0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

C. Ü.

Ynt: İlk yelkenli tecrübem
« Yanıtla #30 : Ağustos 03, 2020, 14:01:06 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
ayrıca meyve sebze ve alkollü içecekler için uzun file aldım. suda soğuk kalmalarını sağlamak için.

Kapalı şişeler için sorun olmaz ama sakın meyve sebzeleri file ile denize sallamayın.

Eski bir anımı kısaca aktarayım;

Bulaşık için eskiden teknede file bulundururduk, yelken seyrinde arkamızdan çektiğimizde tüm bulaşık mis gibi tertemiz yıkanırdı.

O zamanlar buzdolabımızı enerji tasarrufu amaçlı çok çalıştırmaz, yelken seyrinde mutlaka kapatırdık. Koya gidip demir atmış ve yemek hazırlıklarına başlamıştık, ben de aldığımız karpuzu soğusun diye file ile denize sallandırmıştım. Yemek sonrası karpuz oldukça soğumuş bir şekilde alıp, kesip ilk dilimleri ağzımıza atmamızla çıkarmamız bir olduydu.
Tüm karpuz tuzlu deniz suyunu içine çekmiş ve tuzlu, kekremsi, tatlı garip bir tat almıştı..

Eyüp abi ben buzdolabı poşetlerini doldurup düğümlü şekilde atacaktım ama iyi oldu söylediğin boşta bulunup yapabilirdim bu dediğini saolasın.

*

Ç. A.

« Yanıtla #31 : Ağustos 03, 2020, 23:24:11 »
ne yazıkki buzdolabı işi beni kaygılandırıyor ama bol miktarda buz küpleri den alarak atlatmaya çalışıcam. ayrıca meyve sebze ve alkollü içecekler için uzun file aldım. suda soğuk kalmalarını sağlamak için.

Küçük buz kuplerinden çok fazla almayın, hiç dayanamadığını fark edeceksiniz. En ideali donmuş 1,5 lt su şişeleri. Olmadı buz kalıpları da iş görür.  Plastik buzluk içinde çok işe yarıyorlar. 15 yıl boyunca tekneye elimde buzluk olmadan hiç gitmedim desem yeridir.

*

A. K.

« Yanıtla #32 : Ağustos 04, 2020, 00:03:22 »
Biz de senelerce 1-1,5 litre şişe suları buz olarak ve soğuk su olarak kullandık. Bu sistem 2 tam gün herşeyi soğuttu ve soğuk su ihtiyacımızı karşıladı .
Eğer 1-3 gün arası  seyire çıkılacaksa buzdolabına gerek kalmıyor. Ayrıca Piyasada 2000- 4000 tl arsında ekovatlı (kompresörlü ) buzdolapları var. Bir dolaba illa 1500 -2000 Euro (12,000-16,000 TL) vermeniz gerekmiyor.     

*

A. İ.

« Yanıtla #33 : Ağustos 04, 2020, 13:16:28 »
Yukarıda verilen değerli bilgilere naçizane taze korsan olarak bir iki ekleme yapayım..

Göcek kıyılarının derinliği fazla olduğundan kaloma miktarını ayarlamak için yeterli zincir/halatınızın olması önemli...Kiralayıcı örneğin 60 mt dese de siz yine de ilk fırsatta zincire bir bakın...Bir de zincir ile halat bağlantı şekli önemli...Eğer düzgün bir bağlantı yoksa (kalın bir düğüm varsa) toplarken ırgat kanalından zincirliğe geçişte sorun yaratabilir..

Koltuk halatlarının uzunluğu da önemli...Onları da mutlaka kontrol edin...Bizim, üç halatı birbirine bağlamak zorunda kaldığımız durumlar oldu..

Hava varsa dışarı çıkıp yelken basın...Kısıtlı zamana bol tecrübe sığdırılmalı...İleride belki daha tatil modunda gideriz...

İskeleden ayrılınca usturmaçaları almayı unutmayın...Çok acemi gösteriyor  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Çatışma kurallarını isteseniz de istemeseniz de uygulamak zorunda kalacaksınız....Çıkmadan notlara göz atmak faydalı olur..Kırmızıya saygımız sonsuz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Son turumuza götürdüğümüz gıdadan daha fazlasını (!) geri getirdik...Bunda geç kahvaltı, mürettebatın diyet furyası, öğlenleri yol yapmamız ( Biz Hisarönü tarafındaydık..Duraklarımızın arası uzun haliyle), 2 akşam öğünümüzü denizin bize ikram etmesi neden oldu..Şarabım bile arttı..Onu anlayamadım?

Benim aklıma gelenler de bunlar..

İyi seyirler.

« Son Düzenleme: Ağustos 04, 2020, 13:20:18 Gönderen: Alper İynem »

*

C. Ü.

« Yanıtla #34 : Ağustos 04, 2020, 18:08:55 »
ne yazıkki buzdolabı işi beni kaygılandırıyor ama bol miktarda buz küpleri den alarak atlatmaya çalışıcam. ayrıca meyve sebze ve alkollü içecekler için uzun file aldım. suda soğuk kalmalarını sağlamak için.

Küçük buz kuplerinden çok fazla almayın, hiç dayanamadığını fark edeceksiniz. En ideali donmuş 1,5 lt su şişeleri. Olmadı buz kalıpları da iş görür.  Plastik buzluk içinde çok işe yarıyorlar. 15 yıl boyunca tekneye elimde buzluk olmadan hiç gitmedim desem yeridir.

migrostaki kalın taneli olanlardan alayım diyordum. mavi poşettekilerden

*

C. Ü.

« Yanıtla #35 : Ağustos 04, 2020, 18:10:53 »
Biz de senelerce 1-1,5 litre şişe suları buz olarak ve soğuk su olarak kullandık. Bu sistem 2 tam gün herşeyi soğuttu ve soğuk su ihtiyacımızı karşıladı .
Eğer 1-3 gün arası  seyire çıkılacaksa buzdolabına gerek kalmıyor. Ayrıca Piyasada 2000- 4000 tl arsında ekovatlı (kompresörlü ) buzdolapları var. Bir dolaba illa 1500 -2000 Euro (12,000-16,000 TL) vermeniz gerekmiyor.   

Atilla Kpt kalış sürem 6 gün olacak. öncelikle onu sorayım, ilk tecrübe için çok mu? ekovatlı alacaktım elim gitmedi normal çanta tipinden aldım. büyük yanlış evet
*

C. Ü.

« Yanıtla #36 : Ağustos 04, 2020, 18:17:48 »
Yukarıda verilen değerli bilgilere naçizane taze korsan olarak bir iki ekleme yapayım..

Göcek kıyılarının derinliği fazla olduğundan kaloma miktarını ayarlamak için yeterli zincir/halatınızın olması önemli...Kiralayıcı örneğin 60 mt dese de siz yine de ilk fırsatta zincire bir bakın...Bir de zincir ile halat bağlantı şekli önemli...Eğer düzgün bir bağlantı yoksa (kalın bir düğüm varsa) toplarken ırgat kanalından zincirliğe geçişte sorun yaratabilir..

Koltuk halatlarının uzunluğu da önemli...Onları da mutlaka kontrol edin...Bizim, üç halatı birbirine bağlamak zorunda kaldığımız durumlar oldu..

Hava varsa dışarı çıkıp yelken basın...Kısıtlı zamana bol tecrübe sığdırılmalı...İleride belki daha tatil modunda gideriz...

İskeleden ayrılınca usturmaçaları almayı unutmayın...Çok acemi gösteriyor  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Çatışma kurallarını isteseniz de istemeseniz de uygulamak zorunda kalacaksınız....Çıkmadan notlara göz atmak faydalı olur..Kırmızıya saygımız sonsuz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Son turumuza götürdüğümüz gıdadan daha fazlasını (!) geri getirdik...Bunda geç kahvaltı, mürettebatın diyet furyası, öğlenleri yol yapmamız ( Biz Hisarönü tarafındaydık..Duraklarımızın arası uzun haliyle), 2 akşam öğünümüzü denizin bize ikram etmesi neden oldu..Şarabım bile arttı..Onu anlayamadım?

Benim aklıma gelenler de bunlar..

İyi seyirler.

Alper kpt. teknede ırgat yok, ayrıca 1,45 su kesimine çok güveniyordum sığıya girmek için. yanlış mı düşünüyorum.

rüzgarı görürsem affetmicem  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

usturmaça olayı hiç aklıma gelmemişti Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)

balıkçılığıma güveniyorum, her ne kadar balık bitti artık dense de çoğu zamanımı balık avı ile geçirip nasibimizi almaya çalışıcam. yanımızda sırf 1 çantada zeytinyağlı şeyler olacak.

elinize sağlık teşekkür ederim
*

Ç. A.

« Yanıtla #37 : Ağustos 04, 2020, 20:42:39 »

migrostaki kalın taneli olanlardan alayım diyordum. mavi poşettekilerden

Büyük buz kütleleri 1 gün dayanabilirken(ve şişe içerisinde suya dönüşürken) küçük kütleler hemen eriyip buzlugun tabanına akıyor. Evden 2 tane 1,5 lt'lik su şişesi dondurun ve buzluğa atın. Zeytiyaglilari da içerisine koyun direk. Gocekte ihtiyaç duydukça buz takviyesi yaparsınız. Küçük buzlara güvenmeyin.

Çapanız kaç kg ve zincir kaçlık bilemiyorum ama sürekli 70 mt zinciri atıp çekmek kolay olmasa gerek. Belinize dikkat edin. Korsanların paylaştığı kadarıyla Göcek koyları derinmiş. Sığ noktaları kılavuz kitaplardan araştırın. Oraları tercih edin derim.
*

A. K.

« Yanıtla #38 : Ağustos 04, 2020, 22:44:12 »
Doğrusu yalova kalamış arasında daha hiç balık tutamadım. Bunu hızın biraz fazla olmasına bağlıyorum ama eşim başka şey düşünüyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sizin özgüveninize hayran oldum
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #39 : Ağustos 08, 2020, 17:18:43 »
Aloa27 de buzdolabı yok, icebox var, buz ihtiyacınızı tüm market tekneleri ve dondurmacılardan temin edebilirsiniz.

Bir tiyo;
Dondurmacılar kendi dolapları için kuru buz  (donmuş karbondioksit kalıpları) kullanıyorlar, iyi bir muhabbet ve biraz dondurma alışverişi sonrası belki bir kalıp kuru buz alabilirsiniz, küçük bir kalıbı bile sizi iki gün idare eder! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Aloa27 iyi hoş, her sığlığa girer ama tornistan manevrası çok zordur, sizin değil kendi istediği yere girer! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Irgat ve zincir de olmadığı için tavsiyem bağlayacağınız noktaya ileri doğru girerken demir atın, günübirlikçiler gibi, sonra istediğiniz durma noktasında tornistan yapınca zaten tekne olduğu yerde 180 derece döner! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sakin olun, gerekirse yüzerek bile bu tekneyi çekip bir yere yanaştırabilirsiniz.

Ve son olarak, teslim alırken mutlaka akü bitince motorun manual kolla nasıl çalıştırıldığını öğrenip limanda kendiniz denemesini yapın.

öZgür (mobil)

*

C. Ü.

« Yanıtla #40 : Ağustos 10, 2020, 13:25:50 »
Aloa27 de buzdolabı yok, icebox var, buz ihtiyacınızı tüm market tekneleri ve dondurmacılardan temin edebilirsiniz.

Bir tiyo;
Dondurmacılar kendi dolapları için kuru buz  (donmuş karbondioksit kalıpları) kullanıyorlar, iyi bir muhabbet ve biraz dondurma alışverişi sonrası belki bir kalıp kuru buz alabilirsiniz, küçük bir kalıbı bile sizi iki gün idare eder! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Aloa27 iyi hoş, her sığlığa girer ama tornistan manevrası çok zordur, sizin değil kendi istediği yere girer! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Irgat ve zincir de olmadığı için tavsiyem bağlayacağınız noktaya ileri doğru girerken demir atın, günübirlikçiler gibi, sonra istediğiniz durma noktasında tornistan yapınca zaten tekne olduğu yerde 180 derece döner! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sakin olun, gerekirse yüzerek bile bu tekneyi çekip bir yere yanaştırabilirsiniz.

Ve son olarak, teslim alırken mutlaka akü bitince motorun manual kolla nasıl çalıştırıldığını öğrenip limanda kendiniz denemesini yapın.

öZgür (mobil)

Özgür Kpt,

harika tüyolardı. teşekkür ederim.
*

E. S.

« Yanıtla #41 : Ağustos 10, 2020, 14:52:03 »

32  feet teknede bile o usturmaçaları güverteye alıp koyacak yer bulamıyorum, 27 lik aloa da bu hiç mümkün değil. Bu konu çok yazıldı çizildi forumda. Denizcilik adabı, teknenin estetik duruşu vs gibi nedenler ile usturmaçalar seyir esnasında güverteye alınmalı, toplanmalı uygun portuç varsa buraya kaldırılmalı tamam da, küçük tekne kaptanları bu konuda ne yapıyorlar merak ediyorum.
*

A. K.

« Yanıtla #42 : Ağustos 10, 2020, 15:46:34 »
Valla 27 feet te  sütcü beygiri gibi usturmaçalar sallana sallana gidiyoruz. Arkadaşlar çok kızıyorlar dalga da geçiyorlar ama o koca gövdeyle acil geçişleri kapatıyorlar. Eskiden usturmaçalarımız tek tipken hevesle aldığımız paslanmazdan usturmaca muhafazaları vardı ama zaman içerisinde usturmaca boyları çeşitlendiği için kullanamıyorum . Kötü havalarda topluyorum ama  ayaklara takıla takıla gidiyoruz. Onun dışında sütcü beygiri modundayız. Usturmaça alt ucundan bağlı bir 5 lik halatla vardavelaya bağlama şeklimiz de var , bu tipte usturmacalar denize paralel duruyor ama üşendiğimizdenmidir nedir hep unutuyoruz
« Son Düzenleme: Ağustos 10, 2020, 15:50:22 Gönderen: Atilla Kaplan »
*

E. S.

« Yanıtla #43 : Ağustos 10, 2020, 18:04:45 »
Valla 27 feet te  sütcü beygiri gibi usturmaçalar sallana sallana gidiyoruz. Arkadaşlar çok kızıyorlar dalga da geçiyorlar ama o koca gövdeyle acil geçişleri kapatıyorlar. Eskiden usturmaçalarımız tek tipken hevesle aldığımız paslanmazdan usturmaca muhafazaları vardı ama zaman içerisinde usturmaca boyları çeşitlendiği için kullanamıyorum . Kötü havalarda topluyorum ama  ayaklara takıla takıla gidiyoruz. Onun dışında sütcü beygiri modundayız. Usturmaça alt ucundan bağlı bir 5 lik halatla vardavelaya bağlama şeklimiz de var , bu tipte usturmacalar denize paralel duruyor ama üşendiğimizdenmidir nedir hep unutuyoruz

Geçenlerde bağlı olduğum iskeleye yanaşan büyükçe bir katamaranda portuçtan 5 tane daha usturmaça çıkardılar. Tekneyi büyüt diye fısıldayan küçük, kırmızı, boynuzlu adam yine kulağımın dibinde dolaşmaya başladı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. 20 feet ten 32 ye geçeli daha 7-8 ay olmadı. Benim portuçda 10 metre hortumu koyacak yer yok, komşu teknemin hortumunu ödünç alıp su dolduruyorum:)
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #44 : Ağustos 10, 2020, 22:52:55 »
32  feet teknede bile o usturmaçaları güverteye alıp koyacak yer bulamıyorum, 27 lik aloa da bu hiç mümkün değil.
Bana mantıklı gelen (ve her birini zamanında uyguladığım) birkaç yöntem var;

- Çözmeden yukarı çekip, olduğu yerde güverteye yatırmak,
- İçeri, salona veya kamaralara koymak,
- Bot arkadan çekiliyorsa onu içine doldurup bağlamak,
- Başta zincirliğin üstünde bir yerde toplayıp pullpit'e bağlamak,
- Kıçta pushpit'e grup halinde kısa bağlayıp dışa doğru sarkıtmak,
- Başta pullpit'e grup halinde kısa bağlayıp dışa doğru sarkıtmak (motoryatlar gibi),
- Usturmaça alt uçlarına basit plastik kanca takıp, güverteye paralel şekilde asmak,
- Usturmaçanın kendi halatını biraz uzun tutup, bu kalan çımayı usturmaçanın alt deliğinden geçirip yine vardavelaya bağlayarak usturmaçayı güverteye paralel pozisyonda geçici (foralı kazık) bağlamak.

Amaa süpriz!
Aloa27'de muhtemelen bunların hiçbirine ihtiyacınız olmayacak kadar geniş bir havuzluk portucu vardır! Valla! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Havuzluk iskele oturağı açtığınızda içine değil usturmaçalar, birkaç insanı sığdıracağınız kadar kocaman bir portuç sizi karşılar!
Salonda iskelede mutfak olduğu için oranın arkası tamamiyle portuç olarak ayrılmıştır, (sancakta tüp yatak vardır) şimdi koca koca teknelerde olmayan büyüklükte, oturaktan sintineye kadar depolama alanı var.

Aloa27'ler boyuna göre oldukça iyi tasarlanmış, detayları ile ağzınızı açık bırakan basit ve işlevsel bir teknedir.
Bence en büyük (ve tek, ve meşhur!) derdi tornistandaki inatçılığıdır! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap