0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ç. A.

Ynt: Jabsco tuvalet koku problemi
« Yanıtla #15 : Ağustos 03, 2020, 00:31:53 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ozon diye günlük dilde bahsi geçen bildiğimiz çamaşır suyu( hipoklorit) domestos vb.

Bir diş hekimi olarak hipokloriti hem dezenfeksiyonda hem de çeşitli derişimlerini kanal dezenfektanı olarak uyguluyoruz. Tüm dünyada en etkili bulunan dezenfektanlardan biri. Derişimini sizce ne kadar yapmalı? 250 lt'ye 150 ml civarı çamaşır suyu (Domestos değil) kullanmıştım yaz başı. Sanırım çok sembolik bir dozaj bu, en azından bizim klinikte kullandığımız dozların çok altında.
Pompanın hortum ile birleştiği noktada "joker valf" denilen bir lastik çekvalf vardır, burası tuzlu su ve idrar"ın birleşimi ile kısa sürede sert bir kireçli tabaka ile kaplanır, elastikiyetini kaybeder ve geri su kaçırır.

Piyasada 75-80tl civarında satılır, değiştirmesi kolaydır.

Koku sorunu daha çok hortumdan kaynaklıdır, aynı kireçli tabaka tüm hortumun içini kaplamıştır, hem akışı zorlaştırır hem de süngerimsi yapısı içinde bakterileri barındırdığı için sürekli koku kaynağıdır. Kullanım yoğunluğuna göre birkaç yılda bir değiştirilmeli.

Hazır eliniz değmişken pompanın çıkışa yakın plastik parçalarını da kireç sökücü ile temizlemek akıllıca olur.

öZgür (mobil)

Bu joker valfin yenisini temin edemedim bayram günü ancak tuz ruhu ile temizlemek bile problemi çok azalttı teşekkürler.

biraz konu dışı olsa da insan atıkları denize zararlı değildir. Organik olduklarından bitkiler ve hayvanlar tarafından tüketilirler. Asıl tehlikeli olan gri sulardır, içlerinde çeşit çeşit kimyasal vardır ve bir çoğu renksizdir, denize döküldüğünde görüntüde bir şey yoktur ama canlıların canına okurlar. Bizim mavi kart veya yeni ismi ile her neyse yanlış atıkları kontrol ediyorlar.

Açıkçası ne zamandır aklımda bu konu. Doğa dostu deterjanlar kullansak da doğaya zarar veriyoruz az da olsa.
Kapalı bir koy/körfez dışında ise pis su diye geçen tuvalet atıklarının denize dökülmesinde bence gerçekten bir sakınca yok. (Bu konuyu da çevre mühendisi korsanlarımız daha doğru açıklayabilecektir.) Sanıyorum 12 mil? açıkta dökülmesinde bir sakınca yok idi MARPOL kurallarına göre. Balıklar da bir şeyler yiyip sindirip boşaltım sistemlerinden boşaltıyorlar. Tek tuvaletini yapan biz denizciler değiliz. Ayrıca bizim atiklarımızı da deniz canlıları tüketiyor dediğiniz gibi.
« Son Düzenleme: Ağustos 03, 2020, 00:33:40 Gönderen: Çelik Atagün »

*

M. T.

« Yanıtla #16 : Ağustos 03, 2020, 12:25:33 »
Fosfatsız deterjan kullanımı ciddi şekilde kokuyu azaltıyor. Balım’da biz Turmepa yerine Green Clean (Uzay Kimya) kullanıyoruz hem bulaşık, hem çamaşır için.  Gerçi Turmepa deterjanı da Uzay Kimya üretiyor.

Tabii bu sadece Balım’daki gri su tankımız için geçerli. Gri su tankı da kaç teknede var bilemiyorum?

Murat kaptan,

Gri su tanki Turk bayrakli teknelerde sart midir? Yabanci bayraklarda sart degil sanirim.... Turkiye sularinda olan yerli ve yabanci bayrakli tekneler arasinda boyle bir fark mi var?

Gri su tanki cogu teknede standard donanimda degil sanirim.. sonradan nereye ekliyorsunuz? Salondaki oturma gruplarinin altina mi?

*

N. Ö.

« Yanıtla #17 : Ağustos 03, 2020, 12:53:11 »
Meriç bey, gri su tankının sonradan nasıl eklendiğini sormuşsunuz.

Bizim teknede standart olarak temiz su tankları dört bağımsız parça halinde idi.

Bunlardan en küçük olan 180lt. lik tankı daimi olarak gri suya tahsis ettik ve tüm lavabo-duş giderlerini ona bağladık. Temiz su ile olan bağlantısını ayırdık. Güverte doldurma ağzı zaten ayrıydı, ondan da tahliye ağzı olarak yararlanıp, atık su verirken çektiriyoruz.

Tuvaletler için de ayrıca toplam 220lt.lik pis su tank grubumuz var.

Hem çevreyi korumak hem de içinde yüzdüğümüz suyu kirletmemek adına bu önlemlerin doğru olduğuna inanıyoruz.

*

i. t.

« Yanıtla #18 : Ağustos 03, 2020, 14:41:46 »
Fosfatsız deterjan kullanımı ciddi şekilde kokuyu azaltıyor. Balım’da biz Turmepa yerine Green Clean (Uzay Kimya) kullanıyoruz hem bulaşık, hem çamaşır için.  Gerçi Turmepa deterjanı da Uzay Kimya üretiyor.

Tabii bu sadece Balım’daki gri su tankımız için geçerli. Gri su tankı da kaç teknede var bilemiyorum?

Murat kaptan,

Gri su tanki Turk bayrakli teknelerde sart midir? Yabanci bayraklarda sart degil sanirim.... Turkiye sularinda olan yerli ve yabanci bayrakli tekneler arasinda boyle bir fark mi var?

Gri su tanki cogu teknede standard donanimda degil sanirim.. sonradan nereye ekliyorsunuz? Salondaki oturma gruplarinin altina mi?

gri su tanki  mecbur degil teknelerde avrupa icin diyorum.

pis su tanki mecbur.

benim teknemde pis su tanki var giri su tanki yok lakin...

ama ben bulasiklar icin dogaya uygun deterjan(kimyasal,lardan yoksun natuel temizliyici) zarar vermeyen urun aliyorum...

teknede alargada kaldigim zamanlar dusumu normal suyla aliyorum..

eger limana girer gecelersem ancak orda sampuanla dus aliyorum..

sonucta alargada yada gunu birlk gidildiginde dahi olsa zaten suyun icindesin kir pas yok

sadece tuzdan arinmak icin tatli suyla dus alip arinman yeterli ........

ha birde pis su tankini cektirdigimde  bosaldiktan sonra kovayla deniz suyu alip kilozete bocalayarak

doldurup tekrar cektirtiyorum...

bu sekilde bir durulama oluyor bir sekilde oda kokularin olusmasini engelliyor...
« Son Düzenleme: Ağustos 03, 2020, 14:47:15 Gönderen: Ismail Tas »

*

C. A.

« Yanıtla #19 : Ağustos 03, 2020, 17:36:05 »
Ismail Bey,
En son yaptiginiz islemi tatli su ile yaparsaniz daha iyi olacagi kanatindeyim.

*

M. E.

« Yanıtla #20 : Ağustos 03, 2020, 19:58:21 »
Meriç bey, gri su tankının sonradan nasıl eklendiğini sormuşsunuz.

Bizim teknede standart olarak temiz su tankları dört bağımsız parça halinde idi.

Bunlardan en küçük olan 180lt. lik tankı daimi olarak gri suya tahsis ettik ve tüm lavabo-duş giderlerini ona bağladık. Temiz su ile olan bağlantısını ayırdık. Güverte doldurma ağzı zaten ayrıydı, ondan da tahliye ağzı olarak yararlanıp, atık su verirken çektiriyoruz.

Tuvaletler için de ayrıca toplam 220lt.lik pis su tank grubumuz var.

Hem çevreyi korumak hem de içinde yüzdüğümüz suyu kirletmemek adına bu önlemlerin doğru olduğuna inanıyoruz.
bravo

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
*

M. E.

« Yanıtla #21 : Ağustos 03, 2020, 20:02:11 »
İsmail Taş Korsan, sorunuzu görmemişim, kusura bakmayın. Balım’da gri su tankını vasattaki kanepenin altına koyduk. Malum oraya konulan şeylere zaten ulaşmak çok zor. Neredeyse kör bir alan. Karşısındaki mutfak lavabosunun altına da bir transfer pompası koyduk. 200 lt civarında bir tank oldu.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #22 : Ağustos 09, 2020, 21:05:29 »
Tekneciler arasındaki yaygın bir yanlış bilgiyi düzeltmek isterim;

İnsan dışkısı, tekne wc atıklarının denize zarar vermediği doğru değildir.

Her türlü organik atık denizde çözülürken/bozunurken/yok olurken (bakteriler onları yerken) ortamdaki oksijeni harcar, azaltır. Bu da denize (ve içindeki tüm canlılara) zararlıdır.

Wc tankı içinde beklemiş, sıcakta çalkalanmış atıklar aşırı bakteri içerir ve denize boşaltıldığında yine zararlıdır.

öZgür (mobil)