0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

B. B.

Ynt: KOCA KOCA TEKNELERİN NEDEN GÜNEŞ PANELLERİ HALA YOKTUR ANLAMADIM
« Yanıtla #30 : Ağustos 15, 2014, 23:54:40 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Gider açık mı? Açıksa kapat. (bilenlerden önce atlayıp çakallık yapayım, çok bilirmiş gibi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)

Gider dediğiniz biriken suyun tahliyesi ise, süngerle yapıyoruz biz o işi.

*

K. K.

« Yanıtla #31 : Ağustos 16, 2014, 00:24:01 »
Ziya ve Kadir kardeşlere sorayım o zaman şu buzdolabı meselesini;
Masal'ın buzdolabı rakıyı kristalize edecek kadar iyi çalışıyordu.
Her ne olduysa-ki soru bu- daha 10 ay olmasına karşın artık bu performansı göstermiyor.
Tesadüf orada bulunan ustalardan birine gösterdik. Önce gazı az, sonra çok dedi.
Gaz ayarını yaptı sanırım, gitti, sonuç aynıydı.
Daha sonra kendi ustalarım başka bir iş için geldiğinde, bunu sordum, normal dediler. Borular buzlanma yapınca az soğutması normal dediler.
Seyir boyunca performansı hep düşüktü. Eşim de, genellikle az alışveriş yapar. Fanın bulunduğu bölgeyi de, mümkün mertebe boş bırakır.
Evet içinde pek bir şey bozulmadı ama, hiç bir şey de yeterince soğumadı.
Ne olmuş olabilir? Nasıl çözebilirim, eski hale nasıl getirebilirim?

Yaklaşık bir senedir benimkinde de performans biraz düştü...Gazı ile alakalı sorun olduğu konusunda hem fikirim. Ancak, Atilla Aytaç ın bir zamanlar dolap ile yazdığı birşey kulağıma küpe olmuştu... 12 volt ile alakalı özel birşeyden bahsetmişti... Benimkini bakımdan geçireceğim zaman onun yazılarını karıştırmayı düşünüyordum... Aynı şeyi sen de yapabilirsin Bülent korsanım... Ben yandaki tekneye gelen bir ustayı bir baksın diye tekneye çağırmıştım,çünkü termostattan şüpheleniyordum ama o ustaya göre termostat normalmiş Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Aslında en iyisi buzdolabını tekneye kim ya da hangi firma taktı ise onu çağırmak ama bizim tekneninkini İzmir de bir firma takmış galiba Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

N. B.

« Yanıtla #32 : Ağustos 16, 2014, 00:44:59 »
Tekne buzdolabının ayarı boruların  çok az buz tutması şeklindedir.
Hiç tutmuyorsa da, çok tutuyorsa da ayarı iyi değil demektir.
Ayar nedir nasıl yapılır derseniz işte onu ben de bilmiyorum.
Ama yukarıdaki bilgi biz yeter.

*

S. Ç.

« Yanıtla #33 : Ağustos 16, 2014, 00:46:22 »
Genelde üstte buzlukta problem çıkıyor,yada onun gaz borusuyla bağlantı yerinden.Kullanmadan dolayı kılcal çatlaklar oluşabiliyor.En önce az soğutmamaya başlıyor sonrada gazı kaçırmaya başlıyor.Ben boruyla buzluğu değiştirdim iki senedir süper (540 TL).
Benimki eski tip Danfoss ve saatte 4-7 amper harcıyor.
Kaan Erdem korsanın alımına organize ettiği panellerden iki adet aldım 100watt*2.
Akülerimde 100 amper*2, birde motor için akü var o da 100 amper.
İki sezondur kesinlikle elktrik problemi yaşamadım.Buzdolabım devamlı çalıştı,teknede hemen hemen tüm ışıklar açıktı.Şarjlı cihazlarıda devamlı kullandık,demir feneri devamlı yandı(kapatılması unutulduğu için).
Elektriksiz alargada devamlı olarak en fazla 4 gün kaldım.Problem çıkmadı.Kaan korsan belirli bir günden sonra randımanın düşeceğini söylemişti.Bu arada da invertörüm 700 w.Hiç bir iş yapmadığında  bir parça elktrik kullanıyor.
Alargada en fazla elektriği musluklar aktığında pompalar çekiyor.
Akülerim güneş enerjisiyle en fazla 13.4 V oluyor.Sabaha karşıda en düşük 11.9 V gördüm.Aküler Varta iki senelik.

*

K. K.

« Yanıtla #34 : Ağustos 16, 2014, 01:14:48 »

Hımmm....Alarga da musluk ya da duşun bu kadar elektrik çektiğini hiç düşünmemiştim...Çünkü musluk haricinde duşta sintine de çalışıyor...Sonuçta hareket enerjisine dönüşen işlemler fazla cereyan harcıyor demekki...
« Son Düzenleme: Ağustos 16, 2014, 01:15:55 Gönderen: Kadir Kurtbayram »

*

B. B.

« Yanıtla #35 : Ağustos 16, 2014, 02:07:39 »

Hımmm....Alarga da musluk ya da duşun bu kadar elektrik çektiğini hiç düşünmemiştim...Çünkü musluk haricinde duşta sintine de çalışıyor...Sonuçta hareket enerjisine dönüşen işlemler fazla cereyan harcıyor demekki...

Serdar korsan'la hemfikirim.
Musluklar çalıştığı zaman göstergelerin nasıl oynadığını gözlemledim. Hiç biri o denli "kıpratmıyor" yerinden.
*

A. Ç.

« Yanıtla #36 : Ağustos 16, 2014, 12:29:51 »
100 A/gün genelde asgari tüketim olarak kabul edilebilir. Elektronikler, aydınlatma, buzdolabı, hidrofor, TV, radyo, telsiz, şarj cihazları vs kullanılıyorsa 130A iyi bir alt limit olabilir. Günde 130A kullanıyorsanız  en az 260Ah akünüz olması gerekir ki sizi bir gün idare edebilsin.  130 A kullandığınıza göre günde 130 A de şarj edebilmelisiniz. bunu sadece güneş paneli ile yapacağım derseniz, günde 10 saat güneşten %50 verimle:

130A x 12V= 1560W
1560 / 5 saat =  300w güneş paneli çıkar. Verimin daha düşük olacağını ve üretilen gücün tamamının aküye şarj olarak gönderilemeyeceğini de dikkate alırsanız 400W-500W civarında bir güneş paneli gerekir. 
*

B. B.

« Yanıtla #37 : Ağustos 16, 2014, 12:44:42 »
100 A/gün genelde asgari tüketim olarak kabul edilebilir. Elektronikler, aydınlatma, buzdolabı, hidrofor, TV, radyo, telsiz, şarj cihazları vs kullanılıyorsa 130A iyi bir alt limit olabilir. Günde 130A kullanıyorsanız  en az 260Ah akünüz olması gerekir ki sizi bir gün idare edebilsin.  130 A kullandığınıza göre günde 130 A de şarj edebilmelisiniz. bunu sadece güneş paneli ile yapacağım derseniz, günde 10 saat güneşten %50 verimle:

130A x 12V= 1560W
1560 / 5 saat =  300w güneş paneli çıkar. Verimin daha düşük olacağını ve üretilen gücün tamamının aküye şarj olarak gönderilemeyeceğini de dikkate alırsanız 400W-500W civarında bir güneş paneli gerekir. 

E abi de ki aldık, o kadar paneli avuç kadar Masal'ın neresine monte edeyim?
*

A. Ç.

« Yanıtla #38 : Ağustos 16, 2014, 13:01:42 »
Aslında rüzgar jeneratörü + güneş paneli iyi bir çözümdür. Rüzgar jeneratörü kanatları sivri olanlar çok ses yapar. Kanatları dört köşe olanlarda ses hemen hiç yok gibidir, verimleri biraz düşüktür ama teknede keyif yapmak istiyoruz bu nedenle 4 veya 5 dikdörtgen kanatlı jeneratör tercih edilebilir. Rüzgar, güneş gibi 10-12 saat değil 24 saat olabilir ama hiç de olmayabilir. Bulunduğumuz yerin şartları ne kullanmamız gerektiğine karar verdirir. Güneş paneli, rüzgar jeneratörü, kıyıdan elektrik, motordan şarj, jeneratör  çözümlerden bazıları. bir çözüm de elektrik tüketimini azaltmak. Örneğin, demir feneri ve aydınlanma için gaz yağı kandili kullanılabilir.  Buz dolabı yerine buzluk alternatif olabilir. Elektroniklerin hiç biri vazgeçilmez değildir.

Dedikleri gibi, her seçim bir vazgeçiştir.
*

Ş. K.

« Yanıtla #39 : Ağustos 16, 2014, 13:13:52 »
Aslında rüzgar jeneratörü + güneş paneli iyi bir çözümdür. Rüzgar jeneratörü kanatları sivri olanlar çok ses yapar. Kanatları dört köşe olanlarda ses hemen hiç yok gibidir, verimleri biraz düşüktür ama teknede keyif yapmak istiyoruz bu nedenle 4 veya 5 dikdörtgen kanatlı jeneratör tercih edilebilir. Rüzgar, güneş gibi 10-12 saat değil 24 saat olabilir ama hiç de olmayabilir. Bulunduğumuz yerin şartları ne kullanmamız gerektiğine karar verdirir. Güneş paneli, rüzgar jeneratörü, kıyıdan elektrik, motordan şarj, jeneratör  çözümlerden bazıları. bir çözüm de elektrik tüketimini azaltmak. Örneğin, demir feneri ve aydınlanma için gaz yağı kandili kullanılabilir.  Buz dolabı yerine buzluk alternatif olabilir. Elektroniklerin hiç biri vazgeçilmez değildir.

Dedikleri gibi, her seçim bir vazgeçiştir.
müsait yer durumunca sadece adetli jel akü çözüm olabilirmi ?Yani panellere yer bulma ve çapariz derdi  yerine gözden ırak fakat ağırlık dezavantajlı akü tercihimi pratik olurdu ? Aküyü artırmak enerji sorununu ötelemekte ne derece pratiktir?
*

B. S.

« Yanıtla #40 : Ağustos 16, 2014, 13:22:51 »
Aslında rüzgar jeneratörü + güneş paneli iyi bir çözümdür. Rüzgar jeneratörü kanatları sivri olanlar çok ses yapar.

Ne kadar ses yaptığını, benim teknemde wim c-35 de dinleyebilirsiniz. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Çok sert havada gelmeyin korkarsınız
*

A. Ç.

« Yanıtla #41 : Ağustos 16, 2014, 13:34:49 »
Günlük kullanacağınız enerjiyi kaç gün sonra yerine koyacaksınız? Sorusunun cevabına göre akü kapasitesine karar verebilirsiniz. Jel aküyü neden seçtiğinizi anlamadım.  Jel aküler de hacım ve şarj  gereksinimleri açısından sulu akülere göre büyük avantaj sergilemiyorlar.

Günlük 130 A ihtiyaçtan yola çıkarsak, ben iki gün dokunmayayım derseniz, 260A kullanırsınız yani akü kapasiteniz 520Ah olmalı. Bu aküleri iki günde bir kısa sürede şarj edebilmek için herhalde karadan elektrik alacaksınız ve çok yüksek kapasiteli bir şarj cihazına ihtiyacınız olacak. Kapasiteyi arttırmazsanız şarj zamanı en az iki katına çıkacak.
*

M. E.

« Yanıtla #42 : Ağustos 16, 2014, 15:10:36 »
Eğer yerinden kurtulur da birini doğrarsa diye korktuğum oluyor. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. S.

« Yanıtla #43 : Ağustos 16, 2014, 16:28:42 »
Konu enerji ile ilgili olmasına rağmen bayramda karşılaştığım bir durum ile ilgili fikrinizi almak istiyorum. Buzdolabının altındaki gideri açtığımda (tıkacı çıkardığımda) bir kaç saat sonra yaklaşık 2 litreye yakın su dolduğunu gördüm alttaki üstü açık küp şeklindeki hazneye. Anlam veremedim suyu boşaltıp temizledim sonra yine yaklaşık aynı miktarda su oldu. Bu su nereden gelmiş olabilir ? Pis ve/veya tuzlu su değil...
*

S. Ç.

« Yanıtla #44 : Ağustos 16, 2014, 17:28:52 »
Konu enerji ile ilgili olmasına rağmen bayramda karşılaştığım bir durum ile ilgili fikrinizi almak istiyorum. Buzdolabının altındaki gideri açtığımda (tıkacı çıkardığımda) bir kaç saat sonra yaklaşık 2 litreye yakın su dolduğunu gördüm alttaki üstü açık küp şeklindeki hazneye. Anlam veremedim suyu boşaltıp temizledim sonra yine yaklaşık aynı miktarda su oldu. Bu su nereden gelmiş olabilir ? Pis ve/veya tuzlu su değil...

Hiç buzunuz kalmamış olabilir.Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap