0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. Ö.

Yok kibarlıktan değil, çok marka/model tecrübem yok o yüzden! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Geçen sezon sonunda arkadaşımın teknesine 2x135W Victron panel + 2xMPPT Victron regülatör kurduk. (2 ayrı servis akü grubu var, her panel kendi gruplarını bağımsız besliyor.) Akülerden biri 2x95A AGM Victron diğeri eski 3x65A AGM Optima
Sistem harika çalışıyor, Victron Türkiye firması gerçekten işi biliyor ve çok ilgililer.
Aküler yeni geldiğinde bir kargo sorunu vb. sebepten birinde küçük bir çatlak-sızıntı vardı, sorugusz sualsiz masrafsız değiştirdiler.

Diğer bir tecrübe, eğitim teknemizde Alman malı 3x100W panel, peşinde dandik çin malı bir PWM regülatör vardı ve 3x105A AGM Varta aküler vardır.
Sıcak bir yaz günü (murphy kanunları gereği) biz birkaç gün tekneye uğramadığımız zaman regülatör bozulmuş, aküler 2-3 gün 16-17V ile şarj olmuş, şişmişler, yamulmuşlar, ısınmışlar! Korkunçtu!

Yeni aküler binlerce liraya mal oldu ama tekne yanmadığı için şanslıydık sanırım.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Siz siz olun, kullandığınız elektrikli cihazların ciddi bir üretim tesisinde, standartlar içinde üretildiğinden emin olun.

*

A. E.

Victron ilk ilgileneceğim marka şu anda.
Solarist ti de araştırıyorum.

*

M. Ç.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Şarj regülatörünü de mi aynı adrsten aldınız sayın Çömlekçi?
Evet ve kablolarla konnektörleri de...
« Son Düzenleme: Ağustos 25, 2017, 08:33:51 Gönderen: Mehmet Çömlekçi »

*

H. B.

Yok kibarlıktan değil, çok marka/model tecrübem yok o yüzden! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Geçen sezon sonunda arkadaşımın teknesine 2x135W Victron panel + 2xMPPT Victron regülatör kurduk. (2 ayrı servis akü grubu var, her panel kendi gruplarını bağımsız besliyor.) Akülerden biri 2x95A AGM Victron diğeri eski 3x65A AGM Optima
Sistem harika çalışıyor, Victron Türkiye firması gerçekten işi biliyor ve çok ilgililer.
Aküler yeni geldiğinde bir kargo sorunu vb. sebepten birinde küçük bir çatlak-sızıntı vardı, sorugusz sualsiz masrafsız değiştirdiler.

Diğer bir tecrübe, eğitim teknemizde Alman malı 3x100W panel, peşinde dandik çin malı bir PWM regülatör vardı ve 3x105A AGM Varta aküler vardır.
Sıcak bir yaz günü (murphy kanunları gereği) biz birkaç gün tekneye uğramadığımız zaman regülatör bozulmuş, aküler 2-3 gün 16-17V ile şarj olmuş, şişmişler, yamulmuşlar, ısınmışlar! Korkunçtu!

Yeni aküler binlerce liraya mal oldu ama tekne yanmadığı için şanslıydık sanırım.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Siz siz olun, kullandığınız elektrikli cihazların ciddi bir üretim tesisinde, standartlar içinde üretildiğinden emin olun.
Sarj regulatoru bozulup 14 v uzerinde sarj etmesine ne tip bir sigorta devre kesici ile onlem alinabilir?

*

Ö. Ö.

Çeşitli markaların akü koruyucu ürünleri var.
Bazıları sadece aşırı-deşarj korumalı bazıları hem deşarj hem şarj korumalı.

Örnek: mastervolt battery mate
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Gugulda arayınca pek çok basit devre şeması da çıkıyor, evde/teknede de yapılabilir.

Binlerce liralık değerli akü grupları kuruyorsak bu tip izleme-yönetme aletlerine yapılan yatırımlar doğru olur.

