0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

G. G.

MacGregor 26 mı,Beneteau First 25.7 mi
« : Ocak 14, 2019, 22:50:05 »
Değerli Korsanlar,

Aranıza 3 ay önce katılmış biri olarak ,sitenizdeki değerli ustadlardan 40 feetlik tekne konusunda bilgi istemiştim ve bu anlamda beni bilgilendirdiğiniz için müteşekkirim..
Adb belgemi bugun aldım ancak 35 gun önce 2 dizimden ameliyat olduğum için yelkenli kursuna Nisan da ancak gidebileciğim..Bu süreç içerisindede kitapçılardan aldığım Denizcilik,Yelkencilik,Tekne bakım,tamirleri,Turk denizcilerimizin dunya turları ,İlk yardım,Denizlerimizdeki balıklarla ilgili bulabildiğim buyun kitapları aldım ve bu donemde hepsine evde çalışıyorum..
Denizleri çok seven ve 12 yıldır profosyonel Scuba dalış yapan biri olarak hayalim teknede yaşamaktı ve bunun için işe 40 feetlik bir tekne ile başlamak istedim..Ancak Denizciliğin içine girdiğimde gerçekten benim için yeni bir denizcinin ögrenmesi,pratik etmesi ve ozumsemesi açısından zamana ihtiyacım olduğunu , bunun sadece kendimde bir fantazi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap olarak urettiğimi gordum.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Denizciliğin gerçekten başlı başına apayrı derin bir konu olduğunu ve öğrenmesi eğrisinin tecrubelerle doğru orantılı olduğunu iliklerime kadar hissettim.Buyutulecek birsey yok,tabiki hepimizin aklı var,yapabiliriz  :----)ancak okuduklarımdan,öğrendiklerimden,internetteki araştırmalarımdan,sitedeki değerli korsanların bilgi,birikim ve yorumlarından yola çıkarak kendi mantığıma göre ilk etapta 25,26 feetlik teknelerle bunu en az 2 yıl kadar tecrube ettikten sonra 40 feet yukarı teknelere geçmenin daha mantıklı olduğunu nacizane kendi düşünceme göre gördüm Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap..

Araştırmalarım sonucunda başlangiç tekne konusunda  2 tekne arasında kararsız kaldım,Alacağım tekne 2.el olacağından macGregor 26m ve benetau first 25,7 arasında kaldım..benetau fiyatı %25 civarında Mac Gregordan pahalı ancak tabi marka olarak yanyana koyduğumuzda Benetaunun dunyaca unu ve guvenilirliği tabiki ağır basıyor..

Ancak Mac Gregorun hareketli salmasının avantajı,romorka bağlanabilmesi ,surati,ve internette firmanın yaptığı harika Amerikan marketingini gördüğüm zaman ,detayları incelediğim zaman bana hem ekonomi olarak hemde Değerli korsanların sitede yaptığı yorumlardan,bilgilerden,tecrubelerden yola çıkarak daha ağır basıyor..

Ancak yine arada kalmadım desen yalan olur çunku macgregorlar artık uretilmiyor ve tattoo markasıyla piyasaya çıkıyor..Firma neden isim değişikliğine ihtiyac duyabilirki?Yıllarca birçok Amerikalı firma ve bir çok Avrupa firması  ile kendi sektörumde çalıştım ve Amerikalılar markalasma ,marka değeri,marlkalarını yukseltmek konusunda Dunyada bizim sektorde 1.lerdir ve diğer sektorlerde de oyle olduklarını birçok Amerika seyehatimde kendim bizzat gordum..Yani dunyaya yaydıkları markayı buyuk bir olay olmadan bu şekilde kesinlikle isim değiştirmezler Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

2.kafama takılan olay Başlangıç teknelerinin genelde kıyı tekneleri olduğu ve bu anlamda bu iki teknenin marmarayı nasıl geçebileceği konusunda henuz kararsızım,,Rahmetli Ustad Sadun  Boro nun da dedği gibi Marmara denizi dunyadaki zor denizlerden biridir..Boyle dusununce tekneyi Ege denizine  romorkla goturup  oradan Ege turu yapma fikri bende daha ağır basıyor..Boyle dusununcede mac Gregor 26 lık daha iyi basıyor hatta bunun için 4x4 arazi pıckup alma gibi düşüncemde var Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

3-)benetau first 25.7 ile marmara kıyılarından Egeye ulaşmak sizce nasıldır?

Aklıma glemeyen ,siz değerli korsanların bu konularla ilgili bilgi ,deneyimlerini ve ekelemk istedikleri değerli yorumları olursa çok sevinirim..

