0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

G. S.

Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
« Yanıtla #15 : Ocak 08, 2017, 15:08:17 »
Bu sene sadece güneş paneli yaptıracağım.. 112Watt x 4adet güneş panelim hazır. rollbarcı ile de anlaştım.
Teknemde 2x135Ah'lik servis aküsü var.  sanırım bu sene bana fazlasıyla yeterler..tabi akülerimin durumunu henüz bilmiyorum ama çok yeni değiller bunu biliyorum.
Anladığınız üzere biraz, daha doğrusu çok heyecanlıyım ve sezonu sabırsızlıkla bekliyorum. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sezona kadar sizlerin tecrübelerinizi edinip eksiklerimi gidermeye,bildiklerimi hatırlamaya ve pekiştirmeye çalışıyorum.
Verdiğiniz bilgiler ve öneriler için teşekkürler..

*

S. Ş.

« Yanıtla #16 : Ocak 08, 2017, 15:12:01 »
Aydinlatma konusunda yeni aldigim led hakkinda bilgi vermek istiyorum bende,

Butun ic aydinlatmami g4 tipi halojen kapsulden ,kapsul lede cevirdim, lumenini  biraz daha yuksek sectim, muhtesem sonuc... piril piril ...

20W dan 3W a dustum 
2000 lumenden 2400 lumene ciktim

Tanesi 5 liradan aldim

Daha once de seyir ve direkteki beyazi degistirmsitim , aydinlatmayi hesap edicek durumum kalmadi sonsuza kadar yansinlar:)

*

G. S.

« Yanıtla #17 : Ocak 08, 2017, 15:17:29 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
......
Butun ic aydinlatmami g4 tipi halojen kapsulden ,kapsul lede cevirdim, lumenini  biraz daha yuksek sectim, muhtesem sonuc... piril piril ...
20W dan 3W a dustum 
2000 lumenden 2400 lumene ciktim
Tanesi 5 liradan aldim
....
nerden-nasıl temin ettiniz..?
benimde aşağıdaki resimde görülen armatürlerin içindeki ampülü lede çevirmem lazım..

*

S. T.

« Yanıtla #18 : Ocak 08, 2017, 16:13:33 »
Bankalar caddesi-karaköy'de 12w led,halojen bu tip armatürlerden bolca war..dükkânları dolaşırsanız istediğiniz tarz da bir şeyler bulursunuz..

*

S. Ş.

« Yanıtla #19 : Ocak 08, 2017, 16:34:21 »
Ayni benim armatur:)

n11 den sectim kargo bedava geldi

Boyuna  dikkat edin sadece g4 ledin uzunlari sigmaz 35milim boyunda olanlardan alimalisiniz yoksa takamazsiniz,

Su an disardayim yardimci olurum

*

H. E.

« Yanıtla #20 : Ocak 08, 2017, 16:41:15 »
Çok dandik 2 tane 100 W güneş panelim var. Bir tane de 1 KW yine ucuz, çanta jeneratör.
Sadece bir defa jeneratöre ihtiyacım oldu; Yunan adasında bir motoryatın manasız uzun koltuk halatı sudan çıkıp motoru ve braketini parçalayınca. Yedek pasarelladan motor askı braketi yapmak için parça kesmem ve matkap lazımdı. Teknedeki portatif invertörlarla matkap falan çalışmadı. Elle kestim, deldim falan.

İstanbul'a döndükten bir ay sonra aklıma geldi: "Aaaa! Jeneratörü çalıştırsaydın ya lan!" dedim kendi kendime.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

5 senede işe yaramaya en yakın olduğu an buydu.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

G. S.

« Yanıtla #21 : Ocak 08, 2017, 16:59:57 »
n11 den sectim kargo bedava geldi....

müsait olduğunuza linkini paylaşırsanız bende alayım....tşk.ler..
*

M. C.

« Yanıtla #22 : Ocak 08, 2017, 18:11:33 »
İstanbul'a döndükten bir ay sonra aklıma geldi: "Aaaa! Jeneratörü çalıştırsaydın ya lan!" dedim kendi kendime.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

5 senede işe yaramaya en yakın olduğu an buydu.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Muhtemelen çok motor seyri yapıyorsunuzdur.devamlı yelken seyri ,hele şu gri su tankı olayı: hem hidrofor ,tahliye
 pompası ile depoya basmak birde alargacılık yaparsanız yetmez o kadar paneller .
Gökhan korsanım;
sizin paneller alargacılık için iyi sakın azaltmayın . Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. Ş.

« Yanıtla #23 : Ocak 08, 2017, 18:33:13 »
n11 den sectim kargo bedava geldi....

müsait olduğunuza linkini paylaşırsanız bende alayım....tşk.ler..

Sarı alın
*

H. E.

« Yanıtla #24 : Ocak 08, 2017, 22:13:17 »
Hazır led  konusu açılmışken, ben de teknenin tüm iç aydınlatmasını halojenden lede çevirdim. Ancak bazıları ısınıyor. Bunun sebebi ne olabilir, ısındığına göre fazla akım çekiyor anlamına gelir mi?
*

E. Ç.

« Yanıtla #25 : Ocak 08, 2017, 23:46:54 »
çin'den gelen ilk led lambalarım kavruldu, aman dikkat. Elektronik bir açıklaması vardı ama benim aklımda kalan; "led lambanın arkasına bak, karmaşık bir kaç devre görürsen o lamba iyidir" mantığıydı.
*

S. T.

« Yanıtla #26 : Ocak 09, 2017, 00:44:55 »
voltaj farkı olabilir belki..satılan led lambalar ev aydınlatması için ithal edilen lambalar,12v trafodan besleniyorlar akım stabil oluyor..akü de 12 nin ustunde de olabiliyor voltaj..
*

S. Ş.

« Yanıtla #27 : Ocak 09, 2017, 01:04:56 »
Isınanı sökün ...

led lambalarda montaj edilmiş belli sayılarda led chip oluyor,ne kadar cok olursa o kadar seri ve paralel bağlı oluyor, değişken akü gerilimden etkilenmesi de ,chip başına o kadar az olur ve kıcına ufaktan bir dırenc devresi takıyorlar entegre edılmış, bu da zarar görmemesini sağlıyor

« Son Düzenleme: Ocak 09, 2017, 01:13:35 Gönderen: Semih Sener »
*

T. A.

« Yanıtla #28 : Ocak 09, 2017, 10:19:02 »
Semih korsanım örneğini verdiğiniz led'te Çin'den Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Tekne için aldıklarım, 12v dimmer ile bağladım, ışığın lumenini istediğim gibi ayarlıyorum.Sıcak beyazı tekneye daha çok yakıştırdığım için öyle aldım.
Tekne için aldığım   Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bunları Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap sonradan eve tablo aydınlatma ve okuma lambası olarak taktım 2 senedir ortalama günde 4-5 saat çalışıyorlar bir sıkıntı yok.
Daha önce evdeki akvaryum için aldığım 30w RGB projektör 4 senedir 7/24 çalışmakta ve ve herhangi bir sıkıntı yok.
Bence bu tarz Çin sitelerinden alışveriş yaparken ürün ve satıcı yorumlarına dikkat etmek gerekmekte.
Mesela en son aldığım Çin'den 150,00TL'ye aldığım projeksyon cihazı Migrosta General Mobil (tam hatırlamıyorum) markası adında 460,00TL'ye satılıyordu.
Çin reklamı gibi oldu ama bu güne kadar Android Box,projeksyon,devir ölçer, ısı ölçer, rüzgar ölçer,solar panel regülatörü,paslanmaz makara,  dürbün ve bir sürü telefon kırılmaz camı,şarj kablosu, vb. malzeme aldım hiçbir sıkıntı yaşamadım.
« Son Düzenleme: Ocak 09, 2017, 10:22:28 Gönderen: Tümay Akata »
*

H. D.

« Yanıtla #29 : Ocak 09, 2017, 11:09:18 »
Ben EBAY dan alışveriş ediyorum.