Gezgin Korsan

Makine Dairesi => Teknik Bilgi ve Fikir Alışverişi => Konuyu başlatan: Gökhan Sandıkçıoğlu - Ocak 07, 2017, 12:36:37

Başlık: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Gökhan Sandıkçıoğlu - Ocak 07, 2017, 12:36:37
Merhabalar,
Teknesinde jeneratör kullanan vardır sanırım.Birkaç sorum var. Deneyimlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

1- Güneş panelimi-Jeneratörmü? yada her ikisidemi? (gündüz güneş paneli , gece jen. şeklinde)
2- Jeneratör gücü minimum ne olmalıdır? (min. kaç kva/kw?)
3- Tavsiye edilecek bir marka-model varmı? (fiyatının uygun olması önemli elbette)
4-Jeneratör sesinden ve egzosundan rahatsız olmamak yada çevreyi rahatsız etmemek için jen. teknede nerede çalıştırılmalıdır?öneriler nedir?
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Murat Ceylan - Ocak 07, 2017, 12:51:45
Ben güneş paneli kullanıyorum, uzun seyirlerde de yanıma 1 kw lık jenaretör alıyorum.
Şu ana kadar hiç jenaratöre ihtiyaç duymadım.

Karadan da hiç elektrik almıyorum.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Selahattin Köroğlu - Ocak 07, 2017, 13:52:04
2x250  vatlık toplamda 500 vatlık güneş panelim var ve teknenın ilave derin dondurucusu ile birlikte bütün ihtiyaçlarına yetiyor .buna ilaveten  honda 2.0 invertör jeneratörüm var  ve sadece gerekirse su yapıcı için kulanıyorum. 65 litre saat bir su yapıcım var sadece ona  220 volt gerekiyor. 500 vat güneş enerji paneli  ile  4 adet 160 amper  akü bankım sürekli dolu .
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Mehmet Cömert - Ocak 07, 2017, 17:30:59
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Merhabalar,
Teknesinde jeneratör kullanan vardır sanırım.Birkaç sorum var. Deneyimlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

1- Güneş panelimi-Jeneratörmü? yada her ikisidemi? (gündüz güneş paneli , gece jen. şeklinde) öncelik enerji ihtiyacınıza göre güneş paneli olmalı.ancak bir iskeleden elektrik almada 3 günden fazla kalmıyorsanız ikisine de gerek yok. jenaratör ile akülerini tamamen şarj etmek mantıklı olmaz bir süre sonra aküde volt yükseldiğinden şarj Amper i düşer böylece saatlerce efektif olmıyan bir şekilde çalıştırmak zorunda kalırsın.
2- Jeneratör gücü minimum ne olmalıdır? (min. kaç kva/kw?)jenaratör gücü mevcut ihtiyacınız hesaplanır yanında klma su yapıcı kahve makinesi bulaşık vb. gibi ilaveler gelecekse ona göre seçilmeli fazlada abartmamak gerek her çalışmada fazla yakıt tüketitir bir noktadan sonra dönüşümlü kullanma uygulanır yelkenli için klima yoksa 4 kw-6 kw yeterli olur.
3- Tavsiye edilecek bir marka-model varmı? (fiyatının uygun olması önemli elbette)ficher panda kullanıyorum memnunum.
4-Jeneratör sesinden ve egzosundan rahatsız olmamak yada çevreyi rahatsız etmemek için jen. teknede nerede çalıştırılmalıdır?öneriler nedir?
teknede projede düşünülen bir yer vardır zaten çok seçenek çıkmaz ,muhtemel kıç altı havuzluk altında bir yer.ses için bazı modellerde suyun içine kadar inen eksoz  sistemi sesi azaltıyor elbette sulu marine jenaratörler daha sessiz,

Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Mehmet Erem - Ocak 07, 2017, 20:44:43
Bizim teknelerde kullanılan jeneratörler iki tip, Mehmet Cömert korsanın bahsettiği gibi marin standartta, tekne içine monte, deniz suyu soğutmalı pahalı ancak çok efektif ürünler. Diğer sistem Selahattin Korsan'ın bahsettiği gibi çanta tipi tabir edilen invertörlü makineler. Hafif, nispeten ucuz ve portatifler. 1, 2 ve bildiğim en büyüğü 3 kw var. Oldukça sesli çalışıyorlar. Biz kullanıyoruz ancak fors majör durumlarda, 2 kw ısı tabancası hariç her tür 220V ürünü çalışıtırıyor.

Eğer güneş ve/veya rüzgar şarj sistemleri varsa sadece yedek sistem olarak kullanılabilir. Genelde bizim kaldığımız sessiz koylarda gece herkes yattıktan sonra jeneratörü ne kadar sessiz de olsa devamlı çalıştırmak uygun değildir, isteseniz de çalıştıramazsınız.

Eğer su yapıcı gibi, klima gibi veya özellikli bir mutfak aleti için şart değilse, teknecilkte mümkünse herşeyin 12V olanını kullanmak, elektriği minimalize etmek, gerekirse güneş paneli ve varsa rüzgar jeneratörü ile desteklemek genel yaklaşım.

Özetle aküleri doldurmak için jeneratör almayınız. Gerek yok...
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Erkan Çaylı - Ocak 08, 2017, 00:54:17
Merem Reis'e katılıyorum. Klima çalışmayacaksa (ya da su yapıcı), jeneratöre ihtiyaç yok. Klima da zaten karaya bağlıyken ihtiyaç, koylarda sıcaktan "çok" rahatsız olduğumu hatırlamıyorum.

2 yıldır güneş panel kullanıyorum (Jen 40 DS, 2*150 w) ve son derece memnunum. Teknemden sonra aldığım en iyi şey. "Sana güneş paneli veya jeneratör ile birlikte baş pervane vereceğiz, hangisini tercih edersin" diye saçma soru sorsalar, düşünmeden "paneller" derim.

Hele ki benzinli jeneratör yerine daha büyük alternatör takar, ana makinayı çalıştırırım, yine de benzin kullanma riski almam, duman, gürültü, yer bulma vs derdini çekmem.

Yazdıktan sonra düşündüm de, bir iki yıl sonra panelleri söküp benzinli jeneratör alırsam, nasıl kıvırırım acaba  !*.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Gökhan Sandıkçıoğlu - Ocak 08, 2017, 09:35:13
Güneş panelleri ile gündüz enerji ihtiyacını çözmüş oluyoruz ama ya akşamları? akşamlar/geceler uzun. buzdolabı çalışır,lambalar çalışır(gerektiğinde) varsa tv çalışır yada başka şeyler bilemiyorum.... servis aküleri birkaç saat gider ama ya sonra ne yapıyorsunuz tekne motoru bir süre çalıştırılabilir ama bunun yerine sessiz bir çanta jen. daha kullanışlı olmazmı? ayrıca buzdolabı sabaha kadar çalışacak termostatını kıssak bile..
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Ahmet Çelenoğlu - Ocak 08, 2017, 10:46:05
Servis aküleri kullanımınıza uygun güçte olmalıdır. Şarj rejiminiz de bu kullanıma uygun olmalıdır. Genelde bir teknede günde 100Ah kadar elektrik harcarsınız.  Sadece güneş paneli ile bu enerjiyi gündüz yerine koyabilmelisiniz. eterli büyüklükte bir akü grubu ve bu aküleri şarj edebilecek bir güneş paneli yeterli olur. Nadiren aşırı kullanımınız olursa motorla takvye edebilirsiniz.

Teknelede evdekinin aksine üretilen elektriğ değil depoladığımız elektriği kullanırız.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Cem Eğrikavuk - Ocak 08, 2017, 11:38:37
Jeneratörle şar için bir de şöyle bir detay var:

http://gezginkorsanwiki.org/node/567#toc-4

Alıntı
Akü şarjı için akla gelen seçeneklerden biri de jeneratör. Özellikle çanta tipi küçük jeneratörlerin hem maliyeti hem de ses seviyesi bir çok denizciye cazip geliyor. Jeneratör yatırımı yapmadan önce hesaplanması gereken bir detay, redrösörün kapasitesi.

En küçük jeneratör bile akülerimizin ihtiyacı olanın çok üzerinde bir enerji üretiyor. Ama 220 VAC olarak. Bunu kara elektriği için de kullandığımız redresörden geçirmemiz gerekiyor. Çoğu standart teknede redresör kapasiteleri nispeten düşük oluyor. Rakam vermek gerekirse, alternatörlerimiz tipik olarak 70-80 Amper iken, redresörler 20-30 Amper aralığında.

Yani, daha güçlü bir redresör satınalmazsanız, jeneratörü çok uzun süreler çalıştırmanız gerekecek. Redresörler de ucuz şeyler değil.

(Bu tip jeneratörlerin bir 12 VDC çıkışı oluyor, ama bu çıkışın kapasitesi çok düşük oluyor. 8-10 amper civarında. Çok işimize yaramıyor.)
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Cem Eğrikavuk - Ocak 08, 2017, 12:40:22
Bir de şöyle bir yorumum olmuştu başka bir konuda:

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Herkesin tekne kullanım tarzı farklı. Sizinkini bilmeden genel bir öneride bulunmak yanlış olur.

Günübirlik kullanıcılar: Teknenizi her akşam elektriğe bağlıyorsanız, güneş paneli filan uğraşmayın. Akü kapasitenizi biraz arttırın. (Motoru az çalıştırdığınız günlerde gözünüz voltmetrede olsun. 12V altına inerse buzdolabını kapayın, akünüzü koruyun.)  İki-üç gün çıkıyorsanız bile evden getireceğiniz litrelik dondurulmuş şişeler iş görür.

Yol yapan kullanıcılar: Sınırlı tatilleri olup da, hergün haldır haldır yol yapıp onlarca değişik koy görmeye çalışanlar. Ağırlıkla yelken bile yapsalar, sadece liman/koy giriş-çıkışlarında çalıştırdıkları motor bile günü kurtarır. Hele bir de arada kara elektriği şansı yakalarlarsa tadından yenmez. Güneş paneliyle uğraşmaz, büyük akülere yüklenirdim. (150 Ah x 2)

Yatan kullanıcılar (Ben!): Vakti bol olup, girdiği koyda üç gün kımıldamadan yatanlar. Güneş paneli özellikle bu grup için önemli. Benim kullanımıma göre (Buzdolabı 3A, Lambalar Led, fan-klima filan yok.) En az 2x 100 W, tercihan 2x130 W güneş paneli ve ~400 Ah toplam akü kapasitesi gerekiyor. Bu durumda bile bilgisayar filan kullandığımda, üçüncü gün aküleri tam dolduramadığım zamanlar oldu.

Eminim bundan farklı tarzlar ve ihtiyaçlar da vardır. Genel kural şu: akününüz düzenli olarak 12 Voltun altına indiriyosanız ömrü çok azalıyor. Yılda birkaç kere 11,8 V'lere inmesi kabul edilebilir. Ve en azından haftada bir TAM şarja ulaşmasını sağlamalısınız. Akü kapasitenizi ve güneş paneli ihtiyacını buna göre belirlemek gerekir.

Ek not: yukarıdaki tarzlar, bu forumdakilerin genellemesidir. Okyanus aşırı çok uzun yol yapan, günlerce durmayan yelkencilerin elektrik hesapları çok farklı (ve ben bilmiyorum!)

Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Cem Eğrikavuk - Ocak 08, 2017, 12:54:32
Gökhan Bey,

Diğer konulara yazdıklarınıza da baktım. Benim dört seneki halime çok benziyor. Genel tavsiyem:

Bi soluklanın.

Tekneniz hayırlı olsun, umarım üzerinde çok güzel günler geçireceksiniz.

Tüm tadilatları ilk sezon öncesinde bitireceğim diye kasmayın. Bazı şeyleri yaşayarak, eksikliklerini farkettikçe detaylandırmak daha akıllıca. Kendiniz yaşamadan, teorik bilgilerle, veya daha kötüsü başkalarının tarzlarıyla yapacağınız işlerden pişmanlık duyacaksınız. Ya gereksiz olacak, ya eksik olacak, ya hatalı olacak...

Teknenizde biraz vakit geçirin. Nelerin gerçekten ihtiyaç olduğunu belirleyin. Gerçekten susuz kalıyor musunuz? Su yapıcıyı o zaman düşünün. Ama önce mutfak lavabosuna deniz suyu tesisatı yapın. Tekrar deneyin. (Su arıtma düşündüğünüzden değil, bir örnek.)

İkinci el tekne aldığınıza göre, aküleriniz muhtemelen eskidir ve 1-2 sezona değiştirmek isteyeceksiniz. Bu sezon biraz hor kulllanıp, ne kadar elektrik ihtiyacınız olduğunu görün. Klima ve su yapıcı olmadığı sürece jeneratör aramadığınızı göreceksiniz. Issız koylarda 3-4 gün yatmıyorsanız güneş panel bile aramazsınız.

Marinalardaki diğer tekneleri inceleyin. Özellikle uzun yolcuları, teknelerinde yaşayanları. En iyi fikirler ve uygulamalar onlarda.


Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Mehmet Cömert - Ocak 08, 2017, 13:05:31
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Güneş panelleri ile gündüz enerji ihtiyacını çözmüş oluyoruz ama ya akşamları? akşamlar/geceler uzun. buzdolabı çalışır,lambalar çalışır(gerektiğinde) varsa tv çalışır yada başka şeyler bilemiyorum.... servis aküleri birkaç saat gider ama ya sonra ne yapıyorsunuz tekne motoru bir süre çalıştırılabilir ama bunun yerine sessiz bir çanta jen. daha kullanışlı olmazmı? ayrıca buzdolabı sabaha kadar çalışacak termostatını kıssak bile..

Gunes panelleri elektrik üretmediği zamanı yazın 12 saat gibi düşünürseniz ,

BuzdolabI için 5 A *12/2sa      =30 A
Demir feneri   1.5 A*10 sa       =15 A (Hava kararınca )led değil
hidrofor         10 A*0.30sa      = 5 A
aydınlatma       3 A*5 sa          =15 A
 TOPLAM                                =65 A
Bunu için yaklaşık 300 wp güneş paneliniz, minumum 65/0.30=216 A yaklaşık verimli akü ömrü için
tenvirat 220 A Akü kapasiteniz olması çözüm olur .Akü çeşitlerine göre değişir sulu asit akü için dir.
Bu bilgiler şahsi tecrübem ve uzmanların verdiği bilgilerdir .Sadece mertebe için yazdım siz kendi tekneniz için
bir çalışma yaparak uygulatırsanız doğru sonuca ulaşırsınız..
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Cem Eğrikavuk - Ocak 08, 2017, 13:33:12
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
...servis aküleri birkaç saat gider ama ya sonra ne yapıyorsunuz

Bunu kaçırmışım.

Öyle servis aküsü olmaz. Ya kapasitesi çok düşük, ya da ömrünü tamamlamış.

Servis aküleri dolu başladıkları bir gecenin sabahını çıkartmakla kalmamalı;
- Normal bir tüketimle en azından %50 dolulukda olmalı
- Kitaplar ideal olarak %70 doluluk öneriyorlar. Azami ömür/fiyat oranı yakalamak için
- Özel gecelerede 11,8 Volta kadar inse de, bu yılda 3-4 kereyi aşmamalı.

Mehmet Bey 12 saat için 65 Ah hesaplamış, Ahmet Bey günlük 100 Ah tüketim vermiş. Benim okuduklarım da bunlara yakın ve sonuçta önerilen akü asgari 200 Ah, ideali 300-400 Ah.

Aküler ve Elektrik tesisatı üzerine adım atmadan Nigel Calder'in kitanbını edinip, ilk 2-3 bölümünü okumanızı öneririm. "Tekneye ne hediye getirelim" diye soranlar için iyi seçenek.
http://www.eastmarine.com.tr/boatowners-mechanical-and-electrical-manual
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Hüseyin Durmaz - Ocak 08, 2017, 14:09:41
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Güneş panelleri ile gündüz enerji ihtiyacını çözmüş oluyoruz ama ya akşamları? akşamlar/geceler uzun. buzdolabı çalışır,lambalar çalışır(gerektiğinde) varsa tv çalışır yada başka şeyler bilemiyorum.... servis aküleri birkaç saat gider ama ya sonra ne yapıyorsunuz tekne motoru bir süre çalıştırılabilir ama bunun yerine sessiz bir çanta jen. daha kullanışlı olmazmı? ayrıca buzdolabı sabaha kadar çalışacak termostatını kıssak bile..

Gunes panelleri elektrik üretmediği zamanı yazın 12 saat gibi düşünürseniz ,

BuzdolabI için 5 A *12/2sa      =30 A
Demir feneri   1.5 A*10 sa       =15 A (Hava kararınca )led değil
hidrofor         10 A*0.30sa      = 5 A
aydınlatma       3 A*5 sa          =15 A
 TOPLAM                                =65 A
Bunu için yaklaşık 300 wp güneş paneliniz, minumum 65/0.30=216 A yaklaşık verimli akü ömrü için
tenvirat 220 A Akü kapasiteniz olması çözüm olur .Akü çeşitlerine göre değişir sulu asit akü için dir.
Bu bilgiler şahsi tecrübem ve uzmanların verdiği bilgilerdir .Sadece mertebe için yazdım siz kendi tekneniz için
bir çalışma yaparak uygulatırsanız doğru sonuca ulaşırsınız..
BuzdolabI için 5 A *12/2sa      =30 A
işaretlediğim 12/2 nin anlamını bulamadım.Bir şeyimi kaçırdım?
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Mehmet Cömert - Ocak 08, 2017, 14:45:15
Buzdolabı için 5 A *12/2sa      =30 A
işaretlediğim 12/2 nin anlamını bulamadım.Bir şeyimi kaçırdım?

