0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

C. D.

kopan Raymarine otopilot kayışı
« : Temmuz 09, 2019, 22:55:47 »
geçen hafta kızımla seyir esnasında otoplotun kayışı koptu ve yaklaşık 120-130 mil dümen başında kalmak zorunda kaldım, Raymarine'nin elinde yokmuş sipariş verdim ama galiba karaköyle bir yerlerde bulabiliyormuş, en azından yedek olraak oradan alayım diyorum, bilen var mıdır. kayışın görselini aktarıyorum. üzerinde yazan da şu :
 109 synchrolex AT 5/875 P6/11 (175 diş)
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

Ynt: kopan Raymarine otopilot kayışı
« Yanıtla #1 : Temmuz 10, 2019, 09:14:16 »
Karaköy'de Perşembe Pazarının girişinde Tüneli geçer geçmez birinci veya ikinci binanın birinci katında bir kayış satan olacaktı.

*

M. C.

« Yanıtla #2 : Temmuz 16, 2019, 11:11:18 »
Ben bu kayıştan beylikdüzünde oto sanayindeki bir rulman/kayış satan bir yere getirtmiştim, sanıyorum onlara göre bu standart bir kayıştı kaç diş olduğunu sayıp sipariş verdi.
2 yıl önce tanesini 20 tl ye almıştım.

*

M. T.

« Yanıtla #3 : Temmuz 30, 2019, 11:52:34 »
Aynı kayış bende de koptu.

Nerede satılır ismi varmıdır dükkanın

*

H. D.

« Yanıtla #4 : Temmuz 30, 2019, 12:04:48 »
geçen hafta kızımla seyir esnasında otoplotun kayışı koptu ve yaklaşık 120-130 mil dümen başında kalmak zorunda kaldım, Raymarine'nin elinde yokmuş sipariş verdim ama galiba karaköyle bir yerlerde bulabiliyormuş, en azından yedek olraak oradan alayım diyorum, bilen var mıdır. kayışın görselini aktarıyorum. üzerinde yazan da şu :

En azından geçici tamirat adına kayışı neden dikmediniz?

*

C. D.

« Yanıtla #5 : Temmuz 30, 2019, 17:21:05 »

En azından geçici tamirat adına kayışı neden dikmediniz?
Diktim ama tutmadı maalesef

*

H. D.

« Yanıtla #6 : Temmuz 30, 2019, 17:29:12 »
Resime baktım hatalı dikmişsiniz.Kayıştaki diş boşluğuna dikiş ipliği gelmeyecekti.Dişlinin dişi buraya gelince dikişi koparmıştır.Neyse canın sağ olsun.Şayet kayışın dış tarafına esnek bir malzemeyi alıştırıp (malzeme saglamca bez bile olabilir) kopuk kayışın her iki tarafında üçer veya dörder dişli boşluğundan ayrı ayrı  bu bezi dıştan dikseydiniz yenisinden bile sağlam olurdu. 
« Son Düzenleme: Temmuz 30, 2019, 17:33:52 Gönderen: Hüseyin Durmaz »
*

H. E.

« Yanıtla #7 : Temmuz 30, 2019, 18:18:17 »
...Kayıştaki diş boşluğuna dikiş ipliği gelmeyecekti..
..kayışın her iki tarafında üçer veya dörder dişli boşluğundan ayrı ayrı ...

Burayı anlamadım. Hem diş boşluğuna ip gelmeyecekti diyorsun hem de diş boşluğundan dik diyorsun Hüseyin Abi...?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. D.

« Yanıtla #8 : Temmuz 31, 2019, 08:50:52 »
...Kayıştaki diş boşluğuna dikiş ipliği gelmeyecekti..
..kayışın her iki tarafında üçer veya dörder dişli boşluğundan ayrı ayrı ...

Burayı anlamadım. Hem diş boşluğuna ip gelmeyecekti diyorsun hem de diş boşluğundan dik diyorsun Hüseyin Abi...?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Haklısın .Benim düşüncelerimi yazı ile ifade edebilmek kabiliyetim biraz zayıf.
Demek istediğim şuydu:Arkadaşımız resimde görüldüğü kadarı ile kopan kayışını birleştirmek için diliş atarken ipliği kopuk kayışın sağ tarafından geçirip kayış dişlilerinin üstünden atlatıp kayışın sol tarafına geçirmiş sonrada bunu devam ettirip kayışın kopuk yerini  bir birine bağlamış.Bu uygulamada kayışın çevirdiği dişlinin kayışa girecegi dişlerine o dikiş ipliği gelip koparmış.
Benim önerimde ise söylediğim şöyle:Kopan kayışı bir birine eklemek için fazladan bir esnek malzeme olacak (sağlam kumaş olabilir) bu fazladan ekleme malzemesi o an için varsa uygun tutkal ile kayışın sırtına  yani dış tarafına yapıştırılacak.Sonra eklem işlemini kuvvetlendirmek adına bu ilave kumaş kayışa SADECE VE SADECE kayış diş oyuklarının içinden iplik ile dikilecek.Böyle yaptığımız zaman kayış ile dişli bir birini kavradığında dönen dişlinin kayışa giren dişleri bizim dikişlerimizi kopartamaz.
Umarım bu yazı ile detayları anlatabilmişimdir.
*

S. Ş.

« Yanıtla #9 : Temmuz 31, 2019, 09:01:29 »
Bu kayışlardan kullanmadım ama iki uçtan  bırer cm üst üste getirip yapıstırıp dikse cok mu sıkı olurdu

Kasnaklar  muhtemel kayısın fiiliyatta çok az kısmını kullanıyor olmalı..

*

H. D.

« Yanıtla #10 : Temmuz 31, 2019, 09:19:29 »
Bence çok sıkı olmaz.
*

Z. T.

« Yanıtla #11 : Temmuz 31, 2019, 11:39:44 »
Türkiye deki kayış satan yerlerde bulamazsanız veya Raymarine ithalatı gecikecekse ;
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap    linkine bakınız PTT veya DHL ile gönderim seçeneği sunuyor.Ben daha önce bu siteden bir çok malzeme aldım en azından size fiyat karşılaştırma şansı verir.
*

S. Ş.

« Yanıtla #12 : Temmuz 31, 2019, 16:37:18 »
Ogrendıgım kadarıyla imalatı yapılan her kayısı TR ye getiriyor Ray TR, 10 yıl ve üzerindeki modellerde sıkıntı var, yedekli kalın ,yoksa parça bol güncel ekipmanlarda
*

C. D.

« Yanıtla #13 : Temmuz 31, 2019, 20:08:40 »
Raymarine'den aldım ama dediğiniz gibi yedek de lazım. Karaköyde bir yerde bulunabileceği söylenmişti ama ucuz yollu bir yedek temin edebilirsem iyi olacak
*

F. Ö.

« Yanıtla #14 : Ağustos 03, 2019, 08:22:13 »
Bütün Korsanlara selamlar.
Raymarin model bu otopilot kayışına ihtiyacım var. Kayış yanımda değil.
Antalya oto sanayiye gidip arayacağım. Kayışın ölçüleri belli.
Çevresi 875mm.
Eni 12 mm.
Diş sayısı 175.
Bu ölçülerde herhangi bir kayış bulsam otopilot kayışına denk gelir mi?
Konuyla ilgili bilgisi olan paylaşırsa çok sevinirim...