0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

K. E.

Ynt: NASIL BİR SOLAR PANEL OLMALI?
« Yanıtla #45 : Şubat 07, 2013, 13:24:35 »
Arkadaşlar sorduklarınıza istinaden ek bilgiler aldım,paylaşıyorum.
1-Panelin bağlantı şeması var.Montajı çok kolaymış.
2-Bağlarken kablo kesiti çok önemli imiş.Dolayısıyla kaçlık kablo kullanılacağını,kesitini bize söyleyecekler
3-MNG kargo ile özel indirim anlaşmaları varmış.Öğleden sonra Marmaris için kargo bedeli verebilecekler.
4-Panellerin orijinal ambalajı 2 si bir kutuda şeklinde.
5-Akşam üzerine doğru Banka bilgilerini vereceğim, ödemeleriniz için
6-Yarına kadar siparişler biterse Cumartesi günü bana marinaya teslim edebilecekler.Bu nedenle bana özelden cep telefonlarınızı yollayınız ki gelince haberdar edeyim gelip alın.Bu kadar paneli teknede tutamam zira  (FB Marina-F 13 İskelesi Dimple teknesi)
7-Sipariş adetleriniz ,teslim bilgileriniz ve Fatura bilgileriniz aşağıdaki listededir.
Eksik bilgi,hatalı bilgi vb varsa lütfen beni uyarın hemen düzelteyim.Hedefim yarın öğleye kadar sipariş geçebilmek.
Saygı ve Selametle

Kaan ERDEM            1 Adet panel- Fatura adresi :Tam/Teslim Adresi :FB Marina (130$)

Dilek ERGÜL             1 Adet panel ve 1 adet kontrolör - Fatura adresi eksik /Teslim Adresi :FB Marina (130$+80 TL)

Mehmet ATAY           2 Adet panel ve 1 adet kontrolör-Fatura adresi :Tam/Teslim Adresi :FB Marina (260$+80TL)

Kemal ALBAYRAK      1 Adet panel ve 0 adet kontrolör-Fatura Adresi:Eksik./ Teslim Adresi :FB Marina (130$+00 TL)

Şevket CİVELEK        2 Adet panel ve 1 adet kontrolör-Fatura adresi Eksik./Teslim Adresi :FB Marina  (260$+80 TL)

Günay KAVUK           1 Adet panel ve 1 adet kontrolör Fatura adresi :Eksik/Teslim Adresi :FB Marina (130$+80 TL)

Hakan ERİM             4 Adet panel ve 2 adet kontrolör-Fatura adresi:Taml/ Teslim Adresi :FB Marina  (520$+160 TL)

Murat AKTÜRK         1 Adet panel ve 0 adet kontrolör-Fatura Adresi:Tam/ Teslim Adresi :FB Marina  (130$+0 TL)

Nuri KONGUR           2 Adet panel ve 1 adet kontrolör-Fatura adresi:Tam/Teslim Adresi :FB Marina(260$+80TL)

Kemal ERDİNE        2 Adet panel ve 2 adet kontrolör-Fatura adresi :Tam./Teslim Adresi :FB Marina(260$+160TL)

Serdar ÇIRAK         0 Adet panel ve 0 adet kontrolör-Fatura adresi :Eksik/Teslim Adresi :Netsel Marina (000$+00 TL)

İlhan GÜVEN           2 Adet panel ve 1 adet kontrolör-Fatura adresi:Tam./Teslim Adresi :FB Marina  (260$+80 TL)

Gökhan AKGÜN      1 Adet panel ve 1 adet kontrolör- Fatura adresi:Tam/Teslim Adresi :FB Marina  (130$+80 TL)         

Buket BAŞOL          2 Adet panel ve 1 adet kontrolör-Fatura adresi:Tam./ Teslim Adresi :FB Marina  (260$+80 TL)         
« Son Düzenleme: Şubat 07, 2013, 13:33:07 Gönderen: Kaan Erdem »

*

H. E.

« Yanıtla #46 : Şubat 07, 2013, 14:03:39 »
Paraları nereye ödeyeceğiz?

*

T. Ö.

« Yanıtla #47 : Şubat 07, 2013, 14:30:57 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Hesap yukarıda...

Paneller 100 Watt elektrik üretecek. Şarj sırasında devreyi 14 Volt'da tutacaksa 7,1 Amper akım geçecek demek. İkipanel 14, üç panel 21 Amper eder. Cihaz 15 Amper ise üçlüde sıkıntı çıkar.

(Bu değerler şarj cihazının akü tarafındaki devre için geçerli. Bir de cihazın güneş paneli tarafındaki devre var. Buradaki voltaj biraz daha yüksek, dolayısıyla akım biraz daha düşüktür. Eğer şarj cihazının özellikler bu devreye göre veriliyorsa, seçim doğru olabilir.)

Cem korsanım,

Yapılan hesaplama şöyle olmalı 100x2/19= 10,5A
Buradaki 19V luk voltaj değeri panel çıkış voltajı (açık voltaj)
Solar panellerde regulator hesabı bu açık voltaj üzerinden yapılıyormuş.
Yani sorun yok.

Selamlar,
TANER

*

H. G.

« Yanıtla #48 : Şubat 07, 2013, 14:40:12 »
Kaan Korsanım, Regülatörün marka ve ürün kodunu biliyor musunuz?

*

C. E.

« Yanıtla #49 : Şubat 07, 2013, 14:44:18 »
Buradaki satıcılar öyle hesap yapıyorlar, ama ürünün kataloğunda "Max. charge/load current " olarak geçiyor. Ben bu terimden cihazın akü tarafındaki devreyi, yani 14 / 14.5 volt anlarım.

Kaldı ki, 19 Voltdan bile hesaplasanız 15 Amperi az geçer. Hadi diyelim panelin verimi %100 olmayacak, bu akıma çıkmayacak, yine de böyle bir cihazı sürekli tam kapasitesine yakın kullanmak ne kadar doğrudur?

Ben olsam 3 panel / 1 kontrolör seçeneğinde 20 Amperlik cihaza çıkardım. Fiyat farkı çok değil.

(Meydanı boş buldum, makine mühendisi olarak atıp tutuyorum. Yok mudur bu işin doğrusunu söyeleyecek elektronik mühendisimiz?)

*

K. E.

« Yanıtla #50 : Şubat 07, 2013, 14:49:41 »
Hayır Hakan Korsanım bilmiyorum.
Çin malı olduğunu,Analog olduğunu , kullanıcılarının memnun olduğunu, 15 Amp olduğunu, 3 solar panel demiştik ama 2 bağlanmasının daha doğru olduğunu, ayrıca gece gündüz ışığı olduğunu ve bir de 80 TL +(Kdv) olduğunu biliyorum.
Diğer modelin markası STECA-Alman malı,6 amp,1 solar panel bağlanabiliyor,110 TL+(Kdv) olduğunu biliyorum.
Ek bilgi alırsam geri dönüş yaparım.
Saygı ve Selametle
*

H. G.

« Yanıtla #51 : Şubat 07, 2013, 15:03:32 »
Anlaşıldı, teşekkürler Kaan korsanım,
Eğer alabilirseniz ve paylaşırsanız memnun olurum.
*

T. Ö.

« Yanıtla #52 : Şubat 07, 2013, 15:16:37 »
Buradaki satıcılar öyle hesap yapıyorlar, ama ürünün kataloğunda "Max. charge/load current " olarak geçiyor. Ben bu terimden cihazın akü tarafındaki devreyi, yani 14 / 14.5 volt anlarım.

Kaldı ki, 19 Voltdan bile hesaplasanız 15 Amperi az geçer. Hadi diyelim panelin verimi %100 olmayacak, bu akıma çıkmayacak, yine de böyle bir cihazı sürekli tam kapasitesine yakın kullanmak ne kadar doğrudur?

Ben olsam 3 panel / 1 kontrolör seçeneğinde 20 Amperlik cihaza çıkardım. Fiyat farkı çok değil.

(Meydanı boş buldum, makine mühendisi olarak atıp tutuyorum. Yok mudur bu işin doğrusunu söyeleyecek elektronik mühendisimiz?)

Sanırım haklısınız. Panelden gelen voltaj (açık voltaj) ile hesaplama buradaki satıcıların öngörüsü.
İnternetteki makalelere göre sistemin voltajı olmalı:

Örnek:
Example of Sizing an MPPT Charge Contoller başlığını okuyun.

Veya:
*

K. E.

« Yanıtla #53 : Şubat 07, 2013, 15:29:50 »
Arkadaşlar,
Ödemeleriniz için banka hesap numarası ;
MCC iletişim A.Ş.
Akbank Gayrettepe Şubesi (287)
Hesap No: 119054
IBAN: TR87 0004 6002 8788 8000 1190 54 şeklindedir.
Fatura adres bilgisi ve cep telefonunu vermemiş korsanlarım lütfen bana özelden yollasınlar.Bu akşam siparişleri geçeceğim,yarın faturalar kesilebilsin ve cumartesi de teslim yapabilelim.
Saygı ve Selametle,
*

N. Ö.

« Yanıtla #54 : Şubat 07, 2013, 15:40:42 »
Arkadaşlar, panellerin regülatörünü uygun amperajda seçmeniz bazen yeterli olmayabiliyor.
Bizim güneydeki hava sıcaklıklarında soğutucu kanatların yüzeyi yetersiz kalabiliyor ve neredeyse el değmeyecek
sıcaklıklara geliyor. Bu durumda devre elemanları fazla uzun ömürlü olmuyor.
Ben birkaç olumsuz deneyimden sonra , kendim ilave alüminyum soğutucu kanat taktım, artık 3 yıldır hiçbir sorun yaşamıyorum.
*

S. G.

« Yanıtla #55 : Şubat 07, 2013, 15:47:26 »
Arkadaşlar, panellerin regülatörünü uygun amperajda seçmeniz bazen yeterli olmayabiliyor.
Bizim güneydeki hava sıcaklıklarında soğutucu kanatların yüzeyi yetersiz kalabiliyor ve neredeyse el değmeyecek
sıcaklıklara geliyor. Bu durumda devre elemanları fazla uzun ömürlü olmuyor.
Ben birkaç olumsuz deneyimden sonra , kendim ilave alüminyum soğutucu kanat taktım, artık 3 yıldır hiçbir sorun yaşamıyorum.
İlave soğutucu kanat şeklini verebilir misiniz.
*

G. A.

« Yanıtla #56 : Şubat 07, 2013, 16:04:18 »
Hesap yukarıda...

Paneller 100 Watt elektrik üretecek. Şarj sırasında devreyi 14 Volt'da tutacaksa 7,1 Amper akım geçecek demek. İkipanel 14, üç panel 21 Amper eder. Cihaz 15 Amper ise üçlüde sıkıntı çıkar.

(Bu değerler şarj cihazının akü tarafındaki devre için geçerli. Bir de cihazın güneş paneli tarafındaki devre var. Buradaki voltaj biraz daha yüksek, dolayısıyla akım biraz daha düşüktür. Eğer şarj cihazının özellikler bu devreye göre veriliyorsa, seçim doğru olabilir.)

Cem korsanım,

Yapılan hesaplama şöyle olmalı 100x2/19= 10,5A
Buradaki 19V luk voltaj değeri panel çıkış voltajı (açık voltaj)
Solar panellerde regulator hesabı bu açık voltaj üzerinden yapılıyormuş.
Yani sorun yok.

Selamlar,
TANER

Bu hesap başka bir hesap mı
Yani Benim Hedefim saatte minimum 7 amper alabilmek 100/12=8,333333 A eder.Bu hesap asıl alabilceğim akım kapasitesi değil mi?
*

N. Ö.

« Yanıtla #57 : Şubat 07, 2013, 16:10:25 »
Soğutucu kanatların birçok farklı şekli var ,ama hepsi de iş görür. Yeterki siz mevcut kanatlara bir miktar daha ilave kanadı vida v.b. şekilde bağlayın.
Bunlar elektronik devre malzemeleri satılan yerlerde bulunuyor.
*

İ. G.

« Yanıtla #58 : Şubat 07, 2013, 16:13:37 »
Arkadaşlar,
Ödemeleriniz için banka hesap numarası ;
MCC iletişim A.Ş.
Akbank Gayrettepe Şubesi (287)
Hesap No: 119054
IBAN: TR87 0004 6002 8788 8000 1190 54 şeklindedir.
Fatura adres bilgisi ve cep telefonunu vermemiş korsanlarım lütfen bana özelden yollasınlar.Bu akşam siparişleri geçeceğim,yarın faturalar kesilebilsin ve cumartesi de teslim yapabilelim.
Saygı ve Selametle,

Kaan Korsanım bu bir TL hesabımıdır?
Bir de, ödeme ile fatura tutarları arasında fark olmaması açısından,
ödememiz gereken fatura tutarını tam olarak bilirsek, onlarında bizim de
işimiz daha kolaylaşacak.
Sizi yoruyoruz kusura bakmayın lütfen.
*

K. E.

« Yanıtla #59 : Şubat 07, 2013, 16:33:39 »
İlhan korsanım kur bugün 1.77 imiş.
TL ye çevirip yollayabilirsiniz.