öZgür (mobil)

*

M. A.

Cok guzel yazi... Aklina..... Ellerine saglik...

Radyo gibi istek makale yapabliyor muyuz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. Ö.

Radyo gibi istek makale yapabliyor muyuz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ouu olmaz mı! Dadından yinmez! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

O. E.

Ouu olmaz mı! Dadından yinmez! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Çeşitli markaların akü koruyucu ürünleri var.
Bazıları sadece aşırı-deşarj korumalı bazıları hem deşarj hem şarj korumalı.

Örnek: mastervolt battery mate
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Gugulda arayınca pek çok basit devre şeması da çıkıyor, evde/teknede de yapılabilir.

Binlerce liralık değerli akü grupları kuruyorsak bu tip izleme-yönetme aletlerine yapılan yatırımlar doğru olur.

öZgür (mobil)

Özgür Korsanım
Bundan alsak kime taktıracağız Göcek'te ?
*

Ö. Ö.

Bilmem, satan yer takmıyor mu? Yurtdışından mı alacaksın?
Her markanın buralarda bi servisi vardır, onlara ulaşabilirsin belki.
Mesela Mastervolt'un yetkilisi Göcekte Blues Yachting, onlardan her türlü desteği alabilirsin.

Oralardan kimseyi bulamazsan Fethiye'den Elektrikçi Durmuş Ali Kocaman'ı (+90 532 397 60 25) tavsiye edebilirim.
*

O. E.

Bilmem, satan yer takmıyor mu? Yurtdışından mı alacaksın?
Her markanın buralarda bi servisi vardır, onlara ulaşabilirsin belki.
Mesela Mastervolt'un yetkilisi Göcekte Blues Yachting, onlardan her türlü desteği alabilirsin.

Oralardan kimseyi bulamazsan Fethiye'den Elektrikçi Durmuş Ali Kocaman'ı (+90 532 397 60 25) tavsiye edebilirim.

Teşekkürler Blues ise problem yok .
Hesabını kitabını onlar yapar herhalde.
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
iyiki varsın valla
« Son Düzenleme: Aralık 06, 2017, 18:21:13 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

M. A.

Istek onerisi kabul gordugune gore Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Paneller hakkinda bir makale sahane olur ..... Benim gordugum teknoloji gelisimi hizlandigi icin 3-4 sene once yazilmis makaleler maalesef guncelligini kaybediyor.
*

Ö. Ö.

aaa.. çalışmadığım yerden geldi!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

açıkcası panel teknolojilerini çok yakından takip etmiyorum, güncel bilgi için biraz araştırma yapmam gerekir ama şu sıralar pek zaman yok hem de İzmir Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap'den Volkan Görçiz hocamız aramızdayken bu konu pek bana düşmez diye düşünüyorum! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Alkışlarla Volkan hocamızı sahneye davet ediyoruz!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

N. Ö.

Basitçe; Güneş panellerinden (ve birkaç rüzgar jeneratörü) daha yüksek voltajlı bir DC çıkışını, Nicel Cadmium pilleri ya da aküleri şarj etmek için gerekli olan düşük voltaj dönüştürüsür.
*

R. E.

teknoloji gelisimi hizlandigi icin 3-4 sene once yazilmis makaleler maalesef guncelligini kaybediyor.

Konu biraz MPPT'den solar panele kaymış.

Ben de sorayım.

MPPT ve solar cenahında var mı yeni bir şeyler?

*

S. E.

Aynı tas, aynı hamam.
Mppt den bir şey çıkmaz.

Paneller gelişmesi siradaki adım. Perovskite Panel diye bir şey üzerinde çalışıyorlar %37 verimlilik hayalleri var.

Jel Aku ülkemizde halen revaçta ama yurtdışında çok fazla LifePo4 yada Lithium Ion'a geçen var. Büyük ihtimalle 3-5 sene içinde Jel in pabucu dama atılır. Saltwater Battery diye yeni bir türde var ama kaynak yok, ürün yok.