
Şu an dünya seyahatinde olan Nezih korsanımızın aracılığı ile 5 yıl evvel ben de USA dan bir panel getirtmiştim.(125 Watt sert-nakliye,o bu falan 650 dolara mal olmuştu.) 3 yıl evvel bağlayabildim :-) ama çok ta memnun kaldım.Ek bir panel daha almayı düşünürken eşimin çalıştığı(Eşim Elektronik sektöründe) kuruluşun bayiilerinden biri (Aynı zamanda yakın aile dostumuzdur) abiş az bekle bir konteyner Güneş paneli sipariş ettik geliyor çok çok uygun fiyatlar ile çevrene bile önerebilirsin dedi.
Konuştuğum kişi çok ciddi bir elektronik mühendisidir ve ülkemizdeki pek çok geminin elektronikleri (Radar dan telsize) bakım,montaj,arıza vb ile iştigal eder.
Ürünün meşeiini sorduğumda Çin dedi ve açıklama yaptı.Çinde 2 türlü kalite üretim varmış.Biri bize bırr dedirtecek türden , diğeri ise Avrupa standartlarında.Gelen mallar bu ikinci kategoride.Ayrıca aynı partide sesi ve egzosu olmayan çok özel bir jeneratörün geldiğini de belirteyim.
Niye yazdım.
Ben beklemedeyim malın gelişini ve fiyatını bekliyorum.İlgilenen korsanlar olursa kendi alım imkanlarımı sizler ile paylaşır,uygun gören olursa yönlendirme yaparım.
Saygı ve Selametle
« Son Düzenleme: Şubat 05, 2013, 23:34:03 Gönderen: Kaan Erdem »
*

D. E.

« Yanıtla #8 : Şubat 06, 2013, 00:08:43 »
Tamam Kaan Korsanim bizi yaz siraya, on ayak olur isen harika olur. Zaten cin mali alacaktim bari bildigimiz yerden alip emin olalim. Sevgiyle. Dilek Ergul
*

n. k.

« Yanıtla #9 : Şubat 06, 2013, 01:09:17 »
Kaan korsanım bende haberdar olmak isterim doğrusu.  Şöyle bir şeyi ebayden gözüme kestirdim. Özellikle etkinlik oranı çarpıcı , satıcı solar hücrelerin sunpower firması tarafından üretidiğini ve çinde montajının yapıldığını yazdı. Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap tecrübesi olanlardan fikir almakda faydalı olacaktır
*

H. D.

« Yanıtla #10 : Şubat 06, 2013, 08:49:24 »
Değerli Korsanlar, Korsaniçeler,

Bavaria 36 yelkenlimiz için biraz marinadan bağımsız hareket edebilmek esasta uzun yelkenli seyirlerde biraz daha fazla güvenli ve konforlu hareket edebilmek için Solar panel almak istemekteyiz. Seyir sırasında buzdolabını çalıştıracak (bazı kaptanlar pimpirikler buzdolabını kapattırıyorlar zorla Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap) ipad şarjı, telefon şarjı, müzik sistemi ve diğer sistemleri besleyebilecek ölçekte panel olmalı. Teknede 2 adet 120lik, 1 adet motor için 90 lık akü mevcut.  Ama biz korkudan aman akülere zarar gelmesin diye Robinson Cruise gibi yaşıyoruz. En iyisi alırsın solar paneli istediğin gibi yaşarsın dedim.

Ben tüm elektrik mühendisi ve bu işte uzmanlaşmış Gekolardan gerek güç gerekse tip ve model marka tavsiyesi rica ediyorum. Taleplerim konusunda son derece mütevazi oldum yoksa ben ilk ihtiyaç listesi belirlediğimde bana arkadaşlar deniz altından kablo çekmeği önermişlerdi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Şimdiden çok teşekkürler
Buket korsanım
Seyir esnasında kullanmayı düşündüğünüz elektrikli eşyaların Watını ve voltajını yazarsanız tükettiğiniz elektrik gücünü buluruz.Bu tüketilen güç teknenizdeki akülerden karşılanacağı kabülü yapılacaktır.Bu noktada mevcut akülerinizin bu tüketimi karşılayıp karşılamadığı kontrol edilecek,karşılamazsa ilave hizmet aküsü alımı gerekli olacaktır.Akü kapasitesi uygun hale gelince bu aküleri 10 saatte dolduracak güçte güneş paneli alınması tavsiyesinde bulunulacaktır.Mantık böyle.Biraz rakama gelelim sizde 2 adet 120 amper saatlik akü varmış yani 12X240=2880 Watt saatlik bir gücü aküleriniz saklı tutuyor.Akülerin saglığı için bu gücü 10 saatte tüketmeniz gerektiğine göre sürekli olarak her saat  yaklaşık olarak 250 wattlık tüketim yapabilirsiniz işte sorum buydu teknenizde her saat ne kadar elektrik harcıyorsunuz siz aletlerin gücünü ve voltajını yazın hesaplıyalım.Devam edelim, diyelimki günde sürekli olarak 250 watt tüketim yeterli yani mevcut aküler ile durumu idare ederiz .Eh bizde en azından boşalan kadar elektriği yerine koyarsak hiç sıkıntı olmaz.hesabı basit toplam akü gücü 240 amper saat olduğuna göre ve 1/10 degerle doldurduğumuza göre bize 25 amper veren güneş paneli teorik olarak yeter diyebiliriz ama uygulamada her zaman güneş olmaz yada günesin açısı uygun olmaz böyle oluncada akülerimiz sıhhatli dolmayabilir peki ne yapacagız basit güneş panelinin akım gücünü çoğaltacagız yani 25 lazımken 35 veya 50 amperlik panel kullanacagız tabi burada bunları yazmak kolay da teknede panele yer bulmak ayrı konu.(25 amperlik panel demek 300watlık panel anlamına geliyor)
Bu kadar hesabı tükettiğimiz elektriği sadece güneş panelinden geri alırız mantığı ile yaptık,aslında teknemizde motorumuza baglı olanbir alternatör var bu kaynakta elektrik üretiyor gerekince arada buda devreye girecek bizi sıkıntıdan kurtaracaktır.Bunları yok saymıyoruz ama biz sadece güneş paneline güvenip hesap yapalım mantığından gittik.
Umarım yardım edebildim,rakamları yazarsanız gerçek detaylardan hesap yaparız.
Saygılar
*

H. E.

« Yanıtla #11 : Şubat 06, 2013, 09:24:07 »
Kaan Korsanım,

Ben de...
*

B. B.

« Yanıtla #12 : Şubat 06, 2013, 09:37:21 »
Herkese çok teşekkürler.

Hüseyin Kaptan sizin de söylediğiniz gibi gerekli olan tüketim güçlerini hesaplayıp paylaşacağım.
Kaan Korsan bizi de sıraya yazarsanız çok sevinirim. Satın alma görevi bizim Marina da Ali Ergül arkadaşımıza aittir.
Değerli paylaşımlarınızı dikakte alarak aksiyona geçeceğiz. Bu arada anladığım kadarıyla bizim servis akülerinede ek yapmak gerekecek. Bütçeyi ona göre ayarlamak lazım.

Tecrübenin bedeli yok tabii ben nasıl unuttum Demir kaptan hatırlattı TV siz olur mu hiç? o nu da hesaba katmak lazım.
Buradan yazmak istiyorum Korsaniçeler bu gibi teknik konularda çok fazla potaya girmiyorlar oysa ki girseler biri bana niye saç fön makinesini de dahil etmiyoruz filan gibi öneride bulunabilirdi. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Murat Kaptan çok haklısınız biz de artık kesinlikle marin birşey aradığımızı karşı tarafa söylemiyoruz. En ufak bir malzemede bile 2-3 kat fiyat çekiyorlar. Bir de esnaf alışmış denizle ilgili deyince sürekli aaa ... yatınız mı var diyorlar. Anlatamıyorsun adamlara yok kardeşim yat değil ufak bir yelkenli filan ama fiyatlandırma ona göre.

Bu arada Dilek ciğim ben karaya Mart ayında etraf kalabalıklaşmadan çıkmayı planlıyorum. Fuardan malzeme seçimini yapıp Mart ayında girişebilriz o işe (havalar el verirse tabii ki)
*

H. D.

« Yanıtla #13 : Şubat 06, 2013, 09:52:03 »
Kaan korsanım bende haberdar olmak isterim doğrusu.  Şöyle bir şeyi ebayden gözüme kestirdim. Özellikle etkinlik oranı çarpıcı , satıcı solar hücrelerin sunpower firması tarafından üretidiğini ve çinde montajının yapıldığını yazdı. Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap tecrübesi olanlardan fikir almakda faydalı olacaktır
Nuri kaptanım  verdiğiniz linkteki malzemeyi Gümrükten biraz zor çekersiniz heleki taşıyıcı firma Fedex olduğu için daha başta sıkıntı çıkaracaktır,sebebi ise mal onun deposunda durduğu için kirayı o alacak,evraklar onların üstünden yapıldığı için kafasına göre muamele parası alacak.
Bu yazdıklarım defalarca yaşanmıştır.
Saygılar
*

D. E.

« Yanıtla #14 : Şubat 06, 2013, 10:50:28 »
sürekli gümrük vs işleri başımızda Hüseyin Korsanım gayet doğru. Bu aralar her şeyi soruyorlar acayiı kastılar. Fedex yerine en azından DHL i öneririm. daha pahalı ama özelikle buradaki ilgili şubeyi uyarın ki takılmadan numune bazında gelsin. yoksa astarı yüzünden pahalıya geliyor ne yazıkki...