Saygı ve Sevgilerimle,

*

A. D.

Ynt: MacGregor 26 mı,Beneteau First 25.7 mi
« Yanıtla #1 : Ocak 15, 2019, 01:38:45 »
Bir Tekneyi römorka baglayıp evinizin bahcesine veya güzel bir yere cekebiliyorsanız bu mükemmel bir avantajdır.aynı zamanda ege de bir çok küçük iskele ve denize acılan derelere tekneninizi sokabilmek bence bulunmaz hint kumaşı.
Heleki kamyon degil kendi aracınızın arkasına romörke baglıyorsanız cok güzel.
Bircok korsanımız marina ücretlerinden ve marinalarda cektigi sorundan bahsediyor forumda,Ben mesela daha hic marinaya girmedim,Bu ucretlerle de girmem sanırım teknem 36 feet ve en uygun 1500 euro kışlama istiyorlar.bu ücretin olmaması demek her sene tekneye + upgrade yapabilmek demek.Birde ben Teknemde bütün tamirleri kendim yapmaya calisiyorum evimin önünde bir haftada yapacagim proje,tekne alargada olunca botla 1 mil git 1 mil gel eşya taşı,enerji ve hava durumunu kolla zor iş.Romörk üzerinde isterseniz götürün aracınızla usta gerekli yere baksın.unutmayınki ustayı denize cagirmak 2 misli para oluyor genelde....
Gectigimiz yaz bi arkadaşımın Mac gregor teknesini inceleme fırsatı buldum,bence cok kullanışlı ve konforlu.içi oldukça rahat ve ihtiyacınızı karşılar.hareketli salma sizi aynı zamanda 50-60 cm su derinliklerine kadar ulaşabilmenizi sagliyor.ki buda romörke alırken illa rampa aramanıza gerek kalmaz,
Malum satış sitesinde uygun fiyatlı,daha genç,sanırım milas civarında bir tekne var.digerlerinden ciddi fiyatı uygun bi görüşebilirsiniz.

*

H. A. T.

« Yanıtla #2 : Ocak 15, 2019, 07:15:33 »
Merhaba bence once bir mcgregora binip karar verin.Zaten tekneleri kiyaslamak icin ustune cikip alici gozle bakinca gorursunuz.

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Ocak 15, 2019, 08:30:29 »
McGregor üzerinde direk de olan bir motorlu teknedir. Benetau  first ise aslında yarış için tasarlanmış bir teknedir. McGregor kamara olarak daha geniş ve kullanışlıdır. her iki tekne de açık deniz için zayıftır. İkisinden birini seçmeye kalksam, McGregor'u seçerim hava tam bastırmadan, güçlü bir motorunuz varsa kendinizi  kısa sürede güvenli bir limana atabilirsiniz. Benetau ile ise denizde kalmak sanırım McGregor'a göre biraz daha güvenlidir ama bu boyda ve yarış için tasarlanmış bir tekne ile açık denizde kalmayı ben pek düşünemem. Niyetiniz gezmekse ve imaknınız da varsa 30-33 ft boyunda bir gezi teknesi seçmek daha doğru olur. Sizin koşullarınızda ben olsam ilk ön seçimime bağlı kalır ve 40 ft bir tekne alırdım.

*

E. S.

« Yanıtla #4 : Ocak 15, 2019, 08:45:50 »
Bence Beneteau çok daha iyi bir seçim olacaktır, şöyle ki mcgregor biraz motoryat biraz da yelkenli özellikleri ile yoğrulmuş bir tasarım olduğu için ne tam bir yelkenli ne de tam bir motoryat olmayı beceremiyor. Havuzluğu 26 feet bir tekne için oldukça dar, ortadaki dümen dolabı kıç havuzluğu kaplıyor ve kullanışsız. Bunun dışında bir trailer teknesinin elbette ki kışlama ve barınma açısından çok büyük ekonomik avantajları var. Ekonomik anlamda barınma, kışlama masraflarını karşılamak sizin için büyük  problem olmayacaksa ve bu sizin için 2 yıl kullanıp elden çıkartacağınız bir tekne olduğu için 2 eli çok daha güçlü olan Beneteau veya benzeri markalı tekneleri tavsiye ederim. Bu arada her iki tekneyle de doğru havayı kolladığınızda  ne marmarada ne de ege de sorun yaşamazsınız.

