0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ş. K.

Merhaba korsanlarım "teknenin paneli korsanın çenesini yorar misalinden" ; Hadi suyu anlıyorum eli mahkum alacağız da Elektrik bağlatmayı kablo  uzatma yetiştirme derdini anlayamıyorum. Tekne kocaman, alan bol, güneş bedava para zaten bahane olamaz. O zaman  her teknede güneş paneli niye yok ve tekneler niye boşuna yer bulma sitresi yaşıyorlar. Şimdi birileri yanlış anlamadan hemen söyleyeyim bilen bilir solar işi yapmıyorum Bu gün biraz fazla konu üzerinde durdum. Kendi kendime sorduğum soruyu sizinle paylaşayım istedim. Mutlaka Aristo neslinden bilge korsanlarımızın yorum ve tevillerine mazhar olacağız ve zekle okuyacağızdır. Hııı öylemi demek bana düşüyor baştan söylemedi demeyin Hadi bakalım gönderiyorum iletiyi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Kesssin sitemizde konuyla ilgili bir topik vardır! Kafama bandajı şimdiden hazırladım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

B. B.

Ynt: KOCA KOCA TEKNELERİN NEDEN GÜNEŞ PANELLERİ HALA YOKTUR ANLAMADIM
« Yanıtla #1 : Ağustos 15, 2014, 16:55:41 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Merhaba korsanlarım "teknenin paneli korsanın çenesini yorar misalinden" ; Hadi suyu anlıyorum eli mahkum alacağız da Elektrik bağlatmayı kablo  uzatma yetiştirme derdini anlayamıyorum. Tekne kocaman, alan bol, güneş bedava para zaten bahane olamaz. O zaman  her teknede güneş paneli niye yok ve tekneler niye boşuna yer bulma sitresi yaşıyorlar. Şimdi birileri yanlış anlamadan hemen söyleyeyim bilen bilir solar işi yapmıyorum Bu gün biraz fazla konu üzerinde durdum. Kendi kendime sorduğum soruyu sizinle paylaşayım istedim. Mutlaka Aristo neslinden bilge korsanlarımızın yorum ve tevillerine mazhar olacağız ve zekle okuyacağızdır. Hııı öylemi demek bana düşüyor baştan söylemedi demeyin Hadi bakalım gönderiyorum iletiyi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Kesssin sitemizde konuyla ilgili bir topik vardır! Kafama bandajı şimdiden hazırladım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Benim teknemde güneş paneli ve chartplotter'a henüz bütçe sırası gelmedi. Navıonics ve kağıt harita ile yol alıyor, elektrik almak için yer bakıyorum. Bulamazsam ve darda kalırsam, 1 saat motor çalıştırıyorum. Demek para problem olabiliyormuş.

*

A. S.

« Yanıtla #2 : Ağustos 15, 2014, 17:11:15 »
Bülent korsanım
kağıt harita en gereklisi,navionics ise kaymaklı ekmek kadayıfı napcan chartplotter i
bak keyfine

*

G. B.

« Yanıtla #3 : Ağustos 15, 2014, 17:14:00 »
En azından panel yerleştirecek bir düzenek ve kablo bağlantısı için bir hazırlık yapmış olmaları gerekir, isteyen sonradan panel takar ya da takmaz.
Bunun tabii ki bir bedeli vardır, ama sonradan panel taşıyıcı olarak yapılan krom borulu garip strüktürler, teknenin estetiğini öylesine zedeliyor ki, bir türlü elim varıp da böyle bir ekleme yapmayı içime sindiremiyorum.
O zaman da geçen ay olduğu gibi enerjisiz kalabiliyorum.

*

B. B.

« Yanıtla #4 : Ağustos 15, 2014, 17:14:42 »
Eğreti panel nasil olur?
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

40 watt panel tekne üzerine konur, kablosu motor havalandırma izgarasından gecirilerek sarj kontrol ünitesi üzerinden akülere bağlanır,

Aküler her daim şarjlı durur ancak tekneye gelip buzdolabini acinca bir ise yaramaz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Maliyet 150 TL  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ş. K.

« Yanıtla #5 : Ağustos 15, 2014, 17:48:04 »

Benim teknemde güneş paneli ve chartplotter'a henüz bütçe sırası gelmedi. Navıonics ve kağıt harita ile yol alıyor, elektrik almak için yer bakıyorum. Bulamazsam ve darda kalırsam, 1 saat motor çalıştırıyorum. Demek para problem olabiliyormuş.
Yapma Bülen korsanım damardan bana girme Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  özelden  ver adresini sana 40 w lik paneli sıfır alıp kargolatıyım benden sana dostluk hediyesi olsun. Aküsünü  bir korsanım çıkar  yada ilerde sen halledersin.  Çok samimiyetimle söylüyorum denemesi sana bedava emin ol sadece adres gönder
*

B. B.

« Yanıtla #6 : Ağustos 15, 2014, 17:50:09 »
Teşekkür ederim. Ben hallederim sanırım. Sağ olasın.
*

Ş. K.

« Yanıtla #7 : Ağustos 15, 2014, 17:53:29 »
En azından panel yerleştirecek bir düzenek ve kablo bağlantısı için bir hazırlık yapmış olmaları gerekir, isteyen sonradan panel takar ya da takmaz.
Bunun tabii ki bir bedeli vardır, ama sonradan panel taşıyıcı olarak yapılan krom borulu garip strüktürler, teknenin estetiğini öylesine zedeliyor ki, bir türlü elim varıp da böyle bir ekleme yapmayı içime sindiremiyorum.
O zaman da geçen ay olduğu gibi enerjisiz kalabiliyorum.
Valla Güven kaptanım direnmenin faydası yok Hadi ağaç tekneleri anlıyorumda bu işin başka oluru da gözümüyor. Sizin gibi Alaylıkaptanlara sözüm yok ama ben çaylak olarak hani" mıh ,at komutan, ordu , devlet " malum örneğindeki gibi elektriğin kesilip navig suz kalmayı düşünemiyorum bile  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Şimdi abilerimden fırçalar geliyor herkes şemsiyelerini açsın Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ş. K.

« Yanıtla #8 : Ağustos 15, 2014, 17:54:52 »
Yine bir eşeklik ettim aslında özür dilemem gerekir yine heyecana geldim özelden yazmam gerekeni... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Kusura bakma sözüm sözdür.
« Son Düzenleme: Ağustos 15, 2014, 17:56:17 Gönderen: Şerafettin Kolcu »
*

Ş. K.

« Yanıtla #9 : Ağustos 15, 2014, 18:03:19 »
Kaptanım bu bir gönülden hediyedir. Başkalarına hediye verdiğimiz gibi sana gönlümden koparak ve samimiyetimle  hediye etmek istemiştim. İyi niyetimi anladığından eminim kaptanım. Şimcik başkalarıda ister  yandım. Korsanlarıma feda olsun. hepinize param bitene kadar hediye  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Madem konuyu açtın Şerafettin ceremesinide çekeceksin. İstekler için son beş dakika Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bülent kaptanım dahil isteyen yok . Anlaşılan herkesin varmış Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Saygılar
« Son Düzenleme: Ağustos 15, 2014, 18:13:26 Gönderen: Şerafettin Kolcu »
*

A. Ç.

« Yanıtla #10 : Ağustos 15, 2014, 18:17:44 »
Güneş paneli çok ucuz bir yatırım değil. Rüzgarın bedava olup yelkenin oldukça yüksek paralara satın alınması gibi bir şey. Ayrıca bir yelkenli veya motorlu tekne elektriğe ihtiyaç duymaz. Üzerindeki aküler motor çalışırken şarj eder ve bu aküler bir daha çalışmaya kadar yeter. Tekneye ek elektrikli ve elektronik donanım koymaya kalktığınız zaman işin rengi değişir. Aldıklarınızı beslemek için   bir de güneş paneli ve rüzgar jeneratörü şart olur.  Bunları da 40 W güneş paneli ile yapamazsınız.
*

Ş. K.

« Yanıtla #11 : Ağustos 15, 2014, 18:31:27 »
Güneş paneli çok ucuz bir yatırım değil. Rüzgarın bedava olup yelkenin oldukça yüksek paralara satın alınması gibi bir şey. Ayrıca bir yelkenli veya motorlu tekne elektriğe ihtiyaç duymaz. Üzerindeki aküler motor çalışırken şarj eder ve bu aküler bir daha çalışmaya kadar yeter. Tekneye ek elektrikli ve elektronik donanım koymaya kalktığınız zaman işin rengi değişir. Aldıklarınızı beslemek için   bir de güneş paneli ve rüzgar jeneratörü şart olur.  Bunları da 40 W güneş paneli ile yapamazsınız.
Ahmet kaptanım hiç olmazsa ufak bir buzdolabına telefonların  jarzına ve gece boyuncada  da aydınlatmaya yetecek kadar aküyü şarz etsin. Güzel olmazmıydı. 40 w panel  akü büyüklüğüde uygunsa o zaman yukardaki listeye yetermiydi kaptanım ? Yani teknemizi ev imkanlarına çevirmek tabiki güzel ama hani şu yorganına göre ayağını uzat kompleksimle fazla açılmaz isek ve elektrik eşyasını sınırlarsak 40 w  yetecekmiş gibi gözüküyor ne dersiniz?
*

A. Ç.

« Yanıtla #12 : Ağustos 15, 2014, 18:41:08 »
40W panelin tam güneşe dönükken ve hiç engel yokken üreteceği enerjidir. Hiç kayıp olmasa bile 10 saat güneş alsa:

10 saat x40W =400 W eder. 400W/12V=33 A eder.  Bir buzdolabı yanılmıyorsam  24 saatte 70A veya daha fazlasını tüketir. Diğer elektrik tüketimlerini saymasak bile  ancak yarısını yerine koyabiliyorsunuz. 40W güneş paneli, tekneyi uzun süre bırakıp gidiyorsanız ve elektrik bağlantınız yoksa aküleriniz sürekli dolu tutmaya yarayabilir.
*

Ş. K.

« Yanıtla #13 : Ağustos 15, 2014, 18:53:52 »
40W panelin tam güneşe dönükken ve hiç engel yokken üreteceği enerjidir. Hiç kayıp olmasa bile 10 saat güneş alsa:

10 saat x40W =400 W eder. 400W/12V=33 A eder.  Bir buzdolabı yanılmıyorsam  24 saatte 70A veya daha fazlasını tüketir. Diğer elektrik tüketimlerini saymasak bile  ancak yarısını yerine koyabiliyorsunuz. 40W güneş paneli, tekneyi uzun süre bırakıp gidiyorsanız ve elektrik bağlantınız yoksa aküleriniz sürekli dolu tutmaya yarayabilir.
Heee ben duvara tosladım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Eksik bilgi bileninden geri döndü. Bende 40w  paneli hazine bulmuş gibi elimde sağa sola koşturuyorum. 40 w ancak telefon ve aydınlatmaya yararmış. O zaman buzdolabı da dahil  120 w gibi bir şey yeterli olurmu Ahmet kaptanım ?
*

B. S.

« Yanıtla #14 : Ağustos 15, 2014, 19:03:45 »