0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. B. K.

Motor Yagi Degisimi, yag tercihi hakkinda
« : Mart 29, 2019, 15:34:08 »
Merhabalar,

Volvo Penta D1-20 19hp motorun yagini degistirmeyi dusunuyorum.

Kitapciga gore 15w-40 lik bir yag koymam lazimmis.

Volvo Penta'nin orjinal yaglari cok pahali ve bulmak zor. Bir marka tavsiyeniz olur mu?

Bir de yagi karterden bosaltmaya yarayan pompadan ariyorum. Bazilari cok pahali. Tavsiye ettiginiz bir urun var mi?

*

T. Ö.

Ynt: Motor Yagi Degisimi, yag tercihi hakkinda
« Yanıtla #1 : Mart 29, 2019, 19:49:59 »
Volvo Penta'nin orjinal yagini kullanmaniza gerek yok, kullanim kitabina gore bilinen bir markanin API CH-4 veya ACEA E7 standardina uygun bir 15W-40 veya 20W-50 dizel motor yagini kullanabilirsiniz. Kitapta verilen degisim araligi 200 saat veya 12 ay, kapasite 2.8 litre. Tabii her yag degisiminde yag filtresini de degistirmeniz gerekir.

*

A. B. K.

« Yanıtla #2 : Mart 29, 2019, 20:20:56 »
Cok tesekkurler degerli bilgileriniz icin. Kilavuzda yazan 15W-40 ozellikli bir yag alinmasi. Castrol’un 5lt lik yagi os gorecektir o zaman. Filtreleri siparis verebilecegimiz bir yer var mi? Internette pek bulamadim.

*

S. Ş.

« Yanıtla #3 : Mart 29, 2019, 20:32:01 »
Oto Sanayi sitelerinde muadilleri var , MAN vs

*

A. B. K.

« Yanıtla #4 : Mart 29, 2019, 21:04:40 »
Muadillerden biraz cekiniyorum ilk sefer oldugu icin Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

S. Ş.

« Yanıtla #5 : Mart 29, 2019, 21:10:01 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Muadillerden biraz cekiniyorum ilk sefer oldugu icin Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Filtreler yagdan daha pahali nasil olucak bu is  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

T. Ö.

« Yanıtla #6 : Mart 29, 2019, 21:12:42 »
Bir konunun altini cizmekte fayda var; dort zamanli motor yaglari benzinli ve dizel yaglar olmak uzere ikiye ayrilir. Ve de bir yagin hangi servis sinifinda hizmet verdigini tespit eden bir takim otoriteler vardir: API (American Petroleum Institute), ACEA (European Automobile Manufacturers Association), ILSAC (International Lubricants Standardization and Approval Committee) gibi. Bu amcalar ve teyzelerin gorevi yaglara ait kriterleri belirlemek ve yag ureticilerini belgelendirmektir.

API'ye gore S ile baslayan yaglar benzinli motorlar icin uygundur. Su an gecerli olanlar API SN, SM, SL ve SJ'dir.

Yine API'ye gore, C ile baslayan yaglar dizel motorlar icin uygundur. Su an gecerli olanlar API CK-4, CJ-4, CI-4 ve CH-4'tur.

Bazi yaglar ise hem benzinli, hem dizel motorlarda kullanima uygundur.

Bu saydiklarimin yani sira, motor ureticileri kendi standartlarini da belirleyebilirler. Bu kriterleri kullanim kitapciklarinda belirtirler, bizler de yag alirken buna dikkat ederiz.

Viskozite ise tum bunlardan bagimsiz olmakla beraber, dikkat edilmesi gereken kriterlerden biridir. Kullanim kitabinda belirtilen viskozitede yagin disinda yag kullanmak motorunuza zarar verebilir.

Ozetle; yag alirken, once kullanim kitabinda belirtilen standarda, sonra viskoziteye uygun yag secmek elzemdir. Marka daha sonra gelir ve genellikle subjektiftir.
« Son Düzenleme: Mart 29, 2019, 21:14:11 Gönderen: Tuğcan Özcan »
*

M. E.

« Yanıtla #7 : Mart 29, 2019, 21:20:17 »
Volvo Penta (bende MD2040 var) kitabında yağ için SAE 15W-40 VDS-3     API-CI-4  yazar. Bunu karşılayan yağ olarak MOBIL DELVAC MX 15W-40 kullanıyorum. Hesaplı. Volvo Penta ya da Perkins yağ üreticisi olmadığına göre...
*

T. Ö.

« Yanıtla #8 : Mart 29, 2019, 21:39:13 »
Volvo D1-20 icin orijinal filtrenin parca numarasi 861473.

Mann filtre katalogunda karsiligi W610-1. Yurticinde kolaylikla bulabilirsiniz.
*

S. Ş.

« Yanıtla #9 : Mart 29, 2019, 21:41:10 »
Volvo Penta (bende MD2040 var) kitabında yağ için SAE 15W-40 VDS-3     API-CI-4  yazar. Bunu karşılayan yağ olarak MOBIL DELVAC MX 15W-40 kullanıyorum. Hesaplı. Volvo Penta ya da Perkins yağ üreticisi olmadığına göre...

Alip dolduruyorlar o markali kutularina bir yag  ama neyse artik , bilmek bulmak lazim membagini...
*

Z. G.

« Yanıtla #10 : Mart 30, 2019, 09:01:32 »
Belirli saat veya km yada 12 ay deniyor ya ben pek 12 ay olayına takılmam .

Haa 200 saat dendi ise  150 gibi değiştiririm fakat aya yıla takılmam .

Bu işi biraz çamaşır makinesinde CALGON  kullanın dediklerine benzetirim . Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

T. Ö.

« Yanıtla #11 : Mart 30, 2019, 10:17:13 »
Ureticilerin calisma saati veya km yerine ay/yil belirtmelerinin sebebi, ozellikle kisa sureli kullanimlarda yagin calisma sicakligina tam ulasamamasindan kaynakli su ve asit olusumunun yagin ozelligini kaybetmesine neden olmasidir. Bunu anlamanin en iyi yolu ise karterden cikan yagi tesekkullu bir analiz laboratuvarina gonderip yagin TBN durumunu ogrenmek olacaktir.
*

C. Y.

« Yanıtla #12 : Mart 30, 2019, 11:50:32 »
Felaket detay var. En ucuzunu al kullan Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. B. K.

« Yanıtla #13 : Mart 30, 2019, 11:52:41 »
Felaket detay var. En ucuzunu al kullan Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Ilkini pahalisindan koycam, sonra gitgide ucuzundan devam edicem sanirim
*

S. Ç.

« Yanıtla #14 : Mart 30, 2019, 12:16:26 »
Merhabalar,

Volvo Penta D1-20 19hp motorun yagini degistirmeyi dusunuyorum.

Kitapciga gore 15w-40 lik bir yag koymam lazimmis.

Volvo Penta'nin orjinal yaglari cok pahali ve bulmak zor. Bir marka tavsiyeniz olur mu?

Bir de yagi karterden bosaltmaya yarayan pompadan ariyorum. Bazilari cok pahali. Tavsiye ettiginiz bir urun var mi?

Teknede bunu kullandım..uygun fiyatlı ve işe yarıyor..
Tek yapacağınız..kullanmadan önce motor yağ ısısını 60 dereceye çıkartıp akışkanlığı sağlamak..
Alibaba da ve sanayide var..