*

C. Ü.

« Yanıtla #5 : Ocak 15, 2019, 09:15:37 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Değerli Korsanlar,

Aranıza 3 ay önce katılmış biri olarak ,sitenizdeki değerli ustadlardan 40 feetlik tekne konusunda bilgi istemiştim ve bu anlamda beni bilgilendirdiğiniz için müteşekkirim..
Adb belgemi bugun aldım ancak 35 gun önce 2 dizimden ameliyat olduğum için yelkenli kursuna Nisan da ancak gidebileciğim..Bu süreç içerisindede kitapçılardan aldığım Denizcilik,Yelkencilik,Tekne bakım,tamirleri,Turk denizcilerimizin dunya turları ,İlk yardım,Denizlerimizdeki balıklarla ilgili bulabildiğim buyun kitapları aldım ve bu donemde hepsine evde çalışıyorum..
Denizleri çok seven ve 12 yıldır profosyonel Scuba dalış yapan biri olarak hayalim teknede yaşamaktı ve bunun için işe 40 feetlik bir tekne ile başlamak istedim..Ancak Denizciliğin içine girdiğimde gerçekten benim için yeni bir denizcinin ögrenmesi,pratik etmesi ve ozumsemesi açısından zamana ihtiyacım olduğunu , bunun sadece kendimde bir fantazi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap olarak urettiğimi gordum.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Denizciliğin gerçekten başlı başına apayrı derin bir konu olduğunu ve öğrenmesi eğrisinin tecrubelerle doğru orantılı olduğunu iliklerime kadar hissettim.Buyutulecek birsey yok,tabiki hepimizin aklı var,yapabiliriz  :----)ancak okuduklarımdan,öğrendiklerimden,internetteki araştırmalarımdan,sitedeki değerli korsanların bilgi,birikim ve yorumlarından yola çıkarak kendi mantığıma göre ilk etapta 25,26 feetlik teknelerle bunu en az 2 yıl kadar tecrube ettikten sonra 40 feet yukarı teknelere geçmenin daha mantıklı olduğunu nacizane kendi düşünceme göre gördüm Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap..

Araştırmalarım sonucunda başlangiç tekne konusunda  2 tekne arasında kararsız kaldım,Alacağım tekne 2.el olacağından macGregor 26m ve benetau first 25,7 arasında kaldım..benetau fiyatı %25 civarında Mac Gregordan pahalı ancak tabi marka olarak yanyana koyduğumuzda Benetaunun dunyaca unu ve guvenilirliği tabiki ağır basıyor..

Ancak Mac Gregorun hareketli salmasının avantajı,romorka bağlanabilmesi ,surati,ve internette firmanın yaptığı harika Amerikan marketingini gördüğüm zaman ,detayları incelediğim zaman bana hem ekonomi olarak hemde Değerli korsanların sitede yaptığı yorumlardan,bilgilerden,tecrubelerden yola çıkarak daha ağır basıyor..

Ancak yine arada kalmadım desen yalan olur çunku macgregorlar artık uretilmiyor ve tattoo markasıyla piyasaya çıkıyor..Firma neden isim değişikliğine ihtiyac duyabilirki?Yıllarca birçok Amerikalı firma ve bir çok Avrupa firması  ile kendi sektörumde çalıştım ve Amerikalılar markalasma ,marka değeri,marlkalarını yukseltmek konusunda Dunyada bizim sektorde 1.lerdir ve diğer sektorlerde de oyle olduklarını birçok Amerika seyehatimde kendim bizzat gordum..Yani dunyaya yaydıkları markayı buyuk bir olay olmadan bu şekilde kesinlikle isim değiştirmezler Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

2.kafama takılan olay Başlangıç teknelerinin genelde kıyı tekneleri olduğu ve bu anlamda bu iki teknenin marmarayı nasıl geçebileceği konusunda henuz kararsızım,,Rahmetli Ustad Sadun  Boro nun da dedği gibi Marmara denizi dunyadaki zor denizlerden biridir..Boyle dusununce tekneyi Ege denizine  romorkla goturup  oradan Ege turu yapma fikri bende daha ağır basıyor..Boyle dusununcede mac Gregor 26 lık daha iyi basıyor hatta bunun için 4x4 arazi pıckup alma gibi düşüncemde var Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

3-)benetau first 25.7 ile marmara kıyılarından Egeye ulaşmak sizce nasıldır?

Aklıma glemeyen ,siz değerli korsanların bu konularla ilgili bilgi ,deneyimlerini ve ekelemk istedikleri değerli yorumları olursa çok sevinirim..

