0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. D.

Ynt: NASIL BİR SOLAR PANEL OLMALI?
« Yanıtla #525 : Ekim 02, 2020, 20:55:12 »
Tekne elektrik sistemi çok karmaşık bir sistem değil. Sadece uygulamanın düzgün ve ihtiyaca yönelik yapılması gerek.  Aman masraftsn ksçıniim diyip ucız dandirik ürünlere yöneldiğiniz zaman problemler ve kazalar başlıyor. Marin kabloya gerek yok şunu kullaniim marin inverterde neymiş marin charger a da gerek yok vs vs denildiğinde sonuçlar feci olabiliyor işte

*

H. Z.

« Yanıtla #526 : Ekim 21, 2020, 23:41:02 »
Felexible panellerde verim daha mı az oluyor? Ömürleri aynı mı?

*

N. Ö.

« Yanıtla #527 : Ekim 22, 2020, 00:34:10 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Felexible panellerde verim daha mı az oluyor? Ömürleri aynı mı?

Üreticilerin verdiği ömür sürelerini bilmiyorum ama yakın çevremde gözlemlediğim, esnek panellerin 3-5 yıl gibi çok kısa bir sürede epey sorun çıkarttığı yönünde.

Benim önceki teknemde taktığım sabit monokristal paneller 11. yıllarında ve hala hiç arızasız mükemmelen çalışmaya devam ediyorlar.

*

M. A.

« Yanıtla #528 : Ekim 22, 2020, 01:36:07 »
Ozgur ve alper korsanlarimin bir sayfa once attiklari tas simdi kafama değdi, bilgi alıyorum da bilgi paylasmayinca hakikaten kendimi foruma asılmış kekamoz gibi hissediyorum...Diğer yandan  ustaları okudukça ne kadar cahil olduğumu daha iyi anladigimdan bir süre daha kekamoz olmaya devam, belki ilerde nasıl denize cikilmayacagi konusunda engin ve zengin tecrubelerimi paylasirim     Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Panel konusunda bildiğim tek şey, esnek paneli genelde guverteye takiyoruz ya, sağolsun misafirler, esneyen şey kirilmaz edasıyla ya üzerine basıyorlar, ya da nerden bulduklarını bilmediğim envai çeşit sert cisimle üzerinde desen çalışıyorlar, misal benim panelin uzeri kübik desenlerle süslü, o ressam elime geçerse ...   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Montajı zorlasa da sanki koruma ve ömür açısından sabit ler daha mantıklı gibi der ve kaçar ben  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
(Tunedigitonozdanyorumyapanacemi)

*

M. Ç.

« Yanıtla #529 : Ekim 22, 2020, 09:29:12 »
Nazar değmesin, 24V yarı esnek panellerim 4. yazını tamamladı, verim kaybı yok. Ama üzerine basılmayacak bir konuma monte etmiştim. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #530 : Ekim 22, 2020, 11:31:50 »
Esnek panellerin gözden kaçan bir dezavantajı var;
Genelde bir yüzeye sabit yapıştırılıyor, altında hava alacak bir boşluk kalmıyor bu yüzden de ısınma (ve buna bağlı verim kaybı) sorunları oluyor.

Verim olarak sabit veya esnek paneller teorik olarak aynı. Çünkü içlerindeki kristaller aynı.

ama gerçekte, uygulamada esnek paneller ince hafif yapısı nedeni ile tekne üzerinden her yere monte ediliyor, özel bir montaj sistemi kurulmuyor (tente üzeri, güverte vb.), bu nedenle çoğu zaman gölgede kalıyor, verimsiz çalışıyorlar.

Güneş panellerinin en büyük derdi gölgede kalmak. Küçücük bir gölge bile %90 verim kaybına sebep oluyor.
Sabit paneller genelde tekne kıçında, tüm gölgelerden uzak, bir mataforanın üstünde çalışıyorlar, bu yüzden de verimleri yüksek oluyor.

Sürekli yelken ve direğin gölgesinde kaldığı ve bulunduğu yere yapıştırıldığı için yeterli havalandırma imkanı olmayan ve kendi kendine tutuşan, minik bir yangın çıkartan Solbian flex panel biliyorum.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
(Foto temsilidir, olay gerçek..)
*

E. G.

« Yanıtla #531 : Ekim 22, 2020, 12:23:02 »
Selam,
Böyle bir yazı var, incelemek faydalı olabilir (kaynak tam bilinmez olsa da).

Faydalı olması dileğiyle.
*

E. S.

« Yanıtla #532 : Ekim 22, 2020, 14:06:08 »
Genelde bir yüzeye sabit yapıştırılıyor, altında hava alacak bir boşluk kalmıyor bu yüzden de ısınma (ve buna bağlı verim kaybı) sorunları oluyor.

Verim olarak sabit veya esnek paneller teorik olarak aynı. Çünkü içlerindeki kristaller aynı.

ama gerçekte, uygulamada esnek paneller ince hafif yapısı nedeni ile tekne üzerinden her yere monte ediliyor, özel bir montaj sistemi kurulmuyor (tente üzeri, güverte vb.), bu nedenle çoğu zaman gölgede kalıyor, verimsiz çalışıyorlar.

Güneş panellerinin en büyük derdi gölgede kalmak. Küçücük bir gölge bile %90 verim kaybına sebep oluyor.
Sabit paneller genelde tekne kıçında, tüm gölgelerden uzak, bir mataforanın üstünde çalışıyorlar, bu yüzden de verimleri yüksek oluyor.

Sürekli yelken ve direğin gölgesinde kaldığı ve bulunduğu yere yapıştırıldığı için yeterli havalandırma imkanı olmayan ve kendi kendine tutuşan, minik bir yangın çıkartan Solbian flex panel biliyorum.

Ben bu noktada bir tık daha tecrübeli sayılırım, güneş santrallerinin mekanik montajlarını yapan bir şirketim var. İyi havalandırılmayan çatı üstü bir güneş santralinde çıkan yangının tüm fabrikaya yayıldığını dahi gördüm(montajını biz yapmamıştık). Verimliliğin gölgelenmeden sonraki en büyük etkeni iyi bir doğal soğutma, maalesef bu soğutmayı esnek panellerde sağlamak mümkün değil. Montaj zemini ile panel arasında minimum 80-100 mm boşluk olan paneller, altınlarından geçen hava akımı sayesinde çok daha verimli çalışıyorlar.

Yapılan testlerde Dünyada güneş santrallerinin en verimli çalıştığı coğrafya, ekvotara en yakın ve rakımınen yüksek olduğu (ve dolayısı ile sıcaklığın en düşük olduğu) And dağları olduğu ortaya çıkmıştı.
*

G. Ç.

« Yanıtla #533 : Ekim 22, 2020, 15:36:59 »

Ben bu noktada bir tık daha tecrübeli sayılırım, güneş santrallerinin mekanik montajlarını yapan bir şirketim var. İyi havalandırılmayan çatı üstü bir güneş santralinde çıkan yangının tüm fabrikaya yayıldığını dahi gördüm(montajını biz yapmamıştık). Verimliliğin gölgelenmeden sonraki en büyük etkeni iyi bir doğal soğutma, maalesef bu soğutmayı esnek panellerde sağlamak mümkün değil. Montaj zemini ile panel arasında minimum 80-100 mm boşluk olan paneller, altınlarından geçen hava akımı sayesinde çok daha verimli çalışıyorlar.

Yapılan testlerde Dünyada güneş santrallerinin en verimli çalıştığı coğrafya, ekvotara en yakın ve rakımınen yüksek olduğu (ve dolayısı ile sıcaklığın en düşük olduğu) And dağları olduğu ortaya çıkmıştı.

Efe korsanım Özgür korsanın paylaştığı bu fotoğraftaki panel gibi benim & bizim teknelerde olan esnek olmayan panellerin başına gelme olasığı daha mı az yani, benim teknede bimini üstüne kurmuş önceki sahipleri...Düşündürdü beni bu durum...
*

E. O.

« Yanıtla #534 : Ekim 22, 2020, 16:05:44 »

Buradan ilginç bir sonuç çıkıyor.

Esnek paneller bimini veya güverte üstüne, ek bir konstuksiyon gerektirmeden uygulanabildiği için tercih ediliyor. Hadi, bimini ince ve altı boş olduğundan bir miktar soğuma sağlıyor ama güverte üzerine yapıştırma işi hepten sakıncalı. (mı ?)

Sert paneller ise taşıyıcı bir kostursiyon  ile monte edildiklerinden soğumaları kolay. Bu sebeple verimleri daha yüksek. (mi?)

Yıllardır panelleri bimini üstünde taşıyorum. Altlarındaki kumaş sunbrella, su geçirmez özellikte. Kenarlardan velcro ile kumaşa sabitlenmiş. Hatta ilk aldığım 4x135W (sungold) olanların verimleri 2,5 senede yarıya düşmüştü. Eski bimini kumaşına dikiliydiler ve bu kumaş da fermuarla yeni biminin üstüne bağlanıyordu, yani altında çift kat kumaş vardı.

Değiştirip (Transmer, sunpower hücreli) 4x145 aldım. Bunlarda vaad edilen performansta değiller. Yazın güneyde güneş tepede iken 30A üstü almam gerekirken,  25A seviyelerinde kalıyor.

Bir sürü marka teorik verimlilik hesabı yapıyor. Biz de bir sürü para verip en iyisini alalım diye uğraşıyoruz. Eğer ısı dağılımı bu kadar önemli ise ve bimini üzeri montaj sakıncalı ise neden hala yumuşak panel kullanılıyoruz, kimse bana bundan bahsetmedi bu güne kadar  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.

