0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

B. B.

Ynt: KOCA KOCA TEKNELERİN NEDEN GÜNEŞ PANELLERİ HALA YOKTUR ANLAMADIM
« Yanıtla #15 : Ağustos 15, 2014, 20:19:55 »
Ahmet korsanım,
40watt ın amacı dediğiniz gibi kara beslemeyi takmadan akuleri sarjda tutup ömürlerini uzatmak. İnsallah doğru yapıyoruzdur  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

C. B.

« Yanıtla #16 : Ağustos 15, 2014, 21:09:17 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Merhaba korsanlarım "teknenin paneli korsanın çenesini yorar misalinden" ; Hadi suyu anlıyorum eli mahkum alacağız da Elektrik bağlatmayı kablo  uzatma yetiştirme derdini anlayamıyorum. Tekne kocaman, alan bol, güneş bedava para zaten bahane olamaz. O zaman  her teknede güneş paneli niye yok ve tekneler niye boşuna yer bulma sitresi yaşıyorlar. Şimdi birileri yanlış anlamadan hemen söyleyeyim bilen bilir solar işi yapmıyorum Bu gün biraz fazla konu üzerinde durdum. Kendi kendime sorduğum soruyu sizinle paylaşayım istedim. Mutlaka Aristo neslinden bilge korsanlarımızın yorum ve tevillerine mazhar olacağız ve zekle okuyacağızdır. Hııı öylemi demek bana düşüyor baştan söylemedi demeyin Hadi bakalım gönderiyorum iletiyi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Kesssin sitemizde konuyla ilgili bir topik vardır! Kafama bandajı şimdiden hazırladım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Benim teknemde güneş paneli ve chartplotter'a henüz bütçe sırası gelmedi. Navıonics ve kağıt harita ile yol alıyor, elektrik almak için yer bakıyorum. Bulamazsam ve darda kalırsam, 1 saat motor çalıştırıyorum. Demek para problem olabiliyormuş.
Yapma Bülen korsanım damardan bana girme Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  özelden  ver adresini sana 40 w lik paneli sıfır alıp kargolatıyım benden sana dostluk hediyesi olsun. Aküsünü  bir korsanım çıkar  yada ilerde sen halledersin.  Çok samimiyetimle söylüyorum denemesi sana bedava emin ol sadece adres gönder

Biz 2 adet 90lık alıyoruz bu günlerde..Bana da yollayacaksanız para bulup almayayım..
Yollayacaksanız regülatörde lazım bilginize..
Bide montaj için 250 lira gibi bişi lazım..
Akümüz var.. Borç harç almıştık üç tane..
Panellerin kenarına adınızı yazarız..
Bülent aslında zengin.
Hem genç hemde çalışıyor hala. Biz emekliyiz..Üstelik gittiğimiz iskelede hiç elektrink yok.Üstelikte marina parasını ödeyemediğimiz için oradan ayrılmak zorunda kaldık.

*

C. B.

« Yanıtla #17 : Ağustos 15, 2014, 21:14:33 »
Aslında, alıp kargolamakla uğraştırmayalım sizi..
Bunun bütçesi yaklaşık 1500 lira; hesap numaramı göndereyim siz havale yapın..Gerisini biz buradan hallederiz..
Bol rakılı biralı bir akşam yemeği de teşekkür için bizden..

*

Ş. K.

« Yanıtla #18 : Ağustos 15, 2014, 21:32:58 »
Madem konuyu açtın Şerafettin ceremesinide çekeceksin. İstekler için son beş dakika Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bülent kaptanım dahil isteyen yok . Anlaşılan herkesin varmış Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Saygılar
[/quote]Cüneyt korsanım saate baktım 5 dakika süre bitmiş.Bundan sonra Bülent kaptanımın bende hatrı yeri başkadır. Lütfen kıskanmayalım x():Ayrıyeten ağaç kesmeye ve ağaçları panellerle kaplamaya hayır

*

C. B.

« Yanıtla #19 : Ağustos 15, 2014, 21:35:26 »
Madem konuyu açtın Şerafettin ceremesinide çekeceksin. İstekler için son beş dakika Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bülent kaptanım dahil isteyen yok . Anlaşılan herkesin varmış Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Saygılar
Cüneyt korsanım saate baktım 5 dakika süre bitmiş.Bundan sonra Bülent kaptanımın bende hatrı yeri başkadır. Lütfen kıskanmayalım x():Ayrıyeten ağaç kesmeye ve ağaçları panellerle kaplamaya hayır
[/quote]

Ama Şerafettinciğim su koyuyorsun..Bak bu yaptığını hiç beğenmedim. Ayıp yani..Söz sözdür beyaw..

*

Ş. K.

« Yanıtla #20 : Ağustos 15, 2014, 21:41:51 »
Cüneyt korsanım saate baktım 5 dakika süre bitmiş.Bundan sonra Bülent kaptanımın bende hatrı yeri başkadır. Lütfen kıskanmayalım x():Ayrıyeten ağaç kesmeye ve ağaçları panellerle kaplamaya hayır

Ama Şerafettinciğim su koyuyorsun..Bak bu yaptığını hiç beğenmedim. Ayıp yani..Söz sözdür beyaw..
[/quote]Gönlüm sizide sevindirmek isterdi ama başka sefere kaptanım. Bu işler gönül işi anında içerden kopup geliyor.Eşref saati oluyor. Sonradan siparişle olmuyor kaptanım.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Ayrı a Bülent'e sözüm sözdür sözümün arkasındayım
« Son Düzenleme: Ağustos 15, 2014, 21:45:58 Gönderen: Şerafettin Kolcu »
*

K. K.

« Yanıtla #21 : Ağustos 15, 2014, 22:51:33 »
Uzun seyirlerde yani, okyanusa çıkıp yelkenle giderken haftalarca  motor çalıştırmadan otopilot kullanmak ya da bir limana,koya girip  günlerce rakıyı buzsuz içemem diyorsan lâzım tabii...

*

K. K.

« Yanıtla #22 : Ağustos 15, 2014, 22:54:39 »
Çelenoğlu korsana katılıyorum. Biz gittiğimiz hiçbir yerde güneş paneline ihtiyaç duymadık. Üstelik sadece iki akümüz var.

Birini bitirip,diğeriyle motoru çalıştırıp biteni şarj ettik hep!
*

Z. T. G.

« Yanıtla #23 : Ağustos 15, 2014, 22:55:52 »
Ortalama bir teknenin buzdolabı dahil 100A civarı bir elektrik tüketimi olduğu hesaplanmış.
Bende 140 Watt panel ve 200A akü var.
BUzdolabını açık bıraktığımda 140W panel aküleri şarj etmeye yetmedi. Yani tükettiğim kadar üretemedim.
Konuştuğum işi bilenler 400W civarı panele ihtiyaç olduğunu söylediler.
Watt başı 1.5 USDden 600 USD=1300TL yapıyor.
İki aşamada 400e tamamlamayı planlıyorum, önümüzdeki sezona kadar.
*

Ş. K.

« Yanıtla #24 : Ağustos 15, 2014, 22:58:48 »
Ayrıca şansınızı fazla zorlamayınız Cüneyt Kaptanım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Eşref saatimi yakalamanızı tavsiye ederim. Bakarsın 40 değil 400w gelir kısmetinize Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Eğer girdiğim yazdığım topiklerde bana eşlik ederseniz, sonbetlersekte şansınız artabilir Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Benim hangi topikte olduğumu bulabilmen için ufak bir tiyo verebilirim Cenk kaptanım. Forum- kim nerde bölümünden beni takip edebilirsin( sitenin kurucalarından birine adres tarifi nasıl yapılır tez konusu)kesin sınıfta kaldım bu notla Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Sevgili rüyam ve duayenimkorsanım Serdar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap kaptanım beni burda yakalarsa ve yazdıklarımı okursa kesin bu sefer kırmızı kart yerim  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Düşünemiyorum bile hani acı yiyip bir hafta çekercesine kaptanımın fırçasının acısı bende sürüyor.Hemen siliyorum. Eyvaaah değiştir butonunuda kaldırmışlar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap kim kaldırmış olabilir Cenk kaptanım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Cenk kaptanım benim sana işim düştü benim yazılar senin yazıların arkasına saklanabilirlermi ? Bu iyiliğini unutmam  ;)kaptancığım hadi hadi ama geliyor olabilir topiğin üstünde adı varmı ? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Arkasından konuşmak gibi olmasın kendilerine selam ederim. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ş. K.

« Yanıtla #25 : Ağustos 15, 2014, 23:01:09 »
Ortalama bir teknenin buzdolabı dahil 100A civarı bir elektrik tüketimi olduğu hesaplanmış.
BUzdolabını açık bıraktığımda 140W panel aküleri şarj etmeye yetmedi. Yani tükettiğim kadar üretemedim.
doğru hesap varken söze ne hacet teşekkürler kaptan 400 w sınır
*

K. K.

« Yanıtla #26 : Ağustos 15, 2014, 23:22:07 »

Bir buzdolabı saatte 100 amper çekmez. Öyle olsa benim 110 amperlik aküm bir saatte biterdi.Tabii tüm tekneyi bir buzdolabı haline getirdiyseniz o başka...

Tekne buzdolapları üstten kapaklı (ki bu çok önemli) ,yalıtımı mükemmel,sarfiyatı az makinelerdir. Sürekli çalışmazlar zaten. İçine konulan şeyler buzdolabının verimine ,dış ortamın sıcaklığına ve içine konulan şeylerin sıcaklığına göre sadece ilk başta fazla amper çeker... Dolabın içi soğuduktan sonra dolabın çektiği amper miktarı düşer... Dolabın en soğuk yerine 1,5 litrelik plastik su şişeleri koyup dondurursanız,seyir esnasında ya da demirlediğiniz yerde dolabınızı tamamen kapatabilirsiniz.
*

B. B.

« Yanıtla #27 : Ağustos 15, 2014, 23:30:56 »
Ziya ve Kadir kardeşlere sorayım o zaman şu buzdolabı meselesini;
Masal'ın buzdolabı rakıyı kristalize edecek kadar iyi çalışıyordu.
Her ne olduysa-ki soru bu- daha 10 ay olmasına karşın artık bu performansı göstermiyor.
Tesadüf orada bulunan ustalardan birine gösterdik. Önce gazı az, sonra çok dedi.
Gaz ayarını yaptı sanırım, gitti, sonuç aynıydı.
Daha sonra kendi ustalarım başka bir iş için geldiğinde, bunu sordum, normal dediler. Borular buzlanma yapınca az soğutması normal dediler.
Seyir boyunca performansı hep düşüktü. Eşim de, genellikle az alışveriş yapar. Fanın bulunduğu bölgeyi de, mümkün mertebe boş bırakır.
Evet içinde pek bir şey bozulmadı ama, hiç bir şey de yeterince soğumadı.
Ne olmuş olabilir? Nasıl çözebilirim, eski hale nasıl getirebilirim?
*

E. Y.

« Yanıtla #28 : Ağustos 15, 2014, 23:40:55 »
Gider açık mı? Açıksa kapat. (bilenlerden önce atlayıp çakallık yapayım, çok bilirmiş gibi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)
*

Z. T. G.

« Yanıtla #29 : Ağustos 15, 2014, 23:43:41 »
Ben buzdolabı dahil 100A dedim. Kastım dolap TV Aydınlatma hidrofor telsiz fishfinder vs toplamı idi. Ben mesela 430watt/24 saat harcayan 220 voltluk büro tipi bir dolap kullanıyorum. Karada A+ kategorisinde