Saygı ve Sevgilerimle,

Göksel korsanım, ben de sizinle benzer bir noktadayım, eş durumunuz nedir tekne de tek mi yaşayacaksınız yoksa eş çocuk dost akraba vs olacak mı ?
( nasıl öğrenmeye başlamışım di mi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  )
« Son Düzenleme: Ocak 15, 2019, 09:16:50 Gönderen: Cezmi Ük »
*

K. S.

« Yanıtla #6 : Ocak 15, 2019, 09:53:52 »
Eski bir macgregor sahibi olarak, yelken performansı iyi değil. Sağanaklardan çok etkileniyor. Ancak, artıları da var; yüksek beygirli motoru ve yaşam alanı o boyda bir tekneden beklenmeyecek kadar rahat. Ayrıca salmayı kaldırıp çok sığ sulara girebiliyorsunuz.
*

E. Y.

« Yanıtla #7 : Ocak 15, 2019, 12:19:24 »
Zamanında Yelkenciler Lokali yahoo grupta Mac Gregor hakkında bilgi istediğimde olumsuz görüşler bildiren geri dönüşler olmuştu. İlginç olan, bu görüş sahipleri hiç MacGregor sahibi olmamış hatta binip seyir dahi yapmamış kişilerdi. Ancak, Mac Gregor sahibi olup onu Batı Karadeniz'de(Bartın'dı sanırım) kullanan, defalarca hangardan römorkla kıyıya götürüp denize atan römorka alan hatta aracınının arkasında Marmaris'e götüren Ankara'lı bir avukat (yanlış hatırlamıyorsam adı Turgut İlhan'dı, üyemiz mi bilmiyorum), artısıyla eksisiyle son derece objektif bilgi vermişti ki, benim için en değerli bilgi o idi.
Bence, forumda ve Google'da Turgut İlhan diye bir aratın, kendisine ulaşabildiğinize MacGregor ile ilgili çok değerli bilgilere ulaşacaksınız.
(Gerçi Kerem korsan da daha ayrıntılı bilgiler verebilir)
Burada esas olan sizin ne istediğiniz, ne beklediğiniz, bu iki tekne bunların hangilerine cevap verebiliyor.Son olarak, binin, içini dışını konforunu görün...(ben bir MacGregor'un içine girdiğimde fotoğraflara gerçek arasında boyut olarak fark görmüştüm). Sonra, karar sizin.
*

Ö. Y.

« Yanıtla #8 : Ocak 15, 2019, 13:19:11 »
Merhaba;

Şimdiye kadar hep Motoryat kullanmış birisi olarak MacGregor tekneye ben de merak saldım bir dönem. Denildiği gibi birçok avantajı var.(Römork, hareketli salma, boşaltılabilir balast tankı, hafifliği gibi.)

Derken bir Mac Gregor buldum ve karada römork üstünde olan bir satılığa gidip baktım. İç mekanı tek cidar olması dolayısıyla yeterli genişlikte. Baialtı kıçaltı kamaralar ikişer kişilik. mutfak ve Wc asgari ihtiyacı karşılar. İç mekan yüksekliği ve ferahlığı da kimine iyi kimine yetersiz gelebilir. Limitlerde diyelim.

Öbür taraftan; az evvel de bahsedildiği gibi havuz malesef çok kötü ortadaki dümen teşkilatı olmasa belki idare edilebilir ama onunla neredeyse adım atacak yer yok. iki yetişkin bir çocuk için anca yeter. Tekne römorkla taşınabilmesi için 2.40 eninde yapılmış. Dolayısıyla güverte de aynı şekilde ufak. Attığınız her adım farklı kotta oluyor. Güç bela iki kişi uzanabilir.

Şekli şemali, dış ölçüleri vs zaten görece konular bence başarılı ve yakışıklı.

Ek bir bilgi vereyim. 26M ve 26X karşılaştırmasını da yapmıştım kendimce. 26X in dinlencesi daha geniş. 26M 'de kıç altı kamaraya giriş kolay olsun diye havuzdan kamaraya giriş kısmını havuz koltuklarıyla aynı seviyeye getirmişler ve zaten dar olan havuzu iyice daraltmışlar ayrıca kamaraya inişi de saçma bir şekilde zorlaştırmışlar. Yanı önce çıkıyorsunuz sonra daha çok iniyorsunuz. 26 M deki hareketlı kayar mutfak gereksiz. Ayrıca tüplü ocak kullananlar için risk bile teşkil ediyor hareket ettirilen tüp hortumundan dolayı. Kısacası 26X bence daha iyi bir seçim.

