0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

n. k.

Ynt: Konvertörlü Radyatör ?
« Yanıtla #15 : Ekim 12, 2014, 03:35:10 »
Can bey, yerli bir üretim var tübitak tarafından destek görmüş. Firmayı şimdi hatırlamıyorum ama gezenbilirde baya bi işlenmişti bu konu. Yerli üretim wabesto ya nazaran daha hesaplı sahip olduğu özelliklerle. Wabesto ya da adı neyse, o da bir marka zaten, ticari ürün. Ondan bahsederken yerlisinde sessiz kalmak lazım mı bilmem.

Sent from my iPad using Tapatalk

*

M. Ş.

« Yanıtla #16 : Ekim 12, 2014, 06:33:58 »
Yerli imalat olan firma

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap sessiz mi? vibrsayonu var mı ?  Özellikle fanı sessiz olanı konfor açısından çok önemli yoksa gece baş ağrısı ile uyanmak kaçınılmaz

*

H. A.

« Yanıtla #17 : Ekim 12, 2014, 11:14:31 »
Hamdi korsan
Eberspacher
yada Wallas kalorifer den bahsediyor sanırım
Evet can abi dogrudur pahalu gibi gorunebilir ama tasaraflu yakit kullanumi vw dusuk enerji kullanimi ile ideal tavsiye ederim

*

H. A.

« Yanıtla #18 : Ekim 12, 2014, 11:17:51 »
Eberspasher kullandim  2000 lik olani yani en ufak modeli cok sessizdi  hatta pompasi calisiyormu diye kulagimi kamaranin duvarina dayardim 

*

C. D.

« Yanıtla #19 : Ekim 12, 2014, 11:23:12 »
Malum dün gece geç saatlerde enerji bitti.
Sırasıyla yanıt vermeye çalışayım.

Anlamadığım bir şekilde,laptopta(iki dizüstündede denedim)şarj sırasında problem yapmayan bu üç invertör,çalışma anında düdüklerini çalıyor.

Serdar korsanım, laptopların şarj olması esnasında sorun çıkarmayan invertör,
laptoplar invertöre bağlı iken çalıştırmaya başlayınca invertör ses çıkarıyor değilmi.
Yanıtınızdan sonra çözüm önereceğim.

*

C. D.

« Yanıtla #20 : Ekim 12, 2014, 11:32:27 »
500 watlık 220 voltluk ısıtıcı direnç tellerini 12 volt olarak heaplayıp sarmak mümkün
ancak üç problem ile karşılaşırsınız.

-Yaklaşık akım  42 amper olduğu için buna uygun kesitte kablo döşemek
-42 amper akımı güvenli olarak kesip tekrar güvenli olarak devreye alacak şalter (boyutu nedeni ile sorun)
-42 amper akımı kesebilecek düzeyde termostat
Yani yağmurdan kaçarken doluya tutulmak.

Omik devrelerde herhangi bir sorun olmaz.
Yeterki kullanacağınız gücün 2 üstünde invertör seçimini yapın.
Ötesi akü bankınızın kapasitesine kalmış.

Ayrıca 12 volt ısıtıcıyı sahilde bağlı iken çalıştıracağınız zaman,
akü kapasitesi 3-5 saat sonra biteceği için bu seferde redresör devreye girecek al sana bir transfer daha.
*

S. Ç.

« Yanıtla #21 : Ekim 12, 2014, 11:52:19 »
Malum dün gece geç saatlerde enerji bitti.
Sırasıyla yanıt vermeye çalışayım.

Anlamadığım bir şekilde,laptopta(iki dizüstündede denedim)şarj sırasında problem yapmayan bu üç invertör,çalışma anında düdüklerini çalıyor.

Serdar korsanım, laptopların şarj olması esnasında sorun çıkarmayan invertör,
laptoplar invertöre bağlı iken çalıştırmaya başlayınca invertör ses çıkarıyor değilmi.
Yanıtınızdan sonra çözüm önereceğim.

Evet Can korsanım, kapalıyken şarj ediyor.Laptopu invertöre bağlıyken çalıştırınca invertör alarm çalıp devre dışı kalıyor.
Ayrıca kamera kayıt cihazına bağlayıncada büyük invertörler su koyuyor..Ucuz araba invertörü bu işler için daha kullanışlı gibi.
*

C. D.

« Yanıtla #22 : Ekim 12, 2014, 12:03:11 »
Can abi bunlar kamyonlarda kullanılanlar değil mi?

Evet Bülent kamyon otobüs tekne ve karavanlarda kullanılan kendini kanıtlamış ürünler.
Rakamları biraz tuz ruhu kıvamında.

Öte yandan yerli üretim kaloriferler de var.
Yanma haznesi ve sistem çalışma mantığı aslında hepsinde aşağı yukarı aynı.
Fark detaylarda.

Sessiz olarak yakıt transferini yapabiliyorsa,
yanma odacığında oluşan brulörün sesi izole edilmişse
ısınan havayı içeriye üfleyen fanın kanat geometrisi sessiz çalışmaya göre tasarlanmışsa
son olarak arıza çıkarmadan çalışıyorsa yerli yabancı farketmez alınıp kullanılır.

