0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. T.

Lithium akü
« : Haziran 06, 2020, 20:56:22 »
Selamlar
Lthium akü almayı düşünüyorum blr Turk markası gördüm Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Kullanan korsan arkadaşım var mı acaba yorumlarınızı alabilirsem memnun olacağım
Evren Tarcan ASOPOS Kas Setur Marlna

*

S. G.

Ynt: Lithium akü
« Yanıtla #1 : Haziran 06, 2020, 21:53:46 »
100ah yerine 2ad 60 ah daha ucuza geliyor. Tersi olması gerekmez m?

*

K. E.

« Yanıtla #2 : Haziran 07, 2020, 09:13:37 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Selamlar
Lthium akü almayı düşünüyorum blr Turk markası gördüm Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Kullanan korsan arkadaşım var mı acaba yorumlarınızı alabilirsem memnun olacağım
Evren Tarcan ASOPOS Kas Setur Marlna
Hangi amaçla kullanmayı düşünüyorsunuz?

*

E. T.

« Yanıtla #3 : Haziran 07, 2020, 13:23:15 »
Servis aküsü olarak kullanmayı düşünmüştüm..

*

S. D.

« Yanıtla #4 : Haziran 07, 2020, 14:41:04 »
Fiyatı yabancı muadillerinin (Türkiye gümrük vb ithalat masraflarından bağımsız) yurt dışındaki bedellerine göre neredeyse üçte bir.

Teknik özelliklerini, taahhüt edilen performans karakteristiğini korumaya yönelik sağlam bir garantisi olup olmadığını öğrenmeden riske girmeyin derim.

Ucuz etin yahnisi olmasın maazallah.

*

K. E.

« Yanıtla #5 : Haziran 08, 2020, 09:29:30 »
Kurşunlu akulerle uyum sağlamaz. Şarj ünitesi farklıdır. Sabit gerilim-sabit akım şarjı ister. Yangın tehikesini de unutmayalim.
*

E. T.

« Yanıtla #6 : Haziran 08, 2020, 10:03:52 »
Teşekkürler ikazlarıniz için! bir daha düşünmek lazım anlaşılan 🙂
*

S. G.

« Yanıtla #7 : Haziran 08, 2020, 19:58:39 »
Kurşunlu akulerle uyum sağlamaz. Şarj ünitesi farklıdır. Sabit gerilim-sabit akım şarjı ister. Yangın tehikesini de unutmayalim.
Güneş panelinden beslenmesi halinde bilinen mppt şarj regülatörü ile kullanılabilir mi, yoksa farklı bir şarj regülatörü mü kullanılması gerekir
*

A. D.

« Yanıtla #8 : Haziran 11, 2020, 16:50:59 »
kullanıcağınız mppt nin o özelliğinin olması gerekir. Lithium akülerin şarj protokolu farklıdır. Biz bu aküleri bir tekne üreticisine verdiğimiz elektrikli 9kW deniz motorunu test ederken kullandık. Onlar almışlardı bizde o zamana kadar bilmiyorduk. Motoru test ederken hiç problem yaşamadık. 4 aküyü seri bağladık. Performansıda hiç düşmedi 20 dakika boyunca.
*

K. E.

« Yanıtla #9 : Haziran 11, 2020, 21:57:40 »
Kurşunlu akü.
*

H. D.

« Yanıtla #10 : Haziran 12, 2020, 09:59:48 »
Satın aldığımız bir akünün Lityum akü olup olmadığını nasıl anlarız?
*

A. Ç.

« Yanıtla #11 : Haziran 12, 2020, 10:41:43 »
İçini açıp, numune alır, metal analizi için laboratuvara göndeririz, aslında bir akünün içeriği hakkında hele tamamen kapalı bir akü ise üzerindeki etiket dışında bilgi edinmek pek mümkün görünmüyor, belki ambalaj üzerine kazınmış bazı bilgiler vardır ama tüketici olarak bunu anlamamız pek mümkün değil, Ni-Cd veya kurşun asitli bir akü yapıp, lityum akü ambalajının içine yerleştirmek pekala mümkün. Li aküler diğer akülere göre Ah olarak kıyaslandığında çok daha küçük hacimdedır. Birçok akünün üzerinde şarj için kendi şarj devreleri bulunur ve her hücreyi nispeten bağımsız olarak şarj ederler.

Elektrik olarak tam şarj ettikten sonra aküyü belirli bir yük üzerinde deşarj ederek yazdığı kadar enerji verip vermediğini de kontrol edebiliriz ama sanırım aslında tek çare üreticiye ve satıcıya güvenmek olarak görünüyor.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #12 : Haziran 12, 2020, 11:20:54 »
Satın aldığımız bir akünün Lityum akü olup olmadığını nasıl anlarız?
Deşarj grafiği çıkartılarak kolayca anlaşılır.
Lityum aküler kapasitesinin sonlarına kadar voltaj düşümü pek yaşamazlar, kurşun asitler bariz düşer..

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. Ç.

« Yanıtla #13 : Haziran 12, 2020, 12:15:48 »
Ni-Cd akülerin boşalma grafiği de Li akülere benzer. Hücreler birbirinden ayırdedilebiliyorsa kurşun asit hücresi 2V'tur, Ni-Cd 1,5 V'tur, Li akü ise 3,2V'tur, yani hücre sayısı ile belirlemek mümkün olabilir.
« Son Düzenleme: Haziran 12, 2020, 12:19:14 Gönderen: Ahmet Çelenoğlu »
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #14 : Haziran 12, 2020, 12:38:32 »
Ni-Cd akülerin boşalma grafiği de Li akülere benzer. Hücreler birbirinden ayırdedilebiliyorsa kurşun asit hücresi 2V'tur, Ni-Cd 1,5 V'tur, Li akü ise 3,2V'tur, yani hücre sayısı ile belirlemek mümkün olabilir.
Ahmet hocam, teknede kullanılabilecek büyüklükte (90-100Ah mesela) Ni-Cd akü var mı ki?