Gelelim römork olayına. Bu konuyla ilgili ayrı bi başlık açmak istiyorum gerçi ama yeri gelmişken. Bu ebat ve ağırlıkta bir tekneyi güvenli ve mevzuata uygun bir şekilde nakil etmek istiyosak frenli ve ruhsatlı bir römork edinmemiz gerekir. Ayrıca B sınıfı ehliyetler için artık BE sınıfı ehliyet almamız gerekiyor. Merak edenler için şu an 2500-3000 tl ye maloluyor.( Sürücü kursu vergi harç v.s dahil). Bu yaz 6.5 metre teknemi İstanbul Fethiye yaparak götürmek istiyorum.Toplamda 1250 kg ama yine de sanırım bunları yapacağım. Aksi halde ters bir durumda yüzde 100 suçlu duruma düşülür.

Son olarak bende bu başlığa şöyle bir pencere açmak isterim. Aynı boyda bir motoryat örneğin Antares 8 Mac Gregor yerine tercih edilse daha mantıklı olmaz mı? (yelken merakı olmayanlar için) Sonuçta çoğu yelkencilerimiz belki yapılan seyirlerin büyük kısımlarını motorla yapıyor.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Ocak 15, 2019, 13:20:52 Gönderen: Ömer Yücel »
*

N. D.

« Yanıtla #9 : Ocak 15, 2019, 13:24:21 »
Bu  tek cidar ,çift cidar meselesi ilgimi çekti .Yelkenlilerde çift cidar var mı ?
*

Ü. Ö.

« Yanıtla #10 : Ocak 15, 2019, 14:41:45 »
Sizin koşullarınızda ben olsam ilk ön seçimime bağlı kalır ve 40 ft bir tekne alırdım.

Ahmet korsanla aynı fikirdeyim.

12 yıldır profesyonel scuba dalgıçlık yapan biri zaten yarı denizci olmuştur. Belki yelkene uzaksınız ama abartılacak bir durum yok. Benim tecrübem iyi yelkenci aynı şartlarda daha hızlı gidiyor ama en kötüsü de yolda kalmıyor.

Zaman ve maddi anlamda 40ft hedefleyecek bir durum var ise direk 40ft'ten girin bu işe...

Demir atma, yanaşma gibi manevraları çalıştığınız zaman, gerisi daha kolay. 26 feet teknede çalıştığınız manevraların 40ft'e o kadar da faydası olmaz düşüncesindeyim.

Bolca zarar etmeye gönüllü olmadıkça, tekne kolay alınıp satılmıyor.
*

E. D.

« Yanıtla #11 : Ocak 15, 2019, 15:56:51 »
Bu  tek cidar ,çift cidar meselesi ilgimi çekti .Yelkenlilerde çift cidar var mı ?

ETAP yelkenli yatları çift cidarlı. Ya da hem çift hem tek cidar üretiliyor. Sitesine girip inceleyebilirsiniz. Test etmek için içini su doldurup Manş'ı geçmişlerdi.
*

N. D.

« Yanıtla #12 : Ocak 15, 2019, 18:08:47 »

ETAP yelkenli yatları çift cidarlı. Ya da hem çift hem tek cidar üretiliyor. Sitesine girip inceleyebilirsiniz. Test etmek için içini su doldurup Manş'ı geçmişlerdi.
Teşekkür ederim ,Erdal Kaptan sağolun ...
*

C. Ü.

« Yanıtla #13 : Ocak 15, 2019, 18:20:28 »

Teşekkür ederim ,Erdal Kaptan sağolun ...

Peki bilindik standart markalar arasinda tek cidarli olan varmidir acaba? yada tek cidar yada cift cidar olmasinin hangisi makbuldur?avantajlari dezavantajlari nelerdir ? Yada Aaaa bu tek cidar mis almayalim yada cift cidarliymis tercih nedenimiz olsun diye birsey varmidir ? biri ikisi varda ornegin uc cidarlisi da varmidir acaba ?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

N. D.

« Yanıtla #14 : Ocak 15, 2019, 18:57:17 »
Çift cidar bilindiği gibi , teknenin bazı bölümlerinin arada hava boşluğu bırakarak veya strafor koyarak içten fiber kaplanması ile oluşturulan 2. kesit , aradaki hava boşluğu veya strafor tekne su alsa batmasını engelliyor. Her satıhta yapılması mümkün değil
baş ve kıçda olmuyor genellikle ... Avantajı , batmayı engelliyor ,kayığın kendi can simiti , dezavantajı maliyet ve yer kaybı ...