0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Özgür Ökten

• * Gezgin Korsan
  • 3.614
    • Yaşadığı Şehir
  • Fethiye-Muğla
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • MARLIN
    • Gemi Trafik
Ynt: Hiç cevaplanamayacak konu: Hangi demir daha iyi?
« Yanıtla #60 : Eylül 20, 2020, 18:42:47 »

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
... Unutulmaması gereken tekneyi tutan demir değil zincirdir.
Bu doğru olsaydı çapaya para vermez, daha çok zincir alırdık tekneye, sadece zincir salardık denize, teknelerin başında da türlü türlü çapalar görmezdik.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu önerme yeterli kaloma vermenin önemini anlatmak, pekiştirmek için kullanılır (ilk kim söylemişse artık) ama yanlış anlaşılmaya çok açık bir bilgidir.

Sözü geçmişken şerhimi koyayım da.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür (mobil)

><(((º>
*

Çevrimdışı Murat Erciyes

• * Gezgin Korsan
  • 863
    • Yaşadığı Şehir
  • Bodrum
    • Tekne Adı
  • Balım SY, Karacasöğüt MÜÇEV
« Yanıtla #61 : Eylül 20, 2020, 19:11:22 »
Naçizane ben de paylaşayım. Balım’da 25 kg orijinal CQR var. Yıllardan beri iki defa taradım, birisi Leros Alinda’da erişte üzerinde 30 knots civarında esiyordu, diğeri de Bodrum Gümbet’te 53 knots bindirdiydi.

Tecrübem odur ki, (1) zincir zincirlikte duracağına denizde dursun (2) çipa tornistanda giderken kastanyoleti boşaltarak inmeli, öyle makineyle çipa indirmece olmuyor, gerdire boşalta döşemeli.

Bunu yazdım ki, tabii Ultra, Rocna gibi demirler sağlam tutuyor, ama orijinal olduktan sonra CQR da baş ağrıtmaz. Yeter ki kuralına göre funda edilsin.
Murat Erciyes - Balım SY
*
« Yanıtla #62 : Eylül 20, 2020, 23:56:54 »

Bu doğru olsaydı çapaya para vermez, daha çok zincir alırdık tekneye, sadece zincir salardık denize, teknelerin başında da türlü türlü çapalar görmezdik.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu önerme yeterli kaloma vermenin önemini anlatmak, pekiştirmek için kullanılır (ilk kim söylemişse artık) ama yanlış anlaşılmaya çok açık bir bilgidir.

Sözü geçmişken şerhimi koyayım da.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür (mobil)

Böyle bir eleştiriye söylenecek ne olabilir ki Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Çok haklısın diyeyim o zaman, Tekneye zincir alacağına halatın ucuna demiri bağlarsın sorunsuz yatarsın. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Eylül 20, 2020, 23:58:31 Gönderen: İsmail Çavuşoğlu »
*

Çevrimdışı Hulki Erdem

• * Gezgin Korsan
  • 1.866
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • Trawler Modesta,Ören marina
« Yanıtla #63 : Eylül 21, 2020, 00:11:30 »
Halat kalomalı tekneyi zaten düz tutar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap zincire ne gerek varki? dipte sağlam kaya varsa bağla yat Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Neta pruva
*

Çevrimdışı Onur Gölge

• * Gezgin Korsan
  • 69
    • Yaşadığı Şehir
  • istanbul
    • Tekne Adı
  • EOS II, Bodrum
« Yanıtla #64 : Eylül 21, 2020, 01:32:47 »
Murat Korsan,

Yabancı forumlarda, CQR ile ilgili uzun süredir bu kadar olumlu bir kullanım raporu okumamıştım. Başka bir yerde okusam, şüphe duyardım. Bunu yazan siz olunca kulak ardı edemedim. Şunu merak ediyorum. Her demirlemenizde çapanız ilk seferde istediğiniz gibi tutuyor mu? Ya da toplayıp tekrar denediğiniz zamanlar oluyor mu? Oluyorsa ne sıklıkta oluyor?
*

Çevrimdışı Meriç Taşer

• * Gezgin Korsan
  • 450
    • Yaşadığı Şehir
  • los angeles
« Yanıtla #65 : Eylül 21, 2020, 12:17:25 »

öZgür (mobil)

Iyi demissiniz Ozgur korsan, bu lafi kim cikardiysa... Amerika’daki bir cok tekne az bir zincir sonra halat seklinde... gerci burda pek demir atilmiyor..her yerde mooring var.
*

Çevrimdışı Mehmet Sekmen

• * Gezgin Korsan
  • 24
    • Yaşadığı Şehir
  • izmir
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • mavisim
« Yanıtla #66 : Eylül 21, 2020, 15:01:47 »

bu tartisma her yerde yapiliyor...
kesin olan tek sey tekneyi capa tutar...
ama zincirde onun en buyuk yardimcisidir..
zinciri onemsizmis gibi gostermek abesle isgaldir.....
once capa sonra zincir ikiside olmazsa olmazlardandir!!!
*
« Yanıtla #67 : Eylül 21, 2020, 15:29:58 »
İsmail korsan, Mehmet korsan, sanırım bu başlıkta geçen yazışmaları, özellikle Özgür korsanın düzeltmesini terazinin biraz olumsuz kefesinden yana okudunuz. Eğer yanlış anladıysam affedin lütfen.

Özgür korsan zincir gereksizdir veya önemsizdir demedi. Tekneyi tutan zincir değil, demirdir, zincir ile yeterli kaloma vermek de önemlidir dedi ve yanlış anlaşılmalara müsait şekilde dilimize yerleşmiş, deyişleşmiş bir sözün esas amacını izah etti.

Özellikle forumdan faydalanan acemi denizciler için bu tip açıklamaları yapmak çok önemli zira bu forumun temel amaçlarından biri de herkese hitap edebilecek bir bilgi dağarcığı oluşturmak.

Yoksa, bilgi yarıştırmak gibi bir davranış söz konusu değil.

Zaman zaman maalesef forumda olumsuz yönde ve hararetle seyreden tartışmalar olsa da, eski veya yeni üye farketmeksizin hepimiz ilgili başlıkların akışını Gezgin Korsan kara kaplısı(*) ışığında tutmaktan mesulüz.

Son olarak, yine forum kuralları ve ruhu gereği, profil resimlerinizi sizleri tanıyabileceğimiz şekilde değiştirebilirseniz karşılıklı iletişimimizin daha sıcak ve samimi olması yönünde güzel bir adım atmış olacaksınız.

Bu vesileyle, tekrar, aramıza hoş geldiniz. Sizleri tanımak, görüş ve deneyimlerinizden faydalanmak, sizlerle sohbet etmek hepmiz için değerli.

(*) Gezgin Korsan kara kaplısı: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Çevrimdışı Mehmet Sekmen

• * Gezgin Korsan
  • 24
    • Yaşadığı Şehir
  • izmir
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • mavisim
« Yanıtla #68 : Eylül 21, 2020, 20:30:34 »
İsmail korsan, Mehmet korsan, sanırım bu başlıkta geçen yazışmaları, özellikle Özgür korsanın düzeltmesini terazinin biraz olumsuz kefesinden yana okudunuz. Eğer yanlış anladıysam affedin lütfen.

Özgür korsan zincir gereksizdir veya önemsizdir demedi. Tekneyi tutan zincir değil, demirdir, zincir ile yeterli kaloma vermek de önemlidir dedi ve yanlış anlaşılmalara müsait şekilde dilimize yerleşmiş, deyişleşmiş bir sözün esas amacını izah etti.

Özellikle forumdan faydalanan acemi denizciler için bu tip açıklamaları yapmak çok önemli zira bu forumun temel amaçlarından biri de herkese hitap edebilecek bir bilgi dağarcığı oluşturmak.

Yoksa, bilgi yarıştırmak gibi bir davranış söz konusu değil.

Zaman zaman maalesef forumda olumsuz yönde ve hararetle seyreden tartışmalar olsa da, eski veya yeni üye farketmeksizin hepimiz ilgili başlıkların akışını Gezgin Korsan kara kaplısı(*) ışığında tutmaktan mesulüz.

Son olarak, yine forum kuralları ve ruhu gereği, profil resimlerinizi sizleri tanıyabileceğimiz şekilde değiştirebilirseniz karşılıklı iletişimimizin daha sıcak ve samimi olması yönünde güzel bir adım atmış olacaksınız.

Bu vesileyle, tekrar, aramıza hoş geldiniz. Sizleri tanımak, görüş ve deneyimlerinizden faydalanmak, sizlerle sohbet etmek hepmiz için değerli.

(*) Gezgin Korsan kara kaplısı: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

serkan bey iyi niyetinizden suphem yok..
ama bir sozu hatirlaticam musadenizle
bir dusunur derki bir olayi ben ne sekilde anlatirsam anlatim..
karsimdakinin anladigi kadaridir!!!
ben ozgur beyin dusuncesine katildigim icin kisa ve oz yazdim..
zinciri vurgulamam baskalarin ip kulanalalim o zaman zincir onemsizse cikisina istinaden yazdim..
sizin kendinizce aciklamaniz  ve benim kisa olarak soylediklerim aynen ortusuyor
bence  yazmadan once  en az iki sefer okumakta fayda var
daha anlasiliyor olay
uslup yada ifade sekli size uymamis olabilir..
saygilarla..
*

Çevrimdışı Özgür Ökten

• * Gezgin Korsan
  • 3.614
    • Yaşadığı Şehir
  • Fethiye-Muğla
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • MARLIN
    • Gemi Trafik
« Yanıtla #69 : Eylül 22, 2020, 09:28:35 »
]
... Tekneye zincir alacağına halatın ucuna demiri bağlarsın sorunsuz yatarsın. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Evet, bu da doğru bir uygulamadır.

Dünyada binlerce tekne vardır (saymadım, sanırım, belki de milyondur) , bir metre bile zincir kullanmadan sadece halat+çapa ile mutlu mesut yaşayan.

Yeter ki doğru kalomayı verin.

öZgür (mobil)

><(((º>
*

Çevrimdışı Meriç Taşer

• * Gezgin Korsan
  • 450
    • Yaşadığı Şehir
  • los angeles
« Yanıtla #70 : Eylül 23, 2020, 23:01:52 »
Sailing Sunday youtube kanali teknesinde 20-21 kg’lik bir CQR demir vardi. Ryan surekli taradigini ve demirden memnun olmadigindan bahsediyordu, kendisine Ultra’yi tavsiye ettim... Aslinda o agirliktaki demirin de o tekneye ( 2009 model Beneteau 46 ) az geldigini de soyleyerek.

Simdi arkadasinin teknesindeki onun kullanmadigi 30kg’lik CQR demiri almis ve onu kullaniyormus. Hic taramamis...

Rahat uyumak istiyorsaniz bir boy buyuk demir almak mantikli.
*

Çevrimdışı Murat Erciyes

• * Gezgin Korsan
  • 863
    • Yaşadığı Şehir
  • Bodrum
    • Tekne Adı
  • Balım SY, Karacasöğüt MÜÇEV
« Yanıtla #71 : Eylül 24, 2020, 08:54:15 »
Murat Korsan,

Yabancı forumlarda, CQR ile ilgili uzun süredir bu kadar olumlu bir kullanım raporu okumamıştım. Başka bir yerde okusam, şüphe duyardım. Bunu yazan siz olunca kulak ardı edemedim. Şunu merak ediyorum. Her demirlemenizde çapanız ilk seferde istediğiniz gibi tutuyor mu? Ya da toplayıp tekrar denediğiniz zamanlar oluyor mu? Oluyorsa ne sıklıkta oluyor?
Bir süredir düzgün bakamadım foruma, sorunuz cevapsız kalmış, özür dilerim. İşin doğrusu aslında ve öncelikle zemin yapısında. Bizim güney ege - batı akdeniz sahillerinde azmaklar, dereler vs alüvyon sebebiyle balçık zemin çoktur. Çok çok mecbur kalmadıkça zaten kayalık yere demir atılmaz. Göz göre göre de erişteliğe atılmaz. Ama oluyor bazen.

İkincisi ısrarla söylüyorum çipayı makinayla bırakmayın diye. Çipayı derinlik kadar önceden indirip de öyle makinayla kalomasını verelim de olmuyor. Makina tekne hızına asla yetişemiyor. Doğrusu elle, kastanyoleti gevşeterek olur. 30-40 metre kalomadan sonra kasıp bırakıp taş gibi oturuyor CQR.

Tabii Çelenoğlu hocanın dikkat çektiği gibi çipa her ne marka olursa olsun, orijinal olsun. Hay allah, eski bir hava durumu sunucusunun söylediği gibi oldu Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Selametle
Murat Erciyes - Balım SY
*

Çevrimdışı Ömer Öge

• * Gezgin Korsan
  • 756
    • Yaşadığı Şehir
  • izmir
    • Tekne Adı
  • M/Y Moonlight
« Yanıtla #72 : Eylül 24, 2020, 09:40:22 »
Murat bey,

makina ile bırakmak derken??
*

Çevrimdışı Onur Gölge

• * Gezgin Korsan
  • 69
    • Yaşadığı Şehir
  • istanbul
    • Tekne Adı
  • EOS II, Bodrum
« Yanıtla #73 : Eylül 24, 2020, 09:41:44 »
Murat Korsan,

Kayalık ve eriştelik hatırlatmanızda haklısınız. Ben yazmayı unutmuşum.
Ben de CQR değerlendirmenizi aslında sadece "kum ve balçık" zeminler için almak istemiştim. Teşekkür ederim.
*

Çevrimdışı Özgür Ökten

• * Gezgin Korsan
  • 3.614
    • Yaşadığı Şehir
  • Fethiye-Muğla
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • MARLIN
    • Gemi Trafik
« Yanıtla #74 : Eylül 24, 2020, 10:23:51 »
...Çipayı derinlik kadar önceden indirip de öyle makinayla kalomasını verelim de olmuyor. Makina tekne hızına asla yetişemiyor.
Murat hocam hayboci için de bu kadar kesin olmaz diye konuşmasak daha iyi olur sanırım.

Irgatın dönme hızı ile teknenin tornistan gitme hızı pek ala senkronize edilerek düzgünce demir atılabiliyor.

Yıllardır yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayan misafirlerle farklı farklı teknelerle denize çıkıyorum, hiçbirşey bilmeyen misafire kavaletayı gevşetip fundo etmelerini yaptırmak kolay değil, çıkan ses  insanları korkutuyor ve hızını ayarlamak, kontrol etmekte zorlandıkları (ve tehlikeli olabildiği) için basitçe ırgat kumandasını ellerine veriyorum ve ben başla deyince down tuşuna bas ve dur deyinceye kadar sakın durma diyorum. Hızımı doğru ayarlayarak hiç sorunsuz demir atıyorum.
><(((º>