0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

B. Y.

Merhabalar sayın korsan abilerim. Benim teknem gemi sökümünden aldığım filikalardan bunların pervane  bölgesinde kovanın tam dışarı çıktığı yerdeki lastiksi bir mazeme var bu zamanında misina sardığından dolayı yenmiş ve kopup düşmüş şu an orası boş  kovan oynamıyor fakat ileride hem balans hemde su alabilme ihtimal çok yüksek . Sizlerden istirhamım bu filikalarda kovanın çıktığı yer ahşap teknelerdeki gibi altlı üstlü iki saplama vidası olan  bir düzenek değil dıştan bakıldığında  yuvarlak bütün bir metal parçanın içinden şaft çıkıyor sonrada per-vane bağlantısı  yapılıyor. Sorum şu efendim  tornacının bu teflon şimşiri yapabilmmesi için şaftın çıktığı teknenin üzerinde sabitlenen yuvarlak parça çıkıyormu  nasıl çıkıyor yada çıkmadan bu işlem yapılabilirmi .Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

*

S. T.

Ynt: Kovan ile pervane arasına yapılan teflon şimşir yapımı
« Yanıtla #1 : Mart 04, 2019, 22:13:09 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Merhabalar sayın korsan abilerim. Benim teknem gemi sökümünden aldığım filikalardan bunların pervane  bölgesinde kovanın tam dışarı çıktığı yerdeki lastiksi bir mazeme var bu zamanında misina sardığından dolayı yenmiş ve kopup düşmüş şu an orası boş  kovan oynamıyor fakat ileride hem balans hemde su alabilme ihtimal çok yüksek . Sizlerden istirhamım bu filikalarda kovanın çıktığı yer ahşap teknelerdeki gibi altlı üstlü iki saplama vidası olan  bir düzenek değil dıştan bakıldığında  yuvarlak bütün bir metal parçanın içinden şaft çıkıyor sonrada per-vane bağlantısı  yapılıyor. Sorum şu efendim  tornacının bu teflon şimşiri yapabilmmesi için şaftın çıktığı teknenin üzerinde sabitlenen yuvarlak parça çıkıyormu  nasıl çıkıyor yada çıkmadan bu işlem yapılabilirmi .Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Bende de bir filika var..
Eger dogru anladıysam dediğiniz parcaya glen deniyor,bir benzeri de içte sanzımana dogru var..
O lastik dediğin parca muhtemelen ''salmastra'' denilen malzeme..
Belli kalınlıklarda satılıyor,istanbul için perşembe pazarında bulunuyor.
Tekneler,su motorları,pompalar için çeşit,çeşit türleri var,don yaglı,teflonlu PTFE gibi...
Altta koydugum linkte salmastranın kesimi ve safta yerleştirilmesini gösteren bir video var..
Kesikler,safta takılırken sasırtmalı olacak,hepsi aynı hizada olmayacak..

*

S. T.

« Yanıtla #2 : Mart 04, 2019, 22:20:45 »
İç ve dış glen boşluklarına salmastra takmassan,safttan su alır batırırsın tekneyi..
Bir de iç glenin üstünde gres,basılacak agız vardır (benim kinde hem içte hemde dış glende var)
oralardan da gres basıcaksın..Deniz taşıtları için lityumlu gresi öneriyorlar..

*

B. Y.

« Yanıtla #3 : Mart 05, 2019, 10:11:18 »
Çok teşekkür ederim .fakat benim dediğim kısım dış kısımda tam pervane şaftının çıktığı kovanın ağız kısmı dışarıda olan bölüm bu bölgeye salmastra sardığımda dönme ile önünde herhangi bir engel olmadığı için denizde kaybolacaktır.foto ekleme şansım varmı foruma.

*

B. Y.

« Yanıtla #4 : Mart 05, 2019, 10:15:30 »

*

B. Y.

« Yanıtla #5 : Mart 05, 2019, 10:17:55 »
işte tam pervanenin çıkış yeri  yani şu boşluk dolu olması lazım zamanla aşınmış yenmiş ve parçalanarak düşmüş oradan ve şu anda orası boş buraya nasıl bir parça koyulacak ve o yuvarlak olan tekne şasesindeki parçanın çıkması mümkünmüdür bilen varsa ve yardımcı olur ise çok sevinirim şimdiden teşekkürler.
*

N. D.

« Yanıtla #6 : Mart 05, 2019, 10:44:25 »
Şaft , kovan ,yağdanlık, pervane ... Dışarıdaki o parça kovanın parçası iki civata veya vida ile tekne gövdesine tutturulur. İç kısımda bu parçanın simetriği vardır o kovana sabittir bu dışardan takılır .
*

B. Y.

« Yanıtla #7 : Mart 06, 2019, 14:23:41 »

Ali ağa gemi sökümden aldığım filikanın kovanını buradaki vidaları söktükten sonra arkadan ilk fotodaki çıkış yerinden bir boru anahtarı yardımı ile çevirerek sökme işlemi yapıyoruz .paylaşmak istedim.