0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. Ö.

Ynt: Hidrofor Sorunları ve Su Depolarını Doldururken Filtre Kullanımı
« Yanıtla #15 : Ağustos 19, 2011, 17:37:25 »
Hidroforda sorun yok gayet güzel çalışıyor.Sessiz çalışamazmı diye sormuştum.Anladığım kadarıyla sessiz çalışan bir hidrofor yok.Napalım çekeceğiz sesini, Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. A.

« Yanıtla #16 : Ağustos 19, 2011, 22:26:28 »
Benim teknem de Beneteau 393, benzer sorunları bende yaşadım. Konuyu özetlersek:
1. Hidrofor da  bir kaçak yoksa gece kendiliğinden devreye girmez. Eğer giriyorsa  kaçak yeri mutlaka bulunmalı, ihmal edilirse depo suyunu faş tahtalarının altında görebilirsiniz.
2.  Tesisatın havası bir musluğu açıp hidroforu çalıştırarak alınıyor.  Süre biraz uzun oluyor , buda bizi endişelendiriyor. Depo suyu eksikse hava alma işlemi zor olabilir, bu birazda teknenin öne veya arkaya yatık durma pozisyonu ile de ilgili. Bu nedenle depo suyunun tamamen bitmesini beklemeden depo değiştirmek ve tesisatın hava yapmasını önlemek daha  uygun oluyor.

*

M. B. A.

« Yanıtla #17 : Ağustos 22, 2011, 23:16:47 »
Depoyu komple boşaltıp yeniden doldurdum, içerisine hortum basıp iyice temizledim. Sonrasında su pompası tırt-tırt-tırt diye sesle çıkarıp durmaya başladı sigortası açıkken. Normal kullanımda, musluk açık olduğu sürece uzun bir tırrrrrr sesi varken kullanılmadığında bile tırtlamaya devam ediyor artık Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Acaba nedendir Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

K. U.

« Yanıtla #18 : Ağustos 22, 2011, 23:28:56 »
Hidrafora enerji sigorta-açık kapalı anaktarı-basınç kontağı-motor sırası ile bağlanır.
Bağlantılar kontrol edilmelidir.
Basıç kontağı bozuk veya ayarsız ise olur olamaz zamanda tırt yapabilir veya hiç çalışmaz.
Basınçlı su hattında kaçak varsada aynı şey olur.
Yada diyafram veye klapelerinde sorun vardır tamir takımı yenisinden pahalıdır.
Kaldır at yenisini al sorun biter.

*

H. Z.

« Yanıtla #19 : Ağustos 23, 2011, 01:27:10 »
Ecnebilerde; "Never touch running machine" ya da lisanımızda "ölü burnu barnaklama" demişler desem açıklayıcı olur mu Mahir korsanım? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Valla ben de aynıydım ama tamirattı, yenilemeydi o kadar bıktım ki su koyverene kadar hiç bişeyi ellemiyorum.

Depoya 1/4 çay bardağı çamaşır suyu at bitsin...

(Acı not: Geçen sene ben de Karcheri depoya sokup temizlemeye kalktığımda gül gibi çalışan hidraforu anında elime aldımdı da oradan biliyorum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap )

*

M. B. A.

« Yanıtla #20 : Ağustos 23, 2011, 09:42:52 »
Hakan korsanım asıl sorun şuydu; Su deposunu sürekli olarak dolu tutuyorum. Ancak suyla birlikte garip bir koku geliyordu (gaz kokusu gibi.) Sebebini anlamıyordum. Geçenlerde Sivri'de kaldığımızda kalabalık teknede su birbuçuk günde bitince, dibine doğru bembeyaz, kaygan ve kokulu akmaya başladı musluklardan! Tatlı su deposu ve mazot deposunun dolum kapakları yan yana. Büyük olasılıkla su deposuna yanlışlıkla mazot konmuş bizden evvel. Ama mazot suyun üzerinde kaldığı için depo dibine dek bitene kadar durumu anlamamışız. Bunu temizlemek için uğraştım ve galiba başardım, ama elde kaldı bozuk bir pompa Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

"Çalışıyorsa elleme" prensibine sonuna kadar katılıyorum yoksa Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. Z.

« Yanıtla #21 : Ağustos 25, 2011, 23:21:04 »
Geçmiş olsun, su içindeki mazot kokusu rezil bişidir bilirim.

Hidrafor girişine filtre koyan var mı? Hani depodanpartiküller girip tıkamasın, bozmasın diye. Varsa nasıl bir filtre koymalı?
*

K. U.

« Yanıtla #22 : Ağustos 26, 2011, 00:17:29 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
.................... Tatlı su deposu ve mazot deposunun dolum kapakları yan yana. Büyük olasılıkla su deposuna yanlışlıkla mazot konmuş bizden evvel. Ama mazot suyun üzerinde kaldığı için depo dibine dek bitene kadar durumu anlamamışız. Bunu temizlemek için uğraştım ve galiba başardım, ama elde kaldı bozuk bir pompa Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

"Çalışıyorsa elleme" prensibine sonuna kadar katılıyorum yoksa Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Suyun üzerinde mazotun bir damlası kalsa kokusundan el yıkanmaz.
 Sizden önce  tank mutlaka yıkanmıştır.Sizde deterjanla birkaç kez yıkayın.
 Hidrafor diyafram tip ve mazot diyaframa deydi ise diyafram subaplarının hemen canına okur.

Mazot kokusu dışındaki kokular için Zorlu korsanın çamaşır suyu en güzel çözümdür.

*

K. Y.

hidrofor tankı sonunda iflas etti... yeni bir tank alacagım... piyasada iki tipte buunuyorlar, birisi diyaframlı (membran) diğeri membransız imiş... acaba hangisini almam gerekir? cıkan tankta marka model bilgisi mevcut degil...
*

S. Ç.

Başıma yeni geldi,sintine de bazen azbi su kalıyor buda daha sonra koku yapıyor.Bende sintine kutusunu iyice domestosla temizledim.Duruladım,duruladığım suyu atayım derken,efendi gibi çalışan pompa(bilge pomp),bir anda garip sesler çıkarmaya ve suyu atmamaya başladı.Servis geldiğinde diyaframın zarar görmüş olduğunu ve bu tür pompalara kesinlikle deterjanlı suyun girmemesi gerektiğini söyledi.
*

K. E.

Geçmiş olsun, su içindeki mazot kokusu rezil bişidir bilirim.

Hidrafor girişine filtre koyan var mı? Hani depodanpartiküller girip tıkamasın, bozmasın diye. Varsa nasıl bir filtre koymalı?
Hakanım,
Benim Cine 5 te iken eski elemanlarımdan biri şu an önemlice bir arıtma ve ters osmosiz yöntemi ile tuzlu sudan tatlı su yapan bir firmanın ortağı.(Deniz Kuvvetlerine bile mal üretiyorlar.) Geçen sene biz F 13 ahalisi olarak tek gövdeli bir su arıtıcı aldık 10 adet yedek filtre ile.(Su arıtıcı kelimesi yanlış anlaşılmasın aslında partikülleri süzen bir sistem) Toplu alım yaptığımız içinde oldukça uygun bir bedele almıştık.Şimdi ben her su alışımda bu malzemeyi kullanıyorum ve çok memnunum.Geçtiğimiz günlerde aynı malzemeyi Nazenin in su musluğuna bağlı görünce doğru bir iş yaptığımı bir kez daha anladım.Sanırım 100 Tl civarı bir maliyet olmuştu.
Kendisine benim sevgi ve selamlarımla ulaşabilirsin.
Diley Hitay Eurosan Su Arıtım Sistemleri San.Tic.A.Ş 0 216 499 84 67 veya 0 533 626 76 25 Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Oganize Sanayii Bölgesi 2.Cadde No.4/4 YukarıDudullu/Ümraniye İstanbul
Sevgiler Sana,
Kaan ERDEM
Dimple Y/Y
*

K. E.

Ha eklemeyi nuttum,
Ayrıca ben de hidrofor önünde ITT Jabsco nun içi metal süzgeçli ilave bir de filtresi var.Filtreden sonra basınç tankı ve hidrofor ikilisi mevcut.
*

D. Y.

Depoyu komple boşaltıp yeniden doldurdum, içerisine hortum basıp iyice temizledim. Sonrasında su pompası tırt-tırt-tırt diye sesle çıkarıp durmaya başladı sigortası açıkken. Normal kullanımda, musluk açık olduğu sürece uzun bir tırrrrrr sesi varken kullanılmadığında bile tırtlamaya devam ediyor artık Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Acaba nedendir Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Mahir korsan selamlar,
hortumlarda bir gevşeme yada patlak olabilir mi ? su sızan bir yer varmı diye kontrol edin. geçmiş olsun...
*

T. A.

« Yanıtla #28 : Ağustos 08, 2012, 19:44:12 »
Sevgili korsanlar, denizci dostlar,
Malumunuz koy koy gezerken en kisitli olan seylerin basinda su geliyor. Buldugumuz yerde kalitesine bakmaksizin dolduruyoruz. Bu konuda camasir suyu kullanimi zaten yakin zamanda tartisildi.
Son bir haftada bodrumlu 4 5 teknelik bir grupla sikca bir araya geldik. Bizim gibi yazin 3 4 ay teknede yasiyorlar. Su depolarini doldururken bir filtreden geciriyorlar.
Bunu deneyen, kullanan korsan dostlarimiz, var midir? Deneyimlerini paylasirlar mi?
Simdiden tesekkurler...
*

U. K.

« Yanıtla #29 : Ağustos 08, 2012, 20:36:52 »
Kaan Erdem korsanimiz biryerlerde yazmisti. Cep telefonundan baglandigim icin bulamiyorum maalesef.