Ali Fuat Gökçe, Semih Sener, H. Hüsnü Alkan, Ahmet Delice ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*
Ynt: Hiç cevaplanamayacak konu: Hangi demir daha iyi?
« Yanıtla #45 : Dün, 16:32:55 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ultra çapa ile galvaniz zincir arasındaki problemi ben kaliteli bir boya ile çözüyorum. İlk dört beş baklayı her sezon başında kalınca boyuyorum. En az dört yıl sorun yaşamıyorum. Beşinci veya daha sonralarda bir bakla kesip devam ediyorum.
Ne tür bir boya kullanıyorsunuz?

Mahir korsanım Hammerton veya hammerite diye geçen metal boyası kullanıyorum. Selülozik veya sentetik boyalara göre daha tutucu ve ikinci, üçüncü katta ciddi bir tabaka ve yalıtım sağlıyor.
*

Çevrimiçi Ali Fuat Gökçe

• * Gezgin Korsan
  • 47
    • Yaşadığı Şehir
  • Tekirdağ
    • Tekne Adı
  • Taka, Tekirdağ
« Yanıtla #46 : Dün, 17:01:58 »
3 ton 9x4,5 m bir katamaranım var. Irgatım yok. Bir tane fx11 fortress bir tane 20 kg danforth çapam var. Taşlık denk gelirse diye bir delta veya admiralti edineyim diyorum, bütçem çok kısıtlı ne tavsiye edersiniz?

*

Çevrimdışı Hakan Erim

• * Gezgin Korsan
  • 14.561
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • S/Y Ekip, İstanbul
« Yanıtla #47 : Dün, 19:04:22 »
3 ton 9x4,5 m bir katamaranım var. Irgatım yok. Bir tane fx11 fortress bir tane 20 kg danforth çapam var. Taşlık denk gelirse diye bir delta veya admiralti edineyim diyorum, bütçem çok kısıtlı ne tavsiye edersiniz?

Taşlık için Admiralty.
S/Y Ekip
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Çevrimiçi Semih Sener

• * Gezgin Korsan
  • 4.076
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
« Yanıtla #48 : Bugün, 09:47:34 »

Pahalı ama daha ıyıydı aldım diyerek konuyu kapatıyor, darısı diğer Türk mallarına birgüb böyle bi dolu ürünümüz olsun
« Son Düzenleme: Bugün, 09:49:19 Gönderen: Semih Sener »

*

Çevrimdışı Hakan Erim

• * Gezgin Korsan
  • 14.561
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • S/Y Ekip, İstanbul
« Yanıtla #49 : Bugün, 10:47:52 »
...

Pahalı ama daha ıyıydı aldım diyerek konuyu kapatıyor, darısı diğer Türk mallarına birgüb böyle bi dolu ürünümüz olsun

Aslında almamış, Ultra ona bir tane göndermiş.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ultra bence kesinlikle paranın alabileceği en iyi demir. Ancak şu konu var; o kadar değerli bir donanımı tekne üzerinde alınıp götürülecek gibi bırakabilir misiniz? Ben çok tedirgin olurdum.

Bu videoda da demirlerin karşılaştırılmasında hep yapılan bazı hatalar var. Bir kısmına yayıncı kendi de değiniyor; gerçek deniz şartlarında demire iletilen güçler daha farklı olur, kısa kısa ve sert çekmeler şeklinde diyor mesela.

Başka bir değerlendirme hatası "çok gömülen iyi tutar" yargısı. Demirlerin "kanat" yüzeylerine göre bu gömülme değişiyor. Delta, Bugel gibi nispeten daha az kanat yüzeyi olan demirler daha çabuk ve fazla gömülüyorlar, gözlemlerime göre. Ama geniş yüzeyi olan ve daha az gömülen demirlerin, tekneyi tutma güçleri açısından bir fark görmüyorum.

Bir diğer değerlendirme hatası da Mantus ve Rocna'ya özgü; tepesindeki çemberin gömülmemesini diğer çembersiz demirlere göre daha az gömülme olarak değerlendiriyorlar. Kullanıcı zihninde gömülme demek "Oha! Demir tamamen gömülmüş, sapı bile gözükmüyor" şeklinde algılanıyor. O yarım çember mesela dalgalı denizlerde, demire zemine nasıl düşerse düşsün, gagasını hemen saplayacak pozisyona gelme üstünlüğü sağlıyor.
 Çembersiz demirlerde (hatta Rocna'nın yeni çembersiz modeli Vulcan mı ne, o da dahil" hareketli denizin son andaki ters bir hareketi ile zemine kötü bir açıda düşebiliyorlar. Normalde ağırlık dengeleri ile düzelmeleri gerekirken bu işlem, deniz hareketleri nedeniyle olamıyor. Ancak zincir çekince düzelip saplanıyorlar.

Benim şu anki gözlemlerimle kafamda canlanan ideal demir, hem bu modern demirlerin özelliklerini içeren hem de Admiralty gibi taşlık ve sert zeminlerde tutunmayı sağlayan bir tasarım. Admiraly demir ucundaki tırnaklarla gömülür ama gömülemediği sert zeminlerde de şaftına 90 derece açıyla geçen çipo kısmının verdiği açı sayesinde kayalara ve erişteye dolanarak tutar.

İşte benim kafamdaki demirde Admiralty gibi 2 kol değil üç veya el, pençe gibi 5 kol var. Uçlarında yeni nesil demirlerin kanatları biçiminde gagalar... Gözlükle dalgaların kumsala vurduğu sığ kesimde durmaya çalıştığınızda içgüdüsel olarak iki kolunuzu yana açıp parmaklarınızı zemine saplarsınız,  parmaklarınızla kuma gömülüp veya varsa bir çıkıntıyı tutarak sabit durmaya çalışırsınız. İşte benim demirim de bu hareketi eklemli ve hareketli kollarıyla taklit edecek diye düşünüyorum.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Bugün, 10:52:19 Gönderen: Hakan Erim »
S/Y Ekip
*

Çevrimdışı Mahir B. Aşut

• * Gezgin Korsan
  • 3.328
    • Yaşadığı Şehir
  • Altınoluk
    • Tekne Adı
  • S/Y MELTEMİM Küçükkuyu
    • EkoPC
« Yanıtla #50 : Bugün, 11:16:45 »
Böyle beş kollu bir demir, zor bir zeminden vira ederken sorun yaratır, takılır oraya buraya...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Örneğin Ultra'nın tasarımı ve malzemesi buna müsade etmiyor, kolay kolay takılmıyor alırken...
"Sana hiçbir dilek verilmemiştir ki, onu gerçekleştirecek olan güç de birlikte verilmemiş olsun...
Ancak, bunu elde etmek için çalışman gerekebilir." Richard Bach
*

Çevrimdışı Hakan Erim

• * Gezgin Korsan
  • 14.561
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • S/Y Ekip, İstanbul
« Yanıtla #51 : Bugün, 11:28:54 »
Böyle beş kollu bir demir, zor bir zeminden vira ederken sorun yaratır, takılır oraya buraya...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Örneğin Ultra'nın tasarımı ve malzemesi buna müsade etmiyor, kolay kolay takılmıyor alırken...

Eklemler sayesinde alırken toplanıp hacmi küçülecek. Hatta niye ahtapotlar 5 bacaklı değil? 5 değil 8 bacaklı bile olabilir. Formunu zemine göre değiştirebilen şemsiye iskeleti düşün.  Metal değil de plastik ve elastik bir yapı belki...
S/Y Ekip