Arkadaşlarımdan ikisinde, malum en pahalı markanın panellerinde bahsedilen içten yanma olayı gerçekleşti. Firma baştan iki katı para aldığından mıdır, hemen yenisi ile değiştirdi. 2-3 yıl sonra...
*

N. Ö.

« Yanıtla #535 : Ekim 22, 2020, 16:28:14 »
Güneş panellerinin ürettiği akım konusunda bazı arkadaşlar şunu gözden kaçırabiliyorlar.
G.Paneli regülatörleri dolmuş akülere zarar vermemek için, akünün doluluğuyla orantılı olarak akımı kısıyorlar. O anda baktığınızda düşük akım görebilirsiniz, bu normaldir.

Panellerin tam kapasitesini görebilmek için ben önce invertör üzerinden bir su ısıtıcısı veya elektrik sobasını devreye sokup, akü voltajını çok kısa süre için düşürüyorum. Bu esnada regülatör, panelleri tam kapasite ile devreye alıyor ve akımı okuyorum

Bu şekilde test ettiğimde 11yıllık eski teknemdeki 4x100Wp lik mono-sabit paneller 23A , şimdiki teknemdeki yeni 3x190Wp lik mono-sabit paneller ise 35A veriyorlar. Tabiiki yazın ve güneş tepedeyken...
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #536 : Ekim 22, 2020, 16:35:09 »
Hiçbir elektrikli cihaz sıcağı sevmez.. Daha doğrusu elektrik akımı sıcağı sevmez..
Bir iletkenin sıcaklığı ile direnci doğru orantılıdır.

Panellere vuran güneş ışığını kabaca %20 verimle elektrik enerjisine çevirebildiğimizi düşünürsek kalan %80'nin ne olduğunu varın siz hayal edin!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Güneş panellerinin etiketlerinde NOCT (nominal operating cell temperature) değeri yazar.
Tüm etiket rakamları buna göre hesaplanır ve hücre sıcaklığı bunun üstüne çıktığında verimleri düşmeye başlar.
İyi markaların ürün broşürlerinde sıcaklıklığa oranla hücre verimi düşmesi rakamları yazar, oradan ne kadar kaybınız olduğunu hesaplayabilirsiniz.

Örnek:

Bunun üstüne bir de panelin kendi iç kayıpları (gölgeli çalışma nedeni ile bazı hücrelerin-serilerin direnç yaratması) sebebi ile oluşan ısınmayı da ekleyince, panellerimizi aslında %80-85 verimle çalışan pişirme gereçleri olarak tanımlasak yanlış olmaz sanırım! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu nedenle güneş panellerini arkası bir yere yapışık, hava almayacak şekilde çalıştırmak hiç iyi fikir değil.
*

E. S.

« Yanıtla #537 : Ekim 22, 2020, 20:05:19 »
Gürkan korsanim benim teknemde de Esnek olmayan tipte paneller(2*130) bimini üzerinde kurulu. Panelin 40mm yüksekliğindeki aluminyum kasasi istenen seviyede olmasa da yinede altta bir hava boşluğu yaratiyor. Yazin gunes tepedeyken sunbrella kumaşi kontrol ettim, panelin altinda kalan kısım direkt güneş altinda kalan kisimlar kadar ısınmıyor. Yani yangın riski yaratmaz korkacak birşey yok. Panelin verimini düşürecek bir ısınma da yoktu. Panellerim sayesinde marinada bile kara elektriğine baglanmiyorum, cok bir tüketimin yok. 125 ah lik 2 jel aküm hep dolu😄

*

M. Ç.

« Yanıtla #538 : Ekim 23, 2020, 09:27:14 »
Bu arada en kaliteli konnektörde bile bir süre sonra büyük kayıplar oluyor.

Birinci yılın sonunda %40'lara düşünce verim söküp temizlemiştim, %809'lere çıkmıştı.

2. yıl sonunda temizlik de yemedi, zaten söküp takmadığımdan panelden regülatöre yekpare kablo çektim, çiçek gibi oldu.
*

G. Ç.

« Yanıtla #539 : Ekim 23, 2020, 10:04:18 »
Gürkan korsanim benim teknemde de Esnek olmayan tipte paneller(2*130) bimini üzerinde kurulu. Panelin 40mm yüksekliğindeki aluminyum kasasi istenen seviyede olmasa da yinede altta bir hava boşluğu yaratiyor. Yazin gunes tepedeyken sunbrella kumaşi kontrol ettim, panelin altinda kalan kısım direkt güneş altinda kalan kisimlar kadar ısınmıyor. Yani yangın riski yaratmaz korkacak birşey yok. Panelin verimini düşürecek bir ısınma da yoktu. Panellerim sayesinde marinada bile kara elektriğine baglanmiyorum, cok bir tüketimin yok. 125 ah lik 2 jel aküm hep dolu😄

Sağolasın Efen korsan içim rahatladı:)  hemen hemen benzer yükseklik bizim panellerde de var , yeterli havalandırmayı yapıyorsa ne güzel...Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap