0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. K.

Ynt: inverter
« Yanıtla #15 : Mayıs 21, 2019, 10:02:02 »
Direk 12 volt olanlar oldukça pahalı. 220 volt buzdolapları 12 volta dönüştürülebiliyor. Ben geçen hafta yaptırdım. Gayet güzel oldu.

*

A. D.

« Yanıtla #16 : Mayıs 21, 2019, 14:32:23 »
İnverter gerekli mi değil mi konusuna gelince ufakta olsa ufak el aletlerini şarj edebilmek için teknede inverter olmasından yanayım her zaman. Telefonu şarj etmek için gerek yok. Gelelim buzdolabı ve inverter kullanımına.
Tekneyi siz sadece yazın kullanılan bir yer olarak düşünüyorsanız ve güneş panelleri ile destekliyorum zaten inverter ne harcarsa harcasın diyorsanız ona birşey diyemem ancak ben tekneyi bir yaşam alanı olarak düşündüğüm ve güneş paneli ya da güneş olmadan da hayatı idame ettirebilmek gerektiğini düşündüğüm için planlamamı her zaman güneş paneli yokmuş gibi düşünürüm. Güneş paneli benim için aküleri daha uzun yıllar kullanmaya yarayan ek bir sistemdir. Hayat idamesini ona göre yapmak büyük hatadır. Tekneye sistem kuracaksamda enerji tüketimine bakarım alargada ne kadar kalınacağına ne kadar motor ile seyir yapılacağına ve alternatör büyüklüğüne seyirde kullanılan yardımcı elemanlara bakıp ona göre akü kapasitesi belirler ve günlük ihtiyaca göre de solar panel öneririm. Yoksa günde 2kW tüketimi olan bir tekneye abi solarla hayatını idame edersin sana 200A akü yeter yukarıda 4 tane 140Wattlık panel koyduk mu ohoo hayli hayli işini görür diyen adamlarda var.  Birincisi kullanılacak akü tipi. 400A kapalı sulu yerine 300A AGM kullanmak çok daha mantıklıdır. Hem insan sağlığı hem de uzun süreli kullanım açısından.
220V buzdolabı tekne kullanımda normal ev kullanımına göre çok daha yüksek miktarda enerji çeker.Birincisi kapağı daha fazla kapanıp açılır su ve diğer içecek tüketimi daha yüksek olduğu için o nedenle standbyda fazla durmaz. O nedenle inverterin standby özelliği olsa bile bir işe yaramaz. Ancak geceleri bir kaç saat buzdolabı stand by a geçtiği zaman kendini kapatır. Onunda belirli bir algılama süresi var. Şak 220V tüketimi  bitti hadi iyi geceler demez. Tüketilen enerjiye gelelim. Ne olursa olsun günlük tüketimi 600Watt ın altında olmayacaktır.  İnverter kullanımı ile bu değer 75A demektir. O da 250A lik akü grubunun günlük kullanım kapasitesi demektir. Diğer ihtiyaçlarıda kattığınız zaman teknenizde minimum 400A lik akü ihtiyacı ortaya çıkar. Bu ihtiyacı karşılayacak ve alargada sürekli kalabilmek için minimum 400Wattlık bir solar panel grubunuz olması gerekir.Bunlar günlük harcamalar. Hava kapadı güneş gitti alargada sadece 1 gün geçirebilirsiniz bu değerlerle.

*

S. E.

« Yanıtla #17 : Mayıs 21, 2019, 15:31:33 »
Diğer konularda katılıyorum Alper bey ama Dolabın en çok gündüz kullanıldığını, 75 A lik harcamanın çok büyük ve yoğun kullanım zamanındaki tüketimini gündüz akü bağımsız panellerden karşılacağını değerlendirin. Ciddi bir kullanım olmakla birlikte incir ağacı değildir. Geceleri 30-40 amper ya kullanır ya kullanmaz. Ha bazı akşamlar ama hava sıcak olur, iyi bir sofra vardır, buzu bir seferde yanınıza almayıp her kadeh için gidip dolabı aç kapa yaparsınız peynirin masada gereksiz tüketen biri vardir birde sofra sonrası gece yatmadan iki cila atıyım dersiniz belki o gece 50 A yakar.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. D.

« Yanıtla #18 : Mayıs 21, 2019, 15:45:17 »
İnverter ile beraber 75A tüketecektir. Yoksa 600Watt dediğiniz zaman 50A tüketecektir günde. İnverter maalesef yarısı kadar enerji harcayacak. İkisi beraber 900Wattın altına düşmez ki bu ev kullanımı için verdiğim tüketim değeri. Tekneler malumki daha sıcak ortamlar ve insanlarda sürekli olarak sıcakta oldukları için soğuk sıvı tüketimleride o oranda yüksek. Ben mesela teknedeyken minimum 10 bira tüketiyorum. 4 aile mavi tura çıktığımızda 14 kasa bira tüketiyoruz. Tuborgdan direk 13 kasa sipariş ediyoruz 1 kasada onlar hediye ediyor direk olarak tekneye gidiyor markete uğramadan. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Evet normal bir durum değil belki ama maalesef gerçek bu. Kendi teknemde de hergün 40litrelik dolabı doldururdum çıkmadan önce. Döndüğümde sadece ıvır zıvırlar kalırdı. Büyük teknede 1 tane 90lt waeco bi tanede 40lt engel vardı. Deneyemeden tekneyi sattım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

S. Ş.

« Yanıtla #19 : Mayıs 21, 2019, 16:10:32 »
Birayı tekneye fıçıda alıp , bardağa boşaltırken kılcal borularda soğutacak alet arıyorum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. D.

« Yanıtla #20 : Mayıs 21, 2019, 16:34:33 »
abi gerek yok cooper cooler al. Ben bi arkadaşımın teknesinde gördüm hadi len dedim. Harbi harbi 1 dakikada buz gibi yapıyor teneke içecekleri. Sadece buz sarfiyatı biraz fazla oluyor. Ben almayı düşünüyorum. İspirtoyu buzlukta soğutup kullanmayı deneyeceğim aldığımda.
*

S. Ş.

« Yanıtla #21 : Mayıs 21, 2019, 18:51:25 »
Buzla ugrasılmaz , gazlı pratık bırsey lazım
*

A. D.

« Yanıtla #22 : Mayıs 22, 2019, 13:41:03 »
abi palmiye yaprağı ile esinti yapan Hawaili kızda istersin sen.
*

Ö. T.

« Yanıtla #23 : Mayıs 22, 2019, 22:04:37 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Direk 12 volt olanlar oldukça pahalı. 220 volt buzdolapları 12 volta dönüştürülebiliyor. Ben geçen hafta yaptırdım. Gayet güzel oldu.

Erdinç korsanım biraz bilgi verir misiniz, elk. tüketimi, soğutması vs
*

E. K.

« Yanıtla #24 : Mayıs 23, 2019, 10:38:51 »
Özcan Bey,

Elektrik tüketimini henüz ölçmedim ancak soğutması gayet güzel, gürültü yok. Ben tezgah altı, ofis tipi olan 220 yi değiştirttim...Kesinlikle tavsiye ederim. İzmirde yapıldı, kargo ile İstanbul' a gönderildi. İç lambası 12 ve 24 volt isteğinize göre değiştiriliyor ve arkasına istediğiniz uzunlukta +/-  kabloda takıyorlar. Onun haricinde, İzmir' den Hüseyin Ustanın bilgi ve desteği müthiş...
*

Ö. T.

« Yanıtla #25 : Mayıs 23, 2019, 10:45:27 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Özcan Bey,

Elektrik tüketimini henüz ölçmedim ancak soğutması gayet güzel, gürültü yok. Ben tezgah altı, ofis tipi olan 220 yi değiştirttim...Kesinlikle tavsiye ederim. İzmirde yapıldı, kargo ile İstanbul' a gönderildi. İç lambası 12 ve 24 volt isteğinize göre değiştiriliyor ve arkasına istediğiniz uzunlukta +/-  kabloda takıyorlar. Onun haricinde, İzmir' den Hüseyin Ustanın bilgi ve desteği müthiş...

Telefon alabilir miyim, ben de görüşmek isterim
*

E. K.

« Yanıtla #26 : Mayıs 23, 2019, 11:13:18 »
Hüseyin Usta
05324818804

Görüşürseniz, selamlarımı iletin.

Kolay gelsin.
*

Ö. T.

« Yanıtla #27 : Mayıs 23, 2019, 11:17:55 »
Teşekkürler Erdinç korsanım

selamınızı iletirim
*

Ü. Ö.

« Yanıtla #28 : Şubat 14, 2020, 11:34:07 »
Ben DORA'dan önce inverterlerin stdby'da yaklaşık 1A gibi ciddi bir tüketiminin olduğunun farkında değildim.
Farkına varınca tabi, invertörü lazım olduğunda aç, işin bitince kapat yapmak durumunda kaldım.

Kapasite artımı amacıyla yeni inverter bakarken, tam sinüs inverter buldum diyor ki stdby akımı <0.2A !!!

Aradım doğru mu bu diye. Dediler biz katalog verilerini yazıyoruz ama sizin için ölçeriz.
Ölçerken foto attılar  0.17A.   24 saat açık kalsa 4A/gün yapar. Eğer doğruysa süper.
Aldım, bugün geliyor, bakalım doğru çıkacak mı bu rakam.
*

M. Ö.

« Yanıtla #29 : Şubat 14, 2020, 15:50:30 »
Ümit korsan, invertör (2000w tam sinüs), motor çalışırken (alternatör 14v 75 amp)  kullanıldığında alternatörün ürettiği akımdan fazla olmamak koşulu ile akülerin bitmesine sebep olur mu?Alternatör aküleri doldururken invertör kullanmak daha mı avantajlı?220 volt mini buzdolabı tam sinüs invertör ile  2*60 ah bakımsız servis aküsü  ile çalışmasında sıkıntı olur mu?motor stop invertörü ve dolabı kapat Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap