0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

i. t.

*

H. D.

Acemiliğimi hoş görün...
O tekne oraya şayet deniz yüksek iken geldi ve deniz çekilince bu duruma düştü ise:Bu kadar işleme ne gerek vardı ki.Nasıl olsa çekilen deniz geriye gelecek teknede yüzer duruma dönecekti.
Yanılıyormuyum?

*

S. Ç.

Bu bir deniz çekilme durumu değilki..Tekne kötü havada plaja çıkmış..Deniz çekilen yerde öyle kumsal olmaz..Tekneyide geri gitmesin diye halatlarla taşlığa sabitlemişler..

*

i. t.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Acemiliğimi hoş görün...
O tekne oraya şayet deniz yüksek iken geldi ve deniz çekilince bu duruma düştü ise:Bu kadar işleme ne gerek vardı ki.Nasıl olsa çekilen deniz geriye gelecek teknede yüzer duruma dönecekti.
Yanılıyormuyum?

guzel bir soru ve bakis acisi!!!
sorun su!
dunyanin belirli yerlerinde gel gitler biraz zamanla alakalidir!!
bahsetiginiz surec .
eger belirli gunler icin gecerli olsaydi.
haklisiniz mantikli olan o zamani bekleyip tekneyi  bu cabalardan kurtarip yuzdurmek olurdu Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
lakin dunyanin farkli yerlerinde gel gitler  aylarca sure biliyor...
sorun siz orda beklemek istermiydiniz ?
yoksa plan,lariniz dogrultusunda  seyehatineze devam,mi etmek isterdiniz?
« Son Düzenleme: Şubat 13, 2020, 13:20:33 Gönderen: Ismail Tas »

*

A. Ç.

Yanlış mı biliyorum? Gelgitler özellikle ayın dünya çevresindeki hareketi ile ilişkilidir. Ay hangi bölgenin üstündek olursa orada çekim yaratır. Bu çekim güneş, ay dünya aynı hat üzerinde ve bu sıralamada olduğunda azami olur. Yani gelgitler ayın hareketlerine bağlı olduğundan 24 saat içinde gerçekleşir. Basınç farklılıklarından ve rüzgara bağlı olarak da gelgit olabilir ama bunun yüksekliğinin 60 cm'i aşacağını sanmıyorum.

*

i. t.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Yanlış mı biliyorum? Gelgitler özellikle ayın dünya çevresindeki hareketi ile ilişkilidir. Ay hangi bölgenin üstündek olursa orada çekim yaratır. Bu çekim güneş, ay dünya aynı hat üzerinde ve bu sıralamada olduğunda azami olur. Yani gelgitler ayın hareketlerine bağlı olduğundan 24 saat içinde gerçekleşir. Basınç farklılıklarından ve rüzgara bağlı olarak da gelgit olabilir ama bunun yüksekliğinin 60 cm'i aşacağını sanmıyorum.

evet ahmet korsan.
gelgit olayi ayin etkisiykle olusan bir sey ve en fazla 24 saat cereyan eden bir olaydir.
kanimca tekne sahibi ya bu 24 saati beklemeden  buna giristi.
yada gel git olayiyla birlikte  meteorolojik ve atmosfer olayiyla birlikte farkliliklar gostermis ve sure yada denizin cekilmesi sadece gel gitle sinirli kalmamis gibi duruyor.
kaldiki eger bir firtina etkisiyle tekne oraya suruklendiyse  teknede belirgin hirpanlanma yada hasar olusmasi gerekirdi diye dusunuyorum.
bu ihtimali pek kuvvetli gormuyorum.
bence meteorolojik ve atmosfer olayi (yani alcak yuksek basincla suyun cekilmesi gibi) bir olayla bilesenlsiyor gibi.
*

H. Z.

Buradaki deniz çekilmesi "Sigara almak için evinden ayrılan ve bir daha kendisinden haber alınamayan Deniz" kayıp ilanı gibi olmuş..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. E.

Gelgit değil bu..

Eğer gelgit ise videoyu koyan adama yazalım açıklamayı düzeltsin.

"In 2009 the sailing boat Kolibri crashed ashore and with a lot of helpers here its going to be lifted into the sea. Camera and editing: Ronald Wigman"
*

Ö. T.

Fırtınada demir tarayarak ,arıza sonucu v.b nedenlerle karaya vurmuş bir tekne.
Şansı varmış kumsala sürüklenmiş.

Bu arada söyleyeyim , dünyanın bazı Okyanus bölgelerinde , Gel-Git 2.5 m. De olabilir ama burada konu bu değil.