0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

B. Y.

Krom malzemenin böyle olması normal mi?
« : Temmuz 16, 2021, 17:31:23 »
 Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Merhaba korsanlar
Sıfır almış olduğum, hazirandan beri denizde olan teknenin krom tentesinin böyle olması normal mi?
Silince çıkıyor ama canımı sıktı bu durum

*

E. S.

Ynt: Krom malzemenin böyle olması normal mi?
« Yanıtla #1 : Temmuz 16, 2021, 17:36:35 »

Merhaba korsanlar
Sıfır almış olduğum, hazirandan beri denizde olan teknenin krom tentesinin böyle olması normal mi?
Silince çıkıyor ama canımı sıktı bu durum

Kesinlikle normal değil. 316 yerine 304 kullanılmış bile olsa bu hale gelmemesi gerekirdi. Satıcı ile bağlantı kurup durumu bildirin bence.

*

E. O.

« Yanıtla #2 : Temmuz 17, 2021, 09:21:37 »
Elektrik kaçağı gibi görünüyor. Güneş paneli koyduysanız bağlantılarını kontrol etmenizi öneririm. Krom içine giren kabloların izolasyonu sıyrılmış, elektroliz yaptırıyor olabilir.

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Temmuz 17, 2021, 12:08:41 »
Paslanmaz çelik paslanmaması için sürekli krom oksit üretir, bu nedenle yüzeyin çok düzgün olöası gerekir, yüzeyi polisaj ile temizleyin, kesinlikle temizlikte metal fırça kullanmayın.

*

O. S.

« Yanıtla #4 : Temmuz 30, 2021, 09:26:40 »
Üstadın sözü üzerine söz söylemek pek tercih ettiğim bir yöntem değildir ancak bazı pratik bilgileri paylaşmak istedim. Ahmet korsanın affına sığınarak;

Polisajdan sonra da içme suyu ile güzelce yıkayıp kurulamanızı öneriyorum.

SAE 304 bile kullanılmış olsa, düzgün bir polisaj sonrası klor içermeyen su (şişe suyu) ile yıkandığında malzeme içindeki kromun sudaki oksijen ile birleşip krom oksit oluşturmasını sağlamanız durumunda çok daha uzun süre pas yapmayacağını söyleyebilirim. Yeniden pas yaptığında, aynı işlemi tekrarlamanız bir sonraki paslanma döngüsünü geciktirecektir.

Diğer taraftan piyasada maalesef 304 bile olmayan (çoğunlukla SAE 430) borular paslanmaz boru olarak ta satılıyor. İçerdiği alaşım elementleri (Cr ve Ni) daha az olduğu (yada hiç olmadığı) için de fiyatı oldukça ucuz. Farkı anlamanızın en hızlı yolu mıknatıs ile kontrol etmeniz. Mıknatıs yapışıyorsa 304 veya 316 değildir ve ne yaparsanız yapın denizde paslanmasının önüne geçemezsiniz.

Dip Not: Mıknatıs testi her durumda doğru sonuç vermeyebilir. Üç türlü paslanmaz çelik vardır; Östenitik, Ferritik ve Dublex (östenitik + ferritik karışımı)
Östenitik paslanmaz çelikler (316, 304 vb) pahallıdır, mıknatıs çekmez ve paslanma dayanımı oldukça yüksektir.
Ferritik çelikler (430 vb) ucuzdur, mıknatıs çeker ve paslanma dayanımı oldukça kötüdür.
Dublex çelikler (1.4462, alaşım elementi olarak Nikel yerine Molibden kullanılır) Östenitiklerden ucuzdur, mıknatıs çeker ve paslanma dayanımı östenitikler kadar iyidir. Ancak form verilmeleri çok zor oluduğu için boru olarak üretilmesi tercih edilmez.

Konu boru olduğunda mıknatıs testi işe yarar ancak şaft yada kam mili gibi şekil verilmesi göreceli olarak kolay olan parçalarda işe yaramayabilir.

*

M. S.

« Yanıtla #5 : Temmuz 30, 2021, 10:13:08 »
2019 Kasım ayında aldığımız fabrika çıkışlı teknemizde de aynı problemleri yaşıyoruz. Üretici firmaya e-mail atsak da sorunu çok umursamadılar.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

O. S.

« Yanıtla #6 : Temmuz 30, 2021, 10:53:14 »
Merhaba Mehmet korsan,

Öncelikle yeni teknenizi sağlıkla kullanın.
Sondan başa doğru gideceğim. Lavabo bataryası krom değil, yalnızca kaplama ve zaten normali de budur. Aşındırıcı temizlik malzemesi kullanmayın. Ocak üzeri teldeki durum daha çok sıçrayan yağ ve yemek sularındaki aşındırıcılar ile ilgili. Sık temizlemekten başka çareniz yok maalesef. Bir de arada polisaj faydalı olur. Kaynaklı birleşim yerleri ve yüksek ısıya maruz kalan bölgeler de dahil.
Bimini kromlarınızdaki paslanma oldukça az, bu da iki yaşındaki bir teknede normal bile sayılabilir. Benim teknem 2006 model, iki yılda bir polisaj yaptırmadığımda durumları çok daha kötü oluyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. K.

« Yanıtla #7 : Temmuz 30, 2021, 13:31:32 »
Merhaba Mehmet korsan,

Sondan başa doğru gideceğim. Lavabo bataryası krom değil, yalnızca kaplama ve zaten normali de budur. Aşındırıcı temizlik malzemesi kullanmayın. Ocak üzeri teldeki durum daha çok sıçrayan yağ ve yemek sularındaki aşındırıcılar ile ilgili. Sık temizlemekten başka çareniz yok maalesef. Bir de arada polisaj faydalı olur. Kaynaklı birleşim yerleri ve yüksek ısıya maruz kalan bölgeler de dahil.
Bimini kromlarınızdaki paslanma oldukça az, bu da iki yaşındaki bir teknede normal bile sayılabilir. Benim teknem 2006 model, iki yılda bir polisaj yaptırmadığımda durumları çok daha kötü oluyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bilen  kişinin yorumları farklı oluyor. Teşekkürler
*

M. S.

« Yanıtla #8 : Temmuz 30, 2021, 14:06:29 »
Merhaba Mehmet korsan,

Ozan kaptanım yorumlarınız için teşekkürler fakat benim şikayetim ise tekne içindeki kromlar arasındaki farklılık.
 O batarya fotoğrafında gördüğünüz gibi batarya iki parçadan oluşuyor. Üstteki vana açma kısmında nokta pas yok iken alt kısmında paslanma oluşmuş.
 Aynı ürün aynı mekan ve farklı iki durum.
*

U. C. O.

« Yanıtla #9 : Temmuz 30, 2021, 21:40:01 »
Aynı ürün fakat
İki farklı tedarikçi.

Bilinen büyük markaların birçoğu kaplama işini dışarı yaptırır.
Kaplama süresi ,kalınlığı , havuz temizliği....vb çok değişken var.

Bataryayı çok iyi bir markayla değiştirirseniz rahat edersiniz. Grohe....vb
*

A. Ç.

« Yanıtla #10 : Temmuz 31, 2021, 07:33:14 »
Polisaj önemli bir etkendir, elinizle vanaya her dokunduğunuzda az da olsa temizliyorsunuz yani polisaj oluyor, gövdeye ise nadiren dokunuruz.
*

M. V.

« Yanıtla #11 : Temmuz 31, 2021, 21:52:26 »
 Benimde tuvalet kabinindeki duş başlığı ile onu tutan kısımda aynı problem vardı (ki plastik üzeri kaplama malzeme zannedersem) Selsil pak diye macun kıvamında bir temizleyici ile hemen çıktı (reklamında ölüm hariç her şeye çare gibi bi izlenim edinip satın almıştım) resimdeki gibi bir sonuç aldım
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

U. C. O.

« Yanıtla #12 : Ağustos 01, 2021, 02:25:46 »
Ben otelde birçok yöntem denedim

Porçöz gibisi yok.

Ama maske eldivene dikkat

Uzun süre birakirsaniz kaplamaya da zarar verir

Fisfisla 3-4 dakika bekleyin

Sonra mikrofiber bezle silin.

*

O. S.

« Yanıtla #13 : Ağustos 03, 2021, 09:11:19 »
Kusura bakmayın Mehmet kaptan, Cuma günkü iş yoğunluğu nedeniyle göndermeye fırsat bulamadığım cevabımı aşağıya iliştirdim. Kaptanlar cevapları sıralamışlar ki, bu konuda bile ne büyük bir bilgi birikimine sahip olduğumuzu görüp gurur duyuyorum.

Bu fark malzeme yada kaplama farkı nedeniyle değil kullanım ile ilgili. buna etki eden bir kaç kullanım detayını alt alta yazacağım, açıklayıcı olmasını umuyorum.
- Banyodaki aşındırıcı buhar (kullanılan temizleyiciler ve amonyak karışımı) sap kısmında değil görece olarak daha soğuk olan musluk gövdesinde yoğuşma yapar.
- Gövde kısmı daha fazla ısınma-soğuma döngüsü yaşar, hem genlik hem de tekrar açısından. Bu da gövdenin sapa göre daha hızlı yıpranmasına neden olur.
- Sap kısmı göreceli olarak gövde kısmına nazaran daha fazla el ile temas eder. Bu da bir çeşit polisaj işlemidir. Yani musluğu her açıp kapattığımızda sadece sap kısmına dokunuruz.
- Altında elinizi yıkarken kullandığınız su (sabunlu) musluk gövdesine daha çok sıçrar. Hatta çoğu zaman elimizi yıkadıktan sonra sap kısmının üzerine su atıp sabun artığını temizleriz. Bu da görece olarak sap kısmının daha temiz kalmasına yardım eder.

Bu noktadan sonra kurtarmak pek mümkün görünmüyor, kötüye gitmesini durdurmak için banyonuzu sürekli havalandırın ve bataryanızı kuru tutun. Temizleyici olarak kuvvetli aşındırıcılardan uzak durun yada batarya üzerinde 1-2 dakikadan fazla kalmamasına dikkat edin. Parlatmayı, yüzeydeki kaplama kalınlığını düşüreceği için bu noktadan sonra önermem.
*

M. S.

« Yanıtla #14 : Ağustos 03, 2021, 12:10:30 »
Ozan kaptanım ve diğer kaptanlarım değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. Her gün yeni bir bilgi...