0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. G.

İstanbul'da Armacı
« : Mayıs 22, 2017, 14:46:38 »
İstanbul'da Armacı önerilerinizi alabilir miyim? ( Engin Silier'den söz ediliyor varsa iletişim bilgisi lütfen )
Teşekkürler.

*

S. Ş.

Ynt: İstanbul'da Armacı
« Yanıtla #1 : Mayıs 22, 2017, 15:04:35 »
cok isabetli bir soru  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

10 yılda bir mutlak değişim deniyor... Benımkı de 10 yıllık Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Mayıs 22, 2017, 15:04:58 Gönderen: Semih Sener »

*

D. E.

« Yanıtla #2 : Mayıs 22, 2017, 15:13:52 »
Mahirciğim özelden attım..reklama giriyor diye açığa atmadım..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

G. Ö.

« Yanıtla #3 : Mayıs 22, 2017, 16:10:40 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Mahirciğim özelden attım..reklama giriyor diye açığa atmadım..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Dilek'ciğim tavsiye ediyorsan, açıkça bizimle de paylaşabilirsin. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

D. E.

« Yanıtla #4 : Mayıs 22, 2017, 16:19:38 »
Ben çalışmadım..o nedenle bu konuda yorum yapamam..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. G.

« Yanıtla #5 : Mayıs 24, 2017, 21:27:57 »
Telefonunu aldım, teşekkürler; Engin Silier'e mesaj yazdım ancak 48 saat oldu yanıt vermedi, ben de "yanlışlık oldu herhalde, teşekkürler" dedim.
Bilginiz olsun, çok iyi referansları olan ve işinin ustası olan bu bey herkese, herşeye cevap vermiyor sanırım.

*

B. B.

« Yanıtla #6 : Mayıs 24, 2017, 22:19:27 »
Su an (sezon girişi olması hasebi ile) usta takımını silah zoru ile anca getirebilirsin. Ben de arma ayarı için 1 aydır adamın peşinden kosuyorum tık yok... Artık bıraktım. Bu takım işleri ekim subat arası yaptırmak lazım herhalde...
*

N. Ö.

« Yanıtla #7 : Mayıs 24, 2017, 22:54:34 »
Su an (sezon girişi olması hasebi ile) usta takımını silah zoru ile anca getirebilirsin. Ben de arma ayarı için 1 aydır adamın peşinden kosuyorum tık yok... Artık bıraktım. Bu takım işleri ekim subat arası yaptırmak lazım herhalde...

Evet haklısınız , bu durum iş yaptıramamayı açıklıyor ama cevap vermemeyi açıklamıyor.
*

Ö. Z.

« Yanıtla #8 : Mayıs 25, 2017, 06:25:52 »
Ustalara mahkum değiliz. Şu linkte gördüğünüz alet ile arma ayarı yapılabilir.
Arma ayarı ile ilgili de tonla döküman video vb. var nette. Evet bu alet biraz pahalı ama birkaç kişi ortak alıp sezonluk ayarlarını yapabilir. Yıllarca kullanılır. Ben de teknemi alalı 6 ay oldu ve ilk arma ayarını profesyonel birine yaptırdım. Yaptırabilmemin sebebi de sezon açılmadan bu girişimde bulunmuş olmamdı Ama niyetim bundan sonra kendi ayarımı kendim yapmak. Direğe tırmanmak için bir aparat da yapıyorum. O direğe de çıkılacak illa ki.

İlave: Ne kadar yoğun olursa olsun, "sizin işinizi şu an yapamam" demek için dahi telefon açmayan ve cevap yazmayan adam profesyonel falan değildir. İş falan yaptırılmaz kendisine.

Sent from my iPad using Tapatalk
*

H. E.

« Yanıtla #9 : Mayıs 25, 2017, 09:13:22 »
Ustalara mahkum değiliz. Şu linkte gördüğünüz alet ile arma ayarı yapılabilir.
...

Aslında o alet olmadan da çarmıhlar üzerindeki gerilim ölçülebilir ve arma ayarı yapılabilir:

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

O. B.

« Yanıtla #10 : Mayıs 25, 2017, 10:12:28 »
Arma ayarı için hiç bir özel alete ihtiyaç yoktur. Gerginlik ölçmek de gerekmez. Gerekli olan bir ingiliz anahtarı ile bir adet tornavida ve biraz zaman. Sıralama şöyle:
1. Tüm telleri gevşet.
2. Tüm telleri alet olmadan el gücünle boşluğunu alacak şekilde sık.
3. Baş ve kıç ıstralyaları direk düz kalacak şekilde 4-5 tur sık.
4. Çarmıhları aşağıdan başlayarak yukarı doğru karşılıklı olacak şekilde 4-5 tur direk düz kalacak şekilde sık.
5. Kıç ıstralyayı direk tepesi hafif geriye gelecek şekilde sık.
6. Denize çık her havada direk düzlüğünü kontrol et. Rüzgar altı gevşek olacak ancak sallanmayacak fakat direk düz kalacak. Eğer direk iskele sancak sapıyorsa sapan kısmı denizdeyken ayarla.
7. Orsa da direk tepesi öne yatıyorsa kıç ıstralyayı denizdeyken tekrar direk düzelene kadar sık.
8. Denizde ayar tutturamadıysanız tekrar limana dön ve baştan başla.
9. Ayar yaptığınız havadan daha sert bir havada yelken açarsanız direği tekrar kontrol et ve sapma varsa denizde düzelt.
« Son Düzenleme: Mayıs 25, 2017, 10:23:36 Gönderen: Orhan Barut »
*

S. Ş.

« Yanıtla #11 : Mayıs 25, 2017, 11:03:21 »
Orhan kaptan ,

Ruzgar altı tarafım gurcataya kadar esnek , gurcatadan dırek tepesine olan ikinci bolum cok gevsek olmamakla beraber boşluyor
,ama direk yatmıyor desem ...

cık biraz sık mı dersiniz? her iki tarafta da aynı ayar yapılmış  bu arada...
« Son Düzenleme: Mayıs 25, 2017, 11:04:39 Gönderen: Semih Sener »
*

M. A.

« Yanıtla #12 : Mayıs 25, 2017, 12:04:10 »
Telefonunu aldım, teşekkürler; Engin Silier'e mesaj yazdım ancak 48 saat oldu yanıt vermedi, ben de "yanlışlık oldu herhalde, teşekkürler" dedim.
Bilginiz olsun, çok iyi referansları olan ve işinin ustası olan bu bey herkese, herşeye cevap vermiyor sanırım.

Mahir Korsanım,
Espiga'daki Onur Bey de arma işinde çok iyidir. Benim teller değiştikten sonra, tüm rigging'i kendi yapmıştı. Yelkenli seyirde direk formu aynen kalıyor...
Özelden telini atıyorum...
*

O. B.

« Yanıtla #13 : Mayıs 25, 2017, 13:20:39 »
Orhan kaptan ,

Ruzgar altı tarafım gurcataya kadar esnek , gurcatadan dırek tepesine olan ikinci bolum cok gevsek olmamakla beraber boşluyor

İyi bir ayarda Rüzgaraltı gevşek olmalı ve  direk yatmamalı zaten. Sadece seyir esnasında gevşek olan tarafı el ile çok fazla sallanmayacak kadar sıkmakta fayda var.
*

S. Ş.

« Yanıtla #14 : Mayıs 25, 2017, 13:33:53 »
Orhan kaptan ,

İyi bir ayarda Rüzgaraltı gevşek olmalı ve  direk yatmamalı zaten. Sadece seyir esnasında gevşek olan tarafı el ile çok fazla sallanmayacak kadar sıkmakta fayda var.

seyirde  üst  tarafı  elle sıkıcak baba yigitle daha tanışmadım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

ama anladım  tşk ederim