Ha birde kamyoncuların severek kullandığı Çorum kalorifer denen bir şey var.
Aslında kısıtlı bütçelerde bundan taktırmanızı öneririm. üstelik yakıt gideri yok.
Nasılsa seyir esnasında kalorifer yanında geçirmiyoruz.
Motor  çalıştığı sürece içeriye bu Çorum vasıtasıyla sıcak hava üfleniyor.
Seyir bittiğinde sıcak bir ortama girmiş oluyoruz.

Ancak gece teknede kalma işinde ısınma problemi oluyor.

Kesin çözüm yukarıda isimlerini saydığım ürünler.
*

C. D.

« Yanıtla #23 : Ekim 12, 2014, 12:10:00 »
Laptop şarj cihazları smps türü şarj adaptörleridir.
Ve topraklı fişe sahiptir.
Normal 220 şehir şebekesinde çalışırken laptobun fişini söküp çıkarırken oluşan arkı farkedebilirsiniz.
Bilgisayarı açtığınızda da çeşitli cızırtılar kısa tiz düdük seslerine benzer sesler duyarsınız.

Bu smps şarj adaptörünün genel karakteridir.
Arıza demek değildir.
Bazı markalarda yoğun bazılarında daha hafif bu sesler oluşur.

Önüne geçmek için şarj adaptörünü invertörden ayırın.
sonra bilgisayarı çalıştırın pc açıldıktan sonra fişi tekrar invertöre takmayı deneyin.
Aynı problem devam ederse başka bir sorun var demektir ona da bakarız.
*

C. D.

« Yanıtla #24 : Ekim 12, 2014, 12:15:59 »
Hamdi korsan
Eberspacher
yada Wallas kalorifer den bahsediyor sanırım
Evet can abi dogrudur pahalu gibi gorunebilir ama tasaraflu yakit kullanumi vw dusuk enerji kullanimi ile ideal tavsiye ederim

Aman diyeyim Hamdi korsanım,
Bülent abi dedi diye onun  gazına gelme, ne abisi yavvv.
aramızda 1 yaş var.

Bu arada dediğiniz cihaz gerçekten sessiz ve verimli bir kalorifer.
*

K. T.

« Yanıtla #25 : Ekim 13, 2014, 09:41:07 »
Herkese tesekkurler... kararsız kaldım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap açıkcası 3-4 saat idare etmesi gayet yeterli , benim kamaramın içi maun kaplı olduğundan ısı yalıtımı gayet iyi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Açıkcası bu işi elektrik ile çözmeyi düşünüyorum... olmadı gidip bir akü daha alsam servis akü sayısını 3 e çıkarsam yine total maliyet webesto maliyeti kadar oluyor ... ayrıca mazot yakmıyor...

Yalnız bu kadar webesto al diyen korsan olunca eee daha bi hesap kitap lazım diye düşünmeden geçemiyorum...
*

U. U.

« Yanıtla #26 : Ekim 13, 2014, 09:59:08 »
Kıvanç korsanım,
Ben teknede 800+800W elektrikli radyatör ile ısınmaya çalışıyorum.Ama aynen Yazıldığı gibi çalışıyorum.Tabii ki marina kaptanı olduğum için senin gibi affına sığınarak uçuk kaçık proceler üretmeden,sahilden alıyorum elektriği.Arkadaşların teknesinde alargada kaldığımda o dedikleri aleti deneme fırsatım oldu.Adama donu gömleği çıkarttırıyor ve de 39 feet teknenin her kamarası ve de salonu olmak üzere.Ben ise kışın 33 feet teknenin salonunda ısınmaya çalışıyorum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .
Eğer alargada takılacaksan bastır paraları vebastoya.Ha bu arada bir şey alıyorsan da versa imkanın en iyisi neyse onu al.Onu da kullanan korsanlar yazmışlar  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .
Hayat marinada güzel demiş bir yazısında ünlü denizci Markofnikof  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .

Tekneyi güzelleştirme procesi kapsamında ben de ileride o dediklerinden taktıracam  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  .
MKD  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .
*

H. D.

« Yanıtla #27 : Ekim 13, 2014, 10:45:35 »
Webasto AT 2000 ST    1.150.-TL.
Webasto AT 3900         1.500.-TL.
Webasto AT 5000         2.600.-TL.

Eberspacher D2     1.100.-TL.
Eberspacher D4     1.450.-TL.
Eberspacher D5     2.800.-TL.
Yukarıdaki rakamları başka sitede gördüm ,ilginizi çekermi?
Reklam derdi yüzünden firmayı yazamadım.

*

E. Y.

« Yanıtla #28 : Ekim 13, 2014, 10:56:23 »
Link vermekte sakınca yok sanırım.
*

F. T.

« Yanıtla #29 : Ekim 13, 2014, 12:06:24 »
Ben 8,6 kayığıma Webasto nun en küçük olanından taktırdım geçen sene arkadaşlar. İki ayrı bölüme yani master kabin ve salon üflemeli olarak ikiye böldürdüm borularıyla , en soğuk havada bile ( eksilerde yani ) ısı ayarını yarıdan fazla açtığımı hatırlamıyorum. Hem salon hemde master kabin inanılmaz sıcak oluyor. Ayrıca ilaveten 5,2 karavanımda da aynısı var onunla kışları yayla vb. ciddi soğuk yerlere gidiyorum kamp için oda inanılmaz sıcak tutuyor.
« Son Düzenleme: Ekim 13, 2014, 12:08:24 Gönderen: Fatih Tanış »