Hüseyin korsanım;
12 saate ampirik olarak termostat stop süresi düştüm .
Yazın 12 saat içinde toplam; 6  saat çalışma, 6 saat bekleme .
Elbette belirttiğim gibi sadece yöntem örnekleme içindi ,

Yeni nesil cihazlarda farklılık gösterebilir ,
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Gökhan Sandıkçıoğlu - Ocak 08, 2017, 15:08:17
Bu sene sadece güneş paneli yaptıracağım.. 112Watt x 4adet güneş panelim hazır. rollbarcı ile de anlaştım.
Teknemde 2x135Ah'lik servis aküsü var.  sanırım bu sene bana fazlasıyla yeterler..tabi akülerimin durumunu henüz bilmiyorum ama çok yeni değiller bunu biliyorum.
Anladığınız üzere biraz, daha doğrusu çok heyecanlıyım ve sezonu sabırsızlıkla bekliyorum. :)
Sezona kadar sizlerin tecrübelerinizi edinip eksiklerimi gidermeye,bildiklerimi hatırlamaya ve pekiştirmeye çalışıyorum.
Verdiğiniz bilgiler ve öneriler için teşekkürler..
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Semih Şener - Ocak 08, 2017, 15:12:01
Aydinlatma konusunda yeni aldigim led hakkinda bilgi vermek istiyorum bende,

Butun ic aydinlatmami g4 tipi halojen kapsulden ,kapsul lede cevirdim, lumenini  biraz daha yuksek sectim, muhtesem sonuc... piril piril ...

20W dan 3W a dustum 
2000 lumenden 2400 lumene ciktim

Tanesi 5 liradan aldim

Daha once de seyir ve direkteki beyazi degistirmsitim , aydinlatmayi hesap edicek durumum kalmadi sonsuza kadar yansinlar:)
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Gökhan Sandıkçıoğlu - Ocak 08, 2017, 15:17:29
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
......
Butun ic aydinlatmami g4 tipi halojen kapsulden ,kapsul lede cevirdim, lumenini  biraz daha yuksek sectim, muhtesem sonuc... piril piril ...
20W dan 3W a dustum 
2000 lumenden 2400 lumene ciktim
Tanesi 5 liradan aldim
....
nerden-nasıl temin ettiniz..?
benimde aşağıdaki resimde görülen armatürlerin içindeki ampülü lede çevirmem lazım..

(https://s29.postimg.org/4szwj0pzn/IMG_1351.jpg) (http://postimg.cc//image/4szwj0pzn/)

(https://s29.postimg.org/sywzyr3mb/IMG_1702.jpg) (http://postimg.cc//image/sywzyr3mb/)

(https://s29.postimg.org/4jorxp4pf/IMG_1708.jpg) (http://postimg.cc//image/4jorxp4pf/)
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Servet Tunç - Ocak 08, 2017, 16:13:33
Bankalar caddesi-karaköy'de 12w led,halojen bu tip armatürlerden bolca war..dükkânları dolaşırsanız istediğiniz tarz da bir şeyler bulursunuz..
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Semih Şener - Ocak 08, 2017, 16:34:21
Ayni benim armatur:)

n11 den sectim kargo bedava geldi

Boyuna  dikkat edin sadece g4 ledin uzunlari sigmaz 35milim boyunda olanlardan alimalisiniz yoksa takamazsiniz,

Su an disardayim yardimci olurum
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Hakan Erim - Ocak 08, 2017, 16:41:15
Çok dandik 2 tane 100 W güneş panelim var. Bir tane de 1 KW yine ucuz, çanta jeneratör.
Sadece bir defa jeneratöre ihtiyacım oldu; Yunan adasında bir motoryatın manasız uzun koltuk halatı sudan çıkıp motoru ve braketini parçalayınca. Yedek pasarelladan motor askı braketi yapmak için parça kesmem ve matkap lazımdı. Teknedeki portatif invertörlarla matkap falan çalışmadı. Elle kestim, deldim falan.

İstanbul'a döndükten bir ay sonra aklıma geldi: "Aaaa! Jeneratörü çalıştırsaydın ya lan!" dedim kendi kendime.  :D

5 senede işe yaramaya en yakın olduğu an buydu.  :)
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Gökhan Sandıkçıoğlu - Ocak 08, 2017, 16:59:57
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ayni benim armatur:)
n11 den sectim kargo bedava geldi....

müsait olduğunuza linkini paylaşırsanız bende alayım....tşk.ler..
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Mehmet Cömert - Ocak 08, 2017, 18:11:33
İstanbul'a döndükten bir ay sonra aklıma geldi: "Aaaa! Jeneratörü çalıştırsaydın ya lan!" dedim kendi kendime.  :D

5 senede işe yaramaya en yakın olduğu an buydu.  :)

Muhtemelen çok motor seyri yapıyorsunuzdur.devamlı yelken seyri ,hele şu gri su tankı olayı: hem hidrofor ,tahliye
 pompası ile depoya basmak birde alargacılık yaparsanız yetmez o kadar paneller .
Gökhan korsanım;
sizin paneller alargacılık için iyi sakın azaltmayın . :)
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Semih Şener - Ocak 08, 2017, 18:33:13
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ayni benim armatur:)
n11 den sectim kargo bedava geldi....

müsait olduğunuza linkini paylaşırsanız bende alayım....tşk.ler..

http://urun.n11.com/led-ampul/48-led-g4-ampul-beyazsari-isik-12v-dc-P136284804

Sarı alın
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Halil Ergür - Ocak 08, 2017, 22:13:17
Hazır led  konusu açılmışken, ben de teknenin tüm iç aydınlatmasını halojenden lede çevirdim. Ancak bazıları ısınıyor. Bunun sebebi ne olabilir, ısındığına göre fazla akım çekiyor anlamına gelir mi?
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Erkan Çaylı - Ocak 08, 2017, 23:46:54
çin'den gelen ilk led lambalarım kavruldu, aman dikkat. Elektronik bir açıklaması vardı ama benim aklımda kalan; "led lambanın arkasına bak, karmaşık bir kaç devre görürsen o lamba iyidir" mantığıydı.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Servet Tunç - Ocak 09, 2017, 00:44:55
voltaj farkı olabilir belki..satılan led lambalar ev aydınlatması için ithal edilen lambalar,12v trafodan besleniyorlar akım stabil oluyor..akü de 12 nin ustunde de olabiliyor voltaj..
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Semih Şener - Ocak 09, 2017, 01:04:56
Isınanı sökün ...

led lambalarda montaj edilmiş belli sayılarda led chip oluyor,ne kadar cok olursa o kadar seri ve paralel bağlı oluyor, değişken akü gerilimden etkilenmesi de ,chip başına o kadar az olur ve kıcına ufaktan bir dırenc devresi takıyorlar entegre edılmış, bu da zarar görmemesini sağlıyor


Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Tümay Akata - Ocak 09, 2017, 10:19:02
Semih korsanım örneğini verdiğiniz led'te Çin'den 8)
Tekne için aldıklarım, 12v dimmer ile bağladım, ışığın lumenini istediğim gibi ayarlıyorum.Sıcak beyazı tekneye daha çok yakıştırdığım için öyle aldım.
Tekne için aldığım   https://tr.aliexpress.com/item/1pcs-lot-G4-LED-AC-DC-12V-COB-Light-6W-9W-High-Quality-LED-G4-COB/32617323545.html?spm=2114.13010608.0.0.NucNgl&detailNewVersion=&categoryId=390402
Bunları https://tr.aliexpress.com/item/2pcs-With-Switch-LED-mirror-light-bedside-light-lamp-Modern-minimalist-background-wall-cozy-lighting-effect/32241701842.html?spm=2114.13010608.0.0.Zzcunc sonradan eve tablo aydınlatma ve okuma lambası olarak taktım 2 senedir ortalama günde 4-5 saat çalışıyorlar bir sıkıntı yok.
Daha önce evdeki akvaryum için aldığım 30w RGB projektör 4 senedir 7/24 çalışmakta ve ve herhangi bir sıkıntı yok.
Bence bu tarz Çin sitelerinden alışveriş yaparken ürün ve satıcı yorumlarına dikkat etmek gerekmekte.
Mesela en son aldığım Çin'den 150,00TL'ye aldığım projeksyon cihazı Migrosta General Mobil (tam hatırlamıyorum) markası adında 460,00TL'ye satılıyordu.
Çin reklamı gibi oldu ama bu güne kadar Android Box,projeksyon,devir ölçer, ısı ölçer, rüzgar ölçer,solar panel regülatörü,paslanmaz makara,  dürbün ve bir sürü telefon kırılmaz camı,şarj kablosu, vb. malzeme aldım hiçbir sıkıntı yaşamadım.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Hüseyin Durmaz - Ocak 09, 2017, 11:09:18
Ben EBAY dan alışveriş ediyorum.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Barış Baykan - Ocak 09, 2017, 11:13:17
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ayni benim armatur:)
n11 den sectim kargo bedava geldi....

müsait olduğunuza linkini paylaşırsanız bende alayım....tşk.ler..


http://urun.n11.com/led-ampul/48-led-g4-ampul-beyazsari-isik-12v-dc-P136284804

Sarı alın


Walla demir feneri dahil tüm fenerleri bende bundan yaptim. Alibaba da tanesi 0.6 dolar. ama bazen gelmiyo filan türkiye daha garanti tabii
2x100 lük AGM akü var teknede, 12,5 in altına kolay kolay inmiyor. Bütün gün buzdolabı çalışırsa ve cocuklar TV seyrederse birkac kere 12.2 gördüm. Aydınlatma zaten etki etmiyor :)
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Gökhan Sandıkçıoğlu - Ocak 09, 2017, 15:35:31
verilen bilgiler için teşekkürler...
bende led ampül siparişlerimi verdim..
çanta jeneratör almaktan şimdilik vazgeçtim..güneş panellerimin ve akülerinin durumunu göreyim önce. sanırım yeterli olacaklar..

Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Semih Şener - Ocak 09, 2017, 17:53:42
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
verilen bilgiler için teşekkürler...
bende led ampül siparişlerimi verdim..
çanta jeneratör almaktan şimdilik vazgeçtim..güneş panellerimin ve akülerinin durumunu göreyim önce. sanırım yeterli olacaklar..Bavarıa sanırım sızınkı de takarken gayet yavaş ,dar alanda paslaşma yaparak delik bulmaca oyunu  olucak, cunku boy alınabilecek en büyük,içi de en dolu 48 lik oldugu için sakin sakin... sonu ise mutluluk:)
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Şevket Öztürk - Ocak 10, 2017, 09:48:27
https://www.aliexpress.com/item/10x-G4-Base-Socket-plug-Crystal-bulb-light-special-ceramic-lamp-Chandelier-halogen-Holder-Head-Wire/32216560259.html?spm=2114.13010608.0.0.P6XU9q

https://www.aliexpress.com/item/LED-G4-Lamp-DC-AC-220V-12V-3W-4W-5W-6W-7W-9W-10W-LED-Lamp/32249558692.html?spm=2114.13010608.0.0.P6XU9q

Duylar olmadığı için duyda getirtmiştim ben seramik.
https://drive.google.com/folderview?id=0B3Zf5zvgDFtUbjJ5a2lldzRvY2s

 
http://www.gezginkorsan.org/forum/index.php?topic=20126.msg368248#msg368248

Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Oktay Eryılmaz1 - Ağustos 08, 2017, 17:22:44
Merhaba Daisy'i sipariş ederken en çok tereddüt ettiğimiz Jenaratör olsun mu olmasın mıydı ?
Sorduğumuz insanlarda hele bir kullanın gerek duyarsanız sonradan nasılsa takılır demişlerdi.
Bizim üç aylık kullanımımız bize jeneratör lazım dedirti.
Teknede takılabilecek tek bir yer var o da iskele kıç omuzlukta.
Orada aslında jenaratör yeri olarak kullanılabilecek bir yer var.
Araştırmam sonucu boyut ve kg itibari ile tek bir alternatif var o da FisherPanda 5000i Neo
67 kg Jenaratör 8 kg invertörü .
Jenneau ya sorduğumda teknenin (YELKEN SEYİR ) dengesini bozarsınız oldu.
Ben pek mantıklı bulmadım .
67 Kg ağırlık nasıl bu teknenin dengesini bozabilir.
Ben zaten 97 kg ben iskele tarafında oturuyorum teknenin dengesimi bozuluyor. Veya ben ortadamı durmalıyım bilemedim.
mutlaka bilgisi olan vardır
şimdiden teşekkür ederim
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Semih Şener - Ağustos 08, 2017, 17:41:39
Oktay kaptan,

Saçmalamışlar denge konusunda, suyumuz bitiyor, mazotumuz full oluyor, dengesi mi bozuluyor ...

Solar mı zayıf, tuketım mı çok x():
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Ahmet Çelenoğlu - Ağustos 08, 2017, 17:49:43
Bir yelkenli teknede yükler eşit dağıtılmalıdır. İskele ve sancak dengesi özellikle korunmalıdır. Baş kıç dengesinde ise kıç biraz daha ağır olabilir. Özellikle çift su depolu teknelerde kullanım önceliği baş depoda olmalıdır ki baş önce hafiflesin.

Kurallar böyle, insanlar seyyardır. Teknenin durumuna göre iskele veya sancağa geçebilirler. Jeneratör  ise sabittir. Ağırlığı fazla olmadığı için tek tek tarafa monte edilebilir ama önerim, karşı tarafa uygun bir ağırlık koymanızdır. Örneğin, giyim kuşam veya mutfak eşyalarınızı diğer tarafta taşmayı düşünebilirsiniz. Can salı için de karşı tarafta bir yer bulmayı düşünmelisiniz. Bu yüklerin illaki jeneratör gibi kıçta olması gerekmez. Teknenin diğer yanında olması yeterlidir.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Oktay Eryılmaz1 - Ağustos 08, 2017, 18:17:52
semih kaptan
Bende anlamadım.67 kg 12 tonluk teknede nasıl denge bozduğunu ama bu deniz işlerini normal mantıkla anlamaya çalışmak hayli güç. Burada Tecrübe en önemli referans oluyor.
Yok solarımız yeterli fazla fazla hatta. Klima için ihtiyacımız var.
Bizim hanımın sıcağa hiç tahammülü yok .
Ya elektrik olan iskeleye bağlanıyoruz o da göcekte sadece Boynuzbükü (24 saat) veya Zeytin sadece akşam 18:00 den 24:00 kadar var.
Umarım olur.
Ahmet Kaptanım teşekürler  :)

Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Oktay Eryılmaz1 - Ağustos 08, 2017, 18:27:00
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bir yelkenli teknede yükler eşit dağıtılmalıdır. İskele ve sancak dengesi özellikle korunmalıdır. Baş kıç dengesinde ise kıç biraz daha ağır olabilir. Özellikle çift su depolu teknelerde kullanım önceliği baş depoda olmalıdır ki baş önce hafiflesin.

Kurallar böyle, insanlar seyyardır. Teknenin durumuna göre iskele veya sancağa geçebilirler. Jeneratör  ise sabittir. Ağırlığı fazla olmadığı için tek tek tarafa monte edilebilir ama önerim, karşı tarafa uygun bir ağırlık koymanızdır. Örneğin, giyim kuşam veya mutfak eşyalarınızı diğer tarafta taşmayı düşünebilirsiniz. Can salı için de karşı tarafta bir yer bulmayı düşünmelisiniz. Bu yüklerin illaki jeneratör gibi kıçta olması gerekmez. Teknenin diğer yanında olması yeterlidir.


Sancak tarafındada bir depo gibi yer var orayada dediğiniz gibi yedek çapayı ıvırı zıvırı koyup dengeleyeceğiz demekki.Gerçekten 12 ton tekne 67 kg bu kadar etkilenirmi şaşırdım kaldım
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Semih Şener - Ağustos 08, 2017, 18:29:04
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
semih kaptan
Bende anlamadım.67 kg 12 tonluk teknede nasıl denge bozduğunu ama bu deniz işlerini normal mantıkla anlamaya çalışmak hayli güç. Burada Tecrübe en önemli referans oluyor.
Yok solarımız yeterli fazla fazla hatta. Klima için ihtiyacımız var.
Bizim hanımın sıcağa hiç tahammülü yok .
Ya elektrik olan iskeleye bağlanıyoruz o da göcekte sadece Boynuzbükü (24 saat) veya Zeytin sadece akşam 18:00 den 24:00 kadar var.
Umarım olur.
Ahmet Kaptanım teşekürler  :)Oktay korsanım,

60ın lafı bıle olmaz 10 tonda...

Jeneratör sesi koyda uzagındaki teknede  bile olsa acayip rahatsız ediyor, zorunluluktan  ama gercekten tras makınası gıbı herkesin dıbınde sanki durmadan vızıldıyor...
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Oktay Eryılmaz1 - Ağustos 08, 2017, 18:36:01
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
semih kaptan
Bende anlamadım.67 kg 12 tonluk teknede nasıl denge bozduğunu ama bu deniz işlerini normal mantıkla anlamaya çalışmak hayli güç. Burada Tecrübe en önemli referans oluyor.
Yok solarımız yeterli fazla fazla hatta. Klima için ihtiyacımız var.
Bizim hanımın sıcağa hiç tahammülü yok .
Ya elektrik olan iskeleye bağlanıyoruz o da göcekte sadece Boynuzbükü (24 saat) veya Zeytin sadece akşam 18:00 den 24:00 kadar var.
Umarım olur.
Ahmet Kaptanım teşekürler  :)Oktay korsanım,

60ın lafı bıle olmaz 10 tonda...

Jeneratör sesi koyda uzagındaki teknede  bile olsa acayip rahatsız ediyor, zorunluluktan  ama gercekten tras makınası gıbı dıbınde durmadan vızıldıyor...

Bende aynı fikirdeyim ama bu Fisherpanda çok iddialı ses yalıtımı konusunda 5000i Neo modeli için (ben asla inanmam bu lafa ) teknenin başından duyamazsınız diyorlar. Benim hanım kendi konuştu Almanlarla o inanıyor Alman yalan söylemez diyor :))
Geçen gün İngilizlerle bizim Türkler arasında kavga çıktı koyda öğlen sıcağında bu jenaratör yüzünden ama işin tuhafı Jenaratörü çalıştıran İngilizler Kıyameti koparan bizim Türklerdi.
Gurur duydum Yurdum insanından
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Semih Şener - Ağustos 08, 2017, 18:46:55
Hiç inanmam ,inanmadıgınıza sevındım

Sesi nerde ölçtüğün çok önemli ve dalgalar  şeklinde yayıldıgı için koya yayılır ,arada kesici seperasyon olmadıkça kırılmaz, yansımaz ,şiddeti azalsa da frekansı büyür ve kulağı rahatsız eder

İçeriye ruzgar basan yakalayıcıları denedınız mı?
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Oktay Eryılmaz1 - Ağustos 08, 2017, 18:55:31
Biz 30 senedir Almanlarla çalışırız.Bizim hanım Avusturya lisesi mevzunudur o Alman Dünya dönmüyor biz dönüyoruz dese inanır. Bende Türk Alman Zimbabweli ayırmam sadece Bilim'e inanırım.
Dedikleri motoru zaten sessiz bizde apayrı bir yöntem ile izole ettik .Bakcez göreceğiz şu ağırlık işini netleştirirsek yani Jenneau'yu takmaya ikna edersek
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Semih Şener - Ağustos 08, 2017, 18:57:30
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Biz 30 senedir Almanlarla çalışırız.Bizim hanım Avusturya lisesi mevzunudur o Alman Dünya dönmüyor biz dönüyoruz dese inanır. Bende Türk Alman Zimbabweli ayırmam sadece Bilim'e inanırım.
Dedikleri motoru zaten sessiz bizde apayrı bir yöntem ile izole ettik .Bakcez göreceğiz şu ağırlık işini netleştirirsek yani Jenneau'yu takmaya ikna edersek


Bavaria aldırmamış hayret x():
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Oktay Eryılmaz1 - Ağustos 08, 2017, 19:19:32
Biz bilmiyorduk ki Baveria Diye bir marka var.
Biz tekneyi almadan evvel Bir yelkenli teknenin üstüne çıkmamıştık.
Hatta gördüğümüz zaman acıyorduk iki büklüm insanlar nasıl içine girip çıkıyorlar diye.
Bunlar gerçek exejare etmiyorum.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Serdar Çırak - Ağustos 08, 2017, 22:07:23
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
semih kaptan
Bende anlamadım.67 kg 12 tonluk teknede nasıl denge bozduğunu ama bu deniz işlerini normal mantıkla anlamaya çalışmak hayli güç. Burada Tecrübe en önemli referans oluyor.
Yok solarımız yeterli fazla fazla hatta. Klima için ihtiyacımız var.
Bizim hanımın sıcağa hiç tahammülü yok .
Ya elektrik olan iskeleye bağlanıyoruz o da göcekte sadece Boynuzbükü (24 saat) veya Zeytin sadece akşam 18:00 den 24:00 kadar var.
Umarım olur.
Ahmet Kaptanım teşekürler  :)
Bunu anlamak için fazla düşünmenize gerek yok..

Marina türü düz ve durgun bir suda 12 tonluk teknenizi dışarıdan izlemeye başlayın..
67 değil,daha da az kiloda olan birini kıç sancağa yada iskeleye getirtin..
Sonrada dizlerini kırarak ve düzelterek az bir basınç yapsın yada beş cm kadar zıplasın..
Seyredin bakalım tekneniz kaç dakika sallanacak..

Denizdeki tonları,karadaki gibi düşünmeyin..kayar bir yüzeyden bahsediyoruz..
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Oktay Eryılmaz1 - Ağustos 08, 2017, 22:21:13
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
semih kaptan
Bende anlamadım.67 kg 12 tonluk teknede nasıl denge bozduğunu ama bu deniz işlerini normal mantıkla anlamaya çalışmak hayli güç. Burada Tecrübe en önemli referans oluyor.
Yok solarımız yeterli fazla fazla hatta. Klima için ihtiyacımız var.
Bizim hanımın sıcağa hiç tahammülü yok .
Ya elektrik olan iskeleye bağlanıyoruz o da göcekte sadece Boynuzbükü (24 saat) veya Zeytin sadece akşam 18:00 den 24:00 kadar var.
Umarım olur.
Ahmet Kaptanım teşekürler  :)
Bunu anlamak için fazla düşünmenize gerek yok..

Marina türü düz ve durgun bir suda 12 tonluk teknenizi dışarıdan izlemeye başlayın..
67 değil,daha da az kiloda olan birini kıç sancağa yada iskeleye getirtin..
Sonrada dizlerini kırarak ve düzelterek az bir basınç yapsın yada beş cm kadar zıplasın..
Seyredin bakalım tekneniz kaç dakika sallanacak..

Denizdeki tonları,karadaki gibi düşünmeyin..kayar bir yüzeyden bahsediyoruz..

Gerçekten öyle
Palamar arkadaşlar tek başına çekiyor tekneyi haklısınız.
Siz ne diyorsunuz bu 67 kg işine ?
Bozar mı dengesini gerçekten
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Serdar Çırak - Ağustos 08, 2017, 23:39:08
Jeneratörün esas derdi kendi gürültüsünden çok,attığı suyun denizdeki şırıltısıdır..ve yandaki tekne için acaip bir rahatsızlık verir..ki devirli jenaratörlerde bu ses daha güçlüdür..alet bir şekilde izole edilse bile su sesini yok edemezsiniz..

Denge durumu için...teknenin en ve boyu nedir?
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Erdal Duran - Ağustos 09, 2017, 00:30:20
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Jeneratörün esas derdi kendi gürültüsünden çok,attığı suyun denizdeki şırıltısıdır..ve yandaki tekne için acaip bir rahatsızlık verir..ki devirli jenaratörlerde bu ses daha güçlüdür..alet bir şekilde izole edilse bile su sesini yok edemezsiniz..

Denge durumu için...teknenin en ve boyu nedir?
Su atma borusu denizin içine kadar uzatılsa kesilmezmi?
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Oktay Eryılmaz1 - Ağustos 09, 2017, 00:51:32
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Jeneratörün esas derdi kendi gürültüsünden çok,attığı suyun denizdeki şırıltısıdır..ve yandaki tekne için acaip bir rahatsızlık verir..ki devirli jenaratörlerde bu ses daha güçlüdür..alet bir şekilde izole edilse bile su sesini yok edemezsiniz..

Denge durumu için...teknenin en ve boyu nedir?

45 feet 4,30 m en
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Serdar Çırak - Ağustos 09, 2017, 01:06:24
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Jeneratörün esas derdi kendi gürültüsünden çok,attığı suyun denizdeki şırıltısıdır..ve yandaki tekne için acaip bir rahatsızlık verir..ki devirli jenaratörlerde bu ses daha güçlüdür..alet bir şekilde izole edilse bile su sesini yok edemezsiniz..

Denge durumu için...teknenin en ve boyu nedir?
Su atma borusu denizin içine kadar uzatılsa kesilmezmi?

Suyun rahat akması esastır.Ama birşekilde takılması lazım gelse bile,söktak zor olacağı için sabit ve kavisli bir boru olması gerekir..Böyle birşeyin seyir halindeki durumunu düşünmek istemem..:)
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Serdar Çırak - Ağustos 09, 2017, 01:13:56
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Jeneratörün esas derdi kendi gürültüsünden çok,attığı suyun denizdeki şırıltısıdır..ve yandaki tekne için acaip bir rahatsızlık verir..ki devirli jenaratörlerde bu ses daha güçlüdür..alet bir şekilde izole edilse bile su sesini yok edemezsiniz..

Denge durumu için...teknenin en ve boyu nedir?

45 feet 4,30 m en

Bizim tür yelkenli teknelerde dengenin önemli olduğunu söylemeye gerek yok..
O boy teknede 67 kg belki fazla etki göstermez ama,aynı bölgeye sizde oturursanız bir anda o kısım 100+ 67 kg olur.
Birde teknenin seyir halinde o tarafa yattığını düşünün..:)
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Oktay Eryılmaz1 - Ağustos 09, 2017, 01:21:21
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Jeneratörün esas derdi kendi gürültüsünden çok,attığı suyun denizdeki şırıltısıdır..ve yandaki tekne için acaip bir rahatsızlık verir..ki devirli jenaratörlerde bu ses daha güçlüdür..alet bir şekilde izole edilse bile su sesini yok edemezsiniz..

Denge durumu için...teknenin en ve boyu nedir?

45 feet 4,30 m en

Bizim tür yelkenli teknelerde dengenin önemli olduğunu söylemeye gerek yok..
O boy teknede 67 kg belki fazla etki göstermez ama,aynı bölgeye sizde oturursanız bir anda o kısım 100+ 67 kg olur.
Birde teknenin seyir halinde o tarafa yattığını düşünün..:)

Teşekür ederim .Serdar kaptanım  :)
Ahmet Çelenoğlu kaptanın önerdiği gibi karşı tarafada eşit ağırlıkla çözebiliriz herhalde .
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Hakan Zorlu - Ağustos 09, 2017, 01:34:19
Klasik çizimli bir haşap tekneniz varsa güneş paneli için rollbar yaptırma şansınız olmuyor. Bir arkadaşınız size iki panel hediye edip diğer arkadaşınız da 'senin koyacak yerin yok, bunu ben aldım ' diye el koyunca zaten elin kolun bağlı. :)

Maşallah'ta paneli seyyar kullanıyoruz o yüzden..
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Ali Aygın - Eylül 20, 2018, 18:06:06
Selamlar,

Jeneratör mü , güneş panelimi yerine başka bir soru sormak istiyorum.

Teknede makina varken niye  harici jeneratöre ihtiyaç duyuluyor? (deniz suyu soğutmalı marin jeneratörler karşılaştırma dışı)
Makina arıza yaptı, alternatör arızalandı  vs... nedenler de hariç.


Honda aap 2000 i jenaratör nominal 1700 watt enerji veriyor, 7,7 amper katalog değeri.

Benim teknenin prospektüsünde yazan 125 amper alternatörünün olduğu. Hangi devirde  max. ne verecek, aküler ne kadar kabul edecek ???

4*110 amper AGM Excide akü bankım var.

2. , 3. kaynak olarak motor çalıştırmak, extra jeneratör ve benzin taşımaktan mantıklı değil mi ?

Bu işin mantık ve hesabını bilenlerden yardım rica ediyorum.

Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Niyazi Ağaçdiken - Eylül 20, 2018, 18:52:32
Ali Korsan,


Jeneratör size direk 220 VAC sağlar. Makine çalıştırarak alternatörünüzden 12 V ile akü bankanızı şarj edersiniz. Tekrar 220 VAC ye ihtiyaç duyarsanız inverter kullanmanız gerekecektir. 1700 W güç alabilmek için yaklaşık 2200 W gücünde invertere ihtiyaç duyarsınız. Akü bankanız ile inverter arası kablo kesitini mümkün olduğunca büyük, uzunluğunu mümkün olduğunca kısa tutmanız gerekir...vs vsBaşlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Ali Aygın - Eylül 20, 2018, 19:22:31
Ok anladım , derdim 1700 watt 220 volt enerji sağlamak değil, sadece biten akülerimi doldurmak.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Alper Dora - Eylül 21, 2018, 13:34:19
Alternatörden direkt olarak aküleri doğru olarak şarj edemezsiniz bunun nedeni de akülerin bir şarj diagramı varken alternatörle sürekli olarak sabit akım verirler. Akü %80 doluluğa geldiği zamanda iç direnç oluşur ve redresörünüzde akü sıcaklığını takip ederek buna göre voltajı düşürür. Ama alternatörün böyle bir özelliği olmadığı için aküleriniz düzgün şarj olmaz. O nedenle alternatörden şarj cihazı kullanmanız gerekir.  Bu cihazlar hem akülerin sıcaklığını takip eder hemde sizin alternatörünüz x devirde atıyorum 20A veriyorsa alternatörünüzden daha fazla Amper almanızı sağlar. Ve akü tipine göre aküyü şarj eder. Bir sıcaklık sensörüde alternatöre bağlı olduğu için alternatör çok ısındığı zaman devre dışı  kalarak izolatör görevi görür.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Recep Ertürk - Eylül 22, 2018, 22:15:54


Bu konu ile alakasız gibi ama, bu enerji işini bu aralar çok kurcaladığımdan kafama takıldı. Forklift aküsü gibi çok uzun saatler kullanılacak bir şeyin tekneye yerleştirilmesi, kullanımı mümkün müdür? Bunların ebatları ne kadardır? Ortaya yemek masası gibi bir kasa içine koyup üstüne daha genişçe bir mdf-su kontrası kaplayıp masa örtüsü örtsek?
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Hakan Erim - Eylül 22, 2018, 23:03:10
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap


Bu konu ile alakasız gibi ama, bu enerji işini bu aralar çok kurcaladığımdan kafama takıldı. Forklift aküsü gibi çok uzun saatler kullanılacak bir şeyin tekneye yerleştirilmesi, kullanımı mümkün müdür? Bunların ebatları ne kadardır? Ortaya yemek masası gibi bir kasa içine koyup üstüne daha genişçe bir mdf-su kontrası kaplayıp masa örtüsü örtsek?

Çok kullanışlı ürünler. Ancak artık jel aküler, AGM aküler çıktı. Pek gereksinim kalmadı.

Ben TESLA şirketi doğru dürüst pil yapana kadar bekleyeceğim. Hayalim yelken seyrinde dönen pervane sayesinde şarj olan bir sistem. Hatta daha önce bahsetmiştim, böyle basit dönünce elektirk üreten, elektirk verince dönen üniteler olsa. Ucuna rüzgar pervanesi takıp direğe geçirince, motor pervanesi takıp suya salınca elektrik üretse, demirde dingi botuna motor, karaya çıkınca scooter'a elektrikli tekerlek olsa gibi bir hayalim var. İstersen palaya tak, kıç manevra pervanesi olsun, burundan aşağı bir çubukla sarkıt baş manevra pervanesi olsun vs...
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Recep Ertürk - Eylül 23, 2018, 23:01:56
:)

Sizin hayaller epey iyi. Serdar Çırak korsanın "Hayaliniz ne?" topiği içinde genişleterek yazarsanız keyifle okunur. Hele de Herim mizahı ile olursa tadından yenmez.

Bunun dışında seyirde elektrik üretimi icat edildi ama yaygınlaşmadı daha. Sudan çıkıp karada giden dingi de öyle. Hatta bizim Yalova'lı bir usta da yapmıştı.

Ben de telefon pillerinin (nikel kadmiyum muydu adı?) tekne aküsü olması için dua ediyorum ama iphone pili fiyatından oranlama yaparlarsa benim kayık bir kayık aküsü bile etmez..

Bir de aklınızda bulunsun. Bir alet hem sakal tıraşı yapıp hem çim biçiyorsa bunlardan birisini iyi yapmıyordur. İkinci olarak da kısa zamanda tamir olmamak üzere bozulacaktır.

Neyse sadede geleyim. Bu akü işi dert oldu. Akü konacak yer sıkıntılı. Aklıma gelen kamaradaki masayı atıp orta yere bir akü grubu yığıp üstüne su kontrası kesip koymak.. 400 A değil de 800 A akü ile olacak gibi. Sadece uygun bir yerleştirme tasarımı yapmak gerekiyor. Aküler zehirlemez değil mi beni kamarada uyurken?

Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Ali Aygın - Eylül 23, 2018, 23:12:04
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Alternatörden direkt olarak aküleri doğru olarak şarj edemezsiniz bunun nedeni de akülerin bir şarj diagramı varken alternatörle sürekli olarak sabit akım verirler. Akü %80 doluluğa geldiği zamanda iç direnç oluşur ve redresörünüzde akü sıcaklığını takip ederek buna göre voltajı düşürür. Ama alternatörün böyle bir özelliği olmadığı için aküleriniz düzgün şarj olmaz. O nedenle alternatörden şarj cihazı kullanmanız gerekir.  Bu cihazlar hem akülerin sıcaklığını takip eder hemde sizin alternatörünüz x devirde atıyorum 20A veriyorsa alternatörünüzden daha fazla Amper almanızı sağlar. Ve akü tipine göre aküyü şarj eder. Bir sıcaklık sensörüde alternatöre bağlı olduğu için alternatör çok ısındığı zaman devre dışı  kalarak izolatör görevi görür.


Alper bey anlayamadım.

Fabrika çıkışı tekneye alternatör sonrası şarj cihazı koymuyorlar mı?

Koymadılar ise, akülerimizi düzgün şarj edemiyor muyuz motor seyrindeyken ?

Her iki sorunun cevabı da “ hayır “ ise niye böyle yapıyor Fransızlar ?

Teşekkürler.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Oktay Eryılmaz - Eylül 23, 2018, 23:13:29
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Alternatörden direkt olarak aküleri doğru olarak şarj edemezsiniz bunun nedeni de akülerin bir şarj diagramı varken alternatörle sürekli olarak sabit akım verirler. Akü %80 doluluğa geldiği zamanda iç direnç oluşur ve redresörünüzde akü sıcaklığını takip ederek buna göre voltajı düşürür. Ama alternatörün böyle bir özelliği olmadığı için aküleriniz düzgün şarj olmaz. O nedenle alternatörden şarj cihazı kullanmanız gerekir.  Bu cihazlar hem akülerin sıcaklığını takip eder hemde sizin alternatörünüz x devirde atıyorum 20A veriyorsa alternatörünüzden daha fazla Amper almanızı sağlar. Ve akü tipine göre aküyü şarj eder. Bir sıcaklık sensörüde alternatöre bağlı olduğu için alternatör çok ısındığı zaman devre dışı  kalarak izolatör görevi görür.


Alper bey anlayamadım.

Fabrika çıkışı tekneye alternatör sonrası şarj cihazı koymuyorlar mı?

Koymadılar ise, akülerimizi düzgün şarj edemiyor muyuz motor seyrindeyken ?

Her iki sorunun cevabı da “ hayır “ ise niye böyle yapıyor Fransızlar ?

Teşekkürler.

Ah bu Fransızlar ah
Yakında motor bile koymayacaklar  :o :o
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Ahmet Çelenoğlu - Eylül 23, 2018, 23:19:56
Hem suda hem de rüzgarda üretim yapan jeneratörler var. Hem motor hem jeneratör olur mu? Teorik olarak mümkün ama, sanırım buna göre ciddi devreler oluşturmak gerekir. Motoru ortalama 12V ile çalıştırdınız diyelim, jeneratör olarak kullandığınızda üretlecek gerilim, 12V'un çok altına olacaktır, bunu bir şekilde 14V civarına çıkarıp aküleri şarj etmeyi düşünebilirsiniz. Motor ve jeneratör hemen hemen aynı şey olmasına rağmen sargı farklılığı bu işlemi sanırım verimsiz kılıyor.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Hakan Erim - Eylül 24, 2018, 10:19:20
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
:)

Sizin hayaller epey iyi. Serdar Çırak korsanın "Hayaliniz ne?" topiği içinde genişleterek yazarsanız keyifle okunur. Hele de Herim mizahı ile olursa tadından yenmez.

Bunun dışında seyirde elektrik üretimi icat edildi ama yaygınlaşmadı daha. Sudan çıkıp karada giden dingi de öyle. Hatta bizim Yalova'lı bir usta da yapmıştı.

Ben de telefon pillerinin (nikel kadmiyum muydu adı?) tekne aküsü olması için dua ediyorum ama iphone pili fiyatından oranlama yaparlarsa benim kayık bir kayık aküsü bile etmez..

Bir de aklınızda bulunsun. Bir alet hem sakal tıraşı yapıp hem çim biçiyorsa bunlardan birisini iyi yapmıyordur. İkinci olarak da kısa zamanda tamir olmamak üzere bozulacaktır.

Neyse sadede geleyim. Bu akü işi dert oldu. Akü konacak yer sıkıntılı. Aklıma gelen kamaradaki masayı atıp orta yere bir akü grubu yığıp üstüne su kontrası kesip koymak.. 400 A değil de 800 A akü ile olacak gibi. Sadece uygun bir yerleştirme tasarımı yapmak gerekiyor. Aküler zehirlemez değil mi beni kamarada uyurken?Bir alet veya kontrol kolu birden çok iş yapıyorsa doğrudur sorun çıkar. Mesela eskilerden Sony'nin bir kasetçalar cihazını hatırlıyorum. Ortada tek bir düğme vardı, aşağı çekince 'PLAY', geri itince 'STOP', sağa çek 'FWD' falan diye gidiyordu. Çok çabuk bozulurdu. Ancak benim dediğim daha temel işlevler. Bir motor var, bu ucundan elektrik verince dönüyor, döndürünce o uçtan elektrik veriyor. Bu motoru uygun donanım ile havayla döndürseniz de, suyla döndürseniz de elektrik üretir. Aynı şekilde dönen mille dingi de yürütebilirsiniz, scooter tekerleği de döndürebilirsiniz. Ana fikrim böyle modüler bir yapının olması. Mesela ilerde böyle motorlu tekerleklerin iki tanesi ile elektrikli bisiklet, Ginger gibi bir kişisel taşıyıcı, 3 veya dört tanesiyle elektrikli otomobil vb. yapmak mümkün olmalı. Yalovada'ki girişimci hidrolikçi bir teknisyen ve yaptığı araç tek fonksiyonlu. Hidrolik motorlar tekerlekleri döndürüyor, aracı yükseltip, alçaltıyor. Suya girince mesela klasik bir dıştan takma benzinli motor tekneyi götürüyor.

Akü konusuna gelince; o aküler mutlaka gaz çıkartır. Uygun havalanma sağlanması gerekir. "Masa tabanı" içindeki hava kabin içine girmeden bir şekilde dışarı atılmalı.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Alper Dora - Eylül 24, 2018, 10:51:11
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Alternatörden direkt olarak aküleri doğru olarak şarj edemezsiniz bunun nedeni de akülerin bir şarj diagramı varken alternatörle sürekli olarak sabit akım verirler. Akü %80 doluluğa geldiği zamanda iç direnç oluşur ve redresörünüzde akü sıcaklığını takip ederek buna göre voltajı düşürür. Ama alternatörün böyle bir özelliği olmadığı için aküleriniz düzgün şarj olmaz. O nedenle alternatörden şarj cihazı kullanmanız gerekir.  Bu cihazlar hem akülerin sıcaklığını takip eder hemde sizin alternatörünüz x devirde atıyorum 20A veriyorsa alternatörünüzden daha fazla Amper almanızı sağlar. Ve akü tipine göre aküyü şarj eder. Bir sıcaklık sensörüde alternatöre bağlı olduğu için alternatör çok ısındığı zaman devre dışı  kalarak izolatör görevi görür.


Alper bey anlayamadım.

Fabrika çıkışı tekneye alternatör sonrası şarj cihazı koymuyorlar mı?

Koymadılar ise, akülerimizi düzgün şarj edemiyor muyuz motor seyrindeyken ?

Her iki sorunun cevabı da “ hayır “ ise niye böyle yapıyor Fransızlar ?

Teşekkürler.
Alternatörler her zaman sabit akım verirler bildiğiniz kara düzenektir. Karşı dirence göre voltajlarını düşürürler ancak Amper denilen şey farklıdır. Voltaj otoban amperde otobanda seyreden araba diyebiliriz kabaca. Şu anda yeni nesil arabalarda var benzer bir sistem ancak onlarda dediğim gibi çok çok verimli değiller. Audi de bu nedenle yeni çıkardığı arabaların hepsini 48V olarak üretmeye başladı. Ona görede bir ünite ve değişik bataryalar koydu.
Bunu düzgün olarak yapan şu anda tek cihaz var. Alternator To Battery charger diye geçiyor. Bulunan akü tipine göre şarj yapıyor.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Recep Ertürk - Eylül 24, 2018, 12:16:18
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Akü konusuna gelince; o aküler mutlaka gaz çıkartır. Uygun havalanma sağlanması gerekir. "Masa tabanı" içindeki hava kabin içine girmeden bir şekilde dışarı atılmalı.


Gözünü seveyim yelken-kürek (hadi bir de dıştan takma olsun) amatör denizciliğin..
Bu ne ya?
Tekne büyüdükçe bilinmesi gereken bilgiler de büyüyor. Uğraşılması gereken dertler de..
Üstüne üstlük "denizde küçük de küçük, büyük de küçük" oluyor.
Ama nedense hep de gözümüz, sahip olduğumuzdan "bir büyük boy" teknede..

Bu gaz işi kötü. Üstelik de hidrojen gazıymış.. Benim gibi ağır tiryaki olanlar gece öbür tarafa gitmedilerse sabah kalkınca ilk sigarayı yakarken gidiş yolunu dönülmez şekilde geçebilirler..

Şimdi de akü işini oku çalış..
Offfffff..


Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Oktay Eryılmaz - Eylül 24, 2018, 12:25:02
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Akü konusuna gelince; o aküler mutlaka gaz çıkartır. Uygun havalanma sağlanması gerekir. "Masa tabanı" içindeki hava kabin içine girmeden bir şekilde dışarı atılmalı.


Gözünü seveyim yelken-kürek (hadi bir de dıştan takma olsun) amatör denizciliğin..
Bu ne ya?
Tekne büyüdükçe bilinmesi gereken bilgiler de büyüyor. Uğraşılması gereken dertler de..
Üstüne üstlük "denizde küçük de küçük, büyük de küçük" oluyor.
Ama nedense hep de gözümüz, sahip olduğumuzdan "bir büyük boy" teknede..

Bu gaz işi kötü. Üstelik de hidrojen gazıymış.. Benim gibi ağır tiryaki olanlar gece öbür tarafa gitmedilerse sabah kalkınca ilk sigarayı yakarken gidiş yolunu dönülmez şekilde geçebilirler..

Şimdi de akü işini oku çalış..
Offfffff..

Karbon diosit gazı çıkarıyor dediler Korktuk  koşa koşa  Alarm aldık...

Doğru ayarlayamadık herhalde ..

Gece yarısı Ciyak ciyakkk

Allah Gittik diye kalkıyorduk......Çoluk çocuk

Neyse kapattık İstanbula servise getireceğim.....

Ne kadar Elektronik o kadar problem  dediğin gibi....
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Hakan Erim - Eylül 24, 2018, 13:12:36
Doğrudur, normal şartlar altında sorun yaratmayacak kadar ama fazla şarj durumunda tehlikeli bir gaz çıkışı olur. Çıkan gaz hidrojen değil hidrojen sülfittir. Tehlikesi çok parlayıcı, patlayıcı ve zehirleyen bir gaz olmasıdır. Renksizdir ama neyse ki kokusu belirgindir.

Bahseetiğiniz yöntemde iki ana konu var ki sağlam bir mühendislikle çözüme ulaşması gerekiyor;
1- Akülerin düzgün şekilde ve teknenin ağrılık merkezini gözeterek yerleştirilip, sabitlenmesi,
2- Gaz salınımı riski için havalandırma.

Mesela standart farş tahtaları üstüne böyle bir akü grubunu yerleştimek riskli olabilir. Ciddi bir ağırlık ve salmadan epey yukarıda olacaktır.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Alper Dora - Eylül 24, 2018, 14:46:26
herşeyden önce sağlıkla alakalı olarak uyku kalitesini ciddi anlamda düşürür. Teknelerde zaten çok uzun süre uyuyamıyorsunuz sıcaktan sinekten vs den dolayı. Bir de o süre boyunca O2 oranı düşük bir havayı solumak çok mantıklı değil. Hadi onu da geçtim koca aküyü alacaksınız koyacaksınız sadece %30 unu kullanabileceksiniz uzun süre kullanmak istiyorsanız. Hadi onu da geçtim şarj voltaj değeri daha düşük olduğu için daha uzun sürede şarj olacak.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Can Doğan - Eylül 24, 2018, 15:00:22
Güneş panellerinin çalışıp çalışmadığını ( aküleri şarj edip etmediğini ) nasıl anlayabiliriz peki? bende 2 adet 60w panel var ama bir türlü emin olamıyorum...
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Alper Dora - Eylül 24, 2018, 15:10:05
Regülatör çıkış voltajına bakın. 13V ve üzerindeyse şarj oluyordur. Akü üzerinden de bakabilirsiniz. Ya da regülatörün + çıkışına pens ampermetre ile bakarsanız orada Amperi okuyabiliyorsanız şarj oluyordur. Normalde akünün maks voltajı 12.9V dur. Daha üstünde bir voltaj okuyorsanız o zaman bi yerlerden şarj geliyor demektir. Ama sizin 60Wattlık  paneller paralel bağlıysa çıkış voltajı 13V olmayacağı için şarj etmeyecektir. 60Wattlık küçük panellerin seri bağlanması gerekir.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Can Doğan - Eylül 24, 2018, 15:13:39
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Regülatör çıkış voltajına bakın. 13V ve üzerindeyse şarj oluyordur. Akü üzerinden de bakabilirsiniz. Ya da regülatörün + çıkışına pens ampermetre ile bakarsanız orada Amperi okuyabiliyorsanız şarj oluyordur. Normalde akünün maks voltajı 12.9V dur. Daha üstünde bir voltaj okuyorsanız o zaman bi yerlerden şarj geliyor demektir. Ama sizin 60Wattlık  paneller paralel bağlıysa çıkış voltajı 13V olmayacağı için şarj etmeyecektir. 60Wattlık küçük panellerin seri bağlanması gerekir.
çok teşekkürler elektriğe bağlamadan bir kontrol edeceğim voltaj değerini.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Hakkı Algın - Eylül 24, 2018, 23:48:17
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Güneş panellerinin çalışıp çalışmadığını ( aküleri şarj edip etmediğini ) nasıl anlayabiliriz peki? bende 2 adet 60w panel var ama bir türlü emin olamıyorum...
Bir tane batarya monitörünü  sisteme monte edin, akülere gireni,  çıkanı, kalanı, herşeyi görün, eksiğiniz neyse onu tamamlarsınız.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Emre Odabaşı - Eylül 25, 2018, 00:51:15
130W lık 4 adet esnek paneller sizce kaç amper şarj etmeli?  2li seri, bu guruplarda paralel bağlı. Güneşin yükseldiği zamanlarda 15-20 amper arası okuyorum monitörde. Bu doğru bir değer midir ?

Seri bağlanan panellerden birisi arızalı olsa, voltajı doğru verdiği halde yeterli güç üretemeyebilir mi?

Paneller tek tek ölçtüğümde 25-26 V arası veriyor, bağlandıkları Regülatör de !00V/50A mppt.

Panellerin doğru voltajı vermesi, doğru güç verdiğini mi gösterir ? Hani, akülerde yük yokken 13V okursunuz ama yük altında 9V a düşerse akü bozuktur, gibi bir kıstas var mıdır?

Kısıtlı elektrik bilgimle panelleri ölçebilmek için çıkışlarına bağlayarak verdiği gücü kontrol etmek için 2 x 24 V luk ve 50W lık lambayı paralel bağlayıp panel çıkışlarına değdirmeyi düşünüyorum. Lambalar yanıyorsa panel 100W üretiyordur diye düşüneceğim. Panelleri test etmek için başka bir yöntem var mıdır ?
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Hakan Erim - Eylül 25, 2018, 09:29:38
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
130W lık 4 adet esnek paneller sizce kaç amper şarj etmeli?  2li seri, bu guruplarda paralel bağlı. Güneşin yükseldiği zamanlarda 15-20 amper arası okuyorum monitörde. Bu doğru bir değer midir ?

...

Bu doğru bir değer gibi duruyor. Ancak unutmayın ki akü tarafı talep ettikçe panellerden gelen amper artar. Akıllı regülatörlerin üstünde akü monitörüne benzer ekranlar oluyor. Böylece akü talebinden bağımsız olarak panel voltajı, ürettiği amperi, aküye giden amperi, toplam amper-saat (Ah) üretimi falan görebiiliyorsunuz.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Alper Dora - Eylül 25, 2018, 11:18:11
Panelin çalışıp çalışmadığını anlamanın bir diğer yoluda panelden çıkan + ve - yi birbirine bağlayın ve pens ampermetre ile A kontrolü yapın. Orada 5-6 A bir değer görüyorsanız çalışıyor demektir. Az diye düşünmeyin Regülatör onu regüle ederek arttırıyor zaten.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Alper Dora - Eylül 25, 2018, 11:25:52
Emre bey bahsettiğiniz ampuller AC ya da DC voltaj ile çalışır solardan çıkan voltaj photovoltaic voltajdır. O nedenle çalıştırmayabilir.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Ahmet Çelenoğlu - Eylül 25, 2018, 11:33:22
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Emre bey bahsettiğiniz ampuller AC ya da DC voltaj ile çalışır solardan çıkan voltaj photovoltaic voltajdır. O nedenle çalıştırmayabilir.
Anlamadım....
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Alper Dora - Eylül 25, 2018, 11:57:11
Ahmet abi Voltajlar çok farklı. AC ve DC voltaj farklı solardan çıkan photovoltaic voltaj farklı. Regülatörde zaten o işe yarıo esasında. Çalışmaz demiyorum ama çalışmayabilir diyorum çünkü denemedim. Solar regülatöre alternatör çıkışını bağladığın zamanda aküler düzgün şarj olur diye düşünenler var. O nedenle diyorum.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Mehmet Kocaoğlu - Eylül 25, 2018, 17:26:04
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ahmet abi Voltajlar çok farklı. AC ve DC voltaj farklı solardan çıkan photovoltaic voltaj farklı. Regülatörde zaten o işe yarıo esasında. Çalışmaz demiyorum ama çalışmayabilir diyorum çünkü denemedim. Solar regülatöre alternatör çıkışını bağladığın zamanda aküler düzgün şarj olur diye düşünenler var. O nedenle diyorum.

Bir elektronik yüksek mühendisi olarak ben de anlamadım ?
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Ahmet Çelenoğlu - Eylül 25, 2018, 17:59:13
Alternatör çıkışını alternatör regülatörü kontrol eder, Kollektöre uygulanacak gerilim kontrol edilerek yastıkta oluşan çıkış düzenlenir. Burası tamam da gerisini hala anlamadım.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Ümit Özdoğan - Eylül 25, 2018, 22:49:37
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Panellerin doğru voltajı vermesi, doğru güç verdiğini mi gösterir ? Hani, akülerde yük yokken 13V okursunuz ama yük altında 9V a düşerse akü bozuktur, gibi bir kıstas var mıdır?


Bende 2 adet paralel 165 var, oranlarsam güç ve akimlari, söylediğiniz Amper bence gayet normal

Ben panellerimin birine bir kaza sonucu ciddi hasar vermiştim. Değiştirene kadar sağlam olanla aynı voltaji ancak üçte bir akim verdiğini gözledim.

Öğretmen kopyacı öğrencileri saçma bir hatayı iki ayri öğrenci aynı anda yapinca anlar. Doğru tektir ama yanlişın tam aynı olmasi zordur. Arıizalar genelde farkli farklı olur.

Paralel gruplari ayirin önce, her grup aynı ortamda aynı akımı veriyorsa bence şüphe edecek durum yok. Bir grup az akım uretiyorsa panellerden birini sırayla değiştirip arizali olani bulabilirsiniz.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Niyazi Ağaçdiken - Eylül 25, 2018, 22:55:40
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ahmet abi Voltajlar çok farklı. AC ve DC voltaj farklı solardan çıkan photovoltaic voltaj farklı. Regülatörde zaten o işe yarıo esasında. Çalışmaz demiyorum ama çalışmayabilir diyorum çünkü denemedim. Solar regülatöre alternatör çıkışını bağladığın zamanda aküler düzgün şarj olur diye düşünenler var. O nedenle diyorum.

PV hücreler Doğru akım (DC) üretir. PV voltaj vs diye farklı bir elektrik akımı yoktur.
Regülatörler tiplerine göre farklı voltaj seviyelerinde AC ya da DC akım kabul ederler ve tüketici talebine göre bunu regüle edip çıkışına verir.

Emre Korsan,

Top verimden hesaplarsak ( bu ideal koşullardaki değerlerdir aynı zamanda hiçbir zaman ulaşamayacağınız da değerler)

Panel çıkış voltajınız 18 Volt kabul ediyorum.

Bu durumda seri bağlı iki panel 36 Volt, paralel bağlı 36 Voltluk iki grup yine 36 Volt olur.
Toplam gücünüz 520 W,
Sistemden alabileceğini maç akım 520/36 = 14.4 A olur.  Bu değer panelden şarj cihazına olan değerdir. Yani panellerinizin üretebileceği değer.

Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Emre Odabaşı - Eylül 25, 2018, 23:45:17
Öncelikle tüm yorumlarınıza teşekkür ederim.. :)

Niyazi korsan, panelleri tek olarak ölçtüğümde 25,6V değerini okuyorum. Buna göre 2 seri bağlı panel 51,2 V olmalı, diğer seri gurupta 51,2V olunca ve paralel bağlı olarak 51,2V regülatöre geliyorlar. Toplam güç 130x 4=520W olmalı.
Buraya kadarını biliyorum  :)

Sizin söylediğiniz şekilde 520W/51,2V= 10A çıkar. Ben battery monitörde daha yüksek amperler görüyorum. Emin olmak için yarından sonra tekneye gittiğimde tekrar bakacağım.

MPPT regülatörde 12V a çevrilirken nasıl bir düzenleme oluyor ?  Aletin kitapçığındaki teknik değerleri aşağıda yolladım. Benimki 100/50 olan model.

Aslında bu paneller ilk montajda 4 x paralel olarak bağlanmıştı. Daha sonra gelen bir elektrikçi 2li guruplar halinde seri olmasının daha verimli olacağını söyleyince son duruma geldi. Hatta regülatörüm 150V destekliyor olsa 4 ünü de seri yapmak daha da iyi olur diyordu.

Bütün bu bağlantıların avantaj ve dezavantajlarını anlayabilmiş değilim. Birileri bunları anlayabileceğim şekilde hani ''Bilal'e anlatır gibi'' açıklarsa çok sevineceğim.  :)
 
(https://i.postimg.cc/hXyYrw21/victron_100_50.jpg) (https://postimg.cc/hXyYrw21)
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Niyazi Ağaçdiken - Eylül 26, 2018, 00:31:13
Emre korsan,


Gücü koruyarak regülatör akü bankası arasını da yaklaşık hesaplayabilirsiniz.
Yine ideal şartlar, regülatör kayıpsız vs diye düşünürsek;


Akü bankanızın 12,5 volt ta olduğunu varsayalım. 520/12,5 = 40 A max ile akülerinizi şarj edebilirsiniz.


Paralel seri konusu ise çok basit anlamda,


Seri bağlarsanız her panelin voltajının toplamı sistem voltajınızı oluşturu. Örneğin  çok az güneş ışığı olan bir ortamda 4 paneliniz var ve her paneliniz 5 V üretebiliyor. Eğer paralel bağlılarsa sistem voltajınız 5 V olacak ve regülatörünüz akü bankanızı şarj etmeyecektir. Eğer seri bağlılarsa sistem voltajınız 20 V olacak ve sarj 13 küsur V tan sonra başlayacaktır.


Yani az güneş ışığında seri bağlantı avantajlı. Yani kuzeyde mesela İstanbulda bulutlu günlerin fazlalığı nedeniyle seri düşünülebilir.


Serinin dezavantajı ise bir paneldeki kısmi gölgelenmenin üretimin çok dramatik düşmesine neden olmasıdır. Paralel de etki seriye göre göreceli azdır.


Güneyde 6 ay paneller iyi güneş almakta. Paneller gün boyu şarj voltajı üzerinde üretim yapabilmektedir. Yelkenli teknede panellerin yerine bağlı olsada kısmi gölgelenme ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle Güneyde yapılacak uygulamalarda bence paralel daha uygundur.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Ahmet Çelenoğlu - Eylül 26, 2018, 07:55:25
MPPT regülatörleri basit bir anlatımla transformatör gibi düşünebilirsiniz. Tek fark regüleli olmalarıdır. Bir transformatöre bir ucundan sabit gerilim uyguladığınızda sargı oranlarına göre diğer uçtan belirli bir gerilim alırsınız. MPPT'de ise çıkış gerilimini dikkate alan  bir devre bu gerilim istenen seviyeye gelene kadar giriş geriliminin uçlarını değişt iriyor diyelim. Seri bağlamanın en önemli avantajı giriş bölümünde yüksek gerilim ce düşük akım olmasıdır. Bir şekilde bir panel gölgelenirse giriş gerilimi istenen çıkış gerilminden yine de büyük olduğundan  şarj düşük akımla olsa da devam eder. MPPT regülatörlerde belirtilen 80, 100 gibi rakamlar regülatörün çalışacağı giriş gerilimi değerleridir. Buna göre uygun sayıda paneli seri bağlarsınız.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Nedim Delen - Eylül 26, 2018, 12:56:24
Peki akü sarjinda siralama nasil olmali?

öncelik olarak ilk önce ceryani nerden almali aküler?

1- kara ceryani 220v sahilden
2- Jeneratör
3- Günes panelleri

Veya ilk tercih günes panelindenmi olmali?

yani birinci secenek geliyorsa
1- Günes panelleri
2- Jeneratör
3- kara ceryani 220v sahilden

Bu siralamanin nasil olmasi daha mantikli olur?

Kara ceryanina bahli olsak dahi Günes panelleri ilk sirada olsa yetmedigini kara ceryanindan alsa olurmu?

Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Alper Dora - Eylül 26, 2018, 13:05:04
redresör yani karadan besleme ilk olarak seçilmelidir. Aküyü en doğru on şarj eder. Ama şu anda marina fiyatlarından dolayı bişey diyemiyorum.:D
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Hakan Erim - Eylül 26, 2018, 13:32:31
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Peki akü sarjinda siralama nasil olmali?

öncelik olarak ilk önce ceryani nerden almali aküler?

1- kara ceryani 220v sahilden
2- Jeneratör
3- Günes panelleri

Veya ilk tercih günes panelindenmi olmali?

yani birinci secenek geliyorsa
1- Günes panelleri
2- Jeneratör
3- kara ceryani 220v sahilden

Bu siralamanin nasil olmasi daha mantikli olur?

Kara ceryanina bahli olsak dahi Günes panelleri ilk sirada olsa yetmedigini kara ceryanindan alsa olurmu?Alternatör niye yok?
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Niyazi Ağaçdiken - Eylül 26, 2018, 13:48:04
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
redresör yani karadan besleme ilk olarak seçilmelidir. Aküyü en doğru on şarj eder. Ama şu anda marina fiyatlarından dolayı bişey diyemiyorum.:D

Alper korsan katılmıyorum. Kara beslemesi 220 VAC dir. Akülerimiz DC dir. Kara beslemesi redresör tarafından doğrultularak aküler şarj edilir. FV hücrelerden doğru akım alırız. Voltaj seviyesini ayarlayarak direk aküleri şarj ederiz. Üretim DC, ihtiyaç DC..
Yani bence güneş panelleri 1. sırada.

Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Alper Dora - Eylül 26, 2018, 14:58:10
Güneş panellerinden sürekli olarak sabit akım alamazsınız. Gölge gelir voltaj düşer gibi sorunlar var. Redresörden ise sürekli olarak sabit voltaj ve akünün tipine göre voltaj alırsınız. Yeni tip regülatörlerde de sıcaklık sensörü ve akü tipi var ancak yinede biz kendi kurduğumuz sistemlerde regülatör voltajını 14.2 olarak seçeriz ki redresör ve regülatör aynı anda çalışıyorsa redresör şarj etsin. Bir de regülatör kapasitesi redresöre göre daha düşük genelde. Teknede de kullanım olduğunu varsayarsanız akülere pek birşey kalmıyor şarj için.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Ahmet Çelenoğlu - Eylül 26, 2018, 15:13:54
Bu sıralamayı yapabilmek için ne tür bir cihaz kullanıyorsunuz?
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Oktay Eryılmaz - Eylül 26, 2018, 15:19:02
Konfor açısından bakıldığında en son Jenaratörü koymak gerekir.
Gürültülü , Yer canavarı , Tamir bakım gerektiren eklenti , masraflı , pahalı .....


Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Ümit Özdoğan - Eylül 26, 2018, 15:29:24
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu sıralamayı yapabilmek için ne tür bir cihaz kullanıyorsunuz?

Bendeki akıllı invertörde ayarı var öncelik tanımlanabiliyor.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Ümit Özdoğan - Eylül 26, 2018, 15:59:27
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu sıralamayı yapabilmek için ne tür bir cihaz kullanıyorsunuz?

Bendeki akıllı invertörde ayarı var öncelik tanımlanabiliyor.


Hatta ayarlarda hem solar hem kara ceyranı aynı anda şarj etsin seçeneği var ama sadece 4ve5kVA modeller için diyor.
İlginç geldi ikisi birden opsiyonu benimkini kapsamasa da.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Ali Arif Aktürk - Eylül 26, 2018, 16:15:14

Sevgili Korsanım,

Peki Regülatörün voltajını daha yüksek, mesela 14.5 V falan ayarlarsak ne olur?

Saygılar

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Güneş panellerinden sürekli olarak sabit akım alamazsınız. Gölge gelir voltaj düşer gibi sorunlar var. Redresörden ise sürekli olarak sabit voltaj ve akünün tipine göre voltaj alırsınız. Yeni tip regülatörlerde de sıcaklık sensörü ve akü tipi var ancak yinede biz kendi kurduğumuz sistemlerde regülatör voltajını 14.2 olarak seçeriz ki redresör ve regülatör aynı anda çalışıyorsa redresör şarj etsin. Bir de regülatör kapasitesi redresöre göre daha düşük genelde. Teknede de kullanım olduğunu varsayarsanız akülere pek birşey kalmıyor şarj için.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Oktay Eryılmaz - Eylül 26, 2018, 16:31:16
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu sıralamayı yapabilmek için ne tür bir cihaz kullanıyorsunuz?

Bendeki akıllı invertörde ayarı var öncelik tanımlanabiliyor.


Bu Akıllı invertör 12 v 220 çıkaran aletle aynı mı ?
Başka fonksiyonuda var mı.
Ben çok istemiştim bir invertörüm olsun , ancak herkes akülerin hayatını erken sonlandırdığını, yaşarkende hayatı zehir ettiğini söyledi.
Biz invertörü Kahve makinesi için istemiştik halbuki...
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Niyazi Ağaçdiken - Eylül 26, 2018, 16:37:12
Güneş panellerinde akımı akülerinizin ihtiyacı ve/veya üretebildiğiniz güç belirler. Dediğim gibi güneyde ortalama 6 ay güneşlenme yeterli. MPPT de bu kısmi gölgelenmelerde vs verimin düşmemesini sağlayacaktır. DC üret - DC kullan. Özetle benim için 1 güneş, 2 kara bağlantısı, 3 jeneratör (Zaten ben de yok :) ), 4 alternatör. 
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Alper Dora - Eylül 26, 2018, 16:47:56
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sevgili Korsanım,

Peki Regülatörün voltajını daha yüksek, mesela 14.5 V falan ayarlarsak ne olur?

Saygılar

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Güneş panellerinden sürekli olarak sabit akım alamazsınız. Gölge gelir voltaj düşer gibi sorunlar var. Redresörden ise sürekli olarak sabit voltaj ve akünün tipine göre voltaj alırsınız. Yeni tip regülatörlerde de sıcaklık sensörü ve akü tipi var ancak yinede biz kendi kurduğumuz sistemlerde regülatör voltajını 14.2 olarak seçeriz ki redresör ve regülatör aynı anda çalışıyorsa redresör şarj etsin. Bir de regülatör kapasitesi redresöre göre daha düşük genelde. Teknede de kullanım olduğunu varsayarsanız akülere pek birşey kalmıyor şarj için.
Yapabilirsiniz sakınca yok ancak şöyle bir durum var, yüksek akım düşük akımı her zaman yeneceği için ve solar regülatörünüzün redresörden daha yüksekse o şarj eder. Ama dediğim gibi redresörün şarj etmesi aküler için daha sağlıklı olduğu için biz redresörün çalışmasını isteriz. Redresörün kapasitesinin üzerinde bir harcama varsa teknede o zaman zaten soların ürettiği akımda devreye girer. O nedenle 14.2 yaptığınızda bir zararını görmezsiniz. Bi de redresörler karşılarında daha yüksek akım gördüklerinde devre dışında kalabilirler bu nedenle baş pervane ve start aküsü çıkışlarıda devre dışı kalır  teknede sadece servis aküleri şarj olur.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Alper Dora - Eylül 26, 2018, 17:04:02
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Güneş panellerinde akımı akülerinizin ihtiyacı ve/veya üretebildiğiniz güç belirler. Dediğim gibi güneyde ortalama 6 ay güneşlenme yeterli. MPPT de bu kısmi gölgelenmelerde vs verimin düşmemesini sağlayacaktır. DC üret - DC kullan. Özetle benim için 1 güneş, 2 kara bağlantısı, 3 jeneratör (Zaten ben de yok :) ), 4 alternatör.

Niyazi bey yukarıda gayet bulutlu bir hava arada ortaya çıkan bir güneş var diyelim. Teknede de solar çalışıyor ancak tüketimde var. Solar devreye girdi voltajıda yüksek bu nedenle redresörüde kapadı. Redresör kapandıktan sonra düğmesine basmazsanız çalışmaz. Servis solar karışık aküleri şarj ediyorsunuz ancak tüketim de var. Solar yetmedi akülerden harcadı. Bu arada start ve baş pervane akülerine zaten şarj gitmiyor olduğu yerde discharge oluyor. Sizce mantıklı mı?

Regülatör üzerinde sıcaklık sensörü yoksa akülerde çok sıcak yerdeyse akü %80 dolu bile olsa normal vermeniz gerekenden daha düşük voltaj vermeniz gerek. Eee sıcaklık sensörü yok akü tamam doldum ama burasıda sıcak dio regülatör tamam dolduysan  voltajı düşürürüm ama sıcaklığa göre ne kadar düşürmem gerektiğini bilmiyorum o nedenle bana tanımlı olan değeri veririm bak başının çaresine der. Aküde sinirlenir bozulur. Redresörler genelde sıcaklık sensörlü oldukları için aa baba sen tamam boşsun ama senin orası çok sıcak. Seni terletmek istemiyorum o nedenle sana düşük voltaj yolluyorum şimdilik idare et ama ileride bana çok teşekkür edeceksin der.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Ümit Özdoğan - Eylül 26, 2018, 18:09:22
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu sıralamayı yapabilmek için ne tür bir cihaz kullanıyorsunuz?

Bendeki akıllı invertörde ayarı var öncelik tanımlanabiliyor.


Bu Akıllı invertör 12 v 220 çıkaran aletle aynı mı ?
Başka fonksiyonuda var mı.
Ben çok istemiştim bir invertörüm olsun , ancak herkes akülerin hayatını erken sonlandırdığını, yaşarkende hayatı zehir ettiğini söyledi.
Biz invertörü Kahve makinesi için istemiştik halbuki...

Kahve makinasi kaç watt bilmiyorum ama acayip güçler kullanmadiğin surece  invertör kullanmak çok pratik oluyor. Hatta eski teknemde buzluk/dolap bile 220V kullaniyordum. 12v göre çok daha ucuz olduğu için o şekilde yapmiştim.

Invertördeki sıkıntı kara elektriğini bağlarken invertörü kapatmak lazim. Kapat aç zor geliyordu.

Akılli invertör bu geçişi kendi denetliyor. O nedenle tercih ettim. Ayrica güneş enerjisinden de, karadan da akuleri şarj ediyor. Hele panel de taktığimdan beri çok memnunum.

Memnun olmadığım iki konu var. 1kVA, mikrodalgayı çalıştıramıyor. Büyüğü 24V olduğu için alamadim. İkincisi, şarj/akü girişi tek olduğundan, motor aküsünü şarj edemiyor. Mevcut eski redresör o işi yapıyor. Güneş panelinden şarj imkanı olmuyor motor aküsünü.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Nedim Delen - Eylül 26, 2018, 18:17:09
Alternatör, evet haklisin onuda katmak gerek

Yani aküler icin en iyisi olarak söylemi secilmeli 

1- redresör yani karadan besleme
2- Jeneratör
3- Alternatör (Motordan besleme)
4- Günes paneli

Ben kendi kayigimda bu sene takip ettim, karadan besleme varken günes panellerini tamamen devre disi birakiyordu.

Alper korsanim  bu sekilde senin dedigin gibi oluyor degilmi?

Bende tüm elektrik MultiPlus Victron 2000-W ne bagli, herhalde bu aletten istenirse bu ilk tercih degistrilebiliyor mu?
Yoksa yüksek akim nereden gelirse orayami atliyor otamatikman?


Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Nedim Delen - Eylül 26, 2018, 18:23:42
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Güneş panelinden şarj imkanı olmuyor motor aküsünü.

ümit korsanim, benimde öyleydi, elektrikciye bir schalter taktirdim, istedigimde Motor aküsünü servislere bahliyorum ve
bu sekilde oda günesten doluyor, veya Motor aküsü bosaldi schalteri ceviriyorum, servis aküleri motoru calistiriyor.

Tabiki schalter acikken unutup tüm servis aküsünü basaltirsam motorda calismaz bu durumda
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Ümit Özdoğan - Eylül 26, 2018, 18:33:49
Baktim multiplus hem 2000kVa hem 12V nasil kaçirmişim gözdrn dedim.

Güncel fiyatlara baktim. Benimki 1300TL Victron 11.000TL. Her halde o günlerde gözden kaçırasım gelmiş.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Oktay Eryılmaz - Eylül 26, 2018, 18:49:50
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu sıralamayı yapabilmek için ne tür bir cihaz kullanıyorsunuz?

Bendeki akıllı invertörde ayarı var öncelik tanımlanabiliyor.


Bu Akıllı invertör 12 v 220 çıkaran aletle aynı mı ?
Başka fonksiyonuda var mı.
Ben çok istemiştim bir invertörüm olsun , ancak herkes akülerin hayatını erken sonlandırdığını, yaşarkende hayatı zehir ettiğini söyledi.
Biz invertörü Kahve makinesi için istemiştik halbuki...

Kahve makinasi kaç watt bilmiyorum ama acayip güçler kullanmadiğin surece  invertör kullanmak çok pratik oluyor. Hatta eski teknemde buzluk/dolap bile 220V kullaniyordum. 12v göre çok daha ucuz olduğu için o şekilde yapmiştim.

Invertördeki sıkıntı kara elektriğini bağlarken invertörü kapatmak lazim. Kapat aç zor geliyordu.

Akılli invertör bu geçişi kendi denetliyor. O nedenle tercih ettim. Ayrica güneş enerjisinden de, karadan da akuleri şarj ediyor. Hele panel de taktığimdan beri çok memnunum.

Memnun olmadığım iki konu var. 1kVA, mikrodalgayı çalıştıramıyor. Büyüğü 24V olduğu için alamadim. İkincisi, şarj/akü girişi tek olduğundan, motor aküsünü şarj edemiyor. Mevcut eski redresör o işi yapıyor. Güneş panelinden şarj imkanı olmuyor motor aküsünü.


Bilemedim
Benim İki adet Solar panelim var. Şu üstüne basılanlardan.
Sahil elektriğine bağlanmadan hiç sıkıntım olmuyor.
12,6 in altında hiç monitör etmedim.
Jenaratörü taktıracağız herhalde sonunda ,
O da hem kahve makinesi hem klimayı aynı anda çalıştırmıyormuş.
Bir mahsuru varmı dediler.
Sanırsın Denizin ortasında Cafe açtık ...
Şimdi Bu İnvertör zararlı mı değil mi , eğer zararlı değil ise  yüksek kapasiteli bir invertör almayı tercih ederim.
Cevaplarınız için teşekkür ederim.
selamlar


Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Hakan Erim - Eylül 26, 2018, 19:58:51
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
...
Regülatör üzerinde sıcaklık sensörü yoksa akülerde çok sıcak yerdeyse akü %80 dolu bile olsa normal vermeniz gerekenden daha düşük voltaj vermeniz gerek. Eee sıcaklık sensörü yok akü tamam doldum ama burasıda sıcak dio regülatör tamam dolduysan  voltajı düşürürüm ama sıcaklığa göre ne kadar düşürmem gerektiğini bilmiyorum o nedenle bana tanımlı olan değeri veririm bak başının çaresine der. Aküde sinirlenir bozulur. Redresörler genelde sıcaklık sensörlü oldukları için aa baba sen tamam boşsun ama senin orası çok sıcak. Seni terletmek istemiyorum o nedenle sana düşük voltaj yolluyorum şimdilik idare et ama ileride bana çok teşekkür edeceksin der.

Ne pis muhabbetleri varmış bunların biz teknede yokken...
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Ahmet Çelenoğlu - Eylül 26, 2018, 20:07:34
Invertör'de üretilen güç aküden gelir. Watt ise bir güç birimidir.  Diyelim ki 1kW'lık kahve makinası çalıştrıyorsunuz, bunun karşılığı 12v aküde 1000W/12V=83 Amperdir. Invertör de güç tüketir. Kabaca 90A diyelim. Kahve makinasının ne kadar süre olarak kullanılacağını hesaba katarsanız akünüzden ne kadar güç harcayacağınızı bulursunuz. Bu güç kısa sürelerde kullanılırsa sanırım akülere aşırı zarar vermeden karşılanabilir ve gerçekten kısa süreli kullanım söz konusu olursa sahile bağlandığınızda elektrik şebekesinden yerine koyulabilir. Teknede kahve konusunda bir muhabbet yapılmıştı ve benim anladığım ocak üzerinde yapılan kahvelerin çok beğenilmediği yönündeydi. Espreso dahil her türlü kahve ocakta yapılabilir, en güzeli de Türk kahvesidir.

Klima işini ise invertörle unutmanızı öneririm. Neredeyse sürekli çalışması gerekecek, marin klimaların ne kadar çektiğini bilmiyorum ama hiç bir koşulda invertör ile akü kapasitesi nedeni ile beslenemeyeceğini biliyorum.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Ahmet Çelenoğlu - Eylül 26, 2018, 20:14:12
Aklıma başka bir konuda bir cevap geldi. ABD'den bir yelkenli tekne alıp, hiç yelken kullanmayı bilmediği için motorla Türkiye'ye gelmek isteyen bir deniz sevdalısının ne kadar yakıt gerekeceği sorusuydu. Benim cevabım, tekne sintinesini diz boyuna kadar yakıltal doldurun olmuştu. Uzun süreli yüksek güç tüketimi için teknenin sintinesini akü ile doldurmanızı öneririm.

Invertör aldığınızda işin kahve ile bitmeyeceğini de bilmeniz gerekir. Sahipleri ile yeni bir teknenin yurt dışından transferinde tekne sahibinin eşi aman ne güzel teknede 220V'ta var diyerek saç kurutma makinası almıştı.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Ümit Özdoğan - Eylül 26, 2018, 20:37:14
8,5m minnak motoryat teknemde 2000watt sürekli invertörümle buzdolabi sürekli çalişiyor, mikrodalga güçlü olsa da 2-3dk. Bir bardak kirilsa, süpürge bile çalişiyor, ama 5dk.

Hal böyle iken, biz erkekler Sakız-Langada da kıyıda gezerken, kızlar da teknede akşam yemeğine hazırlanalım demişler.

Bir geldik, O-HA baya baya saçlar fönlü, şok oldum görünce. Sıkıntı yaşamadim o gün ama, yüksek wattlı invertör varsa, başını da beklemek lazım geliyor diye bir kenara yazdım.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Oktay Eryılmaz - Eylül 26, 2018, 21:47:25
Benim derdim Jenaratörü taktırmadan satmak.
Bu güne kadar Gezgin korsanda satmadık bir şey bırakmadım
İki bot , bir chartplotter , bir Dıştan takma motor, Bir 25 kg Lewmar Delta çıpa,bir spot takip cihazı sattım.Yakında tekneyi okutacağım burdan
O yüzden alıp bir türlü taktırmadığım jeneratörü burada karlı satacağıma Emin’im

Siz invertör akülere zarar vermez deyin yeterki
Aslında forumda devamlı sözü edilen gizli tüccar dedikleri benmiyim
Acaba  ;D


Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Niyazi Ağaçdiken - Eylül 26, 2018, 22:27:14
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Güneş panellerinde akımı akülerinizin ihtiyacı ve/veya üretebildiğiniz güç belirler. Dediğim gibi güneyde ortalama 6 ay güneşlenme yeterli. MPPT de bu kısmi gölgelenmelerde vs verimin düşmemesini sağlayacaktır. DC üret - DC kullan. Özetle benim için 1 güneş, 2 kara bağlantısı, 3 jeneratör (Zaten ben de yok :) ), 4 alternatör.

Niyazi bey yukarıda gayet bulutlu bir hava arada ortaya çıkan bir güneş var diyelim. Teknede de solar çalışıyor ancak tüketimde var. Solar devreye girdi voltajıda yüksek bu nedenle redresörüde kapadı. Redresör kapandıktan sonra düğmesine basmazsanız çalışmaz. Servis solar karışık aküleri şarj ediyorsunuz ancak tüketim de var. Solar yetmedi akülerden harcadı. Bu arada start ve baş pervane akülerine zaten şarj gitmiyor olduğu yerde discharge oluyor. Sizce mantıklı mı?

Regülatör üzerinde sıcaklık sensörü yoksa akülerde çok sıcak yerdeyse akü %80 dolu bile olsa normal vermeniz gerekenden daha düşük voltaj vermeniz gerek. Eee sıcaklık sensörü yok akü tamam doldum ama burasıda sıcak dio regülatör tamam dolduysan  voltajı düşürürüm ama sıcaklığa göre ne kadar düşürmem gerektiğini bilmiyorum o nedenle bana tanımlı olan değeri veririm bak başının çaresine der. Aküde sinirlenir bozulur. Redresörler genelde sıcaklık sensörlü oldukları için aa baba sen tamam boşsun ama senin orası çok sıcak. Seni terletmek istemiyorum o nedenle sana düşük voltaj yolluyorum şimdilik idare et ama ileride bana çok teşekkür edeceksin der.

Anladığım kadarıyla verdiğiniz örnekte tekne uzun süreli terk ediliyor. Kaldı ki ben uzun süreli terkedişlerde de solar da bırakıyorum. Bir miktar tüketim için buzdolabını da düşük güçte açık bırakıyorum. Uzun terkedişlerde kıyı elektriğine güvenmiyorum.

Şebeke ve solar aynı zamanda aktifken kendi voltaj setlerine göre redresör ve regülatör devreye girip çıkıyorlar. Sadece redresörlerin değil regülatörlerin de sıcaklık sensör girişleri var. Benim teknemdeki redresör reset istemiyor. Hangisi istiyor bilmiyorum. Teknem Dufour ve  fabrika montajı redresörü kullanıyorum.  Galiba diğer Fransız üreticiler de aynı markayı kullanıyor. Sarı beyazdı sanıyorum rengi.    Solar controller victron smartsolar MPPT     Bence start ve thruster aküleri için de ayrı bir solar devresi kurulmalıdır. Panelle, regülatör vs..servis ve diğerleri izole edilmeli bence.

Bazı tekneler sezonda hiç kara elektriğine bağlanmıyorlar. Alargacı çok tekne var. Güncel güneş ienerjili şarj sistemleri aküler için çok sağlıklıdır.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Mehmet Cömert - Eylül 26, 2018, 23:36:43
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Benim derdim Jenaratörü taktırmadan satmak.
Bu güne kadar Gezgin korsanda satmadık bir şey bırakmadım
İki bot , bir chartplotter , bir Dıştan takma motor, Bir 25 kg Lewmar Delta çıpa,bir spot takip cihazı sattım.Yakında tekneyi okutacağım burdan
O yüzden alıp bir türlü taktırmadığım jeneratörü burada karlı satacağıma Emin’im

Siz invertör akülere zarar vermez deyin yeterki

Aslında forumda devamlı sözü edilen gizli tüccar dedikleri benmiyim
Acaba  ;Dakü kapasitenizin %20 sini geçmiyen bir invertör kontrollü kullanılırsa bir zararı olmıyabilir.
Ben 9 yıldır 2000 wat inverter 750 Amper akü kapasitesi  ile kullanıyorum AGM akülerim 5.5 yaşında
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Alper Dora - Eylül 27, 2018, 12:26:29
Oktay Abi genel olarak inverterler akü katilidir bu kesin. Eğer uzaktan kumanda ile açıp kapama özelliği yoksa kafadan saatte 1A harcarlar hiç 220V luk alet çalışmasa bile. Onu geçtim diyelim senin çekmen gereken güç 220V da 5A. 220*5:1100 Watt demek. 1100/12:91 A. Yani aküden bir saatte 91A harcaman demek. Eeee 200Alik akün var diyelim. Kapalı sulu ise bunun 60A ni kullanabilirsin. AGM ise 100A. Ama onuda 20 saatte yani saat başı 10A çektiğin zaman senin akün 200A. Bir saatte çekicem dersen akün 150A bile değil. Yani harcayabileceğin 75A den az. Tamam 1 saat kullanma. Ama yinede akünün 1 saatte verebileceği akımı sen 15 dakikada çekmeye çalışıyorsun yani aküyü yoruyorsun. AGM bu tip şeylere dayanıklı fiziksel yapı olarak. Kapalı suluda dayanır bir nebze ama kapasite kaybı yaşar. Jel ise hiç sevmez bu tip kullanımları. O nedenle kaliteli bir jel akü kullanmak gerekir dayanması için. Ama onda da kısa süreli kullanımlar için. Yoksa saç kurutma makinesi ile 10 dakika falan kullandığınız zaman onunda canını alırsınız.
İnverter ile klima kullanmak çok büyük hata olur. Bu şekilde bana gelip ustam söyledi ben klima aldım inverter aldım bana akü ver klima çalıştırıcam diyen var. Adama anlatıosun o zaman Battery to Battery charger ver motoru çalıştırırken çalıştıriim. Abi sen yüklendiğin zaman alternatörün voltajı düşecek benim cihazda devreye girmeyecek o da olmaz diyorum. Anlatamıyorum sen ne biçim tüccarsın oluyor sonunda.  Bilmem kaçıncı seviye kanseri tedavi edemeyip bir araba dayak yiyen doktor gibi oluyorum.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Ahmet Çelenoğlu - Eylül 27, 2018, 12:31:35
İnvertör ile klima çalıştıracaksan, biraz akü alacaksın, tüm sintineye akü dolduracaksın, bir gün kullanacaksın, adam gibi şarj akımı veren bir de cihaz alacaksın, haftanın geri kalan günlerinde aküleri sahilden elektirkle şarj edeceksin. Olmaz, olmaz...
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Alper Dora - Eylül 27, 2018, 12:42:38
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Güneş panellerinde akımı akülerinizin ihtiyacı ve/veya üretebildiğiniz güç belirler. Dediğim gibi güneyde ortalama 6 ay güneşlenme yeterli. MPPT de bu kısmi gölgelenmelerde vs verimin düşmemesini sağlayacaktır. DC üret - DC kullan. Özetle benim için 1 güneş, 2 kara bağlantısı, 3 jeneratör (Zaten ben de yok :) ), 4 alternatör.

Niyazi bey yukarıda gayet bulutlu bir hava arada ortaya çıkan bir güneş var diyelim. Teknede de solar çalışıyor ancak tüketimde var. Solar devreye girdi voltajıda yüksek bu nedenle redresörüde kapadı. Redresör kapandıktan sonra düğmesine basmazsanız çalışmaz. Servis solar karışık aküleri şarj ediyorsunuz ancak tüketim de var. Solar yetmedi akülerden harcadı. Bu arada start ve baş pervane akülerine zaten şarj gitmiyor olduğu yerde discharge oluyor. Sizce mantıklı mı?

Regülatör üzerinde sıcaklık sensörü yoksa akülerde çok sıcak yerdeyse akü %80 dolu bile olsa normal vermeniz gerekenden daha düşük voltaj vermeniz gerek. Eee sıcaklık sensörü yok akü tamam doldum ama burasıda sıcak dio regülatör tamam dolduysan  voltajı düşürürüm ama sıcaklığa göre ne kadar düşürmem gerektiğini bilmiyorum o nedenle bana tanımlı olan değeri veririm bak başının çaresine der. Aküde sinirlenir bozulur. Redresörler genelde sıcaklık sensörlü oldukları için aa baba sen tamam boşsun ama senin orası çok sıcak. Seni terletmek istemiyorum o nedenle sana düşük voltaj yolluyorum şimdilik idare et ama ileride bana çok teşekkür edeceksin der.

Anladığım kadarıyla verdiğiniz örnekte tekne uzun süreli terk ediliyor. Kaldı ki ben uzun süreli terkedişlerde de solar da bırakıyorum. Bir miktar tüketim için buzdolabını da düşük güçte açık bırakıyorum. Uzun terkedişlerde kıyı elektriğine güvenmiyorum.

Şebeke ve solar aynı zamanda aktifken kendi voltaj setlerine göre redresör ve regülatör devreye girip çıkıyorlar. Sadece redresörlerin değil regülatörlerin de sıcaklık sensör girişleri var. Benim teknemdeki redresör reset istemiyor. Hangisi istiyor bilmiyorum. Teknem Dufour ve  fabrika montajı redresörü kullanıyorum.  Galiba diğer Fransız üreticiler de aynı markayı kullanıyor. Sarı beyazdı sanıyorum rengi.    Solar controller victron smartsolar MPPT     Bence start ve thruster aküleri için de ayrı bir solar devresi kurulmalıdır. Panelle, regülatör vs..servis ve diğerleri izole edilmeli bence.

Bazı tekneler sezonda hiç kara elektriğine bağlanmıyorlar. Alargacı çok tekne var. Güncel güneş ienerjili şarj sistemleri aküler için çok sağlıklıdır.

Dufour ile cristec redresör gelir bazılarında ısı sensör girişi vardır ama ısı sensörü takılı değildir akü başına, eski tiplerinde o girişte yoktur. Siz güvenmiyor olabilirsiniz saygı duyarım ancak bu redresörün daha güvenli bir kaynak olduğunu değiştirmez. İnsanlar uçaktan da korkup uçağa binmezler ama dünyanın en güvenli taşıma aracı olduğu gerçeğini değiştirmez.
Solar olduğu sürece evet solar iyidir ama solar olmadığı zamanda teknedeki tüketimin bir yerlerden karşılanması gerek. Buzdolabı en kısıkta bile min 40A çeker günde. 1 hafta hava kapadı hiç enerji gelmedi solardan. Makine start ve baş pervane aküleri AGM diyelim discharge oranı çok düşük o ok kış sezonunu geçirtir çok soğuk değilse. İyibir şey değil ama hadi neyse. Eee servis akülerinden günde 50A çektiniz ışıklar vs ile.  Haftada 350A demek. Jel ve AGM akü grubu ile min 700A akü grubuna ihtiyacınız var. Kapalı sulu ile min 1000A. Bu kadar akünüz var mı?
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Alper Dora - Eylül 27, 2018, 12:45:45
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
İnvertör ile klima çalıştıracaksan, biraz akü alacaksın, tüm sintineye akü dolduracaksın, bir gün kullanacaksın, adam gibi şarj akımı veren bir de cihaz alacaksın, haftanın geri kalan günlerinde aküleri sahilden elektirkle şarj edeceksin. Olmaz, olmaz...
Ahmet abi ben adama alternatör voltajı düşer Bat to Bat devreye girmez diyorum o zaman Solar Regülatöre girerim dio. Abi ben mühendisim olmaz diyorum. Adam olabilir bende mühendisim hem de öğretim üyesiyim dio. Yok anlatamıyorum.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Ahmet Çelenoğlu - Eylül 27, 2018, 13:21:00
Akü versen, 6 ayda bitirecek, akülerin bozuk çıktı diyecek, vermesen fırça yiyeceksin. Evde incecik kablodan tüm ihtiyacını görebilen birine 12V 200A çok büyük bir güç gibi geliyor. 
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Oktay Eryılmaz - Eylül 27, 2018, 13:36:30
 :) :D :)

Akü ile klimamı çalışırmış hiç duymadım.Fantezi gibi....

Tabi benim yukardaki yazımdan kendimi anlatma özürlü olduğumdan Invertör taktırayım Klimayı öyle çalıştırayım anlaşılmış ki 10000 kişiye okutsan 9999 kişi öyle anlar.

Ancak
Akü ile neler neler çalışıyorda bu klima denen müsibet aletin  b.ktan ufacık bir kompresörü var o neden çalışmıyor acep...
Teknoloji her şeyi beceriyor bunu neden başaramıyor ...
 diye merak içerisindeyim

Şöyle ilkokul düzeyinde anlatabilecek bir Korsanımız  varmıdır acep


Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Alper Dora - Eylül 27, 2018, 13:53:53
abi sadece kompresör değil aynı zamanda su devirdaim pompası var dakikada min 20lt su basan. Kompresörün kankası. İkiside 220V içio bunların. Bide öyle böyle içmiyorlar. 220 lik borudan azıcık çekiolar ama boruyu 12lik yapınca basıncı arttırmak gerekio. Akü denen pompişin de o kadar kondüsyonu yok. İki dakika sonra gücü bitio bişe basamıo.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Oktay Eryılmaz - Eylül 27, 2018, 13:55:24
Tamamda bunların neden 12 V çalışanı yapılamıyor ?

Sintine pompaları var beni bile denize fırlatır onlar 12 V
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Alper Dora - Eylül 27, 2018, 14:17:39
abi senin teknede neden 5hp motor yokta 40-50hp motor var. Buda o yüzden. Kompresör ve pompa denen teknolojiler sağlam güç tüketio. 12V ile o ihtiyacı karşılamak zor. Daha doğrusu öyle bir teknoloji geliştirilmedi daha. Buzdolabında da bizim engel denen aletin tüketimi diğerlerinin yarısı ama başka kimseye vermio kompresörü. Sharpında uzayda kullanılan solar cellleri daha dünyaya inmedi. Sana 500 dolara satacağı şeyi Nasaya 15000 dolara satıo amca. 
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Ahmet Çelenoğlu - Eylül 27, 2018, 14:18:55
Her ne kadar klima sözüm ona ısı pompası ise de o ısıyı pompalamakiçin kullanılan motor oldukça büyüktür. Marin klimaların elektrikle çalıştrılacağı öngörüldüğü için hiç bir klimanın ne kadar güç harcadığını bulamadım. Ufacık bir buzdolabı için bile 4-5 A tüketim oluyorsa ısı izolasyonu olmayan koca bir tekne kabinini soğutmak için gerekecek gücü düşünürsek hiç de az olmadığını tahmin edebiliriz. Bir de bu meret 15 dakika çalışıp durmuyor ki sürekli saatlerce hatta günlerce çalışması gerekiyor. Kompresörün yanı sıra bir de havayı dolaştıran ek bir motor daha var. Su pompası var.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Ali Fuat Gökçe - Eylül 27, 2018, 14:35:25
1. Klima gibi devamlı çalışacak yüksek akım çeken aletler devamlı akım üreten bir kaynak ister. Buzdolabı maceratör aralıklarla enerji çeker dolayısı ile yüksek akım çekse de günlük toplamda o kadar büyük bir akım değeri oluşmaz.
2. Akünün ömrü kaç defa boşaltıp doldurduğunuzla ölçülür. Ve bu doldur boşalt sayısı aküyü ne derinlikte doldurup boşalttığınız ile alakalıdır. Farzı misal akünüz gün içinde %90a düşüp doluyorsa 1000 defa ise %60a düşüp doluyorsa 400 defa çevrimden sonra ölür. Dolayısı ile akü klima kullanımı gibi derin kullanımlarda hızlıca ömrünü tüketir.
3.Tekne de klima kullanacaksanız ya sahil enerjisi ile ya da direk jeneratörle akü grubunu hiç karıştırmadan kullanabilirsiniz. Jeneratörünüzü sahil girişine bağlayın hem aküleriniz dolsun hem siz invertörsüzce klimanızı çalıştırın. Özellikle çanta tipi benzinli jeneratörü maksimum çalışma saatinden fazla çalıştırmamaya özen gösterin.
Doğru büyüklükte bir jeneratör şart tabi.

Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Alper Dora - Eylül 27, 2018, 15:03:29
çanta tipi ufak jeneratörler ile klima çalıştırıldığında sıkça problem çıkıyor anakartlarında. Çanta tipi jeneratörler biraz dalgalı akım veriyor. O da kartları cortlatıyor.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Ümit Özdoğan - Eylül 27, 2018, 15:08:09
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Tamamda bunların neden 12 V çalışanı yapılamıyor ?

Sintine pompaları var beni bile denize fırlatır onlar 12 V

Herşey 12V ile de çalışır. Mesele volt değil, iş-güç-enerji meselesi.

Birgün işi dişli-redüktör vs olan bir tanıdık arkadaşlar, kendi yapacakları vinç için bilmem kaç sayfa makina mühendisliği içeriği hesap çıkartmışlar ve vinç için uygun olan motoru seçmişler. Bana bakıver diye göstermeye geldi yıllar önce. Ben ona kaç kg yükü hangi yüksekliğe ne kadar zamanda kaldıracağını sordum. Çok basit bir hesapla %100 verimle gereken motor budur, verim di, emniyet payı % şu kadar koyarsak, en az bu kadar watt motor lazım demiştim. Birkaç sayfa hesapla aynı sonucun çıkmasına şaşırmışlardı.

Mesele 12V 220V meselesi değil, Ahmet Abi'nin yukarıda dediği gibi, gerekli olan enerji ve güç miktarı. Klima öyle büyük bir hacimi soğutuyor ki ve izolasyonu da çok kötü (buzdolabı gibi değil). Bir kere o enerjiyi tüketmeniz lazım, bunu belli bir sürede yapmak için de ona göre güç lazım. Aküden de olur karadan da ama o enerji lazım kaçarı yok. Aküden olursa nasıl yerine koyacaksın? Denizde tek yolu jenaratör o güçlerde. Aküden klima çalıştırıp aküyü de Jeneratörle şarj edeceğine direkt jenaratörden kullanmak bu nedenle daha doğru.

Yani 12V klima olmama sebebi budur, yapılamayacağından değil.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Oktay Eryılmaz - Eylül 27, 2018, 15:27:53
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Her ne kadar klima sözüm ona ısı pompası ise de o ısıyı pompalamakiçin kullanılan motor oldukça büyüktür. Marin klimaların elektrikle çalıştrılacağı öngörüldüğü için hiç bir klimanın ne kadar güç harcadığını bulamadım. Ufacık bir buzdolabı için bile 4-5 A tüketim oluyorsa ısı izolasyonu olmayan koca bir tekne kabinini soğutmak için gerekecek gücü düşünürsek hiç de az olmadığını tahmin edebiliriz. Bir de bu meret 15 dakika çalışıp durmuyor ki sürekli saatlerce hatta günlerce çalışması gerekiyor. Kompresörün yanı sıra bir de havayı dolaştıran ek bir motor daha var. Su pompası var.


Tamamda Ahmet abi ,
Karadaki Klima 42 Derece havayı alıyor  20 dereceye düşürüyor , Denizdeki klima zaten 26 derece hadi bilemedin 30 derece su ile zaten kendini soğuttuktan sonra 20 dereceye düşürüyor.
Su soğutmalı olmasa zaten yandı gülüm keten helvası :----)


Bu arada dünyada en gıcık olduğum alet  " Klima "  adı batsın...
Beni devamlı hasta ediyor....
Ohh be arada derede Bu günlük beddua mı ettim Klimaya  rahatladım
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Hakan Erim - Eylül 27, 2018, 15:42:13
Bu ülkede kimse klima kullanmayı bilmez. "14 dereceye ayarla, fanı da sonuna kadar aç, bağrına yönlendir." Genlerimizde yazılı kullanma talimatı bu.

Adam koca otobüsü kullanıyor, önündeki panelde neredeyse 44 koltuğun her birini ayrı havalandıracak "iklimlendirme" kontrolü var, yaptığı uygulama yukarıda yazdığım. İlk yolcu şikayet edince de her şeyi kapatıyor, toplu halde pişiliyor.

O "Nem alma, gece modu, iyon püskürtücü, dalgalı üfleme, akış yönlendirici, günllük program" menülerinin, tuşlarının hiçbir geçerliliği yoktur. :D
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Oktay Eryılmaz - Eylül 27, 2018, 16:16:33
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu ülkede kimse klima kullanmayı bilmez. "14 dereceye ayarla, fanı da sonuna kadar aç, bağrına yönlendir." Genlerimizde yazılı kullanma talimatı bu.

Adam koca otobüsü kullanıyor, önündeki panelde neredeyse 44 koltuğun her birini ayrı havalandıracak "iklimlendirme" kontrolü var, yaptığı uygulama yukarıda yazdığım. İlk yolcu şikayet edince de her şeyi kapatıyor, toplu halde pişiliyor.

O "Nem alma, gece modu, iyon püskürtücü, dalgalı üfleme, akış yönlendirici, günllük program" menülerinin, tuşlarının hiçbir geçerliliği yoktur. :D


Gerçekten doğru tespit...
Uçakta özelikle
Yaz Boyunca THY - Yolcular arasında harb yaşandı
17 Derece diye tutturmuşlar.

Milletin Yazın ortasında  kıçı donuyor.
Kabin Ekipleri bunalmış...Yolcu ile kavga etmekten
Temmuz ayında Battaniye vermekten ...

Bir Çok Uçak tipinde Cockpit te İklimlendirme Kontrolü , Bazı kaptanlar yükseltmiyor kabin sıcaklığını, Bazı kaptanlar hiç takmıyordu
Kabin hizmetleri Ağustos ortasında talimatı değiştirdi normale döndü

Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Niyazi Ağaçdiken - Eylül 27, 2018, 18:02:35
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Güneş panellerinde akımı akülerinizin ihtiyacı ve/veya üretebildiğiniz güç belirler. Dediğim gibi güneyde ortalama 6 ay güneşlenme yeterli. MPPT de bu kısmi gölgelenmelerde vs verimin düşmemesini sağlayacaktır. DC üret - DC kullan. Özetle benim için 1 güneş, 2 kara bağlantısı, 3 jeneratör (Zaten ben de yok :) ), 4 alternatör.

Niyazi bey yukarıda gayet bulutlu bir hava arada ortaya çıkan bir güneş var diyelim. Teknede de solar çalışıyor ancak tüketimde var. Solar devreye girdi voltajıda yüksek bu nedenle redresörüde kapadı. Redresör kapandıktan sonra düğmesine basmazsanız çalışmaz. Servis solar karışık aküleri şarj ediyorsunuz ancak tüketim de var. Solar yetmedi akülerden harcadı. Bu arada start ve baş pervane akülerine zaten şarj gitmiyor olduğu yerde discharge oluyor. Sizce mantıklı mı?

Regülatör üzerinde sıcaklık sensörü yoksa akülerde çok sıcak yerdeyse akü %80 dolu bile olsa normal vermeniz gerekenden daha düşük voltaj vermeniz gerek. Eee sıcaklık sensörü yok akü tamam doldum ama burasıda sıcak dio regülatör tamam dolduysan  voltajı düşürürüm ama sıcaklığa göre ne kadar düşürmem gerektiğini bilmiyorum o nedenle bana tanımlı olan değeri veririm bak başının çaresine der. Aküde sinirlenir bozulur. Redresörler genelde sıcaklık sensörlü oldukları için aa baba sen tamam boşsun ama senin orası çok sıcak. Seni terletmek istemiyorum o nedenle sana düşük voltaj yolluyorum şimdilik idare et ama ileride bana çok teşekkür edeceksin der.

Anladığım kadarıyla verdiğiniz örnekte tekne uzun süreli terk ediliyor. Kaldı ki ben uzun süreli terkedişlerde de solar da bırakıyorum. Bir miktar tüketim için buzdolabını da düşük güçte açık bırakıyorum. Uzun terkedişlerde kıyı elektriğine güvenmiyorum.

Şebeke ve solar aynı zamanda aktifken kendi voltaj setlerine göre redresör ve regülatör devreye girip çıkıyorlar. Sadece redresörlerin değil regülatörlerin de sıcaklık sensör girişleri var. Benim teknemdeki redresör reset istemiyor. Hangisi istiyor bilmiyorum. Teknem Dufour ve  fabrika montajı redresörü kullanıyorum.  Galiba diğer Fransız üreticiler de aynı markayı kullanıyor. Sarı beyazdı sanıyorum rengi.    Solar controller victron smartsolar MPPT     Bence start ve thruster aküleri için de ayrı bir solar devresi kurulmalıdır. Panelle, regülatör vs..servis ve diğerleri izole edilmeli bence.

Bazı tekneler sezonda hiç kara elektriğine bağlanmıyorlar. Alargacı çok tekne var. Güncel güneş ienerjili şarj sistemleri aküler için çok sağlıklıdır.

Dufour ile cristec redresör gelir bazılarında ısı sensör girişi vardır ama ısı sensörü takılı değildir akü başına, eski tiplerinde o girişte yoktur. Siz güvenmiyor olabilirsiniz saygı duyarım ancak bu redresörün daha güvenli bir kaynak olduğunu değiştirmez. İnsanlar uçaktan da korkup uçağa binmezler ama dünyanın en güvenli taşıma aracı olduğu gerçeğini değiştirmez.
Solar olduğu sürece evet solar iyidir ama solar olmadığı zamanda teknedeki tüketimin bir yerlerden karşılanması gerek. Buzdolabı en kısıkta bile min 40A çeker günde. 1 hafta hava kapadı hiç enerji gelmedi solardan. Makine start ve baş pervane aküleri AGM diyelim discharge oranı çok düşük o ok kış sezonunu geçirtir çok soğuk değilse. İyibir şey değil ama hadi neyse. Eee servis akülerinden günde 50A çektiniz ışıklar vs ile.  Haftada 350A demek. Jel ve AGM akü grubu ile min 700A akü grubuna ihtiyacınız var. Kapalı sulu ile min 1000A. Bu kadar akünüz var mı?

Ben kendimi anlatamadım sanıyorum. Solar tabiki güneş olduğu sürece kullanılabilir. En azından benim paneller öyle. :)
Kapalı havada tabiki sahil elektriğine bağlanıyorum. Hatırlarsanız ortalama güneyde 6 ay solar kullanabilirsiniz dedim. 12 ay demedim. Benim itirazım solar yerine "kara elektriği daha iyidir" tanımlamasına. Uçak örneğini de anlamadım.  9kly3 . Redresör neden daha güvenli bir kaynaktır?

Redresördeki değil solar regülatördeki sıcaklık sensöründen bahsettim. Güncel solar regülatörlerde sıcaklık sensörü bağlanabiliyor. Yani sıcaklık kontrolünü hem redresörde hem de solar regülatörde aktif kullanabilirsiniz.

 

 
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Alper Dora - Eylül 28, 2018, 10:26:01
Niyazi bey ben malzeme tedarik ediyorum sattığım ürünlerde de sıcaklık sensörü var ancak piyasada satılan çoğu markada sıcaklık sensörü yok regülatörlerde. Bazılarında girişi var sıcaklık sensörüne ek para istiyorlar. Benim sattığım bir üründe de aynı şekilde sıcaklık sensörü opsiyonel diğerinde standart geliyor. Ama biz aldığımız ürün kadar sıcaklık sensörü getirdik satın alan herkese de aldırıyoruz. Solar güvenilmez demiyorum sadece günlük kaç watt elde ettiğiniz ile alakalı bir durum. 200 wattlık panel toplamda günde 1000 watt verir full güneşli bir günde. Buzdolabını kıstınız 400 watt harcadı. Yukarıda parçalı bulut varsa düştü yarı yarıya üretim. Eee günde sadece 100 watt ile mi aküleri şarj edeceksiniz. Onu anlatmaya çalışıyorum.  Solar ile idame edebilirsiniz yukarıda yeteri kadar paneliniz ve yeteri kadar akü grubunuz varsa. Solar kötü diye hiç bir zaman söylemedim. Ama sahil elektriği varken sahilden yararlanmak daha iyi.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Mehmet Kocaoğlu - Eylül 28, 2018, 11:18:55
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Oktay Abi genel olarak inverterler akü katilidir bu kesin. Eğer uzaktan kumanda ile açıp kapama özelliği yoksa kafadan saatte 1A harcarlar hiç 220V luk alet çalışmasa bile. Onu geçtim diyelim senin çekmen gereken güç 220V da 5A. 220*5:1100 Watt demek. 1100/12:91 A. Yani aküden bir saatte 91A harcaman demek. Eeee 200Alik akün var diyelim. Kapalı sulu ise bunun 60A ni kullanabilirsin. AGM ise 100A. Ama onuda 20 saatte yani saat başı 10A çektiğin zaman senin akün 200A. Bir saatte çekicem dersen akün 150A bile değil. Yani harcayabileceğin 75A den az. Tamam 1 saat kullanma. Ama yinede akünün 1 saatte verebileceği akımı sen 15 dakikada çekmeye çalışıyorsun yani aküyü yoruyorsun. AGM bu tip şeylere dayanıklı fiziksel yapı olarak. Kapalı suluda dayanır bir nebze ama kapasite kaybı yaşar. Jel ise hiç sevmez bu tip kullanımları. O nedenle kaliteli bir jel akü kullanmak gerekir dayanması için. Ama onda da kısa süreli kullanımlar için. Yoksa saç kurutma makinesi ile 10 dakika falan kullandığınız zaman onunda canını alırsınız.
İnverter ile klima kullanmak çok büyük hata olur. Bu şekilde bana gelip ustam söyledi ben klima aldım inverter aldım bana akü ver klima çalıştırıcam diyen var. Adama anlatıosun o zaman Battery to Battery charger ver motoru çalıştırırken çalıştıriim. Abi sen yüklendiğin zaman alternatörün voltajı düşecek benim cihazda devreye girmeyecek o da olmaz diyorum. Anlatamıyorum sen ne biçim tüccarsın oluyor sonunda.  Bilmem kaçıncı seviye kanseri tedavi edemeyip bir araba dayak yiyen doktor gibi oluyorum.

Alper Korsanım,
Yazılarınızda ' Amper (A)' ve 'Amper-Saat (Ah )' kavramları sıkça karışıyor ve yanlış anlaşılmalara neden oluyor. Bu konuda bir mühendis olarak size geri bildirimde bulunma ihtiyacı hissettim.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Alper Dora - Eylül 28, 2018, 11:55:07
uyarınız için teşekkürler ancak benim yazdığım A ibaresinde genelde saatte olarak yazarım. Bundan sonra daha fazla dikkat ederm.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Sinan Bozkurt - Şubat 21, 2019, 18:45:27
Çanta tipi jeneratör kullanan korsan varsa fikirlerini almak isterim.

Honda'lar çok pahalı ama iyi. Aksa, Hyundai vs. daha uygun fiyatlı markaları kullanan var mı?

Sadece gerektiğinde aküleri şarj için kullanılacak. Sessiz olması malum çok önemli
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Ümit Özdoğan - Şubat 21, 2019, 21:15:44
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Çanta tipi jeneratör kullanan korsan varsa fikirlerini almak isterim.

Honda'lar çok pahalı ama iyi. Aksa, Hyundai vs. daha uygun fiyatlı markaları kullanan var mı?

Sadece gerektiğinde aküleri şarj için kullanılacak. Sessiz olması malum çok önemli

Aksa: rölantide sessiz ama iş yaparken gayet gürültülü. Tekneye niyet aldim, başka yerlerde kullanıyorum. Tekneye hiç düşünmeyin.

Honda'ların çok sessizlerini hep sokak müzisyenlerinde gördüm. Anfi filan bağliyorlar.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Cenk Ayvacı - Şubat 22, 2019, 00:33:20
Yelkenli tekneye çanta tipi jeneratör olmaz.

İşin doğasına (sessizlik,sakinlik) aykırı.

Emniyet için alıyorum derseniz o da ayrı, ancak sadece acil durumlarda kullanacaksanız.

Aksi taktirde yatırımınızı güneş panellerine ve akülere yapmanızı tavsiye ederim.

Selametle...

Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Recep Ertürk - Şubat 22, 2019, 01:47:08
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Yelkenli tekneye çanta tipi jeneratör olmaz.

İşin doğasına (sessizlik,sakinlik) aykırı.

Emniyet için alıyorum derseniz o da ayrı, ancak sadece acil durumlarda kullanacaksanız.

Aksi taktirde yatırımınızı güneş panellerine ve akülere yapmanızı tavsiye ederim.

Selametle...


 :)

Teşekkür ederim. İşin profesyonellerince düşündüklerinin doğrulanması mutluluk veriyor.
Ben sadece starter aküyü marş basar hale getirmek (belki çok uygunsuz koşullarda ışık için) amaçlı evdeki mini jeneratörü (650 watt) tekneye almayı düşünüyordum. O da "koyacak yer sorunu"na takılıyor..
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Sinan Bozkurt - Şubat 22, 2019, 10:20:21
Çok sessiz de olsa jeneratörü sadece olağanüstü durumlarda kullanmak için bir köşede bulunsun diyorum.

Honda piyasada ki diğer markalardan iki misli pahalı ama fark sessizliğinde herhalde. Yük altında diğerlerinin gürültü seviyesine bir bakayım.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Mehmet Necdet Sağun - Şubat 22, 2019, 17:24:30
Çok önemli bir konuda, tekne ve deneyim sahibi olmadan, sadece araştırmalarımdan bir bilgilendirme vermek isterim. Nigel Calder abimiz Triskel Marine ile birlikte uzun yıllardır çalıştıkları bir projeyi hayata geçirmişler. Motorda standart alternatör yerine alternatör gibi bir jenaratör uygulaması yapmışlar. Bir kere bakım onarım maliyetlerini çok düşürmüşler, diğer yandan motora 3 üncü bir görev yüklemişler. Bu sistemin maliyetinin 9 ya da 11 kw marin bir jeneratörle aynı olduğunu öğrendim. İncelemeye değer bir konu olduğunu düşünüyorum. Sevgiler...

https://www.youtube.com/embed/p6jMN2HTlmc
https://triskelmarine.co.uk/
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Mehmet Necdet Sağun - Şubat 22, 2019, 17:38:20
Cruisersforum da da konu ile ilgili ciddi bilgi gelişimi var. triskel ya da integrel diye arattığınız zaman sistem siparişi veren kişinin maliyet ve güç ile alakalı açıklamaları mevcut..
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Ümit Özdoğan - Şubat 22, 2019, 23:28:08
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Çok önemli bir konuda, tekne ve deneyim sahibi olmadan, sadece araştırmalarımdan bir bilgilendirme vermek isterim. Nigel Calder abimiz Triskel Marine ile birlikte uzun yıllardır çalıştıkları bir projeyi hayata geçirmişler. Motorda standart alternatör yerine alternatör gibi bir jenaratör uygulaması yapmışlar. Bir kere bakım onarım maliyetlerini çok düşürmüşler, diğer yandan motora 3 üncü bir görev yüklemişler. Bu sistemin maliyetinin 9 ya da 11 kw marin bir jeneratörle aynı olduğunu öğrendim. İncelemeye değer bir konu olduğunu düşünüyorum. Sevgiler...

https://www.youtube.com/embed/p6jMN2HTlmc
https://triskelmarine.co.uk/

Maliyetten bahsederken 9-11kW marin jeneratörün fiyatı konusunda bir fikriniz olmadığını düşünüyorum. Ucuz birsey degil.

Tek motorla bu işi (hem jeneratör, hem ana yürütme gücü) görmenin pratik yolu büyük bir jenatatör ile, elektrik motorları kullanmak, bir akü bankıyla da kısa kullanimlarda jeneratörü bile çalıştırmamak.
Bu tip elektrikli katamaranlar çıktı. Katamaranlarda güneş paneli alani da büyük olabildiğinden, oradan başladı. Zaten yelken var. Mümkun olduğunca jeneratör de kullanmak istenmiyor.

Youtube'ta bolca örnek var.

https://www.youtube.com/embed/eWPHbeln7IoBaşlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Mehmet Necdet Sağun - Şubat 23, 2019, 00:58:04

Maliyetten bahsederken 9-11kW marin jeneratörün fiyatı konusunda bir fikriniz olmadığını düşünüyorum. Ucuz birsey degil.

Tek motorla bu işi (hem jeneratör, hem ana yürütme gücü) görmenin pratik yolu büyük bir jenatatör ile, elektrik motorları kullanmak, bir akü bankıyla da kısa kullanimlarda jeneratörü bile çalıştırmamak.
Bu tip elektrikli katamaranlar çıktı. Katamaranlarda güneş paneli alani da büyük olabildiğinden, oradan başladı. Zaten yelken var. Mümkun olduğunca jeneratör de kullanmak istenmiyor.

Youtube'ta bolca örnek var.Haklısınız, maliyet oldukça yüksek, jeneratör fiyatları hakkında bilgim var. Zaten müthiş bir öneri olarak sunmadım konuyu, sadece incelenmeye değer olduğunu ifade etmiştim. Distant shore ekibi yeni aldıkları southerly ye sistemi uygulamışlar. Güneş rüzgar ve hydro enerji kullanımları oldukça artıyor, ancak sistemler hala çok pahalı. Devamlı gezen ve teknede yaşayan bir çok yabancı denizci tabiki kendi gelir düzeylerine göre yedek sistem uygulamalarını abartabiliyorlar. Ancak haklı oldukları birşey var, yedekli sistemler güvenlik ve rahatlık durumlarını arttırıyor.  1000 amper LiFePO4 ‎akü bankası- 900 watt solar sistem - d400 rüzgar jeneratörü - jeneratör veya triskel sistemini aynı anda neden tekneye yüklesinler? Evde yapılabilen her şeyi teknede yapabilme arayışlarının bir sonucu olarak görüyorum bütün bu yatırımları...
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Sinan Bozkurt - Şubat 23, 2019, 10:20:27
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Çanta tipi jeneratör kullanan korsan varsa fikirlerini almak isterim.

Honda'lar çok pahalı ama iyi. Aksa, Hyundai vs. daha uygun fiyatlı markaları kullanan var mı?

Sadece gerektiğinde aküleri şarj için kullanılacak. Sessiz olması malum çok önemli

Aksa: rölantide sessiz ama iş yaparken gayet gürültülü. Tekneye niyet aldim, başka yerlerde kullanıyorum. Tekneye hiç düşünmeyin.

Honda'ların çok sessizlerini hep sokak müzisyenlerinde gördüm. Anfi filan bağliyorlar.

Honda'ların 2kva'lıkları 8.000tl civarında. Ötekilerle 2 misli fark var.

Piyasada bir de Hyundai var, süper sessiz yazıyor, fiyatı uygun. Aynısı Aksa'nın da bir çanta modelinde yazıyor. Yeni modelleri sessizleştirdiler mi acaba?
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Recep Ertürk - Şubat 23, 2019, 11:38:33
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Yeni modelleri sessizleştirdiler mi acaba?

Fuara katılıyorlarsa kataloglarına bakılabilir. Katalogda, ürettikleri gürültünün değerleri vardır.
Bahçeye çıkarıp test etme imkanı elbette yoktur ama olsa iyi olurdu...  :)

Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Çetin Şahinöz - Şubat 23, 2019, 11:44:06
Bu arada güneş panellerinin verimlilik oranları da çok hızlı gelişiyor. Yakın zamanda bir teknenin tüm ihtiyacını karşılayabilecek hale gelecekler gibi görünüyor.

https://www.webtekno.com/insolight-yuzde-36-verimlilik-oranina-sahip-gunes-paneli-gelistirdi-h63473.html
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Recep Ertürk - Şubat 23, 2019, 12:58:27
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu arada güneş panellerinin verimlilik oranları da çok hızlı gelişiyor. Yakın zamanda bir teknenin tüm ihtiyacını karşılayabilecek hale gelecekler.

Benim epeydir hayalim bu. Şimdikiler bir metrekarede ortalama 150-180 watt üretiyor.
Dileğim yakın zamanda bir metrekarede 500-600 watt üretim sağlayan solar panellerin piyasaya çıkması.
Kimya biliminde bir buluş gerçekleşirse işimiz kolaylaşacak :)Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Ahmet Çelenoğlu - Şubat 23, 2019, 13:01:20
1 metrekareye düşen güneş enerjisinin tamamı zaten 600 watt civarindadır. Kayıpsız enerji transferi için bence dsaha çok erken.
Başlık: Ynt: Jeneratör ve Güneş panelleri
Gönderen: Sinan Bozkurt - Şubat 23, 2019, 14:19:07
2kva çanta tipi jeneratörlerin özelliklerine baktım. Honda ciddi şekilde daha sessiz ve 2x daha pahalı.

Honda - 54 db rölantide -59 db yük varken
Aksa - 64 db - yük varken mi yazılmamış
Hyundai - 62db @ 7m uzaklıktan. Bu da aynı belirsiz.
Kipor - 61/73 db